איירון… מן?

גיל ח' עמית
2013-12-18 00:00:00
2037-10-06 04:16:00

גובהו מטר ותשעים, הוא בעל כוח על אנושי, שוקל 125 קילוגרם בלי טיפת שומן ונראה ממש ממש מגניב. קבלו את המתמודד של נאס"א ואוניברסיטת טקסס בתחרות הרובוט האנושי של DARPA, הואלקירי (Valkyrie), או בכינויו הרשמי, R5.

התחרות של DARPA (סוכנות עצמאית של משרד ההגנה האמריקאי העוסקת במחקר מתקדם בפרויקטים ביטחוניים) נועדה ליצור רובוט שיוכל להחליף את בני האדם בטיפול במצבי חירום מסוכנים, ממש כמו הסופר גיבור בחוברות הקומיקס. הסופר רובוט אמור להיכנס לכורים גרעיניים דולפים, לחלץ אנשים מבניינים שקרסו, לעבור באזורים בלתי עבירים לבני אדם. לא מפליא שהוא לקירי הוא בעצם שדרוג של רובוט שנועד לשמש למחקר בחלל. אחד התנאים בתחרות היה שהרובוט יהיה בעל מבנה אנושי מה שיאפשר לו להיכנס לכל מקום שאליו נכנסים בני אדם ולהשתמש בכלים שבהם הם היו משתמשים. ההיגיון ברור. במקרה של תאונה שתהפוך אזורים מסוימים לבלתי נגישים לבני אדם, הרובוט יצטרך להיות זה שייכנס ויתפעל מערכות שיועדו במקור לשימוש אנושי.

נאס"א היא רק אחת מהמתמודדות באתגר של DARPA. חוץ ממנה ניתן היה למצוא בתחרות נציגות של לוקהיד מרטין, המוכרת יותר מתחום המטוסים, נציגים של חברות רובוטיקה, אוניברסיטאות רבות (כולל בן גוריון שלנו שלא העפילה לשלב הבא) וכן הלאה. התחרות מתנהלת במספר קטגוריות כשחלק מהחברות מפתחות תוכנה לרובוט בשם אטלס שמספקת DARPA עצמה (מיוצר על ידי בוסטון דיינמיקס שנרכשה השבוע במפתיע על ידי גוגל), וחלקן, כמו נאס"א, מייצרות את הרובוט בעצמן.

במסגרת השלב הנוכחי של התחרות יתבקשו הרובוטים המתחרים להתמודד עם משימות כמו נהיגה ברכב במסלול מכשולים, להסתובב רגלית בשטח בעל עבירות נמוכה, לפנות הריסות החוסמות דלת כניסה, להתמודד עם דלתות מסוגים שונים, לטפס על סולם, לפרוץ קיר, לסגור שסתום ולתפעל צינור כיבוי אש משלב האיתור, דרך חיבורו לאספקת מים והפעלתו.נציגי נאס"א ציינו שכשפיתחו את הואלקירי חשבו על המתחרים. בניגוד למראה

המחוספס והפונקציונלי של רובוט האטלס של בוסטון דיינמיקס, הואלקירי נראה… דרמטי. החל מהחיפוי הלבן עם עיטורי הברקים הזהובים שמשווים לו מראה של סופר גיבור, דרך בית החזה עם הפנס הכחול שמזכיר, בוודאי לא במקרה, את זה של איירון מן. גם למראה יש חשיבות, שכן כשהרובוט יגיע לחלץ ניצולים מאסונות טבע יהיה להם קל הרבה יותר לעקוב אחרי רובוט לבן וידידותי כמו ואלקירי מאשר אחרי יצור זוועות קיברנטי כמו האטלס שנראה כמו פליט מסרטי שליחות קטלנית. למרות המראה שהוגדר על ידי המעצבים כ"מגניב", הרובוט בנוי בצורה סופר פונקציונלית, עם מפרקים גמישים שניתן לפרק ולהחליף בזמן קצר (אחת מדרישות התחרו), כוח אדיר ויכולת מופלאה לבצע מלאכות שהן מעבר ליכולותיהם של בני אדם, באזורים וכלים שנועדו לבני האדם.

לאור החדשות שיוצאות חדשות לבקרים מארגונים כמו DARPA, חברות כמו בוסטון דיינמיקס וכן הלאה, נראה שהיום שבו הרובוטים ישתלטו על העולם, לפחות ברמת ביצוע תפקידים ומטלות מסוימים, קרוב מתמיד.

(צילום יחצ)

כתבות נוספות

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »