מלחמת השבטים

אילת רוטה-גבאי

"הסכם השלום" בין חניכי הצופים מרעות לחניכי מכבי צעיר ממכבים שוב התרסק, ושוב בגזרת תיכון מו"ר. אחרי אירוע אלים במיוחד שכלל השלכת כסא ומכות לחניך צעיר הפיצה המנהלת מכתב חמור להורי כלל התלמידים: "אנו רואים באלימות קו אדום ומרחיקים כל תלמיד שבחר באלימות כפתרון"

רצף תקריות אלימות פוקד בשבועות האחרונים את בית הספר התיכון מכבים רעות. המתח שבין חניכי הצופים (שבט "אופק"), לחניכי תנועת המכבי הצעיר (סניף מכבים) גאה והגיע לנקודות רתיחה בתקריות שונות בתוך בית הספר ומחוצה לו. המתח הגיע לשיאו ביום שישי האחרון כאשר נוצר עימות אלים בין תלמיד כיתה י' לבין חבורת תלמידי י"ב. האירוע כלל כסא שנזרק, קללות שהוטחו ומהלומות שספג התלמיד הצעיר יותר. התלמידים שנטלו חלק באירוע טופלו משמעתי והושעו. כאן נכנסה לתמונה מנהלת בית הספר, גלית בר-אל. היא שלחה השבוע לכלל הורי תלמידי בית הספר מכתב המבקש מהם לשתף פעולה בהעברת המסר – אפס סובלנות לאלימות.

"הי"בניקים הכניסו מכות לתלמיד מהשכבה שלי", מתארת את האירוע שהתרחש ביום שישי תלמידת כיתה י' בבית הספר. "אחד מהם טען שהוא התחצף אליו", היא מפרטת. "התחילו קללות, והתלמיד זרק לכיוון שלו כיסא. אז הי"בניק הלך והביא את החברים שלו, הם הקיפו אותו במעגל ונתנו לו מכות. המורים לא ראו מה קורה, עד שמישהו צעק אליהם שיש מכות והם הפרידו את המעגל".

"מה שקורה בבית הספר זה סיוט בלתי נגמר", מתארת את המצב אם לאחד התלמידים בתיכון. "כל הזמן יש מתח ומלחמות בין הצופים למכבי צעיר. הנוהל החדש הוא שאסור לחניכי הצופים להתקרב למכבים ואסור לחניכי מכבי צעיר להיכנס לרעות. הבן שלי מספר שיש כל הזמן עימותים בתוך בית הספר ובהפסקות, וכשאין פיקוח, בשעות אחר הצהריים, זה אפילו חמור יותר. אם הבן שלי חושש להגיע למכבים כי הוא מפחד שיתנפלו עליו והוא יחטוף מכות, אז המצב באמת קשה".

מי אחראי לדעתך?

"אני לא מאשימה את המנהלת של התיכון. היא דווקא מנסה לאכוף את הכללים ולמנוע מקרים של אלימות. אבל כשיש כמעט אלפיים תלמידים בבית הספר, קשה להיות בכל מקום. הבעיה היא שגם כאשר יש אירוע כזה, והתלמידים נענשים משמעתית, אז הם מקבלים צ'ופר. יום חופש בבית. אני שואלת איפה ההורים בסיפור הזה?".

איך נראה "שלום קר"?

בבית הספר דווקא טוענים השבוע כי בתחומי בית הספר נשמר "שלום קר" בין חניכי שתי התנועות, אך בעקבות אירועי יום שישי האחרון החליטה מנהלת בית הספר, גלית בר-אל, ליידע את ההורים בבעיה ולבקש את שיתוף הפעולה שלהם במניעת מקרה האלימות הבא. "בשבוע שחלף התמודדנו ,לצערנו, עם אירועי אלימות חוצי שכבות", כותבת המנהלת. "ברצוני להזכיר שביה"ס רואה באלימות קו אדום ומרחיק מביתו כל תלמיד שבחר באלימות כפתרון. הצוות שומע לא פעם אמירות מכם ההורים שהרחקה היא חופש ויום כיף לתלמיד. את תכני יום ההשעיה אתם ההורים תבחרו, אבל המסר היא האמירה הברורה של בית הספר – לא בבית ספרנו. בביה"ס מתקיימות שיחות אישיות ובכיתות על גבולות ועל התנהגות אלימה. אנו משתפים כל ארגון רלוונטי באירוע ועושים הכול כדי להוקיע זאת מקרבנו. ביה"ס עושה רבות לקדם את מוגנות תלמידינו. אנו מבקשים את שיתוף הפעולה בהגדרת גבולות, בשיח על פתרונות התנהגותיים ראויים, בשיתוף צוות ביה"ס במידע, גם בטרם הם קורים".  
מעיריית מודיעין נמסר בתגובה: "בית הספר רואה בחומרה רבה את המקרה וטיפל בו על פי כל הנהלים הנדרשים תוך מעורבות כל הגורמים המקצועיים. מדובר באירוע נקודתי בו מקרה אלימות בין שני התלמידים הופסק על ידי צוות בית הספר מבלי שתלמידים נפגעו פיזית. התלמידים הושעו ובית הספר שיתף את ההורים, תנועות הנוער, וכל הגורמים הרלוונטיים ועושה כל מה שניתן כדי שאירועים כאלה לא יחזרו על עצמם. בנוגע לנושא תנועות הנוער, בבית הספר ישנו שיח פורה עם ובין תנועות הנוער ותהליכים טובים בתוך התנועות עצמן".

התנועות: הכל אצלנו בסדר

בתנועות הנוער עצמן, כך נראה, אין זכר לידיעה על משהו בלתי תקין שמתרחש בשטח. מהתגובות שקיבלנו עולה תמונה של אידיליה ואחוות עמים. שפטו בעצמכם:

מהנהגת סניף מכבי צעיר במכבים נמסר בתגובה: "סניף מכבי צעיר במכבים פועל לקידום ערכים של סובלנות, תרומה לקהילה, מנהיגות ואחריות ומגנה פעילות אלימה באשר היא. אנו רואים בנוער הפועל במסגרת הסניף כמקדם את הערכים המביאים לאקלים מיטבי וכשליח החברה לטיפול ולמיגור אלימות.

ככל הידוע לנו, האירוע המוזכר אינו קשור לתנועות הנוער או לחברות בתנועות הנוער. יחד עם זאת אנו שמחים לציין כי סניף מכבי במכבים ושבט הצופים ברעות עובדים בשיתוף פעולה בכל הקשור להפגת חיכוך ומתח בין בני הנוער ועושים זאת תוך תיאום ושיתוף פעולה מלא עם הנהלת בית הספר והצוות החינוכי". 

מהנהגת הצופים הארצית נמסר בתגובה: תנועת הצופים מגנה בכל תוקף כל מקרה אלימות באשר הוא.

המקרה עליו מדובר התרחש בזירה הקהילתית  במסגרת ריב בין תלמידים, שגלש אל שטח ביה"ס  ולא במסגרת פעילות צופית. ללא קשר לאירוע זה או אחר, אנו פועלים רבות למיגור כל התנהגות לא ראויה בקרב חניכי התנועה ובשבט בפרט. יתרה מזאת – שבט אופק ותנועת מכבי צעיר עובדים בשיתוף פעולה מלא על מנת לפתור סוגיה זו".

(צילום לינור לוי)

 

 

2013-11-14 00:00:00
2013-11-14 00:00:00

כתבות נוספות

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

המשך קריאה »

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

המשך קריאה »

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

המשך קריאה »

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

המשך קריאה »

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך