חוויה ישראלית סטייל מודיעין

איילת לוין
2014-07-06 01:00:00
2036-04-07 02:13:00

 25 צעירים יהודים מאוסטרליה התארחו במודיעין בבתי תושבים במסגרת פרויקט "החוויה הישראלית". ועדת התיירות בראשות חבר המועצה שמעון גואטה בחרה לקדם את הפרויקט לראשונה בעיר כחלק מתכנית להפוך את מודיעין ליעד תיירותי "שחובה לבקר בו". לאור הצלחת הפרויקט אמר גואטה כי ימשיך לפעול לקידום אירוח המשלחות באופן קבוע, אחת לחודשיים להערכתו. "רוח ההתנדבות בעיר היא זו שהובילה אותנו מלכתחילה לקיים את הפיילוט בעיר וההיענות לאירוח אכן היית גבוהה".

לפני כשבועיים, בשעת בוקר של יום שישי, הגיעו הצעירים לעיר. בנים ובנות בגילאי 18-19. את פניהם קיבלו חברי המועצה שמעון גואטה ואלעד שמעונוביץ ויחד יצאו איתם לסיור מודרך בעיר.

הסיור חולק לשניים: מודיעין הישנה ומודיעין החדשה. במודיעין הישנה נחשפו חברי המשלחת למורשת החשמונאים וערכו סיור בגבעת הברושים. בנוסף ביקורו בגבעת שרון שם קיבלו תצפית על העיר והסבר על פיתוחה העתידי של העיר. משם יצאו באוטובוס לפארק ענבה וחלפו על פני אתרים נוספים בעיר.

היה חם מאד באותו יום, קינוח הסיור הגיע בצורת מסיבה בפאב יקותיאלי. שם, בין ריקוד לריקוד, התקררו בטפטפות. האוסטרלים גם היו היחידים שלקחו ברצינות את רובי המים המפוזרים על פני המדשאות והשתמשו בהם בלי הפסקה. הביקור במודיעין מסכם עבור חברי המשלחת ביקור של חמישה חודשים חווייתיים בארץ, לאחר כשבוע לארץ מולדתם.

"לא כמו תיירים"

ג'ייק רוזנגרטן, שהתארח אצל משפחת אוטולנגי, סיפר על סוף השבוע שלו בעיר, בו לראשונה מזה קרוב לחמישה חודשים יכול היה לטעום באופן אותנטי מאורח החיים בישראל ולא לבקר בעוד מקום בו החוויה היחידה שקיבל שם יוצרה עבור תיירים. "בזמן שהייתי במודיעין הרגשתי לא כמו תייר או זר אלא רק אחד מבני המשפחה".

מה חשבת על מודיעין אחרי שביקרת בערים הגדולות?
"המיקום של מודיעין בין תל אביב לירושלים ממלא לדעתי בדיוק את החלל הנחוץ בין ערים גדולות אלו, עיר עם אוריינטציה למשפחות, אבל כזו המציעה גם משהו לצעירים. הרגשתי שהאופן שבנו את מודיעין נבע מלימוד הטעויות של הערים האחרות בישראל ובכך יצרו בה את חיי הפרברים המושלמים עם נגיעה של שירותים עירוניים ההופכים את חיי היומיום לקלים יותר. כל אדם ואדם ששוחחתי עמו היה כל כך נחמד ואמיתי, מה גם שזו הייתה הפעם הראשונה שהלכתי בו בישראל מבלי להיתקל בתנועה או הערה גסה".

מה עשית במהלך שהותך במודיעין?

"עם הגעתי הראו לנו את הנקודות החמות של מודיעין כמו פארקים, מרכזי קניות, תחנת הרכבת, מתקני ספורט ובנקודות תצפית שמענו מעט על מורשת העיר ועל מה קורה בה בימים אלו. אחרי הסיור הגענו למסיבת צהריים, בה יכולנו להתקרר ולהתרענן מהחום הכבד וליהנות מריקודים לצלילי מוזיקה טובה. בערב יצאנו למשקה בבר החדש 'פנדה' ולמחרת ביקרנו בקולנוע.  במשך הסופ"ש משפחת אוטולנגי נתנה לי הזדמנות לקבל פרספקטיבה אמיתית על החיים בישראל והאוכל שאכלנו אצלם היה לא פחות מנפלא. ברצוני להביע את תודתי הכנה לעיר מודיעין ובמיוחד למשפחה המארחת שלי: האוטולנגים, וילדיהם נועם, שי ושלו, שהפכו את סוף השבוע שלי כל כך מהנה ומועיל".

אבי מרקוס סיפרה כי היא נהנה מאוד משהותה במודיעין ועשה לה טוב במיוחד אמרה המפגש עם פרצופים ידידותיים של המשפחות, מה שהיה כל כך חסר לה ולשאר חברי המשלחת בזמן ששהו בישראל הרחק ממשפחותיהם באוסטרליה.

"במהלך הזמן שלנו במודיעין אכלתי אוכל טוב, פגשתי הרבה אנשים מעניינים וחביבים, קיבלתי את המנוחה שהייתי זקוקה לה, ונהניתי להיות חלק מחיי קהילה במודיעין. החיבור המדהים שעשיתי עם משפחתי המארחת ייחרט בליבי לאורך זמן. אף על פי שאנחנו אנשים זרים לחלוטין, באמת הרגשתי שאני בבית של בני הדודים שלי".

ואיך העיר?

"מודיעין הייתה שונה מאוד ממקומות אחרים ששהינו בישראל בשל העובדה שלא הייתי צריכה לחקור בעצמי את העיר אלא המשפחה המארחת ליוותה אותי והראתה לי אותה. התרשמתי שמודיעין היא מודרנית, מרווחת, וידידותית למשפחות".


כך נראית ה"חוויה הישראלית"

הצעירים האוסטרלים שהגיעו למודיעין הגיעו לישראל במסגרת תוכנית "אביב" תוכנית מסע בתוך המסגרת של הסוכנות היהודית בשיתוף הממשלה  – "חוויה ישראלית". בתכנית מגיעים לישראל מדי שנה כחמישים צעירים בני 17-19 שסיימו תיכון המגיעים בעיקר מאוסטרליה. משתתפי התוכנית הם חלק מארגון הגג של סטודנטים אוסטרלים באוסטרליה – AUJS. המשתתפים מגיעים לארץ לתקופה של חמישה חודשים בהם הם מטיילים באתרי המורשת היהודית בארץ, מסיירים ולומדים לעומק על המצב החברתי – פוליטי בארץ ועל הסכסוך וחווים את הארץ "דרך הרגליים". בנוסף הם גרו והתנדבו בקיבוץ במשך חודש. כחלק מהרעיון החינוכי של התוכנית משתתפים הילדים במסע חינוכי לפולין ופראג.

אמיר לביא, רכז קבוצת אביב, הודה למשפחות המארחות: "אנו רואים ערך עליון את השתלבותם של המשתתפים כחלק מהחברה הישראלית שכן אנו מאמינים שעל מנת להבין את הישראליות יש צורך בלהיות חלק מהחוויה הישראלית ולכן שמחנו שצצה לנו הזדמנות להתארח בעירכם".

(צילום: איילת לוין)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »