גם לתלמידים נמאס

ערן קמינסקי
עשרות מתלמידי תיכון מו"ר הפגינו במחאה על האלימות בבית הספר, לאחר הקטטה ההמונית האחרונה, וטוענים שבהנהלה "מפילים" את האשמה על הסכסוך בין חניכי תנועות הנוער ומתעלמים מבעיה נרחבת יותר: "יש כאן תלמידים אלימים ולא עושים להם כלום"
צילום: פרטי

קטטות המוניות בין חניכי ומדריכי תנועות הנוער הצופים ומכבי צעיר בשטח בית הספר מו"ר הן לא עניין חדש עבור אף אחד, אבל נדמה שהאירוע האחרון, בו עוכבו לחקירה 8 תלמידים שהיו מעורבים בקטטה נוספת, היווה קו אדום עבור לא מעט מהנוגעים בדבר.

לאחר שהסתדרות המורים הודיעה בסוף השבוע כי הלימודים בתיכון מו"ר ייפתחו ביום ראשון רק בשעה 10:00, ולאחר שראש העירייה, באיחור של שנים רבות, הודיע על מהלך כולל לפתרון הבעיה, הצטרפו גם תלמידי בית הספר עצמו למחאה, ועשרות מהם הפגינו אתמול (ראשון) בקריאה להפסקת האלימות.

כמו צוות המורים, שלדברי הסתדרות המורים חשים לא בטוחים, גם בשל קטטה נוספת שהתרחשה לפני מספר חודשים בה הותקף תלמיד בברוטליות ומנהלת החט"ב ספגה אגרוף (לא מכוון) בעת שניסתה להפריד, מספרים כעת התלמידים גם הם מרגישים לא בטוחים במסדרונות בית הספר, עניין הנמשך כבר שנים רבות ללא טיפול אמיתי בבעיה.

אחת התלמידות סיפרה השבוע למודיעין News: "נמאס לנו מזה שבית הספר מפיל את האשמה על הצופים ומכבי. אנחנו הפגנו לא בתור חניכי התנועות, אלא בתור תלמידים שמרגישים לא בטוחים בבית הספר. יש כאן תלמידים אלימים ולא עושים להם כלום. מיום חמישי כל המטרה של בית הספר היא להפיל את האשמה על הצופים ומכבים".

עד כמה האלימות נפוצה בבית הספר?

"זה קורה אצלנו הרבה, אבל תמיד מתעלמים מזה שיש הרבה תלמידים שקשורים לאלימות הזאת, וזה ממש לא עניין של מכבי והצופים. זה נמשך כבר שנים, ראיתי הרבה מקרי אלימות שגרמו לי להרגיש לא בטוחה. זה נמשך פה 20 שנה לפחות וזה לא נפסק".

וזה לא מטופל בידי ההנהלה?

"לא מטפלים ולא עושים שום דבר. משעים תלמידים לכמה ימים, אחר כך הם חוזרים והכל נמשך כאילו כלום לא קרה. אין שום אמירה בתקנון לגבי מקרי אלימות, אין סנקציות ואין כלום. רק חוזרים כל פעם מחדש לדיבור על צופים נגד מכבי ולא מבינים שזאת לא הבעיה. מצפים רק מתנועות הנוער לטפל בזה, ובית הספר מתעלם מהסיטואציה. יש בעיית אלימות שלא קשורה למכבי והצופים".

אז מה אתם מתכננים עכשיו?

"אנחנו מנסים לפתור את זה, לדבר עם המנהלים, אבל ניסיתי לדבר עם המנהל והוא רואה אותי בתור ילדה בתנועת נוער. לא משנה שאני מסבירה שזה לא קשור לזה. אכפת להם רק מצופים ומכבי, וככה זה בחיים לא ייפתר. זה נפוץ בחטיבה וגם בתיכון. עירבנו את ההורים במהלך השנים, אבל גם הם כבר מיואשים ואומרים 'ככה זה כבר שנים, אין מה לעשות'. מה שהיה פה ביום חמישי זה מוגזם לגמרי, וצריך לעצור את זה אחת ולתמיד".

כתבות נוספות