ותודה לרקדנים ששימחו אותי ללא תשלום

ערן קמינסקי

סטודיו "זוז" במחול, שחוגג השנה עשרים שנות פעילות בעיר, מתגאה בהופעות הרבות שבנות הלהקות מקיימות באירועים ציבוריים: החל מאירועים עירוניים כמו העדלאידע וכלה באירועים דוגמת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל.

השבוע הגיעו ל"מודיעין News" תלונות של תלמידות הסטודיו והוריהן על ניצול לכאורה של הבנות לטובת הופעה באירוע בת מצווה פרטי, מבלי שהמשתתפות קיבלו על כך תגמול כלשהו. לפי הטענה (שחזרה מפי שלוש משתתפות שונות) – רק כשהבנות הגיעו לחזרה הגנרלית לאירוע (שהתקיים במגדל דוד בירושלים) התברר להן מאנשי הפקת האירוע כי מדובר למעשה באירוע בת-מצווה פרטי.

האירוע המדובר נערך ביום שני שעבר. מספרת אחת המשתתפות: "בערך שבועיים לפני האירוע הודיעו לנו שמתוכננת לנו הופעה בירושלים. רואי (כבירי, בעלי הסטודיו) ויעל (כרמון, מורה וכוריאוגרפית בלהקה הבוגרת) נתנו לנו לוח חזרות, שחלק מהן יועדו לריקוד שהיינו אמורות לבצע בהופעה בירושלים. שאלנו את רואי ואת יעל כמה פעמים מה זאת בדיוק ההופעה הזאת, אבל קיבלנו רק תשובות מעורפלות. זה היה נראה לי ולעוד בנות מאוד מוזר, כי בדרך כלל הם מאוד מתגאים באירועים בהם אנחנו מופיעות ופתאום אף אחד לא מסביר לנו על מה בכלל מדובר כאן".

מה היה כשהגעתן למקום?

"ביום ראשון שעבר הגענו לירושלים לחזרה גנרלית. כשהגענו ראינו שזאת ממש הפקה גדולה עם תפאורה, מקרנים ולהקות מתופפים. כמה בנות שמעו מצוות ההפקה שמדובר בעצם על חגיגת בת מצווה לילדה בשם ג'ורדן, שהיא בת למשפחה אמריקאית. בלילה, כשחזרנו באוטובוס למודיעין, שאלנו את רואי על זה והוא ענה לנו שמדובר על משפחה שעורכת הרבה אירועי התרמה לנזקקים ושבמקרה יצא השנה שיש גם בת מצווה, אבל זה לא האירוע הזה".

השיחה שהוקלטה באוטובוס

במהלך אותה שיחה הקליטה אחת הבנות את כבירי. בהקלטה שהגיעה לידי "מודיעין News" נשמע כבירי מסביר לבנות במילים מפורשות כי לא מדובר על אירוע בת המצווה עצמה אלא רק אירוע שהוא חלק מסדרת אירועים. בהקלטה נשמע כבירי מתעקש על דבריו גם כשהבנות מעמתות אותו עם העובדה כי במקום נתלו תמונות של אותה ג'ורדן.

למחרת, כשהגיעו הבנות למגדל דוד להופעה עצמה, כבר לא היה להן ספק כי מדובר על חגיגת בת המצווה של הנערה מארצות הברית. "כשהגענו לשם שמענו שוב מצוות ההפקה שזאת בת מצווה וגם ראינו שיש כיבוד ואורחים. אחר כך, בזמן שחיכינו מאחורי הקלעים לתורנו להופיע, שמענו אותה נושאת דרשה ומודה להוריה. אחר כך אבא שלה נשא נאום והודה לכל האורחים שבאו לחגוג איתם את בת המצווה".

קרה פעם שביקשו מכן להופיע באירוע פרטי?

"אני רוקדת בלהקה כבר שש שנים ואף פעם לא הופענו באירוע פרטי כזה. תמיד הופענו רק באירועים של מודיעין או אירועים ארציים או שנסענו לתחרויות בחו"ל. אף פעם לא היה דבר כזה".

ניסיתן להבין למה בעצם הסתירו מכן את מהות האירוע?

"לפי דעתי הסיבה שלא הודיעו לנו מה בדיוק ההופעה הזאת היא שהם לא רצו שיהיו בנות שיבריזו להם מההופעה. הרי אם מדובר על הופעה פרטית אז אנחנו בעצם לא מחוייבות להגיע. זה מאוד מוזר. הם תמיד מדברים על הסטודיו והלהקה כעל משפחה ותמיד היה טון כזה, אבל זה היה פשוט קטע מוזר שעשו לנו. אני אישית הרגשתי מנוצלת".

* * *

לאחר שהתברר כי הבנות אכן הופיעו באירוע פרטי התעוררה תרעומת בקרב חלק מההורים. אם ששוחחה עימנו השבוע אמרה: "זה פשוט מקומם. הם פשוט ניצלו את הבנות כדי להרוויח כסף. לקחו אותן לחזרות ונסיעות לירושלים באמצע התקופה הלחוצה שהן עוברות, עם הבגרויות והמבחנים וההכנה לקראת הגיוס, וניצלו אותן. הם גם הסתירו מהן את מהות ההופעה הזאת, שזה בכלל התנהלות קלוקלת מצידם".

תגובת "זוז במחול"

"'זוז במחול' מקבלים פניות רבות להשתתף באירועים פרטיים. בין פעמיים לשלוש בחודש מגיעה הזמנה להופיע באירוע זה או אחר ואנחנו נאלצים לסרב לכולן. אנו מקפידים להופיע בארועים ציבוריים או ממלכתיים, ובכל 20 שנות פעילות הסטודיו והלהקות הייצוגיות שלנו לא הופענו מעולם באירוע פרטי, למעט בשמחות של הרקדנים עצמם. הופעות 'זוז במחול' באירועים גדולים הן חלק מהפעילות השוטפת של רקדנים בלהקות, כמו מופעי החנוכה המועלים בחינם לציבור במודיעין, כמו מופעי הפרמיירה המועלים במחצית ובסוף השנה, כמו מופעי יום העצמאות במודיעין ובמכבים, וכמו אינספור אירועים נוספים אליהם אנו מוזמנים. ההופעות מאפשרות לרקדנים ולרקדניות שלנו לצבור נסיון בהופעות מול קהל, ולהשתתף באירועים הגדולים במדינה ומחוצה לה.

האירוע המדובר היה אירוע של תורם גדול למדינת ישראל וכל האירוע היה בעל גוון מאד ציוני.

מדובר באירוע בסדר גודל  גדול במיוחד, בשילוב אמנים וגופים נוספים, שהיה חוויה שונה לחלוטין. הרקדניות הופיעו לצלילי תזמורת חיה וזו חוויה ייחודית עבור רקדנים. תמורת ההופעה בארוע נתקבל ב'זוז במחול' תשלום לכיסוי ההוצאות. התשלום שמתקבל עבור המופע מושקע מיידית בחזרה לטובת הרקדנים המופיעים. לדוגמה: 'זוז במחול' שכר את שירותיו של כוריאוגרף חיצוני בעל שם (שעובד עם גופים כמו 'בית צבי' ותיאטרון 'הבימה') כדי שיצור לרקדניות כוריאוגרפיה חדשה. התנסות זו היא התנסות יוצאת דופן, שמימונה מתאפשר בחלקו על ידי השתתפות באירוע מעין זה. הרקדניות עבדו עם הכוריאוגרף על ריקודים חדשים ועברו אתו מספר חזרות לא מבוטל, מבלי שנדרשו לשלם דבר. 'זוז במחול' נשא בהוצאות הללו ומימן זאת חלקית מתוך הכסף שנתקבל עבור ההופעה. ההזדמנות שניתנה לרקדניות להופיע בהופעה חיה במקום עם היסטוריה כה משמעותית עבור העם שלנו, ובפני קהל מכובד שכזה, היא אירוע מכונן וחוויה מיוחדת, שהקנו להן עוד נסיון, לצד הנסיון שצברו כרקדניות בלהקות ייצוגיות, כשהופיעו בארץ ובחו"ל, באמפי במודיעין, במשכן נשיאי ישראל ובחלקת גדולי האומה בהר הרצל". 

בתמונה הופעה של "זוז במחול". אני רוקדת בלהקה כבר שש שנים ואף פעם לא הופענו באירוע פרטי (צילום ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבה)

כתבות נוספות

תסתדרו לבד

מצוקת כוח האדם במוסדות החינוך לגיל הרך מכה במודיעין במלוא העוצמה, ובסחלבים לא יפעילו ככל הנראה צהרונים לילדי כיתות ג'. העמותה: "במידה וייקלטו צוותים חדשים נשמח לתת מענה גם לתלמידי כיתות ג׳״

שעתו הקשה

דוח מבקר העירייה לשנת 2021 חשף סדרת ליקויים והתנהלות לא תקינה באגף הביטחון והחירום בעיריית מודיעין, והטיל את האחריות על העומד בראשו, שמוליק כהן. דוברות העירייה: "מדובר על אחד העובדים הטובים והמסורים ביותר"

המשבר בהיי טק הגיע למודיעין

יצרנית הרחפנים האוטונומיים פרספטו מהפארק הטכנולוגי בעיר הודיעה על פיטורי 12% מעובדיה: "בהתייחסות לתכנית ארוכת טווח של החברה, אנו נאלצים להיפרד מאנשים מוכשרים"

מנהל חדש לבית הספר נוף הרים

לאחר שהמנהלת הראשונה של בית הספר הממלכתי-דתי בשכונת נופים סיימה את תפקידה, מונה השבוע לתפקיד יוסף מנדל, שכיהן קודם לכן כסגן מנהל ברשת אמי"ת

תסתדרו לבד

מצוקת כוח האדם במוסדות החינוך לגיל הרך מכה במודיעין במלוא העוצמה, ובסחלבים לא יפעילו ככל הנראה צהרונים לילדי כיתות ג'. העמותה: "במידה וייקלטו צוותים חדשים נשמח לתת מענה גם לתלמידי כיתות ג׳״

המשך קריאה »

שעתו הקשה

דוח מבקר העירייה לשנת 2021 חשף סדרת ליקויים והתנהלות לא תקינה באגף הביטחון והחירום בעיריית מודיעין, והטיל את האחריות על העומד בראשו, שמוליק כהן. דוברות העירייה: "מדובר על אחד העובדים הטובים והמסורים ביותר"

המשך קריאה »

המשבר בהיי טק הגיע למודיעין

יצרנית הרחפנים האוטונומיים פרספטו מהפארק הטכנולוגי בעיר הודיעה על פיטורי 12% מעובדיה: "בהתייחסות לתכנית ארוכת טווח של החברה, אנו נאלצים להיפרד מאנשים מוכשרים"

המשך קריאה »