"הנהגת ההורים העירונית משאירה אותנו לבד במערכה"

ערן קמינסקי
2015-06-28 01:00:00
2015-06-28 01:00:00

ביום שישי האחרון מימשו הורי תלמידי בית הספר אסיף את איומיהם והחריפו את המאבק נגד ההחלטה לאחד בשנת הלימודים הבאה את שלוש כיתות שכבת ג' לשתי כיתות. בשעה שמונה בבוקר, עם צלצול הפעמון, נותרו הכיתות והמסדרונות שוממים לאחר שהנהגת ההורים הבית ספרית השביתה את הלימודים. זאת לאחר שמספר ימים קודם לכן הפגינו כמאה הורים ותלמידים מול בית הספר ובניין העירייה.

כיום יש שלוש כיתות בשכבת ג' בבית הספר, בהן לומדים 69 תלמידים יחד ככיתות הומוגניות מזה ארבע שנים (כולל שנה בחטיבה הצעירה). לפני מספר שבועות התבשרו הורי התלמידים כי בכוונת העירייה לאחד את התלמידים לשתי כיתות, עם עלייתם לשכבת ד' בפתיחת השנה הבאה, מה שיעמיד את מספר התלמידים בכיתה על כ-35. חשוב לציין כי מדובר במספר שעומד בתקנים שקבע משרד החינוך, המתיר לאכלס עד ארבעים תלמידים בכיתה. בשנת הלימודים הנוכחית אישר משרד החינוך לפתוח שלוש כיתות, למרות שמספר התלמידים בשכבה לא מגיע למספר הדרוש לשם כך. אך כאמור – אין כוונה לעשות זאת שוב בשנה הבאה.

יפעת שומר, יו"ר ההנהגה ההורית באסיף, סיפרה השבוע: "כן, בשישי אף תלמיד לא הגיע לכיתות. האם הפתיעה אותי ההיענות המוחלטת? כן ולא. ידענו שרוב רובם של הורי התלמידים תומכים במאבק ונותנים לנו גב. עשינו הרבה עבודת שטח ובירורים מי מההורים מתכוון שלא לשלוח את הילדים שלו לבית הספר בשישי. היה גם עצוב לראות בית ספר ריק ושומם, אבל זאת הייתה הצלחה".

קיבלתם תגובה מהעירייה או משרד החינוך לאחר ההשבתה?

"אנחנו יידענו את העירייה על הכוונה להשבית ולא הייתה תגובה מהם. גם התרעה יום לפני לא נענתה ולכן השבתנו בשישי. לאחר מכן קיבלנו הודעה שנקבעה לנו פגישה עם ראש העיר ליום רביעי השבוע. בוא נראה מה יהיה בפגישה, אנחנו תמיד בעד הידברות".

כך נולד הציפוף

כזכור, בשנה שעברה החל מאבק הורים כלל ארצי נגד הצפיפות בכיתות בישראל, אשר ממוקמת גבוה בדירוג ה-OECD. המאבק, שזכה לשם "מחאת הסרדינים", הביא לתוצאות חלקיות כאשר שר החינוך לשעבר שי פירון החליט על הקמת ועדה לבחינת הנושא. אותה ועדה הגישה למנכ"ל משרד החינוך את המלצותיה שכללו קביעת תו תקן של עד 32 תלמידים בכיתה, אולם ההמלצות לא יושמו.

עם כניסתו לתפקיד הודיע שר החינוך החדש נפתלי בנט כי יבחן מחדש את הנושא, אולם בשבוע שעבר הודיעה מנכ"ל המשרד כי בכוונת משרד החינוך לאכוף את התקנה שלפיה בכל כיתה יהיו 40 תלמידים, ולא לאפשר לרשויות המקומיות לפצל את הכיתות על חשבונן. בעקבות זאת הודיע ועד ההורים היישוביים על עיצומים שהחלו כבר בתחילת השבוע במספר מקומות בארץ וצפויים להימשך ולהתעצם בהמשך השבוע.

ועדי ההורים זכו בתחילת השבוע לתמיכה גם מיו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, אשר פנה בבקשה דחופה אל שר החינוך וביקש את התערבותו המיידית בנושא. ביבס כתב: "אנו סבורים כי בתקופה בה חורתת הממשלה על דגלה את נושא ההשקעה בחינוך כמנוף לקידום החברה והמדינה, אין הצדקה להגדלת צפיפות התלמידים בכיתות. אנו סבורים שלנושא זה חשיבות לאומית ועל המשרד בהנהגתך להתגייס ולמצוא את מקורות המימון הדרושים על מנת ליישם את החלטת הממשלה משנת 2008 בה נקבע תקן כיתה ביסודי ל-32 תלמידים, אך כאמור תקן זה לא יושם".

"למה לא עוזרים לנו?"

במקביל להפגנה ולהשבתה הפנו השבוע בהנהגת ההורים באסיף אצבע מאשימה גם כלפי הנהגת ההורים העירונית. נעמה קציר-שמואלי מאסיף אמרה: "הנהגת ההורים העירונית לא עושה מספיק כדי לתמוך במאבק ההורים. מאוד מאכזב לראות שהם לא מובילים מאבק פה בתוך העיר ומשאירים אותנו לבד במערכה. גם אם הם אומרים שהם תומכים בנו, זה בקול ענות חלושה. אנחנו הערנו במודיעין את המאבק שמתרחש כבר בזירה הארצית ואני לא בטוחה שיש להם מנדט מההורים בעיר לשבת ככה על הגדר בנושא הזה. עצם זה שהם מסכימים בשתיקה שיפרקו כיתות ויפגעו במרקם החברתי של הילדים, זה בעיני אקט לא ראוי. מבחינתנו יש גם לראש העיר לא מעט אחריות בעניין הזה. הוא הוציא השבוע מכתב לשר החינוך ואנחנו שמחים שהחליט לעמוד לימיננו וחושבים שיש לו את הכוח לדחוף לפתרון. שר החינוך רחוק לי, מבחינתי ראש העיר שלי צריך לעזור כאן".

אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים העירונית, הגיב: "מה שעשה ועד ההורים באסיף הוא יוזמה פרטית שלהם. אנחנו פועלים כחלק מפורום ועדי ההורים היישוביים ופועלים בנושא במסגרת הארצית מול משרד החינוך כדי למצוא פיתרון".

מהעירייה נמסר בתגובה: "כידוע, על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך לא ניתן לפתוח כיתה שלישית כאשר יש פחות מ-81 תלמידים בשכבה. ערב פתיחת שנת הלימודים הנוכחית למדו בשכבה 77 תלמידים, עם זאת, כיום ירד מספר התלמידים לכדי 69 תלמידים בסך הכל. המשמעות היא שבשנת הלימודים הקרובה יצומצם מספר הכיתות לשתיים כאשר בכיתה אחת ילמדו 34 תלמידים ובשנייה ילמדו 35 תלמידים.

הנהלת בית הספר מקיימת שיח רציף עם ההורים בשיתוף עם מינהל החינוך והמפקחת של מחוז ירושלים במשרד החינוך. כמו כן הובהר להורים כי בית הספר בונה תכנית פדגוגית מיוחדת שתותאם לשכבה זו בשיתוף עם כל הגורמים הרלוונטיים".

בתמונה: "אסיף" ביום שישי האחרון. ריקנות רועמת (צילום פרטי)

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »