מי יעשה שלום עלינו?

ערן קמינסקי

לפני שבוע וחצי התרחשה בתיכון מו"ר קטטה המונית בין חניכי תנועות הנוער הצופים ומכבי צעיר, תגרה שבסיומה הושעו מהלימודים לא פחות מ-14 תלמידי בית הספר. התגרה החלה ביום שני בבוקר באחת ההפסקות, הופסקה והתחדשה שוב מאוחר יותר עד להתערבות צוות המורים.

היתה זו החוליה האחרונה בשרשרת ארוכה של עימותים כאלה. רק בחג השבועות האחרון, לפני פחות מחצי שנה, הותקף נער בן 14 ברעות בידי חבורה של חניכי תנועת מכבי צעיר. הנער פונה לבית החולים בעקבות האירוע שלאחריו סערו הרוחות ביישובים. חברי הנהגת ההורים והורים נוספים ערכו ישיבת חירום ולאחר מכן אף הגיעו אל בית הספר וקיימו מפגן מחאה. בעקבות אותם אירועים הוחלט על כתיבת אמנה להתנהגות אותה יכתבו חניכי שתי התנועות יחד. אותה אמנה להתנהגות תקינה החזיקה מעמד רק מספר חודשים עד להתפרצות הנוכחית. כחלק מההסכמים עליהם חתמו החניכים הופסקה מאז השבוע שעבר פעילות השכבות הבוגרות בסניפי שתי התנועות ביישובים ומועד החזרה לפעילות עדיין אינו ידוע (כפי שאומר מזכ"ל תנועת מכבי צעיר, המרואיין בהמשך כתבה זו).

מפעילים את האמנה

שוחחנו השבוע עם גלית בראל, מנהלת תיכון מו"ר, שגם שבוע וחצי לאחר האירוע עדיין נשמעה נסערת. "מה התחושות שלנו? מבחינתנו מדובר על אירוע חריג. גם בגלל גודלו וכמות התלמידים שהשתתפו בו. ובעיקר כי אירוע כזה תלוש לגמרי מהפורמט בו מתנהלים הדברים בבית הספר. זה דיסוננס שקשה לחיות איתו. גם העובדה שהתגרה הזאת התרחשה בעצם פעמיים, השפה בין התלמידים, ההגדרות ההדדיות. אלה דברים שלקוחים לא מתוך שיח של בני נוער אלא משפה של חברי כנופיות. ככה הגדרנו את זה".

מה אתם מתכוונים לעשות הלאה מעבר להשעיית התלמידים המעורבים?

"דרשנו מתנועות הנוער לכבד את האמנה עליה חתמו באוגוסט האחרון, ולשמחתנו הדרישה כובדה ותנועות הנוער נסגרו. פעם היינו עוצרים הכל ועושים שיחות ואילו התגובות שלנו כיום הן מאוד חריפות. אנחנו עושים הכל כדי למגר את התופעה. אנחנו לא נהסס ולא נבחל בכלום. כל ילד שיתסיס, שיתחצף ושינהג בצורה כזאת, אנחנו נפעל לחשוף אותו. כרגע אנחנו עסוקים בעיקר בטיפול המשמעתי, אחר כך נתפנה לשיח החינוכי".

אילו תגובות אתם מקבלים בינתיים מהתלמידים עצמם?

"ערכנו כבר שיחות רבות עם תלמידים, ביניהם נציגי התנועות, בשאלה איך ממשיכים מכאן הלאה. הם מאוד כנים ומאוד מתלבטים. כרגע יושב אצלי בחדר תלמיד מהצופים שבא להגיד 'טעינו ואנחנו רוצים לברר את העניין ולפתור אותו'. הם באים אלינו עכשיו ומבקשים לחזור אחורה לשיח. הם הבינו שהמסר היום הוא שאי אפשר להמשיך באותה צורה".

את יכולה לומר למה הסכסוך הזה בכלל מתקיים? ולמה רק בתיכון מו"ר?

"הסכסוך הזה חייב להיפסק עכשיו ואותי לא מעניינת ההיסטוריה. אנחנו כבר ארבעה ימים לא עוסקים בחינוך והוראה. אנחנו בעצמנו חטפנו מכות. נכנסנו אל תוך מעגלי האלימות האלה. אני אישה בגובה 1.62 מטר ומשכנו החוצה סוסים בגובה 1.90 מטר. כולם צריכים לקחת עכשיו אחריות, מפני שבפעם הבאה ילד יידקר. כולם צריכים להתעורר עכשיו".

את נשמעת נסערת כאילו האירוע התרחש אתמול…

"כן, אני נסערת. בוודאי. מדובר על בית ספר שבשנה שעברה זכה בפרס החינוך".

אולי בכל זאת את יכולה לחשוב מדוע זה מתפרץ דווקא אצלכם?

"זה קורה בהרבה בתי ספר אחרים תחת הגדרות אחרות. היתרון שלנו הוא גם החיסרון שלנו. במקומות אחרים יצבעו מקרים כאלו בהסברים של זאת שכבה שנאבקת מול שכבה אחרת או קבוצות תלמידים מיישובים שונים. זה שכולם אצלנו פעילים בתנועות הנוער נותן נפח מאוד גדול. בכל מקום יש אלימות. פה הנפח גדול יותר כי כולם בתנועות. אבל ההתקהלות, העידוד, השמחה מתופעה כזאת, זה דבר גדול מאוד מבחינתנו".

איך פותרים את הסיטואציה הזאת אחת ולתמיד?

"רק באחידות. שפה ברורה, גבולות ברורים. כשמסכמים באוגוסט שבמקרה הבא התנועות ייסגרו, אז עכשיו שייסגרו. בלי להתקשקש. עד שהעניין ייפתר. יש לנו גיבוי מההורים, מהקהילה, וכשכולנו מיישירים קו אז אני מאמינה שבפעם הבאה מי שירצה לקחת חלק בדבר כזה יידע עד כמה כבד יהיה המחיר. אנחנו פעילים בנושא האלימות לאורך כל השנה. מקרי האלימות בבית הספר פחתו מאוד, אבל לא מספיק. אנחנו רוצים אפס אירועים כאלה".

איחוד – לא על הפרק

שוחחנו השבוע גם עם אלעד כהן, מזכ"ל תנועת מכבי צעיר, שנשמע אופטימי וטוען כי הפיתרון נעוץ בשיתוף פעולה בין שתי תנועות הנוער. לדבריו, כרגע בסניפי התנועות פעילות רק השכבות הצעירות: "אנחנו מאוד שמחים על כך שבאמנה שנחתמה החניכים הגדירו בעצמם גם את צעדי הענישה. כרגע פעילות השכבות הבוגרות הופסקה".

מתי היא תתחדש?

"לא הגדרנו דדליין. עד להודעה חדשה. בנוסף, השעינו מפעילות בתנועה את החניכים שהשתתפו בקטטה והושעו מבית הספר. הרעיון שלנו הוא שאנחנו לוקחים עליהם אחריות ולא מסירים אותה מאיתנו. השעייה לצמיתות לא באה בחשבון. אנחנו רואים הפוך את התפקיד שלנו, שהוא לעזור בהתוויה חינוכית נכונה. השעייה לצמיתות זה בדיוק ההיפך מהתפקיד שלנו בעינינו".

נשמע שאותם מעורבים מקבלים עונש די קל כרגע אצלכם בתנועה…

"אנחנו רואים את מה שקרה בחומרה מאוד מאוד גדולה וכל הזמן אנחנו פועלים למניעה של הדבר הזה. כשקורים דברים כאלו אנחנו מגיבים באקטים של ענישה, אבל מבחינתנו אנו רואים בתנועות הנוער פיתרון ולא בעיה. זאת המסגרת שתוכל להוות פיתרון".

אז איך זה ייפסק בסופו של דבר?

"אני חושב שבסופו של דבר חלק מהעניין זה עקביות ומהבחינה הזאת אנו נמצאים היום בנקודה שלא היינו בה לפני כמה שנים. אני רואה את זה בשיתוף הפעולה בין שתי התנועות. השיח ברמת ההנהגות שמאפשר להגיע להסכמות דוגמת האמנה שנחתמה. זה לא היה בעבר".

מה אתם מתכוונים לעשות כרגע?

"יש יוזמה, שאני מקווה שתתחיל כבר בחודש הקרוב, לקיים מפגשים בין השכבות הבוגרות משתי התנועות, במטרה שזה יחלחל מטה. זה בעיני השוני הגדול. האמצעים שבידינו הם חינוכיים, לא פליליים. בחלק מהמקרים אנחנו מצליחים יותר ובחלק פחות. יש גם הרבה מאוד דברים שאנחנו כן מצליחים למנוע בעוד מועד. אנחנו כל הזמן פועלים בנושא".

אתה יודע להגיד למה בכלל קיים הסכסוך המתמשך הזה?

"קשה לי להגיד. לא חקרנו את הנושא. אני מעריך שזה נובע בעיקר משתי שכבות בוגרים מאוד גדולות שנמצאות בחיכוך מתמיד בבית הספר ובשני יישובים קטנים. מאוד היינו רוצים לראות שהחיכוך הזה יוביל דווקא למקומות חיובים ולא לאלימות ואני מאמין שבזכות התמדה זה גם מה שיקרה".

למה שלא ייעשה בעצם איחוד של שתי התנועות ברעות ומכבים, שינטרל את הבעיה?

"ההפרדה קיימת מתוקף זה שמדובר שתי תנועות. הן אמנם די דומות, אבל כל אחת עם הבידול שלה, הערכים והעקרונות שמאפיינים אותה. מבחינתנו זה פלורליזם. האפשרות לייצר מספר גופים שיעבדו במקביל ולא יפגעו אחד בשני. איחוד לא עומד כרגע על הפרק. זה יהיה מלאכותי ואני חושב שדווקא מתוך השבטיות וגאוות היחידה של כל אחת מהתנועות אפשר לייצר דברים טובים".

מהיכרותך עם הסניפים הרבים בכל המדינה, יש עוד מקום בו קיים סכסוך כזה?

"לא. אני לא מכיר עוד סיטואציה כזאת כמו זו שמתרחשת כאן. זה ייחודי". 

בתמונה גלית בראל. "אנחנו בעצמנו חטפנו מכות"

2016-12-08 00:00:00
2018-08-20 01:00:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך