כלב בגבעון דום

איילת לוין

נפתחה חווה חדשה ביישוב מבוא חורון – חוות עמק איילון. בפסח נערכה הפתיחה החגיגית באוהל המונגולי של החווה– "יורט". סביב לאוהל פעלו מתחמי יצירה ויצאו סיורים על גמלים וחמורים, מהם תוכלו ליהנות במהלך כל השנה. ה"יורט" בניגוד לאוהל בדואי, יסודותיו עשויים עץ והמתחם לא פריק, זה למעשה בניין קבע הדומה לאוהל קרקס עגול וממנו יש תצפית לגפני האזור. החווה שנמצאת בנקודה גבוהה משקיפה על נוף עמק איילון, באזור בו עובר חלקו המרכזי של נחל איילון. שלמה גליקמן, ממקימי המקום, סיפר כי עמק איילון נמצא על המפה בקרבת לטרון, אך זו טעות נפוצה ולמעשה הוא גובל עם הגבעות הדרומיות של מודיעין. ביציאה משכונת השבטים, תוך מספר דקות הגענו לחווה, שיפולי הרי ירושלים מצד אחד, גבעות, מרחבי הדשא ועצים ניבטים מכל כיוון שמסתכלים ובן רגע אתה שוכח שזה עתה היית בעיר.

בחווה יש מגוון חיות בפינות חי וליטוף, ובאמצעה עובר נחל כשלצידו בריכת דגים. בחווה מציעים חוג אילוף כלבים וחוג כלבנות טיפולית לילדים בעלי מוגבלות פיזית או הסובלים מבעיות פדגוגיות או לילדים הסובלים מפחד מכלבים, שמתקיימים באוהל המונגולי. בחווה יש כיום 14 כלבים ו-10 גורים. באופן קבוע מגיעה למתחם קבוצה של שמונה אנשים מעמותת "חסדי אנוש" הפועל למען שיקום נפגעי נפש, בנוסף להם ישנם טיפולים יחידניים וקבוצתיים עם מטפל מוסמך בכלבנות טיפולית.

ידידו הטוב של האדם

שמוליק גליקמן, מטפל מוסמך בכלבנות טיפולית ומאלף כלבים מנוסה  מסביר כיצד הטיפול עם כלבים מסייע לטיפול בבעיות נפשיות, חברתיות ופדגוגיות: "הכלב יוצר קשר מיוחד עם האדם כזה שלא ניתן לשכפל עם אף אדם. בין בני אדם יש מטרות נסתרות מודעות ולא מודעות, הם לא תמיד מקבלים את הצד השני במאת האחוזים ואילו הכלב מקבל אותנו כמו שאנחנו, לא משנה אם אנחנו נכים, או יפים, מבחינתו אנחנו הכי טובים בעולם. מחקרים שונים גילו כי להחזיק כלב מועיל לבריאות, ואלו יתרונות הכלב באופן כללי. ברמת הטיפול הילד, לא משנה ממה הוא סובל, מחנך ומאלף את הכלב וקל מאד להצליח באילוף. כתוצאה מכך הילד מקבל פידבק חיובי וחווה הצלחה. פעמים רבות ילדים הסובלים מבעיות כאלו או אחרות הם ילדים דחויים, תחושת ההצלחה משפרת את הדימוי העצמי שלהם והם מרגישים גם שולטים ובכך בטוחים יותר בעצמם".

מה לגבי ילדים היפראקטיביים?

"ילדים היפראקטיביים מתקשים לרסן את האנרגיה שלהם ואין להם גבולות. בעזרת פיקוח והכוונה באילוף הכלב בו הם מלמדים אותו מהם גבולות הוא משליך את מה שלימד את הכלב על עצמו מבחינת גבולות. כמו כן התהליך מחייב סבלנות, מה שלרוב ילדים יש חסך בתחום הזה, הם לומדים שללא סבלנות לא ניתן להתקדם וזה מחייב אותם להיות סבלניים יותר. אני עובד גם עם סכיזופרנים שסובלים מבעיית דימוי נמוכה וחוסר קואורדינציה בעקבות השימוש בתרופות. בטיפול בנוסף לחיזוק הדימוי העצמי, ובעזרת נתינה לאחר המשפרת אותנו ומרככת אותנו הם לומדים ללכת התיאום עם הכלב לתגמל אותו בזמנים מדויקים מה שמסייע להם לשפר את רמת הקואורדינציה. דוגמא נוספת היא טיפול בילד שאינו יוצר קשרים חברתיים, אני עובד איתו גם באופן יחידני וגם מכניס אותו לקבוצה שם הוא החל ליצור קשרים בזכות תרגילי זוגות. ילד המתקשה בקריאה אנו דוחפים אותו ללמוד ולקרוא על הכלב שתחת חסותו, על הגזע שלו, תכונותיו, מה נדרש כדי לטפל ועוד וזה מחדיר בהם מוטיבציה לקרוא".

מדי יום מגיעים לחווה להתנדב ילדי מושב חורון ועשרות מהם צובאים על דלתות הכלבייה ומבקשים להוציא את הכלבים לטיול.

ויש גם כיף למשפחה

בחווה ניתן לערוך ימי גיבוש לחברות, יום כיף למשפחות, טיול זוגי על גמלים ופעילויות לקבוצות מאורגנות ובתי ספר. ימי הגיבוש נעשים בהתאמה אישית לחברות, בשילוב טיולי גמלים וחמורים, סדנאות ( O.D.T  OUTDOO) וניתן לשלב מגוון סוגי פעילות נוספים כגון: סדנאות בישול וקונדיטוריה, סדנת בישול בריא, מתחם אלטרנטיבי לטיפולים מפנקים, קריוקי, סדנת הסוואה ועוד.

יום הכיף למשפחות כולל טיולי גמלים וחמורים ומבחר סדנאות המותאמות לילדים: יצירה, אפיית פיתות, סיור בפינות החי והליטוף ועוד וחגיגת אירוע משפחתי באוהל אירוח מונגולי. שלמה גליקמן מדריך את הטיולים ומי שרוצה להציע נישואים בצורה מקורית, כפי שכבר שניים עשו בטיול זוגי על גמלים, יכולים לעשות זאת בדרך מקורית בסיור עם הגמלים עד לנקודת מצפה כרמים. ולקבוצות מאורגנות ולבתי ספר ייערכו בעתיד הקרוב סיורים בעקבות התנ"ך והרקע ההיסטורי של עמק איילון המקראי, סיפורי מלחמות ישראל בתקופת הנביאים, ובעקבות המכבים. 

(צילום: איילת לוין)

2014-05-20 01:00:00
2036-01-07 04:33:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך