שובו של ה"אחד בספטמבר"

איילת לוין
2014-05-04 01:00:00

לפי מכון המחקר של הכנסת, הפער בין ימי החופש של ההורים לאלו של הילדים, עומד על 76 ימים בשנה. גם לאחר הרפורמה שהכניס שר החינוך הנוכחי, שי פירון, לקיצור החופש הגדול ולקיום קייטנות מסובסדות בתוך בית הספר במשך 21 ימים, עדיין מדובר בפער עצום, המחייב הורים למצוא סידור לילדים בימים אלה.

לפני שש שנים התגבשה קבוצת הורים ארצית בהובלת יערה ישורון, תחת השם "הורים עובדים לשינוי" מדובר בקבוצת הורים שפועלים למציאת פתרונות למציאות הקשה הזו. ישורון מודעת לעובדה שמדובר בטרנד חדש ומסבירה מה ההבדל בין דור ההורים שלה שלא נאבק במצב לבין הדור הנוכחי שרואה במציאות הנוכחית עובדה שיש לשנותה מן היסוד.

לדבריה, "בעבר נשים רבות היו עקרות בית וגם אלו שעבדו עסקו במקצועות שאינם תובעניים מבחינת אורך יום העבודה. היום נשים רבות הן קרייריסטיות ולא רק האמהות. בנוסף שוק העבודה בכלל הפך לתובעני יותר – משרה מלאה כוללת לפחות 9 שעות עבודה ביום וזמינות במהלך היממה כולה כמעט ומספר ימי החופשה המגיעים לכל עובד מהמדינה הוא הנמוך ביותר מכל מדינות ה-OECD. כמו כן גיל הפרישה בימנו גבוה מבעבר ואף יעלה ככל הנראה כך שגם ההורים שלנו, הסבים והסבתות עסוקים, עובדים ולא פנויים לעזור עם הילדים. כדי לקבוע שאמא שלי תבוא אלינו אחה"צ אני צריכה לתאם איתה שבועיים מראש. מעבר לכך, בגלל יוקר המחיה ילדים רבים לא יכולים להרשות לעצמם לגור ליד ההורים במידה והם גרים במרכז הארץ וגרים בפריפריה מה שמקשה ומגביל את העזרה שלהם עם הנכדים".

הכל החל ב"איסרו חג"

ישורון גרה במזכרת בתיה, עובדת כעצמאית ובעלת תחנת שידור רדיו למשפחות וילדים בשם "קול לילדים" הפועלת 24 שעות. היא גם חברת מועצה באופוזיציה במזכרת בתיה, ואם לארבעה. בזמנה הפנוי היא משקיעה שעות רבות בפעילותה בארגון ההורים אותן היא מקדישה לפגישות, ועדות בכנסת, טלפונים, העלאת קמפיינים ועוד. את יום הולדת שש לפעילות הארגון הם חגגו ב-"MESH" – חממה להייטקיסטים שבליגד סנטר, לשם ישורון מגיעה לעבוד במתחם העבודה הפתוח. שלושת הפעילים ממודיעין הם דנה נחום, רותי שרון וג'רמי היימן.

מה הביא אותך להקים את הארגון?

"בחופשת הפסח לפני שש שנים דאגתי כל יום לסידור לילדה שהיתה אז בת חמש ואז הגיע איסרו חג. אמרתי לעצמי 'די. נגמר', אבל לא, יש איסרו חג. בפרץ של כעס ומרמור ניסחתי עצומה שקראה: 'יאוחדו ימי החופשה של הילדים וההורים לאלתר' ושלחתי אותה לרשימת התפוצה שלי. השמועה התפשטה ופנו אליי  אלפים ואז הגיעה גם התקשורת ששאלה 'מי אתם, מה אתם רוצים, מה התוכניות שלכם' וכך קם הארגון".

במהלך שנות קיומם חברי הארגון נפגשו עם כלי התקשורת, עם מקבלי החלטות מכל הסוגים, הם עברו שלוש כנסות, נפגשו עם חברי כנסת שונים, קובעי מדיניות בכל ארגון שהיה נראה להם רלוונטי, הסתדרות המורים, ארגוני המורים, מקבלי החלטות בממשלה, שר החינוך ועוד. "החלום שלנו הוא שיום אחד הנושא הזה יפתח את מהדורת החדשות וזה אכן קרה".

כתוצאה מהסקירה שעשו ההורים והמחשבה שהשקיעו בבעיה הם הבינו שהמציאות השתנתה, אבל אף אחד לא התייחס לכך. לכן הם החליטו להתמקד בשלוש נקודות עיקריות בפעילותם ומאבקם למען שינוי והן: קיצור ימי החופשה של הילדים, הארכת מספר ימי החופשה של העובדים וקידום פתיחת מסגרות חינוכיות משלימות איכותיות בחופשת הקיץ, המסובסדות ע"י המדינה.

המציאות הזו שאת מדברת עליה קיימת שנים רבות למה לא שמענו את ההורים עד כה?

"ההורים נעדרים ממוקדי קבלת ההחלטות. אין להם זמן להפגנות, הם נמצאים במקרה הטוב בין שבע בבוקר לחמש אחר הצהריים בעבודה, אחר כך הם עם הילדים ובשעה תשע בערב הם כבר רצוצים. כמו כן בממשלה לא נותנים להורים כוח להביע את דעתם ולא סופרים אותם. אני הייתי הנציגה היחידה מטעם ארגון ההורים הארצי שהורשתה להשתתף בוועדת החופשות במשרד החינוך בירושלים וזה כבר הישג. היו הורים נוספים שרצו להשתתף, אבל לא הורשו".

איפה משרד החינוך וגורמים ממשלתיים וציבוריים בכל הסיפור?

"ארגוני המורים חזקים מאד ושולטים ביד רמה במדינה. בשורה התחתונה משרד החינוך מפחד להתעסק איתם. ארגוני המורים לא מעוניינים שיעשה כל שינוי שהוא במערכת".

השינויים הראשונים בהיסטוריה

השר הראשון שהחל לפעול בנושא בעיית החופשות הוא שר החינוך לשעבר גדעון סער. כשסער הבין שהוא ניצב בפני קושי תקציבי שיימנע ממנו לקצר את ימי החופשה במערכת החינוך, הוא פעל לשינוי לוח זמני החופשות כך שתהיה הלימה גדולה יותר בין חופשות ההורים לחופשות בבתי הספר. בנוסף הציעו ההורים לסער הצעה מהפכנית במסגרתה יורדו ימי שישי משבוע הלימודים.

קיצור השבוע לחמישה ימים היה מביא לקיצור שבועיים מהחופש הגדול, קיצור חופשת חנוכה ופסח בחצי, ביטול החופשות באיסרו חג ועוד. "מדובר ב-37 ימי שישי, שהם ימי לימוד קצרים, המשתווים לעשרים ושלושה ימים, שאם מחלקים אותם אחרת במהלך השנה וזה יוצר איזשהו איזון. רוב העובדים חמישה ימים בשבוע ונדיר ששני ההורים עובדים בשישי", מסבירה יערה.

השינוי הראשון אותו הציע השר סער יצא לפועל בקיץ 2012. החופש קוצר בחמישה ימים, הלימודים התחילו במקום ב-1.9 ב- 27 לאוגוסט. את ימי החופשה החזירו למורים במהלך השנה באופן הבא: שלושה ימים בין יום הכיפורים לסוכות, יום אחד בתחילת חופשת פסח ויום אחד בתחילת חופשת חנוכה. "מבחינתנו זה היה מהלך מרגש משתי סיבות. בפעם הראשונה אי פעם נגעו בלוח החופשות של משרד החינוך. עד כה זה היה טאבו שאסור לגעת בו. דבר שני קיצרו את החופש הגדול. נכון, זה בא על חשבון וזה לא קיצור משמעותי, אבל תשעת השבועות הללו ארוכים וסיוטיים. הילדים כל הזמן בבית ואנחנו כל הזמן בעבודה. זה אמנם זה נשמע כלום אבל זו הקלה גדולה".

כך בוטל הביטול

אולם התוכנית לקיצור החופש הגדול בחמישה ימים תבוטל בקיץ הקרוב, בהתאם לדרישת ארגוני המורים והלימודים יתחילו, שוב, ב-1 בספטמבר. ביטול קיצור חמשת הימים של החופש הגדול הייתה החלטה של השר פירון לקבל את המלצת וועדת החופשות שכינס בשנה שעברה בראשות מנהלת מחוז דרום, עמירה חיים. הוועדה הייתה אמורה לבחון לעומק את מבנה שנת הלימודים כדי למצוא פתרונות שיטיבו עם ההורים והתלמידים. ארגוני המורים התנגדו להצעות אחרות שהועלו להתאים את ימי החופשות של התלמידים לחופשות ההורים. בין היתר להצעת נציגי ההורים לבטל את הלימודים בימי שישי כדי לקצר באופן משמעותי את החופש הגדול וחלק ניכר מהחופשות במהלך הלימודים וביקשו להחזיר את יום החזרה ללימודים ל-1.9. כך קורה שלפי תוכנית משרד החינוך, בשנה הבאה לא יבוטל אפילו יום חופש אחד של התלמידים והמורים. להיפך, הם יקבלו יום חופש נוסף שלא קיבלו בשנת הלימודים הנוכחית.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הוועדה מצאה כי קיצור חופשת הקיץ לא השיג את מטרותיו. במסגרת דיוני הוועדה הסכימו כל החברים בה – נציגי התעשייה, ארגוני המורים, ההורים, התלמידים, כי יש להשיב על כנו את התאריך המקורי".

התאימו עצמכם לשינויים

מה שכן יחול השנה בחופש הגדול, בעקבות החלטת שר החינוך פירון, הוא סבסוד קייטנות חינוכיות מוזלות במהלך שלושת השבועות הראשונים של החופש הגדול, שיחלו ב-1 ביולי, במהלכן יגיעו בשלב זה תלמידי כיתות א' וב' בלבד לבית ספרם, יועברו להם תכנים חינוכיים על ידי מורים שיבחרו לעבוד במהלך שבועות אלה בתוספת תשלום והחופש הגדול "האמיתי" יתחיל ב-21 ביולי. הילדים כאמור יחזרו ללימודים ב-1.9.

הפעילות תתקיים בימים ראשון עד חמישי מ-8:00 בבוקר עד 13:00 בצהריים. במקום לעסוק במקצועות הליבה התלמידים יקראו, ישחקו שחמט, יעסקו בתחומי העשרה כמו איכות הסביבה, כתיבה יוצרת, בפעילויות ספורט ואומנות, יסיירו במוזיאונים  ויטיילו ברחבי הארץ. המורים שיסכימו לקחת חלק במסגרת זו יקבלו עבור שלושת השבועות תמורה של 5,500 שקלים. העדיפות הראשונה בעת העסקת הצוות החינוכי היא לקחת מורים מצוות בית הספר, בנוסף להם יגויסו מתמחים וסטודנטים להוראה ומדריכי בני נוער בעלי ניסיון בעבודה עם ילדים.

וכמה זה עולה להורים? במודיעין ההורים ישלמו עבור שלושת שבועות אלו 450 שקלים. התשלום עבור הלימודים במתכונת הקיץ ייגבה לפי המעמד הסוציו-אקונומי. רשויות באשכולות 4-1 (לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) לא ישלמו עבור הפעילות. משפחות המתגוררות ברשויות באשכולות 7-5 ישלמו עבור הפעילות 300 שקלים, ואילו משפחות המתגוררות ברשויות באשכולות 10-8 ישלמו 450 שקלים.

במקביל יופעל על ידי הקרן לידידות פיילוט ל-30 אלף תלמידים בכיתות ג'-ה' במוסדות החינוך הרשמיים הממוקמים בפריפריה, בהתאם לקריטריונים שיקבע משרד החינוך. בשנה הבאה בהתאם לביצוע ירחיבו את המהלך לתלמידי כיתות א'-ד', ובשנה שלאחר מכן לילדי הגן עד וכיתות ה'.

"זו מתנה אדירה להורים. קודם כל זה במחיר מוזל, זה בתוך בית הספר, מקום בטוח לילדים, יחד עם החברים שלהם עם צוות חינוכי ותוכנית חינוכית ברורה . ילדים קטנים לא צריכים אטרקציות מטורפות", אומרת ישורון.

הקרב הבא – עוד חופש להורים

בשבוע שעבר הארגון "הורים עובדים לשינוי" חגג שש שנים לפעילותו ב-MESH. למקום הגיעו הורים מרחבי הארץ, גם חבר הכנסת לשעבר מיכאל מלכיאור הגיע לשאת דברים. ורד סוויד, יועצת ראש הממשלה לקידום מעמד האישה, הגיעה וסיפרה על כך שויתרה על תפקיד ראש עיר בגלל הילדים. גם רחל עזריה, סגנית ראש עיריית ירושלים, הגיעה להביע את הזדהותה עם הקושי של ההורים.

מבחינתכם תם המאבק?

"ממש לא. זו התחלה נהדרת ושינוי מדהים, אבל יש עדיין פער גדול בימי חופשה, השאיפה שלנו שתהיה התאמה ככל האפשר בין ימי החופשה של הילדים לבין אלו שלנו כדי שנוכל להיות אנשים פרודוקטיביים, יצירתיים והורים. אנחנו רוצים להיות עם הילדים שלנו זה גם היתרון הגדול בתוכנית של ימי שישי. נרצה להמשיך לקדם את תוכנית ימי שישי ולהחיל מסגרות משלימות בשאר השנה. נמשיך גם לנהל מאבקים משפטיים מול ארגוני המורים במידת הצורך. הסתדרות המורים השביתה השנה את הלימודים מהיום למחר. את ההורים לא סופרים וזה משהו שעומד בפתחנו ואנו רוצים לגעת בו. לא יכול להיות שזה הכלי הראשון שהם ישתמשו בו, זה כלי מאד כוחני. גם לא יתכן שיעשו זאת מהרגע להרגע".

ומה עכשיו?

"עכשיו נוכל גם להתפנות ולהתקדם עם האני מאמין שלנו מול משרד הכלכלה. כלומר לגעת בנקודה השנייה ששמנו לעצמנו מלכתחילה לנגד עינינו והיא להוסיף ימי חופשה לעובדים. הדור שלנו חי בעבדות מודרנית ויש הרבה עיוותים בנושא. המינימום על פי חוק הוא עשרה ימי חופשה בשנה. מספר ימים זה הוא הנמוך ביותר שעובדים מקבלים במדינות ה-OECD. צריך לתקן את זה ולעלות את מספר ימי החופשה".

(צילום ארכיון אינגריד מולר)

כתבות נוספות

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

עוד דירות קטנות במרכז העיר

ועדת המשנה לתכנון ובניה של עיריית מודיעין אישרה להפקדה את התכנית להקמת 42 יחידות דיור חדשות במקום מבנה בזק ההיסטורי, כאשר 60% מהן יהיו בגודל של עד ל-80 מ"ר

המשך קריאה »

עברו למרכז

חברת פירספוט, המספקת סקירות וחוות דעות על מוצרים טכנולוגיים לחברות ענק בעולם, העבירה לאחרונה את משרדיה מהפארק הטכנולוגי לבניין דונה 2 במע"ר

המשך קריאה »

ברחה וניגחה

תושבת רחובות שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה באזור מודיעין נמלטה מהמקום, פגעה במספר רכבים, ביניהם גם ניידת משטרה, ונעצרה לבסוף רק בכביש 6

המשך קריאה »

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »