הזמן הנשי הגיע, גם ברובוטיקה

רותי בוסידן
לראשונה במודיעין העפילה נבחרת מקומית המורכבת מבנות בלבד לשלב הגמר העולמי, שייערך בארה"ב באמצע החודש, וכעת הן מנסות לגייס חסויות לטובת הנסיעה היקרה: "נשמח שגם העירייה תתמוך"
צילום: פרטי

מודיעין הפכה כבר לפני שנים רבות לאימפריית רובוטיקה אמיתית, אולם לאורך השנים הרוב המוחלט של חברי הנבחרות הבית ספריות היו בנים. בשבוע שעבר נרשמה היסטוריה של ממש בעיר, לאחר שנבחרת בנות האולפנה, שהוקמה רק לפני מספר חודשים, נבחרה לייצג את ישראל בתחרות העולמית בארצות הברית באמצע החודש.

בנות האולפנה השתתפו לאחרונה בגמר הארצי שנערך בתל אביב, בו זכו בתואר "הרוקיז' אולסטארס" שהקנה להם את ההשתתפות בגמר העולמי. תואר זה לא ניתן בארץ מאז שנת 2019, וזוהי הפעם הראשונה בה נבחרת המורכבת מבנות בלבד זוכה בו. תמר ציונוב, שבתה יהלי ציונוב בת ה-15 חברה בנבחרת, סיפרה השבוע: "הבת שלי ינקה את הנושא הטכנולוגי מהבית במשך שנים, וכשקבוצת חברות שלה התארגנה לפני כמה חודשים והפכה לנבחרת רובוטיקה, היא מיד הצטרפה גם. מדובר בנבחרת של בנות דתיות, שלא לומדות נושאים טכנולוגיים במסגרת הפורמלית, שנפגשו בשעות אחרי הצהריים ובנו את הרובוט שלהן".

נבחרת Firefly 9739, בה חברות 15 בנות, מורכבת מבנות שלומדות בבתי ספר שונים בעיר ועבדו על הפרויקט באולפנה במודיעין. "לא תמיד היה להן את הציוד הנדרש, והיה שיתוף פעולה מדהים עם הנבחרות של אמי"ת בנים ושל תיכון מו"ר, קבוצות ותיקות בעיר, שעזרו להן בצורה מדהימה", מספרת ציונוב. על התואר בו זכו לאחרונה מספרת ציונוב כי "הן בעצם  עשו היסטוריה, גם כי החזירו עטרה ליושנה מאחר והפרס לא ניתן מאז 2019, וגם משום שזו הפעם הראשונה זכתה בו נבחרת שהיא רק של בנות. זה כבוד גדול, בטח כשאנחנו מדברים על איך אפשר לעודד בנות להשתלב בעולם הטכנולוגי".

מי שהקים את הקבוצה הוא קני גרין וקפטנית הקבוצה היא תמר שכטמן, שגם זכתה במלגה ללימודים בטכניון. "הגמר העולמי הוא אירוע מאוד חשוב, והשנה הוא גם בעל משמעות לאומית מאוד גדולה", אומרת ציונוב, "אסור להן ללכת בתחרות עם דגל ישראל בגלל המצב הביטחוני, והסברתי לבת שלי כמה חשוב לייצג את המדינה דווקא השנה. זאת הנבחרת היחידה ממודיעין שמגיעה השנה לתחרות, וזאת גאווה מאוד גדולה לנו כהורים וגם לבנות".

כעת, לאחר הזכייה בכרטיס לגמר העולמי, מתמודדים ההורים והבנות גם עם הצורך לגייס כספים לטובת הנסיעה היקרה. "אנחנו צריכים חסויות", אומרת ציונוב, "זה יכול להתחיל מכסף קטן ועד סכומים גדולים יותר. כל חסות כזאת היא עזרה מאוד משמעותית לנבחרת ולהורים. ככל שנצליח לגייס יותר חסויות נוכל להעשיר אותן, לצד הייצוג הלאומי החשוב מאוד. זאת נבחרת מאוד צעירה וכל תמיכה תעזור לנבחרת ולהמשכיות שלה. נשמח מאוד שגם העירייה תעזור לנו ותתמוך בנו, במיוחד שהשנה אנחנו הנבחרת היחידה ממודיעין שהעפילה לגמר העולמי".

כתבות נוספות