אין חשמל באוויר!

ערן קמינסקי
2015-09-17 01:00:00
2036-10-12 02:07:00

אחת השאלות שמציקות לאזרחים בכלל ולהורים בכלל היא סוגיית ה"קרינה". אנו חיים בעולם שכולו רבוד ומוצף בכבלים חשמליים, גלי רדיו וטלויזיה, תקשורת סלולרית ותעבורת נתונים אלחוטית בתצורות WIFI, בלוטות' וכדומה.

מדובר בנושא רגיש ודומה שעצם איזכור המילה "קרינה" מספיק כדי ליצור ויכוח. נכון להיום, הממסד המדעי והרפואי די מאוחד בקביעה ש"עד כה לא נמצא קשר ישיר בין רמת קרינה ממוצעת לתחלואה". זה לא אומר שאין קשר כזה, רק שהוא לא אותר עדיין. מנגד יש מי שמבקש לבחון ולבדוק את הנושא עוד ועוד. לפיכך ביצע המשרד להגנת הסביבה בדיקות בבתי ספר שונים בארץ, לפי דרישת הרשויות, וכך היה גם במודיעין. הנתונים המתפרסמים כאן הם היחידים שיש להם תוקף רשמי, ומומלץ לקוראים להשתמש בהם בפעם הבאה שהויכוח עולה לסדר היום.

מה בדיוק בדקו?

לפני כשבועיים הבאנו כאן את עיקרי הדו"ח שפרסמה עמותת אל"ס (אזרחים למען סביבה), לפיו נמצאו חריגות בעוצמת הקרינה האלקטרומגנטית בעשרה מתוך 14 מוסדות חינוך שנבדקו במודיעין בידי המשרד להגנת הסביבה בשנים 2014-15.

כעת אנו מביאים את תוצאות הבדיקות שהגיעו לידי מודיעין NEWS, המפרטות את אותן חריגות, עוצמתן ומיקומן של הנקודות הבעייתיות בבתי הספר בעיר שנבדקו. בניגוד לשנים קודמות, בהן נמצאו חריגות משמעותיות בעוצמת הקרינה המותרת בכיתות הלימוד עצמן שחייבו שינויים ותיקונים דחופים, הפעם הממצאים אינם דרמטיים כבעבר ומדובר בעיקר על חריגות בנקודות כמו ארונות החשמל וקירות הגובלים עימם, חדרי שרתי המחשבים וכולי. בעירייה מסרו השבוע כי כל הליקויים תוקנו. יעקב כהן, מנהל אגף השירות בעירייה, אמר השבוע כי "אין במודיעין כיתת לימוד בה ישנה בעיית קרינה".

הוויכוח סביב נושא הקרינה האלקטרומגנטית (בלתי מייננת) והשלכותיה על בריאות הציבור נמשך מזה שנים, ללא הכרעה חד משמעית. במשרד להגנת הסביבה פועלים לפי העיקרון של "זהירות מונעת", שאחת ממטרותיו העיקריות היא למזער ככל האפשר, באמצעים הטכנולוגיים הקיימים ובעלות סבירה, את חשיפת הציבור לקרינה אלקטרומגנטית ולצמצם את השטח שבו חלות מגבלות בנייה בגלל החשיפה לקרינה.

רמת השדה המגנטי האופיינית אינה עולה על 0.4 מיליגאוס. קיימות המלצות לסף של 1000 מיליגאוס לחשיפה אקוטית קצרת טווח (חשיפה רגעית). כן קיימת המלצה לתכנון של מתקני חשמל לפי סף לחשיפה ממושכת של 2 מיליגאוס ממוצעת על פני שנה. ההמלצה הרלוונטית לעניין מוסדות החינוך היא שסף עוצמת הקרינה מרשת החשמל לא יעלה על 4 מיליגאוס במקומות בהם יש חשיפה ממושכת של התלמידים כמו כיתות הלימוד.

ואלו התוצאות:

כאמור, מעט מאוד חריגות משמעותיות נמצאו במוסדות החינוך שנבדקו ובנקודות בהן יש שהייה רציפה של מורים או תלמידים. כך למשל, הומלץ לבטל את עמדות העבודה בחדרי המחשבים והמדעים בבתי הספר רמון ואופק, הממוקמות מתחת לארונות החשמל, לאחר שנמדדו בהן תוצאות של 19 ו-6 מיליגאוס (בהתאמה). במרחב המוגן שבקומת הכניסה בי"ס רמון נמדדה תוצאה של 21 מיליגאוס ובמרחב המוגן שבקומה מינוס 1 נמדדה תוצאה של 35 מיליגאוס, שמקורה בארון החשמל. ההמלצה היתה לשמור על המרחק הקיים של שני מטר מהארון כפי שמתבצע כבר במקום.

בבית הספר חוט השני נמדדה תוצאה של 30.4 בחדר המזכירות, כאשר מקור הקרינה הוא בקיר הגובל בארון החשמל. התוצאה לא הוגדרה כחריגה מהמלצות המשרד להגנת הסביבה היות ונשמר מרחק הביטחון הדרוש ממקור הקרינה. בבית הספר היובל בוצעה בדיקה אחרונה באפריל השנה, כאשר נמדדה תוצאה של 13.4 מיליגאוס בכיתת האמנות שמקורה בארון החשמל. אולם גם שם יש הקפדה על מרחק הישיבה המומלץ ממקור הקרינה. חריגה משמעותית התגלתה באחת הכיתות הסגורות בבית הספר, כאשר מדידה בסביבות קיר הגובל בארון חשמל העלתה תוצאה של 17.4 וההמלצה הייתה לשמור על מרחק של מטר מהקיר במידה והכיתה תהפוך פעילה.

במהלך הבדיקות הנ"ל נמדדו גם תוצאות הקרינה מרשתות הסלולר והרדיו ולא נמצאו חריגות. לגבי בדיקות בגני הילדים בעיר, בעירייה אמרו השבוע כי הפעם האחרונה בה בוצעו בדיקות מקיפות הייתה בשנת הלימודים תשע"ג והשנה תיערך בדיקה מקיפה בכל הגנים.

"כל הליקויים תוקנו"

מהעירייה נמסר בתגובה: "לפני כשלוש שנים יזמה העירייה בדיקת קרינה אלקטרומגנטית בכל מוסדות החינוך בעיר – דבר חריג שאינו נפוץ בארץ. כל הבדיקות נעשו ע"י חברת 'גלית' המאושרת ע"י המשרד להגנת הסביבה. בנוסף, לפני שנה ביצע משרד החינוך מדידה נוספת מטעמו בכל בתי הספר. מיד לאחר קבלת תוצאות הבדיקה החלה העירייה בתיקון הליקויים שהתגלו בבדיקות. בחלק מהמקרים התיקונים היו על ידי התקנת אמצעי מיגון (על פי רוב במקרים של ארונות חשמל) בדומה לנעשה בתיכון עירוני ב'. בחלק מהמקרים היה צורך בתיקון של מתקן תאורה וכיו"ב, בדומה לנעשה בבית הספר ניצנים ובחלק מהמקרים היה די בשינוי במיקום של שולחן המזכירה במשרד, לידו נמצא הליקוי, כפי שהיה בבית הספר היובל. יש לציין כי לאחר תיקוני כל הליקויים שצוינו בדוחות משרד החינוך נערכה בדיקה נוספת, של חברה חיצונית שבדקה פעם נוספת את בתי הספר ונמצא כי הליקויים תוקנו. דוחות אלה הועברו למנהלי בתי הספר והורים המעוניינים לראותם יכולים לעשות זאת.

"יש לציין כי העירייה מבצעת בדיקות למציאת קרינה אלקטרומגנטית בכל פעם שנעשות עבודות להקמת מוסד חינוכי או שיפוץ משמעותי הכולל עבודות חשמל. באם נמצאות תקלות קרינה הנושא מטופל בהתאם, כפי שנעשה עד כה, כך שכיום עוצמת הקרינה האלקטרומגנטית בכל מוסדות החינוך בעיר עומדת בתקנים הנדרשים. בנוסף, בעירייה יש ציוד מקצועי לבדיקות קרינה אלקטרומגנטית, דבר המאפשר לקבל תוצאות אמינות ומיידיות".

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »