הזמנה לקונצרטה

אביגיל ברוכין
2014-09-09 01:00:00
2014-09-09 01:00:00

אתם אומרים שאתם נגד סמים. אתם אומרים שאתם נגד סמים כי כששואלים אתכם מה דעתכם על סמים זה בדרך כלל ההורים שמנסים להרגיע את עצמם שאתם ילדים טובים שלא מעשנים ג'ויינטים בשעות הלילה. אתם אומרים שאתם נגד סמים כי זו התשובה שמצופה מכם לענות בכיתה, בשיעור על סמים ואלכוהול, שמכיל המון הסברים שחוקים ומעט חופש ביטוי. אתם נגד סמים כי לאן שלא תפנו כל דמות סמכותית של מבוגר אחראי תאמר לכם שסמים זה רע, וסמים קלים זה רק צעד בדרך לסמים קשים, שהם רק צעד בדרך לזנות וחוסר בית, שהם רק צעד בדרך למוות בתעלת ביוב בסמטאות תל אביב בגיל 25.

אתם אומרים שאתם נגד סמים כי זה מה שאמרו לכם לומר. אלא שבעוד שאתם, ואני, וכולנו נורא נגד סמים כי זה שורש כל רע ויהרוס לנו את החיים כולנו שותים קפה על הבוקר, ואולי גם בצהריים, ואולי אפילו בערב. בים מאיתנו לוקחים ריטלין כמעט על בסיס יומי, גם אם אין לנו באמת מרשם פשוט בגלל שאנחנו לא מצליחים להתרכז ואוטוטו בגרויות. חלקנו מעשנים סיגריות רגילות לכל דבר, כי זה כבר הרגל כל כך טבעי לנו שלא ברור איך שרדנו את היום לפני זה, וכשאנחנו יוצאים עם חברים בערב זה תמיד כולל לשתות או לעשן משהו, כי זה חלק מהחוויה. כולנו לוקחים סוגי סמים כל הזמן. בין אם זה קפאין בקפה, ניקוטין בסיגריות, אלכוהול במשקה – כולנו מסתמכים על סמים כל יום, כל היום, אבל אנחנו אומרים שאנחנו נגד סמים.

* * *

כולנו אומרים שאנחנו נגד סמים כי אנחנו לא באמת מבינים מה נכלל תחת ההגדרה "סמים". כי סמים, בעוד שהם כוללים חומרים הרסניים לחלוטין כמו הרואין וקוקאין כוללים עוד חומרים אחרים שאנחנו לוקחים כל יום. אבל קל יותר להציג את העולם בשחור-לבן של "טוב" ו"רע" מאשר להציג אותו כסקאלה שבקצה האחד שלה יש טוב, בקצה השני יש רע, ובאמצע נמצא הרוב שיש בו משניהם. סמים, כמו רוב הדברים בעולם, יכולים לשמש לשני הדברים, הכל תלוי באיזה סם מדובר, באיזו מידה משתמשים בו, ומי המשתמש.

יש סמים שמשפרים את היכולות שלנו בהיבט כזה או אחר, ומאפשרים לנו לנהל את היום, את השבוע, ואת החיים בצורה יעילה יותר. כל איש עסקים שמכבד את עצמו, כל מדען, סופר ושר ממשלה שותה קפה. קפאין עוזר לנו לנתב אנרגיות בצורה יעילה יותר, ולהספיק יותר בפחות זמן. מתילפנידאט (החומר שנמצא בריטלין, קונצרטה, ותרופות דומות) מסייע לנו להתגבר על היפראקטיביות ועל טווח תשומת לב קצר. בזכותו רבים מצליחים לגמור את הבגרויות בציון עובר במקום בנכשל, ולסיים 12 שנות לימוד עם תעודה מלאה. גם קפאין וגם מתילפנידאט משדרגים את היכולות הטבעיות שלנו במטרה לעזור לנו להתגבר על מכשולי בחיי היום-יום. לא רק שמדובר בסמים שאינם "רעים" לחלוטין אפשר אפילו לומר שהם נוטים לקצה הטוב.

באמצע נמצאים סמים דוגמת ניקוטין ואלכוהול שמעניקים לנו עושר מבחינה רגשית ופיזית אך עלולים בכמויות גדולות להביא לפגיעה בריאותית חמורה. שניהם גורמים לנו לתחושת "כיף", לשחרור נפשי ופריקת עול. מצד שני לשניהם יש חסרונות משמעותיים. אלכוהול, בכמויות קטנות אמנם לא מזיק, אך בכמויות גדולות גורם לאובדן שיקול דעת ומעצורים שמגנים עלינו מפני סיכונים. שתיינים מתמידים גם יסבלו מבעיות בכבד, בקליפת המוח, וכנראה גם מבעיות חברתיות כיוון שרוב השיכורים משניאים את עצמם מהר מאד על כל הסובבים אותם. ניקוטין בתורו גורם נזק עצום לריאות כשהוא נצרך דרך עישון, והוא אחד הסמים הרעילים ביותר המוכרים לנו (ניקוטין רעיל פי אלף מאלכוהול).

* * *

המכנה המשותף בין כל הסמים המוזכרים כאן הוא שכולם, ללא יוצא מן הכלל, ממכרים. חלק מהם ממכרים פיזית, כיוון שהם יוצרים תלות כימית בגוף שלא מסוגל לאחר מכן לייצר את הכימיקלים שהם מפרישים לבד. חלק מהם ממכרים פסיכולוגית כי נפשית אנחנו לא מאמינים עוד שנוכל להתמודד עם בגרות בלי קונצרטה. הסיבה שסמים הם משהו שצריך להיזהר ממנו היא כיוון שבעוד שהם יכולים להעניק לנו הרבה הם יכולים גם לקחת ולהרוס. החוכמה היא לדעת למצוא את האיזון הנכון בין היתרונות והחסרונות, ולהצליח לנצל את המיטב מהם, בלי להתמכר ולאבד את היכולות הטבעיות שלנו.

(צילום ארכיון)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »