שיטת ה"עיגול" פועלת

יהודה גולן

לקראת סוף שנה מדווחות התנועות לעירייה על מספר החניכים הרשומים בהן ועל פי הנתונים, העירייה מתקצבת את פעילות השנה הבאה. המפתח – כ-150 שקל לכל חניך לשנה. גם השנה הכל התנהל כרגיל, אלא שבישיבת מועצת העיר האחרונה, כאשר חברי המועצה התבקשו לאשר את ההקצבה העירונית לתנועות הנוער ל-2015, התברר כי ראש העיריה קיצץ סכומי כסף שלא תאמו את הדיווחים שהועברו לעירייה. הדיווח של כלל תנועות הנוער היה על 6,303 חניכים רשומים. העיריה אישרה תיקצוב לפי 5,200 חניכים בלבד.  פער של 1,100 חניכים ובאחוזים – 17.4 אחוז הבדל.

הפער הכעיס את חברת המועצה הילה שי-וזאן מהבית היהודי, שפתחה במתקפה חזיתית על ביבס: "איך אתם יודעים לאתר מי חניכים ומי לא?" היא שלפה טבלת נתונים שמתייחסת לשנת 2014 וחילקה אותה בין חברי המועצה: "ברור שהתנועות מגזימות במספרים שעליהם הן מדווחות, אבל הקריטריונים לתמיכות לא הובאו בפנינו והקריטריונים הם מאד בעייתיים בלשון המעטה".

וזאן טענה כי בדיקה שנעשתה באמצעות טלפונים לחלק קטן מהחניכים כדי לוודא שהם אכן חניכים בתנועת הנוער, אינה מדוייקת ולא שיויונית בין התנועות השונות: "צריך להחליט על אחוז אחיד, למה בתנועה אחת בדקו 11% מהחניכים ובתנועה אחרת 17%? אני רוצה להבין איך בודקים נוכחות של חניכים באירועים אם הם בלי חולצות של התנועה?".

מעיון בטבלה מתברר כי בבני עקיבא היקף הסטיה בדיווח הגיע לכשליש מהחניכים, בעוד שבתנועות אחרות הגיעה הסטיה בדיווח לכ- 10% בממוצע.

שי וזאן ביקשה שלא לאשר את התמיכות המקוצצות לשנת 2015 אלא לבצע בדיקה נוספת. היא הסבירה כי בבני עקיבא יש הרבה משפחות מרובות ילדים שלא יכולות לשלם דמי חבר עבור כל הילדים ולכן הרישומים בעצם לא מייצגים את מספר החניכים האמיתי, שהוא גדול יותר. "35% מתקציב בני עקיבא הורד", אמרה. "אלה פערים שאי אפשר לתת להם להימשך. מי החליט להוריד סכום כזה? בדקתם נוכחות של חניכים באירועים עירוניים אז האם ילד שלא השתתף בטקס זיכרון מסויים לא זכאי לקבל את התמיכה?"

בשלב זה התפרץ ראש העיריה וחילופי הדברים שנאמרו הם אלה ששופכים אור על מה שבאמת מתרחש בספר התקציב. "את רוצה שנעבוד לפי הספר? לא כדאי לכם", גער בשי-וזאן. "אצלכם זאת שיטה וזה עובד לכם בכל הארץ. אבל פה במודיעין זה לא יהיה! זה לא יהיה!". שי-וזאן לא ויתרה והמשיכה לתקוף את ביבס ואת אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק הנוער הצעירים והספורט, האחראי על תנועות הנוער. למרות בקשתה העלה ביבס את הסעיף להצבעה והוא אושר ברוב גדול.

 

"לא כולם רמאים"

לאחר הישיבה אמרה שי-וזאן: "ניפוח מספרי החניכים בבקשות לתמיכות קיים בכל תנועות הנוער ברמה זו או אחרת ועלינו לטפל בזה בצורה אחידה לפי כלים מדידים וברורים. צר לי שמועצת העיר בחרה לאשר את התמיכות החשובות כל כך לתפקוד השוטף של הסניפים והשבטים על-פי מדדים מופרכים ובלתי מדידים, שגם ראש העיר הסכים שהינם בעייתיים ויש לשנותם. הדאגה לתנועות הנוער היא מבחינתי אחת המטרות העיקריות שהצבתי לעצמי כחברת מועצה. זה מתבטא בעזרה למרכזות התנועות באירוח משפחות, חיבור לקהילות, טיפול באירועים בלתי צפויים 24/7 וכמובן, גם הדאגה לתקצוב השוטף. אמשיך להילחם למען מטרה זו תמיד גם בעתיד ובכל מחיר".

אלעד שמעונוביץ: "הילה שי וזאן באה לעשות הצגה בישיבת המועצה. היא באה למועצה כדי לריב ולא יותר. אם היא רצתה לפתור את הבעיה היא יכלה לעשות זאת בצורה רצינית ובלי סיסמאות ולא על הגב של הילדים בתנועות הנוער".

ומה לגבי הנתונים?

"אני לא שותף לצביעת כולם כרמאים ושקרנים. יש משפחות עם ארבעה ילדים ומשלמים רק על שניים ואני מבין את זה. יש פערים קטנים ברוב התנועות, אבל בקרב תנועות הנוער הדתיות הפערים גדולים יותר. מעגלים מספרים, זה נכון. האם זה תקין? לא. צריך לטפל בבעיה".

תגובת "בני עקיבא"

"אין מצב שדיווחנו על שלושים אחוז יותר"

מזכ"ל תנועת הנוער בני עקיבא, דני הירשברג אמר לנו בשיחה ראשונית כי עוד מבלי לבדוק את המספר המדויקים ידוע לו כי מעל 1,600 בני נוער במודיעין שילמו דמי חברות בשנה האחרונה. "בנוסף להם יש חניכים שלא משלמים חברות וגם עליהם אנחנו מדווחים. אלה בני נוער שמשתתפים בפעילויות ופעולות של התנועה ומסיבות כאל או אחרות לא משלמים חברות אם בגלל קושי כלכלי או שהם לא יוצאים לכלל הפעילויות והאירועים או מסיבות אחרות. ידוע שבכל תנועות הנוער התשלום הכספי אינו קריטריון שמשפיע על קביעה לגבי הצעירים כחניכים או לא. גם אם חניך לא שילם והוא לוקח חלק בפעילות התנועה הוא נחשב לחניך. אין מצב שדיווחנו על שלושים אחוז יותר חניכים מאלה שיש לנו בפועל ואפילו לא מתקרב לזה. תנועת בני עקיבא לא מדווחת על חניך שהוא לא חניך. לא רק זה – במפקד תנועות הנוער הארצי של השנה שעברה היינו תנועת הנוער היחידה שהחריגה שהתגלתה במספר החניכים בה היה הפוך. לפי המפקד דיווחנו על מספר חניכים נמוך ממה שיש לנו בפועל. אין לנו מה להסתיר, כך גם במודיעין, שם יש לנו שלושה סניפים גדולים ופעילים. יש לנו הרבה מעל 1,200 חניכים. כנראה שכוחו של המשאל לא רלוונטי ואין ברצוני לתרץ אותו".

לאחר בדיקת הנותנים חזר אלינו הירשברג והוסיף: "לאחר בדיקה, אכן כפי שאמרתי בשיחתנו הראשונה למעלה מ-1,600 בני נוער במודיעין שילמו דמי חברות, כך שאני מאד רגוע לגבי המספרים. 400 החניכים האחרים בדו"ח הם כאלה שלא משלמים וכך גם ההיגיון אומר, כי לא כולם יכולים לשלם או משלמים. אין מצב ש-30 אחוז מהחניכים שדיווחנו הם לא חניכים. אני עומד מאחורי המספרים שהעברנו לעירייה ומתעקש עליהם  ואני מוכן לכל ביקורת ולהתעמת עם כל נתון. אפשר לראות את החניכים ומספרם האמיתי במפקדים שלנו. רק בסיום חודש הארגון בשבוע שעבר אפשר היה לראות את כמות החניכים שלנו בפועל. אנחנו גאים בסניפים של התנועה במודיעין ועל הדרך שהתנועה התפתחה בה ומצפים ליותר תמיכה מהעירייה". (איילת לוין)

 בתמונה: תנועת נוער במודיעין. ביבס: "אצלכם זאת שיטה בכל הארץ ופה זה לא יהיה!" (צילום ארכיון)

2014-12-14 00:00:00
2014-12-14 00:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך