גם יפה וגם אופה

איילת לוין

מערכת החינוך במודיעין מגבירה את תשומת הלב לילדים החולים בצליאק. זאת לנוכח העליה במספר הילדים הלוקים בתסמונת. באחרונה פרסמו הורים בקבוצת "צליאק במודיעין" כי בתי הספר "רעים" ו"אבני חן" דאגו כי באירועי פורים יהיו עמדות של מזון ללא גלוטן, וכן בחילופי משלוחי מנות נערכו הורים מבעוד מועד עם משלוחי מנות נקיים מגלוטן.

אורלי גואטה, מורה בבית הספר "הכרמים", סיפרה כי כאם לשני ילדים רגישים לגלוטן היא מכירה את הנושא מקרוב: "בשבוע שעבר המנהל קרא לי וביקש להתייעץ לגבי שכבת ב' שיוצאת לטיול שנתי. בטיול יכינו פיתות בטאבון ויש ילדה עם רגישות לגלוטן. מה עושים? כבר באותו היום קנינו כיריים חשמליות, מחבת ותרסיס שמן. בבוקר התעוררתי מוקדם והכנתי בצק נטול גלוטן. בשטח, כשכל הילדים הכינו פיתות רגילות, המחנכת של הילדה נתנה לה את הבצק המיוחד ושתיהן יחד הכינו עבורה פיתה ללא גלוטן".

אביה של הילדה המדוברת הוא אייל מלול, דובר העיריה. לדבריו, המחווה מאוד השפיעה על בתו:  "יום לפני הטיול היא ביקשה ממני שאקנה לה המבורגר עם לחמנייה ללא גלוטן לטיול כדי שגם היא תוכל ליהנות מאוכל 'לא שגרתי'. הילדים בכיתה יאפו פיתות והיא לא, כי אסור לה. התלבטנו מאוד מה לעשות כדי לתת לילדה ליהנות מחוויית האפייה אבל לא מצאנו פתרון ואז הגיעה שיחת טלפון מפתיעה מהמחנכת. מאז ומתמיד נהנתה בתי מהתחשבות של הגננות / המורות / ההורים לעובדה שהיא לא יכולה לאכול מוצרים עם גלוטן. אבל אתמול נשבר שיא חדש, חיובי כמובן".

מחלת הצליאק היא אי-סבילות קבועה לגלוטן, שהוא מרכיב חלבוני המצוי בדגנים כגון חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. צליאק היא מחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי ואינה חולפת. אכילת גלוטן גורמת לחולי הצליאק לתהליך אימונולוגי בדופן המעי, הגורם להתפתחות דלקת במעי ולנזק תפקודי. הטיפול במחלה הוא דיאטה נטולת גלוטן במהלך כל החיים. אי הקפדה על תזונה נטולת גלוטן גורמת לנזקים לטווח הקצר ולטווח הארוך: בטווח הקצר – נפיחות בבטן, גזים, שלשולים, עצירות, כאבי בטן, הקאות חוזרות ומחסור בברזל ובוויטמינים חיוניים. בטווח הארוך – עלייה בסיכון לחלות בסרטן המעי, גידולים מחוץ למערכת העיכול, הפרעות בתהליך הגדילה בקרב ילדים, אנמיה מחוסר ברזל, תופעות נוירולוגיות ופגיעה בעור ובציפוי השן.

חוזר מנכ"ל משרד החינוך מסביר כי אמנם תלמידים החולים בצליאק אינם מוגבלים בשום פעילות פיזית ומפתחים בהתבגרותם אחריות אישית, שיקול דעת ומודעות להתנהגות נכונה בשל מחלתם. אך יחד עם זאת, על המוסד החינוכי לוודא, בשיתוף עם ההורים, שבכל פעילות חינוכית הכוללת חומרים או מזון המכילים גלוטן תימצא לתלמיד החולה בצליאק החלופה המתאימה. זאת כדי שהוא יוכל להשתתף בפעילות כשווה ולא ייפגע חברתית והפעילות לא תסכן את בריאותו. עוד נכתב כי יש להקפיד על הימנעות משימוש בחומרים המכילים גלוטן גם לעבודות אמנות ויצירה וגם לפעילויות מיוחדות לקראת חגים ומועדים כגון אפיית עוגות, חלות וכדומה.

בתמונה: הטיול של "הכרמים". אותה פיתה, בלי גלוטן (צילום פרטי)

2015-03-11 00:00:00
2036-02-27 03:20:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך