"ההורים צריכים להתעורר"

ערן קמינסקי
לאחר עוד קטטה המונית בתיכון מו"ר חזרנו אל אירועים דומים בעשור האחרון, שממחישים כיצד הלכה התופעה והשתרשה ללא טיפול אמיתי של כל הגורמים הרלוונטיים. יו"ר הנהגת ההורים העירונית: "הורה שיגיד שהאחריות היא רק של התנועות או בית הספר – טועה"
צילום מסך: רשתות חברתיות

לסכסוך בין הצופים למכבי צעיר היסטוריה ארוכה ולא מחמיאה, כאשר התסריט חזר על עצמו פעם אחר פעם: הנערים מתקוטטים, העירייה ותנועות הנוער מוציאות הצהרות מזועזעות, ובסופו של דבר הגורמים הרלוונטיים מסתפקים ב"פעולות חינוכיות" והנערים המעורבים סופגים השעיות קצרות ותו לא. יתרה מכך, בבית הספר השתרשו עם השנים נורמות שיש מי שכינה אותן השבוע "התנהגות של כנופיות", כאשר בחצר בית הספר שייכה לעצמה כל קבוצה מתחם ספסלים, וכל מי שלא משתייך לקבוצה ומתיישב בהם מסתכן בתקיפה פיזית.

כך למשל, היה גם ביוני 2016, כאשר נער תושב רעות הותקף בעודו הולך ברחוב בידי קבוצת חניכי מכבי צעיר שזיהו אותו כחבר בשבט הצופים ביישוב. אמו סיפרה אז: "הוא ושני חברים עברו בחנייה של פארק המים ברעות, כשהבחינו בקבוצה של עשרה נערים. הם ראו שהנערים מסתכלים עליהם ואז כולם פשוט הסתערו עליו. הוא מעולם לא היה מעורב בתקריות האלימות בין הצופים ומכבי צעיר, וגם הפעם זאת לא הייתה תגרה – היה פה לינץ'. הם הסתערו רק עליו. הנער הראשון נתן לו בוקס בעין ומשם הוא לא ממש זוכר מה קרה. הוא זוכר רק ששכב על הרצפה והרגיש שבועטים בו בגב ובבטן".

כמעט חצי שנה מאוחר יותר, בנובמבר 2016, הושעו לא פחות מ-14 מתלמידי בית הספר שהשתתפו בקטטה המונית בין שתי הקבוצות. שנתיים חולפות וקטטה המונית נוספת פורצת בבית הספר, ולאחר ש"צברה" עשרות משתתפים גלשה גם למרכז לב רעות הסמוך. למקום הגיעו שוטרים (בהזמנת בית הספר), ואלה הפרידו בין הניצים ועיכבו חלק מהם לחקירה. לאחר האירוע סיפרה תלמידה באחת המגמות הנחשבות ביותר בתיכון מו"ר, שהיא גם מדריכה באחת משתי תנועות הנוער המדוברות: "מי שאומר לך שיש כאן באמת ניסיון אמיתי לפתור את זה לתמיד פשוט משקר לך. זה נכון שעושים שיחות וישיבות ומדברים על זה לא מעט אחרי כל פעם כזאת, וגם סגרו את הסניפים בפעם הקודמת לזמן קצר, אבל זה לא באמת משפיע על אף אחד. חלק מהקטע של הבנים הוא המסורת הזאת של המכות, ואני לא רואה שמישהו מעיף אותם לתמיד ויוצר באמת איזושהי הרתעה. אני אפילו לא יודעת איך זה התחיל כל הדבר הזה, אבל בשביל הבנים זה מין קטע מגניב כזה, אנחנו נגדם ובלגאן וכאלה. נגיד עכשיו, אחרי המכות, כולם רק עפו על כל הסרטונים שצילמו ורצים בוואטספ. מבחינתם זה מגניב".

בעירייה הסתפקו אז, שוב, ב"פעולות חינוכיות" ומסרו כי "בימים הקרובים יתכנס הצוות הניהולי של בית הספר עם נציגי העירייה, הנהגת ההורים, נציגי תנועות הנוער ותכנית 'עיר ללא אלימות', על מנת להמשיך את הפעילות למניעת אלימות בקרב בני הנוער ויצירת תכנים חינוכיים אל מול קבוצות התלמידים המעורבות במקרה". גם בתנועות הנוער עצמן הסתפקו באמירות מהסוג הנ"ל, כאשר המעורבים לא הורחקו לצמיתות. דוגמה נוספת לאותה התנהלות קיבלנו בנובמבר 2021, כאשר לאחר קטטה המונית נוספת בחצר תיכון מו"ר, כשגם הפעם נדרשה התערבות משטרתית, הושעו המעורבים למספר ימים בלבד.

האחריות היא גם של ההורים

מי שסבור כי הפעם כלו כל הקיצין והפעולות שיינקטו בעקבות האירוע יהיו שונות מבעבר, הוא יו"ר הנהגת ההורים העירונית אייל כהן. "כרגע מה שקורה זה שראש העירייה שם קו אדום. אי אפשר להמשיך כך יותר. עשו המון פעולות בשנים האחרונות, הייתי מעורב בחלק מהן, ובסוף זה גם עזר. לא שמעת בשנים האחרונות על יותר מדי אירועים חריגים. זאת סיטואציה שלא אמורה לקרות, אבל בסוף מדובר על קומץ נערים משתי תנועות הנוער".

אבל המתח הזה קיים והקטטות ההמוניות חוזרות על עצמן לאורך כל השנים. אז מה בדיוק נעשה?

"תמיד היה מתח בין הצדדים, אבל לסגור את הסניפים לא יוריד את המתח. זה רק יתנקז עוד יותר לתוך שטח בית הספר. הסיטואציה הזאת גרמה לזה שכל הצדדים המעורבים התגייסו עכשיו והחליטו שזהו, פותרים את הבעיה. כל האפשרויות קיימות. אנחנו עושים הכל כדי לפתור את הבעיה. היום הייתה פגישה בנושא, בשלישי עוד אחת, וברביעי אנחנו נפגשים עם תנועות הנוער כדי לשבת ביחד ולקחת החלטה לאן הולכים מכאן".

נוצרו שם נורמות מאוד לא סבירות, כמו עם הספסלים. איך בבית הספר לא הצליחו לפתור את זה לאורך כל כך הרבה שנים?

"היה כל הזמן שיח על זה, כל הזמן ניסו למגר את התופעה, אבל בתוך בתי הספר לא היה משהו חריג שגרם לדברים האלה לעבור קו אדום. מחוץ לבית הספר זה הכי מעניין אותי בעולם, אבל אני לא יודע מה קורה שם. אני מצפה שגם תנועות הנוער יעשו את העבודה, ואני חושב שהגודל של הצופים למשל לא מאפשר בקרה כמו שצריך על מה שקורה בקרב בני הנוער שם. זה סניף ענק, ולקחת סניף כזה ולהשאיר אותו בלי בקרה כמו שצריך, ואני לא בא להאשים אף אחד, היה צריך להתייחס לזה אחרת. אולי לפצל לשני סניפים, אולי לחלק למחלקות. ובוא לא נשכח שיש עוד תנועות נוער בעיר שאין ביניהן שום חיכוכים ורק שיתופי פעולה. אז זה משהו שהושרש שם וצריך לעקור אותו מהשורש. לא בין בני הנוער בבית הספר, כי גם הם בכלל לא יודעים למה זה התחיל ולמה נמשך עד עכשיו. צריך עכשיו להבין איפה שורש הבעיה ולעקור אותו לגמרי. אני יכול להגיד שמנהל בית הספר עושה עבודה רבה בעניין".

תנועות הנוער מתואמות איתכם?

"ביבס נתן הוראה להשעות לצמיתות את מי שהיה מעורב ונחקר במשטרה. אם חיים לא יכול לתת הוראה כזאת? אני מסכים, אבל קודם כל זאת הצהרה חשובה, כי בסוף יש פה אלימות שצריך למגר. זאת אמירה שחייבת להיאמר, וחייבים לתת לו את הגיבוי ולעמוד מאחוריו. הכי קל בעולם היה להודיע שאין פורימון ואין שום אירועים. כולם היו נפגעים, גם הילדים הטובים, אבל אנחנו לא הולכים לשם. הדרך היא לגעת באמת במה שגורם לזה".

בינתיים נראה שגם למורים נמאס, לאור המהלך החריג של הסתדרות המורים.

"אני לא חושב שזאת החלטה חריגה. אני לא בעד השבתות, אני בעד דרך אחרת, אבל חייבים לגנות את האלימות. כולם על זה. ההסתדרות נקטה בעמדה, ואני חושב שההחלטה לגנות היא נכונה מאוד. אני חושב שזאת יריית אזהרה מבחינתם, ואנחנו פעלנו".

עד כמה נכונה הטענה שהורי התלמידים המעורבים לאורך השנים לא רק שלא לקחו אחריות, אלא גם טרפדו חלק מניסיונות הטיפול?

"בסוף, אותם הורים שטרפדו, שיבואו ויהיו חלק מהעניין ויגידו מה הם רוצים לעשות. הורה שיגיד לי שהאחריות מבחינתו היא רק על בית הספר או תנועות הנוער, אני מבקש ממנו שיבוא ויגיד איך הוא חושב שצריך למגר את התופעות האלו. חד משמעית. אנחנו חלק בלתי נפרד, האחריות היא גם שלנו ההורים. הורה שיגיד שהאחריות היא על רק התנועות או על בית הספר – טועה. גם הוא חלק בלתי נפרד מזה. זאת חובתנו. אני מרגיש שיש בעיה של חוסר מודעות מצד ההורים למה שקורה עם הילדים שלהם. תאשים את המלחמה, תלך אחורה ותאשים את הקורונה, אבל בסוף הכל תירוצים. אנחנו ההורים צריכים להתעורר ולהבין שאנחנו חלק מזה".

•••••••

מדוברות העירייה נמסר: "העירייה רואה בחומרה את אירועי האלימות והחלה באופן מיידי לפעול למיגור התופעה, תוך נקיטת צעדי ענישה כלפי המעורבים, בתיאום עם כל הגורמים הרלוונטיים. יש לציין כי במקביל, הנושא נמצא בחקירת משטרת מודיעין. בין הפעולות שננקטו הקימה העירייה ועדה בראשות מנכ"ל העירייה ובהשתתפות מינהל החינוך, צוות בית הספר, נציגי תנועות הנוער, ההורים ובהמשך גם נציגי החניכים, שתפקידה יהיה לייצר תרבות חברתית חדשה בין חניכי תנועות הנוער, בין אם זה בפעילות במסגרת תנועות הנוער ובין אם במסגרת בית הספר. הדבר ייעשה בכלים חינוכיים ובסיוע גורמי האכיפה. המטרה שעומדת בפני הוועדה היא לאפשר לשתי תנועות הנוער להמשיך לפעול לטובת הנוער בעיר, אולם ככל שיהיו מקרי האלימות הדבר יוביל להרחקת הגורמים האלימים".

כתבות נוספות