"צריך לקחת כבר את החוק לידיים ולהתחיל לשחוט"

יהודה גולן

פייסבוק זה עניין מסוכן שעלול לפגוע בך. אליהו אליאב מועלם, צעיר בן 27 ממודיעין (שאף היה עובד עיריית מודיעין בעבר) חווה זאת על בשרו. בקרוב מאד הוא יתייצב בבית המשפט כדי להסביר מדוע ולמה פירסם פוסטים שהופצו לכלל 1,280 חבריו בפייסבוק, פוסטים שעלולים להביא אותו לבית הכלא כאסיר מן המניין.

כתב האישום שהוגש השבוע (באישור היועמ"ש אביחי מנדלבליט) הוא חריג בכל קנה מידה. הוא נשען ברובו על קריאתו של האיש לרצוח את חברת הכנסת חנין זועבי ולחטוף פלסטינים והוא שזור בעוד ביטויים של הסתה לאלימות וגזענות. בנוסף מיוחס למועלם אישום נוסף בגין הטרדה.

הכל החל בחטיפת הנערים

ראשית המעשים בימים שלאחר חטיפת שלושת הנערים היהודים בגוש עציון ורציחתם. לאחר החטיפה פתחה ישראל במבצע "שובו אחים" לאיתורים, לאחר מכן הגיעה חטיפתו ורציחתו של הנער הערבי מוחמד אבו חדיר (על ידי יהודים) ואז –  מבצע "צוק איתן". כל המעשים המיוחסים למועלם מכאן והלאה בכתבה זו לקוחים מתוך כתב האישום:

על רקע אירועים אלה פירסם מועלם בחשבון הפייסבוק שלו, באופן שיטתי ובהזדמנויות רבות, קריאות ישירות למעשי אלימות וטרור נגד ערבים פלסטינים וערבים ישראלים באשר הם, וכן פירסם דברים מתוך מטרה להסית לגזענות נגדם. 

לפי כתב האישום, הוא גם פירסם קריאות למעשי אלימות וטרור נגד חברת הכנסת חנין זועבי, ודברי שבח, אהדה, עידוד תמיכה והזדהות כלפי מעשים כאלה. בנוסף פירסם מועלם דברי עידוד, תמיכה והזדהות כלפי מעשי אלימות וטרור נגד יהודים ישראלים המחזיקים בדעה פוליטית "שמאלנית".

כלל פירסומי הנאשם בפייסבוק הוזנו באופן ישיר ועקבי בחשבונותיהם המקבילים של 1,280 חבריו בפייסבוק, ובנוסף היו פתוחים ונגישים באינטרנט לעיני כל.

כך לדוגמה פירסם מועלם ביום חטיפתו של הנער מוחמד אבו חדיר מספר פוסטים, וביניהם:  "מוות לכל הערבים…יהודים התאחדו! לרצח הערבי הבא קדימה… טוב מאוד שהנרצח היה בן 16 גם. נקווה שהערבים הבאים שיירצחו יהיו גם בגילאים קטנים יותר"; "מוות לחנין זועבי… חבר'ה בכבוד שלכם תחטפו אותה ותעמיסו לי אותה לבית… אני יטפל בה"; "ימותו השמאלנים לפני הערבים!"; …"מוות לכל הערבים" וכיו"ב.

מואשם גם בהטרדה

האישום השני בכתב האישום מתייחס לתלונה שהגישה נגד מועלם אישה שלמדה לצדו באוניברסיטת בר אילן. ביום 16.6.14, פירסם נער ערבי ישראלי באתר יוטיוב סרטון בו הביע התנגדות פומבית לחטיפת הנערים היהודיים והזדהות עמם ועם משפחותיהם. הסרטון זכה להד ולפרסום תקשורתיים. לאחר מכן פירסמה הסטודנטית בחשבונה ברשת החברתית פייסבוק דברי בוז וביקורת כלפי אותו נער ועמדתו. ביום 30.6.14, בעקבות איתור גופות הנערים היהודיים, שלח לה מועלם הודעת טקסט: "את שמחה עכשיו?".בתגובה השיבה לו: "למה שמחה? לא מעניין אותי בכלל ואל תשלח אלי הודעות ואם תמשיך להטריד אותי הפעם תקבל משהו חמור!! ביי". בתגובה לתשובתה זו שלח לה מועלם שלוש הודעות טקסט מטרידות בהן גידף את המתלוננת ואת משפחתה.

הדוגמאות מדברות

כאמור, כתב האישום נגד מועלם מלא וגדוש ציטוטים מפוסטים שפירסם. אמנם אין הוא האדם הראשון בישראל המנצל את הרשת החברתית להבעת דעות קיצוניות, אך נראה שהמינון הגבוה הוא זה שגרם לפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום.

להלן ציטוטים מתוך פוסטים שפירסם, המופיעים בכתב האישום נגדו:

 • "במקום שקבוצת ימנים תתחיל לחטוף פלשתינאים, והדגש הוא על הפלשתינאים, מבלי לראות את השב"כ והמשטרה ולשנות את כללי המשחק אנחנו ממשיכים להיות יפי נפש, שלא נדבר על השמאלנים המניאק שחיים בקרבנו, שאין להם מקום פה! המלצה לחטיפה ראשונה – חנין זועבי…"
 • "נתניהו, ליברמן, לבני, לפיד ומשטרת ישראל הרצח שלהם באשמתכם… למה לא לרצוח את זועבי?"
 • "לכל אלו שחושבים שאפשר לחיות עם ערבים אני אומר: לכו לעזה… תג מחיר והפעם לא רק עם כתובות נאצה…יאללה לרצוח בלי לבדוק הרבה מי הוא אותו בן אדם, אבל בלי להיתפס".
 • "ערבי טוב זה ערבי… אתם יודעים את ההמשך. לא כולם רק 90 אחוז מהם".
 • "להעיף את כל ערביי ישראל לסוריה ולעיראק, שם הם יעשו חיים… כשאני אומר ערביי ישראל ברור לכם שזה כולל גם את עזה כן?? גם עזה תהיה שלנו… שנזכה לחגוג בהלוויותיהם".
 • "מוות לכל הערבים…יהודים התאחדו! לרצח הערבי הבא קדימה… טוב מאוד שהנרצח היה בן 16 גם, נקווה שהערבים הבאים שיירצחו יהיו גם בגילאים קטנים יותר".
 • "חבר'ה זאת ההזדמנות שלנו להיפטר אחת ולתמיד מכל זרע עמלק – הן אלה שבעזה והן מאלה שחיים בקרבנו. לא רוצים אותכם בינינו… חבריי היהודים לא להרגיע את רוחות המלחמה האלה… מקווה שלא יהיה עוד טרור (בצד שלנו כן? כשאנחנו עושים זה לא נקרא טרור. זה פשוט נקרא נקמה וצדק), אבל אם יהיה – שיבוא על השמאלנים שחושבים שערבים זה בני אדם".
 • "אני משתין על הנביא מוחמד ועל כל הערבים! מוחמד מת!".
 • "מוות לחנין זועבי… חבר'ה בכבוד שלכם תחטפו אותה ותעמיסו לי אותה לבית… אני יטפל בה".
 • "חבר'ה צריך לקחת כבר את החוק לידיים ולהתחיל לשחוט – הרי אין ערבי שלא שמח כשיהודים מתים נכון? זאת אחלה סיבה להתחיל לשחוט אותם. ערבי טוב – ערבי מת. ערבי גבר – ערבי בקבר".
 • "מודיעין על המפה, מוות לערבים!"   

כתבות נוספות

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »