לא ינום ולא יישן קודן ישראל

איילת לוין

לקראת סוף החודש תחל בעיר בדיקת הפעלת מערכת אבטחה חדשה בגנים בשכונות המגינים והנביאים. המאבטחים בגנים אלו יסיימו את תפקידם. את השומרים תחליף מערכת קודנים וסיירים. הידיעה על השינוי באבטחת הגנים עלתה לסדר היום הציבורי כבר לפני למעלה משלושה חודשים. עם זאת גם לאחר מספר פגישות בין גורמים ממחלקת הביטחון ומנהל החינוך בעירייה עם ההורים המודאגים, וכן גם לאחר כתבה בעיתון זה, המפרטת את יתרונות המערכת החדשה, ההתנגדות אליה מצד ההורים נמשכת.

מעוז, שהעלה הצעה לסדר בנוגע למערכת האבטחה החדשה, מציין כי עוד לפני עצם הדיון האם המערכת החדשה בטיחותית יותר ונותנת מענה ראוי לשמירה על ילדיהם, דרך קבלת ההחלטה היתה קלוקלת. לדבריו ההחלטה התקבלה, במסגרת הנהלת העיריה ולא במסגרת כלל המועצה. "לא יתכן שהחלטה כזו לא תידון במועצה בפני כלל החברים וגורמים אחרים כולל הורים מוועדי הגנים, המשטרה, הגננות והסייעות. נושא כזה חייב לקבל קונצנזוס מכלל המושפעים מההחלטה". מעוז גם מציין כי "בהחלטה לא שותפו נציגי ההורים בגנים הרלוונטיים אלא רק נציגי הנהגת ההורים הכללית שמייצגת את הורי בתי הספר. לא שתפו נציג של הורי הגנים ובכל זאת קבלו החלטה שקשורה ישירות לילדים שלהם".

בנוגע לעצם הכנסת המערכת אומר מעוז כי "קצין הביטחון לא הצליח לשכנע אותי שהמערכת תהיה בטיחותית יותר. מאבטח הוא הרבה יותר מסתם שומר. יש למאבטח השפעה מרתיעה, אני מאמין שהוא עדיף על קודן". לדבריו "ניסיתי להיפגש ולשוחח עם מפקד תחנת משטרת מודיעין ולקבל את חוות דעתו, אך הוא התעלם מפנייתי. מבחינתי משטרת העיר לא לוקחת צד בעניין".

"לא המציאו את הגלגל"

אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים, חולק על מעוז בנושא המנדט שלהם. לדבריו הם מנהיגי ההורים של כל העיר ולא רק של בתי הספר. בנוסף הוא מציין שהוא בעצמו אב לילדה בגן וכמוהו עוד הורים אחרים בהנהגה. גורם נוסף בהנהגת ההורים העירונית מציין שבעבר היה ניסיון להכניס נציגי גנים להנהגת ההורים אבל לא היה לכך ביקוש. 

על החלטת העירייה לשנות את מערך האבטחה אומר דויטש: "היינו מעורבים בדיונים על נושא האבטחה. אנו לא אנשי ביטחון, יש גוף מוסמך שצריך לאשר החלטות מסוג זה. לכן אם בסוף הפיילוט המשטרה תיתן אישור שזה בטוח, מבחינתנו זה בסדר. כבר עכשיו אני יודע שיש לעירייה אישור מהמשטרה להתחיל בפיילוט". לדבריו, "נמשיך להיות מעורבים ולהעלות השגות במידה ויהיו לנו. במודיעין לא המציאו את הגלגל, משדרגים פה תוכנית שקיימת בערים אחרות. עם זאת כששמענו שיש הורים לילדים בגנים שמתנגדים לשינוי, לקחנו צעד אחורה ונתנו להם את הבמה להביע את עמדתם, אבל עד היום הם לא נתנו אפילו אינפוט אחד. הם רק יוצאים בגילויי התנגדות ומחתימים אנשים על עצומה".

מדוע מתנגדים ההורים?

שוחחנו עם שניים מההורים שמובילים את המאבק נגד החלפת המאבטחים במערכת אלקטרונית, עודד בלום וערן הרץ, כדי לשמוע מדוע הם מתנגדים לפיילוט החדש.

ערן הרץ, מדוע אתם ממשיכים להתנגד לשינוי באבטחה?

"ראשית, בעירייה טוענים כי ההחלטה נעשתה בשיתוף עם הגננות והסייעות. עברנו בשבוע שעבר כמעט בכל גני העירייה, שוחחנו עם גננות וסייעות וכולן הביעו התנגדות למהלך. זה מעורר תהיות בנוגע לאופן שהדברים מתנהלים. יש ימים שמגיעים לגן ספקי אוכל ונתוני שירותים אחרים וזאת בנוסף להורים שמאחרים. אם הגננת תהיה אחראית על הכנסתם הפעילות הזו תפריע למהלך התקין של עבודתה. אני כבר לא מדבר על השלב שבו הגננת הולכת הביתה והסייעת נשארת לבד".

ההורים מציינים עוד ש"מודיעין היא לא כמו ערים אחרות. אמנם לא מסוכן פה כמו בעבר, אבל עדיין מסתובבים פה הרבה שבח"ים וזה מסוכן. כמו כן מי שמתעסק בהתקנת המערכת כנראה לא מבין כלום בדברים האלה. הקודנים לא מקצועיים, ואין לעירייה אישור משטרתי עליהם. אף קצין אג"ם לא יחתום על כזה דבר".

עודד בלום: "לא רק הגננות והסייעות מתנגדות לפיילוט. כל ההורים שפגשנו חתמו על העצומה להשארת המאבטחים. עברנו בגן נקר, בדימרי, וראינו שיש כפתור פנימי שבעזרתו אפשר לפתוח את השער, הוא כל כך נמוך שילד יכול להגיע אליו. איך אפשר לסמוך על העירייה אם ככה זה נראה. כמו שיש שומר בכניסה לעירייה, בקניונים ובתי ספר אני רוצה גם שומר בגן של ילדי".

כך תפעל המערכת

וזו תוכנית מערכת האבטחה החדשה: המרחב החיצוני של מתחם הגנים יהיה מאובטח על ידי מערכת אלקטרונית. בשער החיצוני יותקן קודן, הקוד יינתן להורים. בנוסף יותקן אינטרקום עם מצלמה למקרים שהאדם שמעוניין להיכנס אינו יודע את הקוד. המבקר הזה יצטרך לצלצל באינטרקום והגננת או הסייעת תכניס אותו פנימה במידה והיא מזהה אותו. גם על דלת הכניסה לגן יותקן קודן נוסף. בתוך הגן תמוקם מערכת אינטרקום ומצלמה פנימיים. הכניסה באמצעות הקודן תתאפשר עד השעה 8:30 בבוקר. במידה והגננת לא תזהה את מי שמופיע על צג המצלמה היא תקרא לסייר שיגיע תוך דקות ספורות (פחות משתי דקות) וילווה אותו פנימה.

כמו כן כעת יש ארבע ניידות סיור שממלאות תפקיד בטחוני בעיר ולאו דווקא אחראיות על אבטחת מוסדות החינוך. בעת הטמעת המערכת החדשה יתווספו תשע ניידות לארבעת הקיימות. תפקידן היחיד של ניידות אלו הוא אבטחת גני הילדים. ניידות הסיירים יעשו סריקות חיצוניות בכל גני הילדים בשעות הבוקר לפני הגעת הילדים. את הסריקה במתחם הפנימי של הגן תעשה הסייעת בכל בוקר. בנוסף לסריקה זו, כל סייר יחויב להגיע לפחות שלוש פעמים במשך היום לכל גן ותהיה מערכת בקרה שתאכוף זאת. הסייר יצטרך להגיע פעם רביעית לסריקה בזמן הצהרון.

למרות כניסת המערכת לעיר, בשלושה אזורים תישאר בגנים שמירה אנושית בגלל שהם חשופים יותר מבחינה גיאוגרפית וקרובים לקו התפר. בין הגנים האלו נמצאים הגנים שבמכבים ורעות, והגנים בשכונת השבטים שפונים לגבעות הדרומיות וקשה לניידות להגיע אליהן במהירות. מצב דומה יהיה גם בשכונת הכרמים.

תגובת העיריה

"במסגרת הכוונה לשדרג את מערך האבטחה בגני הילדים, החלה העירייה בעבודות הקמת תשתית למערכות הטכנולוגיות שיותקנו בגנים במסגרת פיילוט שיתקיים בשכונות הנביאים והמגינים. המהלך נעשה בשיתוף עם משטרת ישראל, הגננות והסייעות ועם הנהגת ההורים העירונית. שדרוג מערך האבטחה יכלול התקנת קודנים, מצלמות אינטרקום, מנגנון נעילה לדלתות ולשערי הגנים, לחיץ חירום משודרג, ועוד. זאת נוסף על תגבור בניידות הסיור בשכונה והקמת מוקד ביטחון ייעודי לגנים. חשוב לציין כי עבודת המאבטחים לא תופסק והם יוסיפו לעבוד בעיר".

(צילום פרטי)

2014-05-15 01:00:00
2014-05-15 01:00:00

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך