שיימינג? זאת יחליט בית המשפט

ערן קמינסקי
2015-12-27 00:00:00
2015-12-27 00:00:00

סייעת באחד הגנים בעיר הושעתה בשבוע שעבר מעבודתה והשבוע החליטה להתפטר. זאת לאחר פוסט שפורסם בפייסבוק, בו פירטה תושבת מודיעין סיטואציה אליה נחשפה לדבריה, סיטואציה שעל פניו נראית בעייתית ולא תקינה.

מדובר באם לילדה הלומדת באחד מאשכולי הגנים בעיר, שכתבה כך: "היום הגעתי לאסוף מוקדם מהרגיל את בתי מהגן. במתחם 2 גנים נוספים המראה התרחש בגן… (השם שמור במערכת). המתנתי שהילדה תסיים את ארוחת הצהריים ובזמן שאני מחכה יוצאת סייעת בשם… (השם שמור במערכת) בצרחות וצעקות כשהיא גוררת באלימות ילד החוצה באיומים כי תעביר אותו לגן ממול. הילד, שלצערי איני יודעת את שמו, בכה והתחנן שלא תעביר אותו. הסייעת ממש גררה אותו על הרצפה וכל החולצה שלו כבר כמעט מופשטת ממנו. כשהבטיח שהוא ישב במקום שלו ויאכל צהריים היא העיפה אותו בחוזקה לתוך הגן שלו בצרחות שהוא חוצפן ושיזהר ממנה.
"הצלחתי לקבל רק את שמה הפרטי של הסייעת וכשזו במקרה שמעה שאני מבררת לשמה החלה לצרוח עלי מול בתי, שכבר יצאה מהגן שלה. אני מפרסמת פה משום שפשוט נשבר לי הלב על הילד בנוסף להלם וזעזוע שחוויתי. אני כאמא הייתי רוצה לדעת שכך התנהגו עם בתי".

מיד לאחר פרסום הפוסט החל להגיע גל של מאות תגובות ושיתופים, כאשר מרבית התגובות תמכו בכותבת ובעצם פרסום המקרה בפלטפורמה הזאת והביעו זעם על התנהלות הסייעת. חלק מהמגיבים גם תהו מדוע מיהרה המתלוננת אל הרשת החברתית במקום להתלונן בעירייה ולתת לה לטפל בעניין.

השעייה מיידית ובירור

משיחה עם המתלוננת עולה כי מייד לאחר האירוע היא פנתה אל העירייה, שם ביקשו ממנה לפנות אליהם במייל עם התלונה. לאחר שעשתה זאת, פנתה כאמור גם אל הפייסבוק. בעירייה סיפרו כי מיד עם קבלת התלונה במייל הגיעו נציגים מטעם מנהל החינוך ועמותת סחלבים אל הגן והשעו את הסייעת המדוברת באופן זמני עד לבירור הנושא. לדבריהם פעולתם אף הקדימה את פרסום הפוסט המדובר בפייסבוק.

למחרת זומנה המתלוננת לפגישה במינהל החינוך בעירייה, שם גילתה כי גם הסייעת נוכחת בפגישה. לדברי המתלוננת נזפו בה אנשי מינהל החינוך על כך שמיהרה לפרסם את פרטי המקרה ברשת החברתית והפגישה הפכה לעימות בינה לבין הסייעת.

בעיריה סיפרו השבוע כי משמיעת המתלוננת והסייעת עולה כי האירוע אכן התרחש, אולם יש הבדלי גרסאות בין השתיים לגבי הדרך בה התנהלה הסייעת פיזית ומילולית. עוד סיפרו כי בעקבות פרסום שמה בפייסוק הייתה הסייעת במצב נפשי קשה.

ביום ראשון נערכה בגן פגישה בה נכחו הורי הילדים, נשות הצוות, אנשי מינהל החינוך ועמותת סחלבים. בפגישה הציגה הסייעת, בשנות העשרים לחייה שאינה תושבת מודיעין, את גרסתה לאירוע. הורים שנכחו בפגישה סיפרו כי לא שמעו קודם לכן על התנהלות בעייתית מצד הסייעת והוסיפו כי חלק מההורים היו בעד המשך עבודתה בגן. לדבריהם, אביו של הילד המדובר ביקש לאחר התלבטות שלא להחזירה לגן. השבוע החליטה כאמור הסייעת שלא לשוב לעבודתה והיא שוקלת גם הגשת תביעה נגד האישה שהתלוננה נגדה ופרסמה את שמה בפייסבוק.

"לא מתחרטת!"

בשיחה עם המתלוננת, היא סבורה כי עשתה את הדבר הנכון: "חשבתי על זה לפני שכתבתי בפייסבוק וגם כשכתבתי עשיתי את זה בגרסה מעודנת. כן, התלבטתי לפני הפרסום גם כי אני כן סומכת על מערכת החינוך העירונית".

אז למה בעצם לא חיכית לטיפול העירייה וישר פרסמת בפייסבוק?

"העלתי את הפוסט לאחר שפניתי לעירייה, מפני שמה שראיתי היה לא מקובל בעליל. אין מקום להתיפייף, אלה דברים שלא צריכים לקרות. אגב, האשמה היא לא רק על הסייעת אלא על כל הגורמים המבקרים את הגנים, שצריכים להיות יותר עם היד על הדופק".

מדוע חשפת את שמה?

"קודם כל לא פרסמתי את שמה המלא. מעבר לזה, אני בעצמי אמא לשני ילדים ואני יודעת שאם זה היה קורה לי, הייתי שומרת יום-יום שהסייעת הזאת לא תיכנס לגן. השורה התחתונה היא מה שהיא וזה מה שראיתי".

את מתחרטת על הפרסום?

"זה חבל ועצוב לי. לא חיפשתי שמישהו יאבד את עבודתו. אני יכולה להבין את מי שטוענים שלא הייתי צריכה לפרסם, אבל העובדה היבשה היא שמהעירייה פנו אלי רק אחרי שהעלתי את הפוסט. אני לא חושבת שזה היה מטופל כמו שצריך בלי הפרסום בפייסבוק. מה היה עדיף, שלא אעשה רעש והסייעת הייתה מקבלת רק נזיפה עדינה או משהו כזה ואז אחרי כמה חודשים זה היה קורה שוב?".

את חוששת מתביעת לשון הרע?

"זאת זכותה האזרחית לתבוע. לא הגשתי תלונה במשטרה כי בעירייה הבטיחו לטפל בזה כמו שצריך. לא חיפשתי לעשות רע לאף אחד. זה לא היה האינטרס שלי. אם וכאשר היא תתבע, אתמודד עם זה. אני לא חוששת. אמרתי גם לסייעת שאני מוכנה לעבור בדיקת פוליגרף".

* * *

מהעיריה נמסר בתגובה: "כאשר מציפים נושאים באופן חד צדדי ברשתות החברתיות, לעיתים נוצרת תמונה שאינה מלאה ומאוזנת. לכן יש להימנע מלחרוץ את דינם של אנשים עוד בטרם נבדקו הדברים. המקרה המדובר טופל באופן מיידי על ידי אגף  החינוך ועמותת סחלבים בשיתוף כל הגורמים הרלוונטיים לרבות משרד החינוך והשירות הפסיכולוגי בצורה מקיפה ומקצועית לרבות שיחות עם כל הנוגעים בדבר".

בתמונה: גן במודיעין. (צילום אילוסטרציה)

כתבות נוספות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

כשמימון וצה"ל נפגשים במודיעין

השבוע בעיר: שירי מימון מגיעה לעיר עם להיטיה הגדולים ובליווי תזמורת צה"ל, לילה של כוכבים בגבעת רגב, חגיגת קיץ במע"ר והופעה של הגרובטרון

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

המשך קריאה »

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

המשך קריאה »