דבר איתי בפרטי

ערן קמינסקי
2015-05-25 01:00:00
2035-11-06 04:23:00

עונת הבגרויות כבר בעיצומה ובכך מגיעה לקצה תקופת השיא בשנה של המורים הפרטיים. שוק השיעורים הפרטיים בישראל הפך כבר לנוכח בכמעט בכל בית בו יש תלמידי תיכון. לא נראה שהצורך, ועימו הביקוש, עומד להשתנות.

יצאנו לבדוק את שוק השיעורים הפרטיים במודיעין: מה המחירים, מיהם המורים ומדוע מערכת החינוך לא מצליחה לספק את צרכי התלמידים, במיוחד תלמידי התיכונים.

המצב בשטח

מנתוני משרד החינוך (שפורסמו בדוח המיצ"ב האחרון) עולה כי לא מדובר בתופעה שולית. מסתבר כי למעלה מ-30% מתלמידי כיתות ה'-ו' קיבלו עזרה פרטית לפחות במקצוע אחד במהלך השנה. במעבר לחטיבת הביניים הנתון חוצה את קו ה-40% ובתיכונים אחוז התלמידים הנעזרים בשיעורים פרטיים עובר את קו המחצית. לפי מספר גרסאות, הוא מגיע גם ליותר מ-70%. עשרים אחוז מתוכם דיווחו כי נעזרו במורים פרטיים באופן קבוע במהלך שנת הלימודים.

על פי ההערכות (ומדובר בהערכות בלבד מכיוון שלא כל המורים הפרטיים מדווחים על הכנסותיהם לרשויות המס) מדובר בשוק המגלגל יותר ממיליארד שקל בשנה. המקצועות בהם מתקשים התלמידים במיוחד הם מתמטיקה ואנגלית.

מחירי השיעורים הפרטיים, הנמשכים בדרך כלל 45 דקות, נעים בין 80-170 שקל לשיעור. תלוי במיקום הגיאוגרפי, נסיונו, השכלתו של המורה וכמובן המוניטין לו זכה. הורי 23% מהתלמידים משקיעים בכך בין 200 ל-400 שקל בחודש, הורי 22%  מהתלמידים משקיעים בין 600-800 שקל בחודש, הורי 14%  מהתלמידים משקיעים בין אלף לאלפיים שקל בחודש. 18 אחוז דיווחו כי הם מוציאים, באופן קבוע, למעלה מ-1,400 שקל בחודש.

המצב במודיעין

ומה קורה במודיעין? על פי נתונים המספק רועי נעים, מנכ"ל האתר www.limudnaim.co.il המצב במודיעין דומה מאוד לשאר חלקי הארץ:

 

מחיר ממוצע לשיעור פרטי (בשקלים)

 

מודיעין והסביבה

כל המקצועות

 

שיעור פרטי בבית התלמיד

108.2

שיעור פרטי בבית המורה

101.1

שיעור אונליין

92.7

מתמטיקה

 

שיעור פרטי בבית התלמיד

110.6

שיעור פרטי בבית המורה

102.6

שיעור אונליין

93.2

אנגלית

 

שיעור פרטי בבית התלמיד

109.7

שיעור פרטי בבית המורה

101.5

שיעור אונליין

92.3

 

 

 

 

התפלגות חיפושים במודיעין – מקצועות מבוקשים

מתמטיקה

34.66%

אנגלית

23.78%

לשון והבעה

10.51%

מדעי המחשב

5.47%

פיזיקה

4.96%

 

 

ביקוש לשיעורים אונליין

עלייה של 10% לעומת שנה שעברה

 

בנוסף לשיעורים של "אחד על אחד", הקיימים מאז ומתמיד, נכנסו לשוק בשנים האחרונות גם שיעורים וקורסים און ליין. האתרים מציעים שיעורים והדרכות בזמינות גבוהה ובתנאים המתאימים לתלמיד, אולם נראה כי האופציה הזאת לא מהווה תחליף מתאים. רועי נעים מסביר: "היתה תקופה שבה חדרו לשוק אתרים שנתנו הדרכות מוקלטות והעבירו קורסים, ולזמן מסוים זו היתה הצלחה. אך כעת אנחנו רואים שגם ההורים וגם התלמידים מעדיפים את השיטה של 'מורה המלווה תלמיד'. הרצאות הווידאו עדיין קיימות, אך הן נהפכו למוצר משלים".

מי נעזר, למה וכמה?

אז למה בעצם צריכים תלמידי התיכונים בארץ עזרה מחוץ לשעות הלימוד ומדוע לא מצליחה מערכת החינוך בישראל לסייע לתלמידים המתקשים מבלי שהוריהם ייאלצו לשלם סכומים נכבדים למורים פרטיים?

את התשובות לכך כולנו מכירים. מורה באחד מבתי הספר התיכוניים בעיר, מספרת: "הכל מתחיל ברגע בו אני נכנסת לכיתה ויש בה 41 תלמידים. עם כל הכבוד לשיעורים הפרטניים הנערכים בקבוצות קטנות, ברור שזה פשוט לא מספיק. המערכת לא עושה כל מה שהיא יכולה כדי לעזור לתלמידים שמתקשים. יש לי תלמידים שחודש לפני הבגרות אני רואה שהם מתקשים וברור שחשוב שהם יקבלו שיעורים פרטיים. וזה למרות שאני עורכת שיעורים פרטניים עם מעט תלמידים. יש פה גם עניין של הורים שמתעקשים שהילד שלהם לא יירד מחמש יחידות לארבע והילדים לא מצליחים. לא כל ילד יכול לעשות חמש יחידות במתמטיקה או אנגלית. שיעורים פרטיים הם למעשה חובה כיום. אין ברירה. מערכת החינוך צריכה לעבור 'ריסטרט' אמיתי מכל הבחינות. בכל נקודה ונקודה צריך להתחיל מחדש. עד אז אין לתלמידים ברירה אלא להיעזר במורים פרטיים".

אבי, מורה פרטי מצליח באזור מודיעין, מוסיף: "אני מלמד מתמטיקה כבר שלושים שנה ואני רואה שהביקוש רק הולך וגדל. מתמטיקה הפכה להיות מעין כלי מדידה עבור האוניברסיטאות, מההיגיון שאם תצליח במתמטיקה אז זה אומר שיש לך יכולות ופוטנציאל. מאוד חשוב היום להורים שהילד יצליח במקצוע הזה. פעם לגשת לבגרות במתמטיקה בשלוש יחידות היה 'בסדר' במידה והתלמיד לא היה מעוניין ללמוד באוניברסיטה מקצועות כמו הנדסה או פיזיקה. היום, ארבע יחידות זה השלוש של פעם. אפילו בפקולטה לפסיכולוגיה דורשים היום בגרות בארבע יחידות. הרף עולה עם השנים ואי אפשר לצפות ממורה שיש לו ארבעים תלמידים בכיתה להצליח להעביר את החומר בצורה מספקת. אני שומע מהתלמידים שלי שגם השיעורים הפרטניים לא מספיקים להם".

א', אם לתלמידת תיכון במודיעין, מספקת זווית נוספת בנושא: "הבת שלי עלתה לכיתה ז' כתלמידה מצטיינת ומאז המעבר הייתה נפילה רצינית בהישגיה במתמטיקה. ניסיתי לסייע אבל ראיתי שיש כאן משהו שצריך לתקן. נפגשתי עם המורה שלה, יחד עם בתי, ותוך חצי דקה היא אמרה לשתינו שבשנה הבאה מחלקים את התלמידים להקבצות ושלבת שלי אין סיכוי להצליח אם לא אקח אותה לשיעורים פרטיים. שאלתי אותה אם אפשר לסייע לה בשיעורים פרטניים והיא אמרה שהיא עסוקה מדי ולא נותנת שיעורים פרטניים. היא עוד הוסיפה שהבת שלי נמצאת בתחרות מאוד רצינית, שיש תלמידות מצטיינות בכיתה והיא הולכת לפי הרף הגבוה".

גם מהצד של התלמידים הסיפור נשמע דומה. רווית (שם בדוי), תלמידת י"ב בתיכון עירוני ג', מספרת עד כמה נפוצה התופעה: "אני חושבת שהרוב המוחלט של הילדים בכיתה שלי הולכים למורים פרטיים. במיוחד במקצועות כמו מתמטיקה ופיזיקה. כל החברים שלי נעזרים באופן קבוע, או לקראת הבגרויות, במורים פרטיים. פשוט אין לנו ברירה. אני יודעת שזאת הוצאה די רצינית בשביל ההורים שלי והם היו מעדיפים לחסוך את הכסף הזה, אבל אני לא הצלחתי להגיע לציונים שאני רוצה בלי עזרה ממורה פרטי. לאורך כל התיכון היינו בכיתת המתמטיקה כמעט ארבעים ילדים ומי שמתקשה נשאר מאחור".

והשיעורים הפרטניים לא עוזרים?

"הם כן עוזרים, אבל לא מספיק. זה הרבה יותר קל כשיש את העזרה הזאת בקבוצות קטנות ולא עם כל הכיתה. אבל יש מעט מדי שיעורים פרטניים שכל תלמיד יכול לקבל ולי זה לא הספיק".

'בית ספר פרטי' של אחר הצהריים", סיפרה ויויאן הרשטיין, מנהלת פורום מנהלים ברשת התיכונים הפרטית אנקורי, ביאיון ל"דה מארקר". "למה שלמורים יהיה אכפת? מבחינתם מדובר בהכנסה נוספת, וגם מצב הכיתה משתפר. כשהילדים ישיגו ציון טוב בבגרות, הקרדיט יילך למורה בכיתה ולא למורה הפרטי, או לחשבון הבנק של ההורים".

ד"ר שרי סלונים, ראש התוכנית לחינוך במכללת לוינסקי, טענה באותה כתבה כי זהו המקום שבו מאזן הכוחות בכיתה נפגם: "כאשר גם תלמידים חזקים הולכים למורה הפרטי ומתקדמים בחומר – זה משאיר מאחור את התלמידים החלשים, שנדרשים לשיעורים נוספים רק כדי להישאר בקצב".

המורה הפרטי – קווים לדמותו

אז מי הם אותם מורים פרטיים אליהם אתם שולחים את ילדיכם? מה ההשכלה שלהם? והאם יש להם ניסיון בהוראה?

שוק המורים הפרטיים מתחלק לשלוש קבוצות עיקריות: מורים במערכת החינוך אשר מלמדים באופן פרטי כהשלמת הכנסה, מורים המגיעים מתחומים אחרים, בדרך כלל ללא השכלה בהוראה, וסטודנטים אשר רק עכשיו נכנסו לתחום. על פי הוראות משרד החינוך נאסר על מורים ללמד באופן פרטי תלמידים מבית ספרם. אולם בשטח ההוראה לא נאכפת והתופעה נפוצה למדי.

המחירים שהם גובים משתנים על פי ניסיונם והשכלתם. מורה באחד התיכונים בעיר גובה עבור שיעור של 45 דקות בין 100-150 שקל. אחד המורים הפרטיים המוכרים באזור גובה גם הוא 150 לשיעור וסטודנט עימו שוחחנו גובה בין 80-100 שקל.

"אני מלמדת בפרטי כהשלמת הכנסה", מספרת שירה (שם בדוי) מורה באחד מתיכוני העיר. "אני מלמדת לבגרויות אבל אני לא לוקחת תלמידים שמעוניינים לעשות מרתון שיעורים לקראת הבגרות. אני בהחלט מלמדת תלמידים לאורך כל השנה, כאשר ברור שתדירות השיעורים עולה לקראת הבגרויות. אם מישהו מגיע אלי, אז זה מההתחלה ועד הסוף".

גם אבי, המורה המוזכר למעלה, עשה זאת לאורך השנים בעיקר כהשלמת הכנסה: "זה לא העיסוק העיקרי שלי, למרות שבשנתיים האחרונות זה תפס יותר נפח מהזמן שלי בשל נסיבות כלכליות. יש לי בכלל עסק לייבוא ואני מהנדס מכונות בהכשרתי. התחלתי ללמד לפני שלושים שנה כשהייתי סטודנט. אז גם לימדתי בבית ספר בתל אביב. במקביל, אני גם מעביר כיום קורסים להשלמת בגרויות לחבר'ה משוחררי צבא".

דרור (שם בדוי) הוא סטודנט שנה שלישית למדעי המחשב, ומזה כשנתיים מעביר שיעורים פרטיים: "אני לא מלמד לבגרויות", הוא מסביר. "זה לא נראה לי נכון כי אין לי באמת ניסיון בהוראה. אני מלמד לאורך כל השנה בעיקר תלמידים בחטיבת הביניים שמתקשים במתמטיקה, כימיה ופיזיקה. אין לי כוונה להיות מורה בעתיד, אבל כרגע זה משלם לי את שכר הדירה".

לא כל אחד יכול

שוק המורים הפרטיים בישראל פרוץ למדי ואין עליו באמת פיקוח יעיל מטעם המדינה. כל אחד יכול לשים מודעה באינטרנט ולהכריז על עצמו כמורה פרטי.

אבי, יש חאפרים בתחום?

"אני מכיר את התלמידים שלי, לא את המורים האחרים. מאוד קשה להיות חאפר בתחום הזה. אם אתה לא מורה טוב, התלמיד יקלוט את זה מאוד מהר ותוך שיעור או שניים הוא לא ימשיך איתך. אם אתה לא מצליח להעביר לתלמיד את החומר, השיעור לא זורם בצורה חלקה ואין תוצאות, אז לא תצליח. העסק פה מאוד מדיד. זה לא כמו שבא אליך הביתה חשמלאי או אינסטלטור ואתה לא באמת יודע מה הוא עשה".

גם שירה טוענת כי השיפור חייב להיראות בשטח במהרה: "אני תמיד אומרת להורים שבתוך חודשיים הם יראו שיפור בהישגים. אם אין שיפור אז תעזבו את המורה. יש הורים שיותר קל להם להרגיש שהם משלמים את הכסף ובזה עשו את שלהם. זה לא מספיק. מעבר ללשלוח את הילד לשיעורים פרטיים, צריך גם לראות שהשיטה שלו נכונה, שהמורה מתאים לילד וצריך להיות עם היד על הדופק".

אבי: "ההורים רוצים תוצאות והם בהחלט עם היד על הדופק. אם לא יהיה שיפור אם יחפשו מורה אחר. הם בהחלט יבואו אלי בטענות אם בתוך חודש-חודשיים הילד שלהם לא יגלה שיפור במבחן הבא".


ראש מינהל החינוך במודיעין: מנסים להפחית את מספר התלמידים בכיתות

ביקשנו את התייחסותה לנושא של ראש מינהל החינוך בעיריית מודיעין. תגובתה של בתיה שוכן אורבוך היא כדלהלן:

"במינהל החינוך אנו עוסקים בחינוך הפורמלי המתקיים בתוך מוסדות החינוך בעיר, כאשר מערכת החינוך פועלת מתוך מטרה שהתלמיד יקבל את כל החומר הלימודי לו הוא נזקק במהלך שנת הלימודים בבית הספר ולא באמצעות לימודים לא פורמליים.

מערכת החינוך העירונית הוכיחה עצמה פעמים רבות כאחת ממערכות החינוך הטובות במדינת ישראל עם הישגים מרשימים ועליה רצופה של יותר מ-10% בנתוני הזכאות לבגרות בארבע השנים האחרונות. בנוסף ללימודים המתקיימים בכיתות מקבלים תלמידי העיר גם שעות פרטניות בתוך מערכת החינוך העירונית במסגרת התוכניות 'אופק חדש' ו'עוז לתמורה'. בנוסף לשעות אלו אנו מוסיפים ומתקצבים את בתי הספר בשעות נוספות בכדי לסייע ככל שניתן גם לתלמידים מוחלשים וכן כל בתי הספר מקבלים תוספת  של שעות המיועדות לתגבור. באמצעות שעות אלה מפצלים בתי הספר את הכיתות לקבוצות למידה קטנות יותר. מהלך זה נועד להפחית את מספר התלמידים בכל כיתה ולהפוך את הלימוד לפרטני תוך מתן דגש פדגוגי לכל קבוצה ולכל תלמיד. כמו כן, בנוסף על אלה בתוך בתי הספר מתקיימים קורסים מוזלים להכנה לבגרויות המפוקחים על ידי בית הספר ומינהל החינוך".


איך לבחור מורה פרטי / הטיפים של רועי נעים 

תחילה כדאי לחפש בסביבה הקרובה – האם יש מורה פרטי מומלץ בקרב החברים או המשפחה. חשוב לבדוק שאכן המורה הביא לשיפור משמעותי בהישגים לאורך זמן. אם לא מצאתם מורה מתאים, ניתן להעזר באינטרנט למציאת מורה. אם בחרתם באופציה זו, תצטרכו להשקיע קצת יותר במלאכת הבחירה. מקדו את החיפוש כמה שיותר: חפשו מורה לפי תחום לימוד, אזור בארץ ופרמטרים נוספים.

1.      חפשו תגובות של תלמידים קודמים – חשוב שהתגובות תהיינה אמינות ולא טוקבקים אנונימיים. בידקו האם התגובות מאומתות. לדומגא, תגובות שמקושרות לפרופיל הפייסבוק של המגיב הינן אופציה טובה. בידקו האם יש למורה דף פייסבוק להתרשמות נוספת.

2.      בדקו האם למורה יש נסיון קודם בחומר הלימוד וניסיון בהכנה לבגרויות. כמה תלמידים הוא לימד, מה היתה מידת ההצלחה. בקשו פרטים ליצירת קשר עם תלמידים קודמים או הוריהם.

3.      מהלך השיעור ותוכנית עבודה – מורים טובים עובדים עם תוכנית עבודה ומערך שיעור. העבודה עם תוכנית עבודה מסודרת הינה קריטית – הלימודים למבחני הבגרות מתנהלים רוב הפעמים בלחץ של זמן ולכן חשוב לנצל את הזמן בצורה הטובה ביותר. בנוסף, חשוב לוודא שהמורה נותן תרגולים עצמיים תוך כדי השיעור ובין השיעורים.

4.      זמינות – בדקו מראש את זמינותו של המורה לאורך כל התקופה עד למבחן כדי שתוכלו ליישם יחד את תוכנית העבודה ולהגיע בשיא המוכנות למבחן. חשוב לבדוק גם זמינות בין השיעורים לשאלות ובעיות שעולות מהתרגולים. רבים מהמורים נותנים תמיכה דרך כלי אונליין שונים לבעיות והשלמות כדי לחסוך זמן בשיעור עצמו.

5.      מחיר – כדאי כמובן לבדוק שהמחיר נמצא במסגרת התקציב שלכם ובנוסף האם המחיר לשעה עגולה או פחות. לא כדאי לפסול על הסף מורים פרטיים קצת יותר יקרים – יתכן שיעבירו טוב יותר ומהר יותר את החומר ותצטרכו פחות שיעורים.

בגלל תקופת הזמן הקצרה, חשוב לשים לב למהלך השיעורים הראשונים ולראות האם קיימת התאמה ביניכם, תוכנית העבודה מיושמת, והאם אתם מתקדמים בחומר".

(צילום ארכיון למצולמים אין קשר לכתבה)

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »