החופש כבר כאן. וגם הטיפים להורים ולילדים

איילת לוין
2014-06-30 01:00:00
2036-01-27 05:11:00

ילדי היסודיים וגני החובה מסיימים היום את שנת הלימודים ויצטרפו אל אחיהם הגדולים, שנמצאים בחופש כבר מה-20 ביוני. ממחר יהיו ברחובות מודיעין למעלה מ-26 אלף ילדים בחופשה (רבים מהם יהיו בקייטנה העירונית עד שעות הצהריים). עבורם ועבור הוריהם הכין מורן צמחוני, מטפל במכון "עידן" בילדים ומתבגרים, את סט העצות הבא:

גם בחופש צריך מסגרת וגבולות

במיוחד עם ילדים קטנים כדאי להבנות דברים למהלך החופש. לתכנן מראש מתי נוסעים ולאן, להחליט יחד עם הילדים לאיזה קייטנה או מסגרת תנועת נוער אפשר להצטרף לחלק מהזמן, להגביל אם צריך צפייה מוגזמת בטלביזיה ו/או שימוש במחשב, ולהחליט מה קונים וכמה כסף נותנים לילדים לפעילויות שונות.

לבנות בנק/רשימת פעילויות רצויה

לבנות יחד עם הילדים רשימת פעילויות שהם וגם אתם הייתם רוצים לעשות יחד ולבחור מביניהם מספר פעילויות אותם תעשו במהלך החופש, ולעשות מאמץ לעמוד במה שהחלטתם.

לישון אצל חברים ולבלות איתם

החופש נותן הזדמנות לילד לצאת מהבית ולכם לקבל קצת שקט וחופש. מומלץ להציע לילדים ולתאם עם הורים של חברים זמן משותף. אל תצפו שהורים אחרים יעשו לכם את כל העבודה, חשוב ליזום ולהציע לילדים להזמין חברים לפעילות משותפת ואז גם יקל עליהם לעשות זאת אצל אחרים.

להיעזר במשפחה ובאחד בשני

החופש הגדול הוא זמן טוב לחזק קשרים עם המשפחה. לעודד ולארגן ביקור אצל סבא וסבתא, לבקש מהדוד שיבוא לבלות יום אחד עם הילד. וגם לתאם לכל הורה זמן איכות לבד עם הילד/ים גם על מנת לאפשר להורה השני קצת זמן שקט לעצמו.

זמן טוב למימוש פרויקטים בבית

פרויקט שיפוץ או סידור בית יכול להיות כיף אם כולם נרתמים אליו, אפשר גם לשלבו עם פעילות כיפית אחרי למשל ללכת למסעדה ביחד. אל תפילו על הילדים פרויקטים ותצפו שיעשו אותם לבד רוב הסיכויים שזה לא ילך. גם פרויקט קטן יותר של בישול ארוחה מיוחדת (כולל תכנון שלה, נסיעה לרכישת מצרכים, בישול משותף) יכול להיות חוויה טובה ומגבשת.

מותר גם לנוח ולהשתעמם

ההורים לא יכולים ולא צריכים למלא את כל הזמן של הילדים. ילדים צריכים ללמוד להעסיק את עצמם ולהתמודד גם עם שעמום ותסכול. לפעמים מתוך השעמום יעלו רעיונות למשחקים חדשים או חזרה למשחקים ישנים, לפעמים שעמום יוביל את הילד ליזום מפגש עם חברים או מציאת תחביב או פעילות חדשים.

למצוא נער או נערה לבייבסיטר

בחופש הרבה נערים ונערות מחפשים עבודה וישמחו תמורת סכומים לא גדולים לבוא לבייביסיטר פעיל. אפשר להציע להם ללכת לסרט, למשחקייה בקניון או לעשות עם הילדים בבית פעילות יצירה. לחלק מההורים לא קל "לשחרר" את הילד עם מישהו שלא מכירים מספיק, אבל זה תהליך חשוב ויכול להיות חוויה מעצימה גם לילד וגם לכם.

הורים צריכים גם לעבוד בחופש הגדול

צריך להעביר את המסר הזה לילדים שלא יהיו ציפיות לא מציאותיות שיגמרו במפח נפש. כדאי ומומלץ לקחת מספר ימי חופש או חצאי ימים לבילוי עם הילדים למי שיכול. למי שעובד מהבית כדאי לשקול לעבוד חלק מהזמן בבית קפה או מקום אחר כדי להיות יותר יעיל.

והכי חשוב-  תיהנו!

(צילום ארכיון)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »