מעריצה צמודה

איילת רוטה-גבאי
2013-11-21 00:00:00
2037-04-05 03:33:00

"אני מאוהבת בו. אני אעשה הכל בשבילו. רק שיגיע לארץ ואני כבר אמצא את הדרך להגיע אל מאחורי הקלעים ומה שהוא ירצה אני אעשה". אם ג'סטין ביבר רק היה יודע מה זוממת לגביו מעריצה בת 15, תושבת מודיעין, יתכן שכבר היה רץ אל משרד הנסיעות הקרוב ומזמין טיסה לישראל. מצד שני, יתכן שאמירות מסוג זה כבר הפכו לכל כך שכיחות שהן אינן עושות עליו כל רושם. בימים אלה כאשר המדינה רועשת סביב פרשת יחסי המין בין "הזמר המפורסם" ומעריצותיו בנות ה-14, נדמה כי מדובר בתופעה שהפכה לרווחת מדי. ילדות צעירות שמוכנות להשליך את עצמן לידי ידוענים, רק כדי לטעום רגע מאבק התהילה. מי שחשב כי מדובר במקרה חד פעמי לא ביקר לאחרונה במועדוני המעריצים (ובעיקר המעריצות) ברשתות החברתיות השונות, ולא שוחח עם ילדות בנות 11-12 המגדירות עצמן כ"מעריצות שרופות" של זמרים ולהקות מהארץ ומחו"ל.

מאחורי הדלת הסגורה

עד כמה חשופות הצעירות הללו – שיכולות להיות הבת שלכם/ן – למצב שבו הן עלולות לעשות מעשה שיצטערו עליו לאחר מכן? כדי להגיע לתשובה אי אפשר להסתפק בהצהרות של הנערות עצמן אלא להביט עמוק יותר אל התופעה ולזהות את שורשיה.

רונית ארגמן, מנחה ומדריכה לחינוך מיני-חברתי ומנהלת מכון "ארגמן", יודעת לספר על צידה השני של מטבע ההערצה. "אני עובדת הרבה מאוד עם ילדים ובני נוער", היא מסבירה, "והתחושה הכללית בכל נושא המיניות היא קשה מאוד. ילדים הולכים לאיבוד, הנוכחות ההורית היא נמוכה, ואם נוסיף לזה את העובדה שהתכנים בתקשורת, ברשתות החברתיות ובאינטרנט מאוד מוחצנים, אנחנו מקבלים חברה מאוד סקסואלית. התחושה היא שמין מוכר, כמה שיותר מין, בכל צורה ובכל גיל. אלה המסרים שהילדים מקבלים. המסר, בעיקר לבנות, הוא שלהיות מפורסם זה הכי טוב שיש, ואיך תהיי מפורסמת? תחציני את המיניות שלך. אם זה עם בן אדם בוגר עוד יותר טוב, ואם הוא מפורסם הכי טוב. הוא בחר אותך, הוא רוצה אותך, ויש לזה גם הרבה טובות הנאה משמעותיות עבור בנות בגילאים הצעירים האלה: בילויים, מתנות, תשומת לב של מפורסם".

מה שונה בין המעריצות של היום לאלה של לפני עשרים שנה?

"השתנה הרבה מאוד. נעשה זילות של העניין, והתפיסה השתנה. אם פעם מישהי הייתה חופשייה מינית היא נקראה 'נותנת', נחשבה ל'מזרון' וזה היה בושה. היום בנות כבר עושות את זה בגלוי, בגאווה ואפילו מפיצות תמונות שלהן בעירום חלקי או מלא. בנות היום לא מתביישות לומר – הורדתי חצי בקבוק וודקה וביום חמישי ירדתי לחמישה בנים בגינה הציבורית. היום זה אפילו נחשב לגאווה, כמו משחק הצמידים למשל שהפך למאוד פופולארי, ואני נתקלת בו הרבה".

"משחק הצמידים", למי שטרם הספיק להכיר, כולל צמידי פלסטיק בצבעים שונים שאותם עונדות הנערות. לפי גרסה אחת של המשחק, כל צמיד מסמל מה הנערה שעונדת אותו מוכנה לעשות. "זה יכול להיות חיבוק, נשיקה, נשיקה צרפתית, מין אוראלי, מין אנאלי, 69 וכדומה", מפרטת ארגמן. בגרסה אחרת של המשחק הנערה עונדת את כל הצבעים על זרועותיה, ותפקידו של הבן הוא למשוך את הצמיד. צבע הצמיד שנקרע קובע מה הנערה צריכה לעשות עם מי שקרע אותו ממנה. "זה משחק שהפך להיות מאוד פופולארי בחטיבות הביניים והתיכונים", מדגישה ארגמן, "הוא מתחיל בגיל 13, ובכלל שלב הכניסה לחטיבת הביניים הוא המקום שבו נראה עלייה ברמת הפעילות המינית".

איזה פעילות מינית אופיינית לגילאים הצעירים האלה?

"הרבה מין אוראלי. יש בכל העולם וגם בישראל, עלייה משמעותית במין אוראלי אצל נערים וילדים, בעיקר בגלל תחושת הנתק, כמו בפרשת קלינטון זה נחשב כמשהו שהוא לא יחסי מין, אני שומעת הרבה מילדים את המשפט 'מה את עושה עניין ממציצה?'. יש גם עלייה בקיום יחסים אנאליים, מאותה סיבה, יש פה נתק מבן הזוג. רואים רק את הגב או את הראש, לא רואים פנים, זה לא נתפס כיחסי מין שאפשר להיכנס מהם להיריון או להידבק ממחלות, דבר שהוא לא נכון, וגם מין אוראלי יכול להעביר מחלות מין שונות. אני רואה אצל הרבה ילדים ובני נוער חוסר הבנה של משמעות הנושא כולו. אם פעם המחשבה הייתה על מערכת יחסים רומנטית, אהבה, היום יש הרבה נערות שנפגשות עם נערים ובוגרים רק בשביל מין. זה דבר שפעם היה הרבה פחות שכיח, והיום נתפס, ואני אומרת את זה כהכללה כי זה כמובן לא תופס עבור כולם, כסוג של גאווה".

נהנים, ומשלמים מחיר כבד

לאורח החיים המתירני בגיל צעיר עלולות להיות השלכות קשות על המתבגר. ארגמן: "הייתה אצלי בטיפול נערה בת 15 שהגיעה במצב מאוד קשה רגשית. היא התחילה לקיים יחסי מין אנאליים בגיל 12. מין אנאלי ואוראלי הם יחסי מין מנותקים, אין קשר עין, וזו הסיבה שהם נגישים יותר לבני נוער. אותה נערה, כמו רבים אחרים בגילה, לא ידעה איך יוצרים קשר אינטימי, איפשהו בדרך התפספס הקשר בין יחסי מין לאינטימיות, לקרבה, לאהבה. היא דוגמא לילדה שהתחילה לקיים יחסי מין לכאורה בהסכמה ובבחירה מודעת, אבל היא הוכחה לעד כמה בגיל 12-13 אין באמת רצון חופשי והסכמה מודעת. בגיל הזה לא חושבים על העתיד, על ההשלכות, אלא רק על הרגע".

נתקלת במקרים של קטינות שניהלו קשר מיני עם גברים בוגרים?

"כן. במערכת יחסים שכזו הנערה מקבלת תחושה שהיא מוערכת, הוא מעדיף אותי על פני כולם, במיוחד כשמדובר במורה או בידוען. לדמות הבוגרת גם יש בדרך כלל ניסיון והוא יודע מה לומר לאותה ילדה כדי שתרגיש מיוחדת, יש לו הרבה כוח עליה, הוא יודע איך לכבוש אותה. הגבר הבוגר, מהצד השני, מקבל מישהי נקייה, בתולית, שמאפשרת לו לעשות את מה שהוא רוצה, גוף צעיר ומתוח. יש פה משהו פדופילי".

מה לגבי הצד השני, נערים צעירים עם נשים בוגרות?

"נתקלתי גם במקרים ההפוכים, ולצערי כאן התפיסה החברתית והחוק הוא אחר. החוק מדבר על גבר שפוגע באשה, אבל גם אשה שמקיימת יחסי מין עם נער צעיר פוגעת בו לטווח ארוך. את ההשלכות רואים אחר כך. היום זה אמנם סוג של אופנה, קוגריות, אמריקן פאי, בת הדודה מאלכס חולה אהבה, אשה בוגרת ומשועממת שמפתה נער צעיר. גם כאן, בדיוק כמו במקרה ההפוך, יש אובייקטיזציה, סקסואליזציה, ניצול. אני פוגשת את הבנים האלה במקומות מאוד קשים מאוחר יותר. אותו נער אמנם ילך לספר לחבר'ה ויצא 'גבר' אבל את ההשלכות שיש לזה על החיים שלו בעתיד הוא לא מסוגל להעריך. מבוגר יכול לחשוב קדימה, ילד רואה רק את הכאן ועכשיו".

ארגמן אינה יכולה שלא להתייחס ולהתנגד נחרצות לתופעת המעריצות שמוכנות לעשות הכל עם מושא הערצתן. "יצא לי לטפל בכמה וכמה נערות שהיו במצבים האלה", היא מספרת, "וכאשר מדובר בסלב אין ספק שהמצב הרבה יותר עוצמתי. הן רוצות להיות קרובות אליו, הן מאמינות שההילה שלו תקרין גם עליהן, כמובן יש גם את עניין הסטאטוס החברתי – לספר לחבר'ה, דרך אותו סלב גם מכירים עוד אנשים, נכנסים לכאורה לעולם השואו ביזנס שכולם רוצים להיות חלק ממנו. אלה דברים שמעוורים את העיניים ועוצמת הריגוש היא גבוהה הרבה יותר".

זה מספיק בשביל שבת 14 תכנס למיטה עם גבר בן יותר מארבעים?

"אי אפשר לשכוח את תופעת האלכוהול שהפכה למאוד רווחת בגילאים האלה. אני שומעת הרבה מבנות את המשפט 'גם אני לא רוצה לעשות משהו, אז אני שותה חצי בקבוק וודקה או כמה צ'ייסרים והכל נעשה פשוט יותר'. אני רואה את האלכוהול כמסוכן יותר מסמים היום. ילדים בכיתה ז' במדורת ל"ג בעומר כבר מעבירים בקבוק, וכששואלים מי קנה להם, הם עונים אבא הביא כדי שיהיה לנו מצב רוח טוב יותר. האלכוהול מטשטש לגמרי את הגבולות וגורם לאבד כיוון מוסרי. למשל, ילד בן 15 שנמצא עם נערה בגילו, הם התמזמזו, היא שתתה ואיבדה את ההכרה, ועכשיו הוא יכול לעשות הכל. מה הוא עושה עכשיו? ממשיך? מפסיק? הגבולות מאוד מטושטשים והילד הזה כבר לא יודע מה נכון או נכון".

ארגמן מבקשת לסיים את השיחה בטון מעט יותר אופטימי. "זה לא חייב להיות המצב", היא אומרת. "הכל תלוי בהורים. אני פוגשת הרבה ילדים שאומרים לי 'תדברי איתי, כי ההורים שלי לא יודעים איך לעשות את זה'. הילדים רוצים לדבר. הם צריכים את השיח והתקשורת עם ההורים, גם ההורים רוצים ולא תמיד יודעים איך. רק הכוונה הורית, שיחה פתוחה עם הילדים יכולה לעשות את השינוי. אל תסמכו על מערכת החינוך שתעשה עבורכם את העבודה, זה הילד שלכם, והדרך האפקטיבית ביותר לשינוי היא בעזרת ההורים".

מתי מתחילים במודיעין?

"אני וחברה שלי ביחד כבר חצי שנה, שנינו בני 15, והתחלנו לקיים יחסי מין לפני חודשיים בערך", מספר תלמיד ממודיעין,  "הפעם הראשונה שלי הייתה בגיל 16, אבל זה נחשב נורא מאוחר, אני חושבת שאני בין האחרונות בכיתה שלי", מוסיפה תלמידה אחרת. נערות ששאלנו השבוע לגבי תופעת ההערצה, ועד כמה רחוק יהיו מוכנות ללכת עבור פגישה עם הכוכב הנערץ, סירבו לפתוח את ליבן.

רובן גינו בתוקף את התנהגות בנות ה-14 שלכאורה קיימו יחסי מין עם הזמר הידוע. אחרות הגנו דווקא על הזמר. "הוא לא יכול היה לדעת בת כמה היא", מסבירה נערה בת 16, תושבת מודיעין, "ויש בנות שילכו מאוד רחוק בשביל לצאת למסיבה עם סלב, ואין להן בעיה להיכנס איתו למיטה. אני לא הייתי עושה את זה. עד כמה שאני אוהבת את ג'סטין טימברלייק, ואני באמת חולה עליו, בחיים לא הייתי נכנסת איתו למיטה רק בגלל שהוא כוכב, יש לי קווים אדומים".

למה הן מעריצות?

"אנחנו שייכות למועדון של one direction"", מספרות השבוע ברצינות רבה מדי שתי ילדות בנות 11 ממודיעין. הן תלמידות כיתה ו', אחת "חולה" על ליאם והשנייה "שרופה" על נייל, "איך את לא יודעת מי הם?", הן שואלות בפליאה תהומית. השתיים מהוות שבריר קטן מקבוצה גדולה של ילדות מודיעין החברות במועדון המעריצים הפייסבוקי של הלהקה. עד כמה רחוק הן מוכנות להגיע בשביל מושא הערצתן אי אפשר לדמיין. רק להדגים. "בכל שבוע אנחנו מקבלות הוראה אחרת בקבוצה", מספרות השתיים. "אם למשל אחד הזמרים אוהב אדום, אז כל השבוע אנחנו לובשות אדום. בשבוע שעבר היינו צריכות לאכול כל יום גזר, כי אחד הזמרים אוהב גזר". "ואני בכלל שונאת גזר", מדגישה אחת מהן, "אבל אכלתי בכל זאת כי אין ברירה. לפני שבועיים היינו צריכות לקרוא אחת לשנייה 'פוטטו' כי זה אחד המאכלים האהובים עליהם, ולפני שלושה שבועות היה אסור לנו לגעת בכפות, כי אחד מהם מפחד מכפות משום מה".

הזמר החשוד. גם העיר כמרקחה

הן מכנות את עצמן "הדיירקשניות" וההערצה שלהן לא מסתיימת בהוראות שעה ותליית פוסטרים על הקירות. "יש לנו גם פוסטרים כמובן, ואת כל הדיסקים, אבל אנחנו גם נפגשות מדי פעם, כל המעריצות, ויש עכשיו תוכנית גדולה להביא אותן לארץ כל אחת כותבת את הרעיונות שלה, וכבר יש לנו אישור מההורים ללכת להופעה כשהם יגיעו". לחלק ממערכת ההערצה המסועפת הזו נכנסת קטגורית הסיפורים הדמיוניים. "יש חלק מיוחד בקבוצה שלנו", הן מספרות, "שמיועד לכתיבת סיפורים שאנחנו ממציאות ואנחנו חלק מהם".

כמו מה למשל?

"אני כתבתי סיפור על זה שהם באים לארץ, ואני נפגשת איתם מאחורי הקלעים ויוצאת איתם למסיבה", מספרת אחת הילדות. בת 11 בלבד. "אני כתבתי דווקא על זה שאני נוסעת אליהם בלונדון, ועולה לבמה באחת ההופעות", ממשיכה השנייה.

מה הייתן מוכנות לעשות כדי לפגוש אותם?

"הכל", הן אומרות ללא היסוס.

מה לא הייתן עושות?

"אני יודעת על מקרים של בנות שנסעו במיוחד ללונדון ועקבו אחריהם לבתים שלהם, אבל את זה לא הייתי עושה. אני לא הייתי נדחפת לחיים הפרטיים שלהם", מספרת אחת, והשנייה מוסיפה, "אבל החלום הוא באמת להכיר אותם, לצאת איתם, לדבר איתם, אולי אנחנו חיות בסרט אבל הייתי מתה שזה יקרה".

הלהקה הבריטית רחוקה, והסיכוי לפגוש את אחד מחבריה ברחוב קלוש, אך אחת משתי הבנות מספרת שגם בזירה המקומית לא חסרים מושאי ההערצה. מתברר ש"המלחמה" העכשווית היא בין מעריצות ג'סטין ביבר, "הביבריות", לבין מעריצות הכוכב כחול לבן תובל שפיר, "השפיריות". אני "שפירית" מצהירה על עצמה אחת הילדות, "ואני דווקא מנסה בכל דרך לפגוש אותו. הייתי בהופעות שלו ובפסטיגל, ניסיתי לצאת לפני הזמן, ולנסות לתפוס אותו מאחורי הקלעים או בדרך החוצה. הלוואי שפעם אחת הוא יראה אותי".

ואז מה?

"אולי הוא ידבר איתי?"

מחקר: שליש מהצעירים מקיימים יחסי מין לפני גיל 15

מרכז המידע של הכנסת מצביע גם על עליה משמעותית בשיעור הבנות שהחלו לקיים יחסי מין לפני גיל 13

בנות ה-11 הן "גרופיות" לכל דבר, אך ניתן להתנחם בכך שגילן הצעיר עדיין בא לידי ביטוי בחלומותיהן ובפנטזיות שלהן. דבר שאי אפשר לומר על חברותיהן הבוגרות יותר. שם הפנטזיות כבר מקבלות כיוון מסוים מאוד. שם כבר לא מסתפקים בדיבור עם הכוכב הנערץ, ומנתונים מחקריים עולה שבני הנוער לא מסתפקים רק בפנטזיות. מנתוני מרכז המידע והמחקר של הכנסת לשנת 2010 עולה כי עד כיתה י"ב כ-45% מהבנים וכ-30% מהבנות קיימו יחסי מין, וכ-35% מבני הנוער הפעילים מינית, קיימו יחסי מין לראשונה לפני גיל 15. המחקר בישראל מתמקד בגילאי תיכון, למרות שממצאים מצביעים על כך שהתנסות מינית מתחילה לעיתים קרובות מוקדם יותר. בסקר אחרון שנעשה כאן נבדקה התנהגות מינית בקרב תלמידי כיתה י', ונמצא כי 23% מן הבנים ו-8% מן הבנות קיימו יחסי מין כבר בגיל 15.

כאשר בני הנוער נשאלו מתי קיימו יחסי מין לראשונה, התבררה עלייה משמעותית בשיעור הבנות שהחלו לקיים יחסי מין בגיל 13 ומטה. סקר של ארגון הבריאות העולמי שהתפרסם בדצמבר האחרון אמנם דירג את ישראל במקום נמוך ברשימת המדינות, שבהן בני הנוער מתחילים לקיים יחסי מין בגיל מוקדם, אך הצצה פנימה אל עולמם של בני הנוער המקומיים מלמדת שהנורמות בהחלט השתנו.

(צילום ארכיון)

 

 

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »