מרד התלמידים

איילת רוטה-גבאי
2013-10-31 00:00:00
2017-09-24 01:00:00

ביום שני האחרון התחוללה מהפכה של ממש בתיכון עירוני ג'. שכבת תלמידי כיתות י"ב יצאו למחאה נגד תלמידי כיתה י', ובמהלכה קשרו את עצמם בדרמטיות באזיקונים למעקה הקומה השנייה וחסמו מעבר תלמידים לכיתות. למהלך הזה קדמה היערכות

שהחלה בשעות הבוקר המוקדמות, וכללה החלפת שלטי כיתות, הצבת שלטי מחאה בגנות תלמידי שכבת י', ובהמשך, כאמור, הפגנת מחאה וחסימת מעבר תלמידים (הנמנים על שכבת י' כמובן) לקומה העליונה. כל זאת, במהלך יום הלימודים. מה גרם להשתלשלות האירועים הדרמטית הזו בין כותלי התיכון? כמו בכל מלחמה בהיסטוריה, גם כאן שורש הסכסוך הוא טריטוריאלי.

לא מתכוונים לוותר

"הכל התחיל מזה שבתחילת שנה מיקמו את תלמידי כיתות י' בקומה למעלה ואותנו בקומה למטה", מספר תלמיד כיתה י"ב, ואחד ממובילי המחאה, "דבר שהוא כבר לא בסדר, כי בכל שנה ה'יודבתניקים' נמצאים למעלה. במקום זה תקעו אותנו במקום הכי מרוחק בבית הספר, רצינו שיראו אותנו, ושם פשוט לא שמים אלינו לב".

זה עניין של מיקום?

"זה לא רק המיקום, מתחילת השנה תלמידי י' מנצלים את זה שהם למעלה וזורקים עלינו כל מיני דברים – ברד, יריקות, זורקים עלינו חופשי. פנינו להנהלה, ולא עשו עם זה כלום. ביקשנו שיחליפו כיתות ושום דבר לא עזר, אז החלטנו להראות להם שמגיעה לנו התייחסות".

התלמידים יזמו מרד שהזכיר באופיו ובמימדיו מבצע צבאי. השכם בבוקר יום שני, הרבה לפני ששאר התלמידים הגיעו, פשטו תלמידי י"ב על הקומה העליונה, שבה לומדים כאמור תלמידי כיתות י'. הם שינו את השלטים המצביעים על כיתות י' והפכו אותם לכיתות י"ב. גם את שלטי ההכוונה הם שינו, תלו שלטים משלהם, והשתלטו פיזית על המקום. "החלטנו לעלות למעלה ולא לזוז משם", ממשיך התלמיד, "הפכנו שלטים, תלינו שלטים כמו: 'י' מחשב מסלול מחדש',  ולא נתנו ל'יודניקים' להיכנס לכיתה שאמורה להיות שלנו".

כאשר התלמידים החלו להגיע לבית הספר, התייצבו מרבית תלמידי שבע כיתות י"ב בקומה העליונה, חלקם אזקו את עצמם באזיקוני פלסטיק אל המעקה והעמודים, וסירבו לזוז ממקומם או לאפשר לתלמידי כיתות י' להיכנס לכיתות. האחרונים התרכזו למטה, השמיניסטים למעלה, וחילופי המהלומות המילוליות החלו. ההפגנה השקטה התלהטה מהר מאוד ונגררה לאלימות משני הצדדים. מורי בית הספר עצרו את האירוע לפני שהפך לקטטה המונית.

איך הגיבו המורים ומנהלת בית הספר?

"לא עשינו שום דבר לא חוקי, רק עמדנו שם, אז הם הגיעו וניסו להזיז אותנו. תלמידי י' התנפלו על אחד החברים שלי והתחילו להרביץ לו, ככה שאם הייתה אלימות היא לא הייתה מהצד שלנו. בסוף עשו לנו שיחת 'נו נו נו', אבל לא העבירו את השכבה שלנו קומה. אנחנו מקווים שעוד יעבירו, כי אנחנו לא מתכוונים לוותר". 

בתמונה: תלמידי י"ב, עירוני ג'. צילום פרטי

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »