מרביצים בהם תורה

איילת לוין
2014-11-12 00:00:00
2014-11-12 00:00:00

השנים חולפות, התלמידים מתחלפים, והריטואל לעולם חוזר: סבב של "מכות" בתיכון מו"ר שיוצא מפרופורציה, ואחריו שיגור מכתב להורים מטעם ההנהלה. השבוע זה קרה שוב.

התגרה העונתית פרצה ביום ראשון, "באדיבות" קבוצת נערים מכיתה י"א, שפגעו בתלמיד חדש בשכבה ובבית הספר. זה קרה בזמן אחת ההפסקות, לא ברור בוודאות מה גרם להתחלת הקטטה, אבל לפי מה שחלק מהעדים מספרים, קבוצת הנערים המדוברת ישבה בכיתה וחלק מהם ירקו מהחלון על העוברים ושבים. כשד', התלמיד החדש, עבר הם הוסיפו גם בקבוק. ד' או הנער שלצידו זרקו את הבקבוק חזרה אליהם, זה לא מצא חן בעינהם. כשד' נכנס לאחד ממסדרונות בית הספר חיכה לו מנהיג החבורה (א') והתקדם לעברו עד שעמד סנטימטרים ספורים מפרצופו. "נאמרו ביניהם מספר מילים. הייתי רחוק מדי בשלב זה מכדי לשמוע ואז א' העיף לו אגרוף", מספר ד', שנכח במקום. "הם התקוטטו ואז הפרידו ביניהם. תוך כמה שניות הגיעו כל החברים שלו שמיהרו להצטרף. אחד מהם דחף את ד' שהחזיר לו ואז כל החבורה קפצה עליו, בערך חמישה ילדים, והמכות נהיו ממש מגעילות. נהיה בלגן. אחד מהם אפילו לקח תמונה שתלויה על הקיר והעיף על ראשו. מסביב התקהלו עוד ועוד תלמידים ואפילו היו כמה מורות. רובנו לא רצינו להתערב. היה רק תלמיד אחד שממש נעמד לצידו של ד' ונכנס להפריד ביניהם".

איך זה נגמר?

"בסוף הצליחו להפריד ביניהם. ד' יצא משם בסערה כשדם יוצא לו מהפה ומהאף ועם סימן אדום על הפנים ליד העין. המורים לאחר מכן לקחו אותו להיבדק. היום כבר פגשתי אותו. הוא בחור שקט שלא מרבה לדבר, הוא לא סיפר לי איך הוא מרגיש אחרי כל מה שקרה".

ק' מספר על ד' כ"נער חמוד וחברותי, בחור זהב. יש את הילדים שמתויגים אצלנו כערסים. לפני שזה התפתח לאלימות פיזית הם גם השתמשו במילות גנאי חריפות ופוגעות. ואז זה הפך לאירוע אלימות מזעזע. בשנה שעברה הם היו מעורבים במקרים אחרים. מקרה אחד זכור לי במיוחד, כי אחד מהם לקח כיסא מהכיתה שלי והעיף על תלמיד אחר. זה ממשיך לחזור על עצמו ולא נוקטים בעונשים חמורים מספיק כדי לשנות את זה".

מהו לדעתך עונש מתאים?

"בדרך כלל משעים אותם ליומיים או כותבים הערה בתיק. זה לא מספיק. צריך לערב את המשטרה. בקרוב יש לנו טיול, אז לא להוציא אותם לטיול ולא לאפשר להם לנסוע לפולין. ואם מדובר באלימות חריפה אז גם סילוק. מספיק פעם אחת של מקרה אלימות חמור שיכול להסלים גם למשהו גרוע יותר. אף אחד לא רוצה אותם פה. הם פשוט בהמות".

גלית בר-אל, מנהלת בית הספר, העבירה מכתב להורי שכבת י"א ביום למחרת לעדכן ולספר על טיפולה בתלמידים המעורבים:

"הורי שכבת יא שלום. אתמול במהלך יום ההכנה למסע הישראלי, יום בו היינו אמורים לעסוק בשיח ערכי ומקדם עם תלמידינו, נאלצנו לצערנו לטפל באירוע אלימות חריג, בו לקחו חלק מספר תלמידים מהשכבה. האירוע טופל על ידי באופן אישי ובשיתוף מלא של מנהלת התיכון, רכז השכבה, צוות המורים והנהגת ההורים. בשל חומרת האירוע בעינינו הוחלט מיידית לערב את הפיקוח, את אגף החינוך ואת הורי התלמידים המעורבים. בשלב ראשון בית הספר הרחיק את המעורבים וכינס את תלמידי השכבה לשיח שימשיך בכיתות. בשלב שני יימשך הטיפול בתלמידים המעורבים. חשוב לציין כי בעקבות האירוע הגיעו לצוות השכבה 'פוסטים אינטרנטיים', בהם טופלים אשם גורף בקבוצה גדולה של תלמידים, ועושים שימוש בוטה בכינויי גנאי קשים. כאן המקום להדגיש, כי ביה"ס רואה בכל 312 תלמידי השכבה תלמידינו, ואנו מחויבים לביטחונם ולשמם הטוב של כולם. אנו מבקשים מכם להיות הבוגרים האחראים, לסמוך על ביה"ס, שיעשה הכל כדי למגר אירועי אלימות ולגבות את החלטותינו בנושא".

מהעירייה נמסר בתגובה: "מנהל החינוך ובית הספר מגנים כל אירוע אלימות באשר הוא. בית הספר עושה כל אשר בידו בכדי למנוע אירועים אלימים מסוג זה. הילדים הפוגעים טופלו בהתאם לנוהל משמעת בכפוף לחוזר מנכ"ל משרד החינוך ובתיאום עם הוריהם הושעו מבית הספר. יש לציין שהילדים שהיו מעורבים בקטטות נוספות בעבר יטופלו במישור המשמעתי ובמישור החינוכי ערכי ותתכנס ועדה דחופה בעניינם בהשתתפות הפיקוח ונציגי מינהל החינוך".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »