מעשה במעסה

יהודה גולן ואיילת לוין
2014-08-07 01:00:00
2014-08-07 01:00:00

בשבוע שעבר נחרדו מאות מתושבי מודיעין, ובעיקר תושבת, לגלות כי האדם שבמשך שנים העניק להם "טיפולים הוליסטים" למיניהם נעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים במספר גדול של נשים. הראיות שהציגה המשטרה בבקשה להאריך את מעצרו חושפות מסכת ארוכה של "טיפולים" כאלה, כפי שיפורט בהמשך. בתוך כך נודע כי מאז שנעצר, ניסה האיש לשים קץ לחייו. עוד התברר כי האיש נהג לתעד בווידאו את כל מעשיו.

החקירה נפתחה לפני כחודש וחצי. ב-19 ביוני הגיעה תושבת העיר לתחנת המשטרה וסיפרה לשוטרים כי בתה, בת ה-12 וחצי, נפלה קורבן לעבירות מין מצד המטפל. האיש הוזמן מיידית לתשאול ולאחר מכן פשטה המשטרה על ביתו ועל ה"קליניקה" שלו, משם החרימה חומר רב. כולל מצלמות שהתקין בקליניקה, רשימת לקוחות, את מחשבו האישי, את הטלפון הסלולארי שלו ועוד חומרים. בתום החיפוש והחקירה הראשונית שוחרר האיש.

רק לאחר שהשוטרים החלו לעבור ביסודיות על החומרים הרבים שאספו הבינו עד כמה מדובר במעשים חמורים ועד כמה רב מספרם. האיש זומן שוב לחקירה. פעמיים לפחות הוא התחמק בטענות שונות ולאחר שהשוטרים הבינו כי מצבו הנפשי קשה וכי יש חשש לחייו, הם החליטו להניח לו לפי שעה ולהמשיך את החקירה בהיבטים אחרים – בעיקר גביית עדויות מנשים נוספות ש"טופלו" אצלו. כעבור שלושה שבועות, כשמסכת העדויות והממצאים המשיכו להצטבר והיו קשים יותר, האיש נעצר שוב. אז התברר כי בפרק הזמן שבו היה נתון במעצר בית הוא ניסה לשים קץ לחייו.

מהראיות שהובאו לבית המשפט עולה כי בידי המשטרה יש מאות סרטונים של מטופלות שצולמו במצלמה נסתרת. בתום הדיון שבו הציג את הראיות פקד הראל אהרון, החליטה השופטת ליאורה שיפמן פרנקל להאריך את מעצר האיש בשבעה ימים נוספים, כדי לאפשר למשטרה לצפות בהקלטות הרבות ובחומר החקירה הרב שהצטבר.

"למה שיחררתם אותו"?

תיק החקירה 55807-07-14, שהניח פקד אהרן בפני השופטת, הכיל חומר רב מאד. עד כדי כך שהחוקרים לא הספיקו אפילו לעבור על כל החומר וכל הסרטונים לפני הדיון המשפטי. אבל גם כך מהצפיה בחלקם התבררה תמונה חמורה ביותר. "היה לנו קשה מאד לראות את הדברים האלה", אמר פקד אהרון לשופטת. "יש סרטון שבו מופיעה קטינה. זה אירוע ספציפי, אבל הוא נמשך שש שנים. יש לנו עוד מאות סירטונים כאלה שצולמו בין השנים 2008 עד 2014, שנעשו בשיטתיות ובתיחכום על ידי החשוד, תוך התעלמות מפרטיות האנשים, שלא לדבר על עבירות המין שבוצעו בחלק מהאירועים".

עו"ד נס בן נתן, פרקליטו של החשוד, ניסה לערער את בסיס הטיעונים של המשטרה וטען כי גם המשטרה בעצם לא מייחסת חומרה רבה לעבירות, שכן החליטה לאחר חקירה ראשונית לשחרר את מרשו. בדיון פנה עו"ד בן נתן לאהרון: "באה נערה בת 12 וחצי מסרה תלונה שעל פיה הוא עשה בה מעשים מגונים?"

אהרון: "נכון".

בן נתן: "אז יש לכם תלונה של ילדה ויש מדיה מחרידה ואתם משחררים אותו?"

אהרון: "אני אומר לך שהחשוד היה בחזקת נעדר. היה חשש להיעדרות וחשש לחיי   אדם. היתה פה רגישות רבה שלא להביא אותו מיד, לא ליצור מצב שיגרום לו להתאבד. בשלב ראשון לא היו מספיק ראיות, לכן ביקשנו צו נוסף".

במהלך חילופי הדברים הסביר פקד אהרון כי המשטרה שיחררה את החשוד כי "הוא נראה אדם נורמטיבי וללא עבר והחלטנו לשחררו". הוא הדגיש כי האיש נעצר רק לאחר מספר שבועות מתחילת החקירה בגלל חשש שינסה לשים קץ לחייו: "אני יכול לומר לך שהיה פקטור של ניסיון התאבדות והיה לנו חשש". הוא הסביר כי האיש זומן לחקירות ולא הגיע אליהן ולכן נחשב כנעדר: "פעם הוא הביא את הבן שלו, פעם הוא טען שהוא לא מרגיש טוב. בסופו של דבר קדושת החיים היא לפני המעשים".

עו"ד בן נתן לא השתכנע: "על תלונה של ילדה בת 12 וחצי אתה משחרר אותו ועל תלונות של נשים בוגרות אתה משחרר?".

אהרון: "אל תטעה. יש כאן מעשי אונס. גם כלפי הבגירות ומעשים מגונים כלפי הקטינות והבגירות וזה לא בהסכמה. אונס. ויש גם קיום יחסי מין בתוך הקליניקה".

"המעשים לא היו בכוח"

לאחר החקירה הראשונית התברר כי המשטרה דלתה מתוך מסמכי העסק שמות של נשים נוספות ופנתה אליהן בניסיון לבדוק אם גם הן נפלו קורבן למעשים מגונים או למקרי אונס שמיוחסים לחשוד.

התוצאה לא איחרה לבוא ובמשטרה הצטברו כבר 11 תלונות של נשים קטינות ובוגרות, שהעידו על עבירות מין שנעשו נגדן במהלך השנים. "בינתים כל מה שיש לנו מפליל  אותו", ציין אהרון. "אני חושב שמדובר באדם חולה שיש לו בעיה בהיבט המיני".

עו"ד בן נתן ביקש לדעת אם המעשים המיוחסים לאיש אכן נעשו בכוח. אהרון השיב: "המעשים לא נעשו בכוח ואנחנו לא יודעים אם זה נעשה במסגרת טיפולית או לא. אני צריך לבדוק את זה. אם זה היה בהסכמה, צריך לבדוק אם זה לא 'קבלת דבר במרמה'".

עו"ד בן נתן ניסה לשכנע את השופטת כי הצבת המצלמות בקליניקה נועדו כדי להגן על המטפל ולא כדי לתעד מעשים שכאלה, וכי המצלמות עבדו גם כשהמקום היה סגור ולא היו כלל קליינטים בקליניקה. "החשוד טוען כי הוא צילם, אבל אין לו מזה שום דבר. הכל נגרס. הוא אף לא צפה כלל בסרטונים ומעולם הוא לא ראה מה הדי.וי.אר צילם. לטענתו זו היתה הדרך להגן על עצמו בכך ששמר את הצילומים".

עו"ד בן נתן טען כי ניתן לשחרר את האיש משום שאינו מסוכן לציבור: "הוא לא שיבש חקירה ולא ניסה ליצור קשר עם אף אחת. הוא יודע מה מתועד בסרטונים ואין לו עבר פלילי. האיש חולה מאוד וכבר סגר את הקליניקה שלו".

השופטת פרנקל, שאישרה את הארכת המעצר, קבעה: "קיים חשד סביר שהחשוד קשור לחשד שמיוחס לו, למעט לעניין עבירה של החזקת סמים" (בעניין זה לא נמסרו ל"מודיעין News" פרטים. י.ג). היא הדגישה כי "החשוד ניסה לבצע מעשה אובדני, לא התייצב לחקירות שזומן אליהן והמשטרה לאור מצבו הנפשי, פעלה כפי שניתן לתאר כ'הליכה על ביצים' ולכן לא נעצר החשוד סמוך למועד שבו התווסף לתיק חומר חקירה חמור".

השופטת פרנקל ציינה עוד בהחלטתה כי המשטרה מבקשת זמן כדי לבצע עוד 49 פעולות חקירה בתיק והמשטרה לא תצליח, גם במהלך 15 ימי מעצר, להשלים את הפעולות הנדרשות. יחד עם זאת היא קבעה כי החשוד ייעצר לעוד שבעה ימים בלבד, תוך שהיא מדגישה כי "מאחר וקיים חשד שהוא מסוגל לבצע מעשה אובדני, מתבקשים האחראים להשגיח על החשוד היטב שלא יזיק לעצמו ושאחרים לא יזיקו לו. יש להשגיח על החשוד גם בתא המעצר וגם במתקן הכליאה בבית המשפט".

זו שברחה, זו שנשארה

כפי שקורה בדרך כלל במקרים כאלה, גם כאן זהותו של המטפל, בשנות החמישים לחייו, לא הסגירה דבר מהמעשים המיוחסים לו. אנשים שמכירים אותו הגיבו בתדהמה על הפרטים וסירבו להאמין שהאיש נעים ההליכות חשוד בעבירות כאלו. מבדיקה כללית שביצענו, ובהסתמך על חומר החקירה, עולה כי כל המתלוננות הגיעו ל"קליניקה" של האיש כדי לקבל טיפול בבעיה גופנית או רגשית. מחומר החקירה עולה כי האיש נהג לייצר דפוס של אמון עם מטופליו, וכאשר חש כי חלק מהנשים שבהן "טיפל" ייענו למגע מיני, או שלא ייתנגדו לו, החל לבצע את העבירות.

ל' הגיעה לטיפול אצל האיש פעם אחת בלבד, אך הפגישה איתו היתה, לדבריה, "כה טראומטית", שהיא לא חזרה אליו והמליצה גם למכרותיה שלא ללכת אליו. במשך שנים רבות היא ובני משפחתה, גם הילדים, צורכים טיפולים "אלטרנטיבים" שונים. לדבריה אין לה יכולת לזכור את כולם, אבל הפגישה היחידה אצל העצור, אפילו שהתקיימה לפני כחמש שנים, נחרתה בזכרונה. לדבריה היא עצמה לא הותקפה מינית, אך הרגישה "אנוסה רגשית".

מה גרם לך להרגיש כך?

"קודם כל השיח היה מאד אינטימי. זו היתה הפעם הראשונה שהגעתי אליו ומהר מאד השיחה התקדמה לכיוון מיני. תוך דקות ספורות. תוך כדי עיסוי הוא ניסה לגעת לי בבטן. לא במקומות אינטימיים. אמרתי שלא נוח לי עם עיסוי בבטן וביקשתי שיניח למקום, אבל הוא ניסה לשכנע אותי בכל הכוח להמשיך. אין דבר כזה אצל מטפל. אם לא נוח לי או לא מתאים לי מגע במקומות מסוימים, הוא חייב מיד להפסיק. הוא גם מאד האדיר את עצמו. כל המפגש איתו היה מגעיל. מגעיל. מגעיל. אני אישה בת 40 פלוס ובדרך כלל מאד אסרטיבית ויודעת לגדוע דברים כאלה באיבם. לא יודעת מה גרם לי להישאר ולא ללכת ממנו אחרי עשר דקות. הוא ניסה לתאם איתי מפגשים נוספים. כל מי שפונה לטיפול הוליסטי צריכה לדעת שהמטפל הוא כמו רופא לכל דבר, וכמו שהרופא לא אמור לחבק אותך או ללטף את לחייך, בטח לא בפעם הראשונה, השנייה או השלישית, כך גם מטפל. האינטראקציה בין מטפל למטופל צריכה באופן עקרוני להיות קורקטית".

השבוע זומנה ל' לחקירה במשטרה בגלל צילום וידאו שמצאו אצל האיש עם שמה מתנוסס עליו. בסופו של דבר היה מדובר במישהי אחרת, אבל לאחר שיצאה מהחקירה ועודכנה בחלק מהפרטים, סיפרה כי היא יצאה עם תחושת שליחות ומוטיבציה ליידע כמה שיותר אנשים במי מדובר. "הוא איש מבחיל",  הוסיפה. "אני לא מבינה איך קטינות הגיעו אליו ללא השגחה. המטפל שאליו אני מביאה את הילדים שלי שהם מתחת לגיל 18 – גם אם ההורה לא רוצה להיות נוכח – הוא מקפיד שהקטין יהיה מלווה במהלך כל הטיפול במבוגר".

פסיכולוגית, איך נראה לך שתופעה כזו יכולה בכלל להתרחש?

"אני יכולה להבין איך קטינה במצוקה, או אישה שמגיעה אליו לטיפולי פוריות, רואה בו כאדם שאמור להציל אותה וסומכת עליו בעיניים עצומות. כל אחת שנפגעה ממנו לא צריכה להרגיש שום אשמה. בכלום. אבל היא חייבת לגשת למשטרה ולהתלונן, שחס וחלילה לא יהיו נגדו מספיק תלונות והוא ייצא בעונש קל".

ד' מכירה את המטפל שנים רבות כתושבת העיר ולכן זה היה טבעי שכשרופא המשפחה שלה המליץ לה לנסות דיקור סיני להקלה בכאב בעקבות תאונת דרכים שעברה, היא פנתה לעצור. "הייתי אצלו בטיפול לפני כשנתיים", היא נזכרת. "לא המשכתי לאורך זמן רק בגלל שלא התחברתי לסוג הטיפול ולא היו נעימות לי הדקירות. כמו בהיכרותנו האישית, כך גם בקליניקה הוא היה מאד נחמד ואמפטי ויש לו קליניקה מקסימה. תמיד חשבתי עליו כאדם נעים הליכות ונחמד שמשדר אהבה למכריו וכך גם למטופלים. בפעם האחרונה שנפגשנו, לפני מספר חודשים, הרגשתי שהכימיה לא כפי שהייתה תמיד. היה בו משהו מוזר ולא הרגשתי כל כך נוח באינטראקציה איתו".

ר' הייתה מטופלת של העצור עד לפני מספר חודשים, במשך שנה וחצי, בסדרת טיפולים שכללה עיסוי ודיקור. ר': "הייתי בהלם כששמעתי שהוא נעצר. מהיכרותי איתו הוא אחד האנשים הנדיבים וטובים שיש. עיסוי זה דבר אינטימי ועלול להתפרש בצורות שונות. אני מטפלת רגשית בעצמי הרבה שנים ויודעת להבחין בין מטפל טוב לכזה שלא. יחד עם זאת אני מבינה שיש ראיות נגדו ומצאו צילומי של הטיפולים בקליניקה שלו. אני פשוט בהלם. אני מקווה שימצא הסבר לדברים. החיים שלו הרוסים".


"בחירתו בעיסוק זה אינה מקרית"

הקרימינולוג ד"ר אריאל ליבנה מרגיע: "רוב המטפלים לא נוגעים בצורה לא נאותה. אחרת, התחום הזה היה קורס מזמן"

מה מוביל לתופעה כזו?

"על פניו מדובר באדם נורמטיבי. לא חסר לו כלום. יש לו כסף, זוגיות ומעמד. לא נמצאו בעברו האשמות קודמות בעלות אופי מיני והוא אינו סובל מהפרעה נפשית מאובחנת. אם הוא היה כזה, לבטח היו מוצאים בעברו אשפוז או עדות לכך שטופל אצל פסיכולוג או פסיכיאטר. אדם כזה לרוב סובל מבעיה נפשית שמציקה לו והמעשים הללו מרגיעים אותו ומספקים פתרון לבעיה, הקלה בתחושות המצוקה".

אדם כזה, מבוסס, איש משפחה, לא מפחד להיתפס?

"אין עבריין שחושש מה יקרה כשפשעו יתגלה, אחרת הייתה מניעה טבעית. לכולנו יש פחדים שמונעים מאיתנו לקיים פעולות מסוימות. גם דברים בסיסיים. לא ניגע באש מהחשש שניכווה, לא נעשה צעד קדימה על שפת הוואדי מהחשש שניפול לתהום. אבל למטפל, בגלל אותה בעיה נפשית, אין לו את היכולת לקבל החלטה שקולה ולחשוב על הפגיעה שיכולה להגיע בעקבות הגילוי בו או במשפחתו. מה הסביבה תגיד לא רלוונטי מבחינתו לפני הגילוי".

האם העובדה שבעיסוקו הוא נהג לגעת בגופן של נשים באופן קבוע הייתה יכולה להביא אותו למעשים אלה?

"אני חושב שהוא בחר מלכתחילה באיזושהי צורה בעיסוק זה, כי הבין שהוא יכול לסייע לו בצרכים שיש לו. אני מאמין כי רוב המטפלים שפוגשים ביום יום נשים ובנות צעירות כל יום לא נוגעים בהן בצורה לא נאותה או מצלמים אותן. אחרת מזמן התחום הזה היה קורס".

 


תחום פרוץ

המטפל נמרוד אבגר מצא עצמו מסביר שזה לא הוא וממליץ על רגולציה. מטפל אחר חושב שזה יכול לקרות בכל מקום

נמרוד אבגר, מתמחה בעיסוי רפואי ומטפל גם בדיקור סיני, עיסוי שוודי ועוד, נדהם לגלות בעודו מטייל בחו"ל עם משפחתו כי שמו עלה בחרושת השמועות שנוצרה בעקבות הידיעה על המטפל ממודיעין שנעצר. אמנם ברשתות החברתיות שמו של העצור האמיתי נפוץ במהירות, אבל כידוע – חרושת השמועות אינה מדע מדוייק.

בשיחה עימנו הביע אבגר סלידה מהמעשים שמיוחסים לעצור. "בעשייה הטיפולית יש שליחות, אתגר והמון סיפוק", הוא אומר. "התחום שלי הוא הוצאה ממעגל כאב בעזרת עיסוי רפואי, כוסות רוח ודיקור. במעשיו הוא פוגע קשות בתדמית של המטפלים, שעושים כל שביכולתם לעזור ולהקל על מכאובן של הבריות. נדהמתי לגלות כששמעתי שנעצר מטפל והיו שמועות שזה אני".

התחום שלכם די פרוץ. כל אחד יכול להציג עצמו כ"מטפל אלטרנטיבי"…

"מצב זה חייב להשתנות. בארה"ב, למשל, אסור למטפל לגעת באדם ללא אישורים ומבחנים מהרשויות המקומיות. כך לדעתי צריך להיות גם בארץ. לדעתי, כל מטפל שנוגע באדם אחר חייב לעבור מבחנים קפדניים באנטומיה ופיזיולוגיה וכן לקבל תעודה ממשרד הבריאות המאשרת כי הוא כשיר לעבוד כמטפל".

מטפל אחר עימו שוחחנו סבור אחרת: "רגולציה או לא, אין דרך לדעת ממי ואיך זה יבוא. באותה מידה מישהו מהמשטרה יכול להטריד עובדת או אזרחית".

מה היית רוצה לומר לקהל הקוראות החוששות לפנות כעת למטפלים?

"קבלו המלצות לפני שתבחרו את המטפל. שוחחו עמו לפני ההגעה לטיפול וגם בעת הגעתכם בררו היטב היכן למד, מה ההתמחות שלו, ובכל מקרה של תחושת בטן לא טובה – עצרו את הטיפול מייד".

(צילום אילוסטרציה Photobucket) 

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »