מוותרים על "נקמת ילד קטן"

יהודה גולן
2015-07-02 01:00:00
2015-07-02 01:00:00

"החלטתי לחשוף את הסיפור כי אני חושב שהורים חייבים לשים לב כל הזמן מה קורה עם הילדים שלהם. ההורים צריכים לדעת מה עובר על הילדים כל הזמן ואם קורה משהו אז לא לשתוק אלא מיד לדווח ולהתלונן. אולי זה מה שירתיע את העבריין הבא". כך אומר ש' ממודיעין, שבנו האוטיסט נפל קורבן לאלימות מצד נהג ההסעות שהסיע אותו לבית הספר.

השבוע גזר בית משפט השלום ברמלה את עונשו של הנהג – אשרף עוודאללה. השופט הישאם אבו שחאדה הטיל על עוודאללה חודשיים מאסר בפועל שהומרו בעבודות שירות באתר "גבעת התחמושת" בירושלים, שלושה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים ופיצוי בגובה 2,500 שקלים להורי הנער.

המקרה לפני חמש שנים, בנובמבר 2010. לקראת השעה שבע בבוקר עלה הילד על ההסעה במודיעין, בדרך לבית הספר המיוחד בירושלים. איתו היו ילדים נוספים וגם סייעת בתפקיד השגחה. בעדותה לאחר מכן סיפרה הסייעת: "הנהג עוודאללה היה עצבני ועייף ונראה מותש". מהמשך העדויות עלה כי במהלך הנסיעה החל הילד לצבוט את עצמו. האב הסביר בבית המשפט כי "הילד נוהג לצבוט את עצמו כשהוא לא שקט ומשהו מפריע לו. הוא סובל מבעיות תקשורת קשות, בקושי מדבר ואולי הצביטות זאת צורת ביטוי שלו".

מהעדויות עולה כי התנהגותו של הילד שחקה את עצביו של הנהג. בעצירת ביניים לאיסוף ילדה אחרת התקרב עוודאללה לילד, רכן מעליו ואמר בטון עצבני וכעוס: "מה יש לו זה?". לפי העדויות הוא אחז בשתי רגליו של הילד ודחף אותן לדופן הרכב. מיד לאחר מכן היכה את הילד  באגרופו – כל זאת מול הסייעת ואם הילדה שהצטרפה לנסיעה.

במשפט הודה עוודאללה כי תקף ילד, אך טען שהיה זה ילד אחר.

בהכרעת הדין ציין השופט: "מיד לאחר התקיפה התכנס הילד בעצמו ושידר פחד ומצוקה ואי שקט. מידת האשם בביצוע העבירה הינה מוגברת, בשל העובדה שקורבן עבירת התקיפה הינו קטין בעל צרכים מיוחדים. מדובר בקורבן עבירה בעל רמת 'פגיעות' גבוהה וזאת לא כל שכן לאור בעיית הדיבור שממנה הוא סובל ואשר אילולא נוכחות המלווה ואימו של אחד הילדים האחרים בהסעה, ספק אם העבירה היתה מתגלית".

לעוודאללה אין עבר פלילי והוא בעל משפחה ואב לילדים. למרות שלילד ממודיעין לא נגרם נזק גופני נראה לעין החליט השופט להטיל על הנהג עונש משמעותי.

"הילד מטופל מאז בתרופות"

"מאז המקרה הילד סובל מהידרדרות במצבו והוא החל לקחת תרופות זמן קצר לאחר שזה קרה", אומר האב. "מדובר בתרופות שנועדו לייצב את מצבו הנפשי ולטפל במצבי הרוח. אמנם החבלות לא השאירו לילד פגיעות גופניות אבל הוא סובל מפגיעה נפשית קשה. מאז מה שקרה הוא חשש לעלות להסעה. לקח לו הרבה זמן להתגבר על הטראומה והוא מאז בטיפול של כדורים".

זה לא פשוט לגדל ילד אוטיסט…

"מה אנחנו יכולים לעשות? זה הגורל. אני לא שואל את עצמי אף פעם למה זה קרה לנו. זה יכול לקרות לעשירים או לעניים, לאשכנזים או ספרדים ליהודים או לערבים, זה הגורל".

ואיך אתם מתמודדים עם החיים בבית?

"יש לנו עוד ילדים. קודם כל מתרגלים, אבל צריכים לשים לב לכל דבר. לבדוק טוב אפילו אם הוא נכנס למקלחת צריך לראות מה הוא עושה, כי אי אפשר לסמוך שהכל יהיה בסדר מאה אחוז איתו. כל הזמן צריך לבדוק איפה הוא נמצא ואיפה הוא מסתובב".

עד כמה הוא עצמאי?

"יש דברים שבהם הוא עצמאי, הוא יכול להתלבש לבד ולאכול לבד, אבל הוא לא יכול לצאת החוצה לבד. חייבים להשגיח עליו כל הזמן, למרות שהוא כבר בן 13 היום".

מה מידת ההתקדמות שלו בבית הספר?

הוא יודע לקרוא כמה מילים. הבעיה היא בעיקר בתקשורת ובדיבור שקשה מאד עבורו. אז הוא משתמש במחשב אישי, יש לו לפטופ שהוא לוקח איתו לבית הספר והוא עובד עליו הרבה, בעיקר דרך התמונות, פחות במילים. בכלל, הוא יודע על המחשב הרבה מאד, וקולט מהר, מספיק שהוא יראה פעם אחת משהו ויידע לבצע. לא מזמן עשיתי משהו בוואטסאפ ושלחתי קובץ, הוא עקב אחרי ואחרי כמה דקות שלח בוואטסאפ קובץ כפי שעשיתי דקה קודם".

ומה עכשיו? אחרי שהסתיים המשפט הפלילי תתבע את עוודאללה במשפט נזיקין אזרחי?

"אני לא חושב, כי מה הוא, נהג שבקושי מתפרנס? אם אתבע ואזכה מאיפה הוא ישלם לי? גם ככה הוא בקושי חי".

 בתמונה הילד שהותקף. "זה יכול לקרות לעשירים או לעניים" (צילום פרטי)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »