סרט מתח בסגנון המלחמה הקרה

יהודה גולן

מאז התמקם ערוץ 9 באולפניו החדשים במודיעין, עובדיו לא מפסיקים לעבור חוויות מרתקות. לא ביער בן שמן אלא במושא הסיקור העיקרי שלהם: העולם דובר הרוסית ומדינות ברה"מ לשעבר. את רוב ה"אקשן" מקבלים הכתב הצבאי אנדריי קוז'ינוב והצלם איגור קורליק, המסקרים את הדרמה המתרחשת באוקראינה. אחרי שטעמו קרבות ופיצוצים הגיעו מסעותיהם של השניים לשיא חדש: באחרונה הם חולצו מאוקראינה ברגע האחרון מחשש שייעצרו על-ידי בדלנים תומכי רוסיה, בחשד כי הם בעצם מרגלים לטובת הצבא האוקראיני.

קוז'ינוב וקורליק שהו באזור הקרבות ליד העיר דונייצק. ביום רביעי האחרון הם קיבלו טלפון בהול ממשרדי ערוץ 9 בליגד. על הקו היתה מנכ"ל הערוץ, ויקטוריה גורדין, שהחליטה שלא לקחת סיכון מיותר ולהחזיר מיד את השניים לארץ. "עלו מהר על המטוס הבא שיוצא מאוקראינה", היתה ההוראה החד משמעית של עו"ד גורדין. "זה לקח לנו בערך שש שעות לקפל את הציוד ואת עצמנו ולארגן מקום על המטוס ואחרי כמה שעות כבר לא היינו על אדמת אוקראינה", סיפר אנדריי קוז'יצוב.

למה חשדו בהם?

הכל החל לפני יותר משבוע, כאשר באחד מאתרי האינטרנט באוקראינה, השייך לבדלנים התומכים ברוסיה ובפוטין, התפרסמה ידיעה ובה נאמר כי צוות העיתונות של ערוץ 9 מישראל הם למעשה מרגלים שמוסרים מידע לצבא האוקראיני. באתר הושמעה קריאה לסלק מיד את העיתונאים הישראליים, אבל הכותב היה מספיק חכם כדי לציין ש"לא לפגוע בהם פיסית מחשש שתתעורר פרשה אנטישמית לא רצויה".

הידיעה התבססה על הערכות שהשמיע קוז'ינוב באחת הכתבות ששודרו מאזור הקרבות, כי ירי מרגמות מתוך הערים שנמצאות בשליטת האוקראינים פגע בשכונות ובאזרחים אוקראינים עצמם. קוז'ינוב הסביר את הירי בכך שטווח המרגמות שהוצבו בין בתי העיר לא הספיק כדי שהפצצות יפלו מחוץ לעיר באזור שבו חיילים רוסיים, ולכן חלק מפצצות המרגמה נפלו בתוך העיר עצמה ופגעו בבתי תושבים אוקראינים.

כאשר הבדלנים שמעו וראו בשידורי הטלוויזיה ובאינטרנט את הכתבות של ערוץ 9, מישהו החליט שהכתב והצלם גם מעבירים מידע מודיעיני לצבא האוקראיני. הפירסום באינטרנט לא איחר לבוא, וכלל ביטויים חריפים נגד צוות הטלוויזיה הישראלי ש"משרת את החונטה האוקראינית" והשניים כונו אף "פאשיסטים". מאוותו רגע שבו פורסמו החשדות נגדם, ריחפה למעשה סכנת חיים מעל ראשי קוז'ינוב והצלם קורליק.

תפנית מפתיעה בעלילה

אבל אז התברר כי מקום המידע נגד ערוץ 9 וצוות הטלוויזיה הגיע דווקא מישראל. המנכ"ל גורדין סיפרה ל'מודיעין News" כי לאחר מאמצים ומעקב אחר כתובת ה-IP  של האתרים שבהם פורסמו החשדות נגד צוות הטלוויזיה, היא הגיעה לדף פייסבוק שמתנהל בישראל, על-ידי ישראליים ממוצא רוסי וכך עלתה על עקבותיהם.

באותו דף הפייסבוק בשפה הרוסית, של קבוצת ישראלים המזדהים כתומכי הנשיא ולדימיר פוטין, נכתב כי יש חשש שעיתונאי ערוץ 9 הם למעשה לא עיתונאים אלא מרגלים שפועלים במסווה של עיתונאים ומעבירים מידע לגורמים בקייב בירת אוקראינה.

גורדין: "זה היה ממש מעשה בלתי אחראי וחסר מוסריות שעשו אותם ישראליים, כי מדובר כאן בסיכון חיי אדם. אני לא מבינה את האנשים האלה ומה מניע אותם לעשות את מה שעשו. הרי היום בעידן האינטרנט המידע מגיע בתוך שניות לכל פינות העולם וכך מיד ראו את הדיווח הזה באוקראינה, הם סיכנו את אנשי הצוות שלנו".

ביום חמישי האחרון הגישה גורדין תלונה רשמית בתחנת המשטרה במודיעין. חוקרי המשטרה הודיעו לה כי הם מעבירים את התלונה ליחידת החקירות הארצית להב 433, מאחר ומדובר בחקירה שעוסקת בנושאים טכנולוגיים של מיחשוב ואתרי אינטרנט שהתחנה במודיעין לא מסוגלת לטפל בה עקב  מורכבותה".

עיתונאים תחת אש

אחרי שנחלץ בשלום ושתה כוס תה עם שתי קוביות סוכר התפנה קוזינוב לספר לנו את אשר אירע.

במה בעצם האשימו אתכם שם?

"האשימו אותנו כמובן שאנחנו שונאי רוסים ושאנחנו פרו אוקראינים ובכלל שאנחנו מוסרים מידע צבאי לאוקראינים, ו'לחונטה בקייב', שזה כמובן לא נכון. אבל באזור קרבות כזה שני הצדדים מאשימים עיתונאים, כך שזה לא יוצא דופן. אפילו פירסמו פוסטרים עם צילומים שלי ביחד עם קציני צבא אוקראינה, כדי לחזק את הטענה כאילו אני מקורב אליהם וכשיש פוסטרים כאלה, זה בעצם כמו הכרזה שאנחנו מבוקשים".

היכן הייתם כשהתפרסמו השמועות שאתם מרגלים לטובת האוקראינים?

"באותן שעות ניסיתי ביחד עם הצלם להגיע מהצד האוקראיני לעבר המחסומים כדי לעבור לצד השני של החזית, שנשלט על-ידי הבדלנים הרוסים, לא ידעתי כמובן מה פירסמו עלי, אבל עוד לפני שהספקתי לעבור את המחסומים, קיבלתי טלפון בהול לקפל הכל ולחזור לישראל".

פחדתם?

"יש מידה מסויימת של פחד, כי אתה לא יודע בדיוק מה ייתכן שיקרה, בכל זאת, זה אזור קרבות. דיברתי עם קצינים אוקראינים והם הציעו לנו 'להיעלם מהשטח עד שהעסק יירגע'. היה די מסוכן להסתובב שם. בעיקר אצל הבדלנים. הם לא צבא מסודר ומאורגן אלא קבוצות קבוצות של מתנגדים לשלטון האוקראיני, כמו הפלאנגות. אין היררכיה מסודרת. בכל מחסום, המפקד המקומי הוא זה שמקבל את ההחלטות בשטח, הוא לא פועל עם תיאום מגבוה, כך שלא ידענו מה יקרה אם מישהו במחסום יחליט לעצור אותנו וממש לא רציתי למצוא את עצמי בכלא, כי אצלם והיו כבר עיתונאים שנעצרו ונחקרו. קודם הם מרביצים לך מכות רצח ורק אחר כך שואלים אותך מה בדיוק אתה עושה".

זאת לא פעם ראשונה שלך באזורי הקרבות באוקראינה…

"לא, ודאי שלא. ערוץ 9 מקפיד לשלוח צוותי עיתונות מדי פעם לאוקראינה מאז שפרצו שם הקרבות, כי זה חלק מההכרח המקצועי של עיתונות מקצועית, לכסות אירועים במיוחד עבור ציבור הצופים שלנו שמאד מתעניין במה שקורה שם".

ולמה לדעתך החליטו שאתם מרגלים אוקראינים? הרי הערוץ מחובר יותר לצד הרוסי?

"הערוץ אובייקטיבי לגמרי. נכון שהבעלים ממוצא רוסי אבל אין לנו אינטרס לנקוט בעמדה לצד כלשהו. העובדה היא שאנחנו משדרים בשפה הרוסית והבדלנים האוקראינים ראו את השידור באינטרנט ואולי על סמך הדיווח שלי שהיה מאד מסוייג שאמרתי שלכאורה ירי המרגמות מבין הבתים, פגע גם בשכונות העיר, מזה כנראה הם הסיקו שאני מעביר מידע לצבא האוקראיני".

יש לך קשרים עם הצבא האוקראיני?

"ודאי שיש. זה חלק מהעבודה שלי ליצור קשרים ולבסס מקורות אמינים, אבל כמו שאני מסתובב בשטחי יהודה ושומרון ורואה חמושים פלסטינים, אני לא רץ לחטיבה המרחבית ומספר להם איפה ראיתי חמושים, ברור שגם באוקראינה אם אני בקשר טוב עם המפקדים האוקראינים, אני לא מספר להם מה אני רואה בשטח, כי זה לא התפקיד שלי".

הייתם בסכנת חיים בנסיעה הנוכחית?

"כן. המטרה המרכזית שלי היתה לנסות ולעבור לצד הבדלני של תומכי רוסיה, פשוט כדי לאזן את השידורים ולהראות את שני הצדדים. הגעתי כמה פעמים למחסומים, עברנו מחסום אחד וחטפנו אש ארטילרית, עלינו על נגמ"ש ונסענו למחסום שני כשהצלם יושב חשוף לגמרי ומצם ואני לידו. כשהגענו למחסום השני, שנשלט בידי האוקראינים, החיילים האוקראינים פערו עיניים ואמרו לי 'אפילו אנחנו לא מעיזים לשבת על הנגמ"ש בחוץ, זה מאד מסוכן', אבל רק כך יכולנו לצלם ולהביא את התמונות האמיתיות, כי הסכנה היא חלק מהמקצוע, במיוחד באזור קרבות כמו אוקראינה".

איך רצית לעבור לצד של הבדלנים הרוסים?

"בדרך כלל משלמים כסף למישהו שמכיר את הדרך והוא מעביר אותך את הקווים לצד השני, ביקשו ממני 350 דולר אבל אין הבטחה שבאמת תוכל לחזור מהצד השני, וגם אין בטחון שתוכל לצלם שם, כי גם אם הוא היה מצליח להעביר אותי לאזור שנשלט על-ידי הבדלנים, צריך לקבל קרדיטציה, כלומר אישור לצלם, ואז הם בודקים מי אתה, רואים את החומרים שצילמת ושידרת ואם הדברים מתאימים להם, נותנים לך אישור לעבוד ולצלם. אבל אם הם רואים כתבה שבה שלא מוצאת חן בעיניהם, הם ייאסרו עליך לצלם ולשדר משם".

מתי אתה חוזר לאוקראינה?

"לא נראה לי שבזמן הקרוב אחזור לשם. אני חושב שבערוץ לא ישלחו צוות בזמן הקרוב. זה יותר מדי מסוכן ולא שווה את המחיר בחיי אדם, למרות שמדובר באירוע משמעותי מאד עבור הצופים שלנו, עדיין זה מסוכן מדי לשלוח עיתונאים ישראליים למקום".

מה אתה מרגיש מבחינה עיתונאית ומקצועית?

"אין ספק שבשבילי זו אכזבה גדולה, כי למעשה הייתי באמצע העבודה שנקטעה, השקעתי ביצירת קשרים עם הבדלנים ובניסיונות מאד מאומצים לעבור לצד השני של החזית אל הבדלנים הרוסים, כי רציתי להראות את שני הצדדים במאבק הזה, באותה מידה, כי העבודה העיתונאית שלי מחייבת להיות אובייקטיבי, והייתי די קרוב לעבור לבדלנים, והנה סתם כך, פתאום אתה במצב שונה וסכנת חיים ממשית צפויה לך, זה לא נעים שאתה נאלץ לעזוב הכל ולצאת מהר מהאזור".

צילום פרטי

2014-06-09 01:00:00
2014-06-09 01:00:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך