האדם שבתוך המכונה

ערן קמינסקי

היכל הספורט ביד אליהו אירח בשבוע שעבר את גמר תחרות הרובוטיקה הארצית, בה נקבעו הנבחרות הזוכות אשר ייצגו את ישראל בתחרות העולמית שתיערך בסיינט לואיס שבארצות הברית.

60 נבחרות ומאות בני נוער, ביניהם גם נציגי מודיעין כמובן, גדשו את ההיכל כאשר המגרש שבדרך כלל מארח משחקי כדורסל הפך לזירת תחרויות רובוטית. בעזרתם של עשרות מתנדבים התקיימו במשך שלושה ימים משחקי אימון ולאחריהם משחקי הדירוג, וביום חמישי בערב הוכרזו הנבחרות הזוכות.

כיאה לאירוע גדול וחגיגי הוקם מחוץ לאולם אוהל גדול, בו יכלו חברי הנבחרות לנוח ולהעביר את הזמן שבין המשחקים. בסמוך לזירת התחרות עצמה, קיבלה כל קבוצה אזור משלה בו ביצעו את התיקונים ברובוט ושאר ההכנות.

את מודיעין ייצגו בתחרות שלוש הקבוצות הבוגרות – elysiom1937 מתיכון מו"ר, primo4586 מעירוני ב' ו-trigon 5990 מתיכון אמי"ת בנים בעיר. בנוסף השתתפה גם נבחרת spikes2212 מתיכון עתיד בלוד, אשר תלמידים רבים בה הם תושבי מודיעין והסביבה. מלבד התחרות הראשית לנבחרות הבוגרות, התקיימה גם התחרות לנבחרות הצעירות בה השתתפו נבחרות מעירוני ב', אמי"ת בנים, עירוני ד' ועוד.

ואלה הביצועים

אליסיום, הקבוצה הוותיקה ביותר באיזור, סיימה תחרות מוצלחת מבחינתה כאשר הגיעה עד לשלב הגמר. בשנה שעברה הגיעו האליסיומים למקום החמישי בדירוג הארצי, אבל הפסידו ברבע גמר. יחד עם זאת הם קיבלו את פרס ה-Inspiration engineering   שזיכה אותם בנסיעה לתחרות הבינלאומית בארצות הברית, שם דורגו במקום ה-23 מתוך מאה קבוצות בבית שלהם. השנה חברו באליסיום לברית יחד עם נבחרות ממגידו ועמק חפר והתחרו עם הרובוט שבנו  – סר לנסלוט.

 

גם הצעירים הגיעו לתחרות עם רובוטים מלגו

פרימו השתתפה השנה בתחרות בפעם הרביעית, כאשר בשנה הראשונה שלה זכתה הקבוצה בפרס היוקרתי "רוקי אולסטאטר"ייצגה את ישראל בתחרות הבינלאומית השנתית בארה"ב, שם הוענק לה פרס "רוקי אינספריישן". בשנה השנייה זכתה פרימו בפרס השופטים (the Judge's Award) . השנה הגיעו חברי פרימו והרובוט שלהם charizad, עד לשלב רבע הגמר שם הודחו, לאחר ששיתפו פעולה עם נבחרת hamosad1657 ממבואות עירון. למרות ההדחה המוקדמת יחסית, בפרימו התנחמו בפרס היצירתיות בו זכו.

עוד קבוצה מודיעינית שהודחה בשלב רבע הגמר הייתה נבחרת trigon5990 מתיכון אמי"ת בנים, שהתחרתה השנה בפעם הראשונה בעונת התחרויות. בפרימו רואים בהגעה לרבע הגמר הישג מרשים לאור העובדה שזאת שנתם הראשונה בתחרות.

לעומת הקבוצות מתיכוני העיר שיעקבו מהבית אחרי גמר התחרות העולמית, מי שיזכו לטוס לסיינט לואיס הם חברי נבחרת spikes2212, שהגיעו לשלב חצי הגמר והעפילו לתחרות העולמית לאחר שזכו בפרס השופטים עבור תרומתם לקהילה בתחומי המדע והטכנולוגיה.

איך זה עובד?

עמותת FIRST פועלת בישראל מזה 12 שנים בחסות הטכניון. עמותת FIRST – For Inspiration and    Recognition of Science and Technology נוסדה בארה"ב על ידי דין קיימן – יזם, וחסיד בלתי נלאה למדע וטכנולוגיה המחזיק ביותר מ-440 פטנטים בארה"ב ובחו"ל. התשוקה שלו למדע וטכנולוגיה הובילו אותו לייסד את ארגון FIRST בארה"ב בשנת 1989 (מלכ"ר). FIRST נוסד מתוך מטרה "ליצור עולם שבו צעירים חוגגים טכנולוגיה ומדע… עולם שבו צעירים חולמים להיות גיבורי מדע וטכנולוגיה". פעילות FIRST בישראל נוסדה על ידי אביהו בן –נון ובשיתוף עם הטכניון ובשנת 2013 הוכרזה כתכנית הקדם האקדמית המובילה של הטכניון.

התחרות הארצית והפעילות של FIRST משלבת מדי שנה עשרות אלפי תלמידים ומבוגרים ומתאפשרת בזכות מעורבותם של אלפי מתנדבים השותפים לעבודה עם התלמידים וקיום האירועים והתחרויות השונות ברחבי הארץ. כמו כן פעילות הארגון זוכה לתמיכתם של עשרות גופים ממשלתיים, ציבוריים, עסקיים ואקדמיים הרואים בתלמידים ובבני הנוער הדור הבא של היזמים והמהנדסים של ישראל – ביניהם: קוואלקום, צ'ק פוינט, בנק הפועלים, קרן רש"י, עיריית תל אביב יפו, הטכניון, משרד החינוך ומשרד הטכנולוגיה המדע והחלל ועוד רבים אחרים.

 במסגרת הנבחרות מוקמות קבוצות של כ-15-25 תלמידים, שמתמודדות עם אתגר הקמה ומיתוג הקבוצה, גיוס משאבים, הגדרת אסטרטגיה, תכנון, בניה ותכנות הרובוט תוך שמירה על חוקים ולוחות זמנים המוכתבים מראש לכל הקבוצות. זו החוויה הקרובה ביותר ל"עולם ההייטק האמיתי". בנוסף, מתנדבים ומנחים מקצועיים תורמים מהידע שלהם ומזמנם להנחות וללוות את הקבוצות  ומשמשים כמנטורים עבור התלמידים.

במהלך השנה מתקיימו כמה תחרויות, כאשר אחת מהן  – "הפלאפל" מתארחת כבר שלוש שנים בתיכון מו"ר במהלך חופשת חג החנוכה. בנוסף מתקיימות תחרויות גם לנבחרות הצעירות יותר – FTC  –  של תלמידי חטיבות הביניים בכיתות ז'-ח'. 

בתמונה הנבחרת של spikes. להתראות בסנט לואיס (צילום פרטי)

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך