תשע נשמות לחתול, ולכל אחת יש טיפול

איילת לוין

מרפאת "מחמדי" במגדלי דמרי, בבעלות ד"ר אילן שבכר, נפתחה לפני חצי שנה. זה הסניף השני שלהם שהצטרף למרפאה הותיקה יותר בבת ים (שנפתחה לפני שבע שנים). ועכשיו מתווספים לטיפולים ברפואה מערבית מתקדמת טיפולים מעולם ה"רפואה האלטרנטיבית".

בימים אלו נבנה חדר טיפולים נוסף לרפואה עשוי עץ אלון, שם תקבל את פני בעלי החיים לטיפולי דיקור סיני, הילינג, מגנטים ועוד ד"ר אורנה עדן – רופאה וטרינרית ומטפלת ב"רפואה משלימה".

ד"ר אילן שבכר ואשתו עינת רווה הם תושבי לפיד. בנוסף לארבעת ילדיהם במשותף יש להם שני כלבים ושני חתולים. החזון של אילן למרפאה הוא שהיא תהיה ONE-STOP-SHOP ויהיו בה את כל השירותים ואפשרויות הטיפול עבור בעלי חיים בדיוק כמו לבני אדם. מבחינתו, השילוב האולטימטיבי שיגרום לכך לקרות הוא באמצעות שימוש בטכנולוגיות מערביות מתקדמות וכל מה שיש לרפואה להציע, וגם באמצעות טיפולים ללא שימוש בתרופות וכימיקלים לשיפור איכות חיי חיית המחמד. במידה ויש צורך בטיפול על ידי מומחה אין צורך לטרטר את בעלי בע"ח והמומחים מגיעים למרפאה, כמו למשל מומחי לב, אורתופד, מומחה אנדוסקופיה וכדומה.

חדרי הבדיקות והטיפול מאובזרים עם תוכנה וציוד חדישים. יש באפשרותם לבצע את כל סוגי הטיפולים: כירורגי, שוטף וחירום. יש במרפאה גם מספרה, שמשמשת גם לטיפול בכוויות וחתכים עמוקים. מכשירה רנטגן הדיגיטלי הוא ברמת רזולוציה גבוהה מאד, קיים חדר לצילומי רנטגן המיועד לכך ללא קרינה, מכשיר לאולטרסאונד, מעבדת דם, מכונת הרדמה, שולחן טיפולים חשמלי, חדר אשפוז ובימים אלה – כאמור – הם בונים חדר טיפולים נוסף לרפואה המשלימה, כולו עשוי עץ אלון ובו תהיה אווירה רגועה בניחוח נעים.

יש גם "טיפול משולב"

ד"ר אורנה עדן היא וטרינרית כבר 25 שנים. לפני 18 שנה, בעקבות אתגרים בחייה האישיים, נחשפה ל"רפואה אלטרנטיבית", שפתחה צוהר חדש בפניה לשילוב טכניקות מהרפואה האלטרנטיבית בטיפול בבעלי חיים. היא למדה אצל אנשים שמטפלים באנשים ובעלי חיים בארץ ובאירופה בהומיאופתיה קלאסית, NAET – טיפול באלרגיות לצמיתות, דיקור, פרחי באך והומיאופתיה חדשה – הומו טוקסיקולוגיה. בניגוד ל"הומיאופתיה הקלאסית", שבמסגרת הטיפול לעיתים לפני שיש שיפור יש החמרה והמטופלים וגם הבעלים של בעל החיים מעדיפים להימנע מהחמרה בכאב או בבעיה הרפואית שלהם. הבשורה שהביאה עמה ההומו טוקסיקולוגיה היא שאין לטיפול תופעות לוואי. ומאז היא מטפלת בבעלי חיים בעיקר באמצעות רפואה משלימה.

למעט חיסונים, טיפולים כירורגיים וברוב טיפולי החירום אפשר לדברי ד"ר עדן וד"ר שבכר לטפל בכל בעיה רפואית שיש לבעל החיים באמצעות טיפול שלא מעורבות בו תרופות וכימיקלים. הכל טבעי. המטרה, גם של אילן וגם של אורנה, היא להשתמש בכמה שפחות תרופות ולשפר את איכות החיים של בעל החיים.

"רפואה משלימה יכולה להיות אידיאלית במיוחד במקרים בהם יש בעיות חוזרות", אומרת אורנה, "כמו בעיות עור, צליעות, שלשולים, דלקות אוזניים, מחלות נשימה ועוד". במקרים אלה לרוב מטפלים ברפואה המערבית באמצעות אנטיביוטיקה וסטרואידים, שלאורך זמן פוגעים גם בכבד ובמערכות אחרות בגוף. באמצעות טיפול משולב בחלק מהשיטות בהם היא מתמחה, תלוי מקרה, ד"ר עדן מטפלת בבעיות מסוג זה. ולעיתים הרופאים ב"מחמדי" משלבים בין שני סוגי הרפואה, למשל אם בעל חיים עבר פעולה כירורגית הם ישלימו את טיפולו באמצעות משככי כאבים טבעיים וחומרים אחרים טבעיים לחיזוק המערכת החיסונית שלו שיסייעו לו להחלים מהר יותר.

הכלב חולה – נמגנט אותו!

לקוחות רבים מגיעים אל אורנה לחוות דעת שנייה במקרים בהם למערכת הרפואה הממסדית אין תשובות ברורות. כמו למשל הכלבה בת ה-14 שהגיעה אליה. היא סבלה מכאבים בעצמות והייתה מייללת בכאב כל לילה. הכדורים לכאבים שנתנו לה לא עזרו, בתום שלושה חודשי טיפול אצל ד"ר אורנה היא הפסיקה לבכות בלילות. היא טיפלה בה באמצעות הומו טוקסיקולוגיה ודיקור סיני. בנוסף, היא משתמשת ברוב טיפוליה בטכנולוגיות מתקדמות של חברת "ניקן" כמו למשל מזרון לשימוש במרפאה ולשימוש ביתי "שמאזן את הגוף וגורם לו לטפל בעצמו" או באמצעות טיפול במגנטים "להפסקת כאב".

"לרפואה האלטרנטיבית יש גם פתרונות לבעיות התנהגותיות", מספרת עדן. "כמו למשל שימוש במטבעות המכילות טכנולוגיה מגנטית של חברת ניקן ובהן כיסוי מגנטי בשילוב טכנולוגיית אינפרא-אדום רחוק המקרינה אנרגיה לויסות טמפרטורה והפקת יונים שליליים להענקת תחושת רגיעה". אחת הלקוחות של אורנה היא מאלפת כלבים. היא אימצה שתי כלבות שנטשו אותן בגיל צעיר ובגלל שהן מפחדות הן הפכו לתוקפניות. ברגע שהן נכנסו לחדר הטיפולים של אורנה, לאחר שהכלבות התנסו במזרן המיוחד, לאחר חמש דקות הלקוחה אמרה שהיא לא מזהה את הכלבות שלה. הן הפכו לרגועות. "הם נכנסו לסביבה תומכת והאמצעים שהשתמשתי בהם סיפקו להן רוגע. הטכנולוגיות של מוצרי ניקן מסייעות בפתרון בעיות עצביות, עור ושלד", אומרת עדן.

קונים את אמון החיה

הגענו למקום יחד עם שני מטופלים חדשים לד"ר עדן – ליאו בן השנתיים – כלב חרדתי ואומה בת 11 החודשים מגזע קנקוסו, הסובלת מהיפדספלזיה  – מחלה אורתופדית באזור עצמות הירך.

ליאו נמצא נטוש בבסיס צה"לי ואומץ. הוא סובל מחרדה באופן קיצוני, בעיקר חרדת נטישה, הוא כל הזמן נובח, הוא לא יכול להישאר בבית כשהבעלים לא נמצא הוא משתולל – שובר תריסים ופעם אחת אף עבר דרך שמשה כי רצה לרוץ אחר בעליו. כשאומץ לפני כשנה וחצי הבעלים לקח אותו לאילוף וחשבו שזה יפתור את הבעיה, בנוסף, ד"ר שבכר רשם לו תרופות נוגדות חרדה. אך גם האילוף וגם הטיפול התרופתי לא הועילו. הבעלים החל להתייאש ואילן המליץ לו להגיע לטיפול אצל ד"ר עדן. "זו דוגמא למצב שבו הרפואה המזרחית יכולה 'להציל' את הכלב מליפול בין הכיסאות ולהינטש, כי הבעלים נמצא על סף ויתור עליו וד"ר אורנה יכולה לעזור לליאו היכן שהרפואה המערבית נכשלה".

אורנה החלה בתהליך האבחון לבדיקה איזה סוג טיפול מתאים לליאו והחליטה כי דיקור והילינג הם הטיפולים המתאימים להוריד את רמת החרדה שלו. "בניגוד לטיפול רגיל, אצל הוטרינר ברפואה המשלימה מדובר בתהליך וחשוב לרכוש את אמונו של הכלב. הוא צריך לבוא אלי, ואם הוא רוצה ללכת ולחזור הוא יכול. הכל באווירה רגועה וטבעית".

ליאו ואומה הגיעו לטיפול למשך מספר שעות, הבעלים משאירים אותם וחוזרים לקחת אותם לאחר חצי יום. בזמן הזה אורנה קונה את אמון הכלב ויכולה להכניס מספר טיפולים במפגש אחד עם הפסקות בין לבין. תחילה היא משכה את ליאו בעזרת חטיפים ומילות חיבה והוא נמשך אליה בשמחה. בלי שום בעיות היא הכניסה את המחט בנקודה על מצחו כדי להרגיע אותו ושם היא נשארה למשך מספר דקות. לאחר מכן היא טיפלה בו "באמצעות העברת אנרגיות לטיפול בפן הרגשי" וליאו לפרקים ממש נצמד אליה.  

אומה סבלה מכאבים עזים בגלל המחלה האורתופדית והייתה בוכה כתוצאה מכך בלילות והתקשתה ללכת. היא מקבלת טיפול תרופתי לכאבים, אך אילן מעוניין להעביר את הטיפול בה באמצעות חומרים טבעיים כדי להפחית במידת האפשר את הטיפול הכימי. הבעלים הקודמים של אומה ביקשו מד"ר שבכר להמית את הכלבה וזו גם הייתה אחת ההמלצות של וטרינר אחר. אך אילן לא היה מוכן לשמוע על כך. "מצאנו לה בית חדש והתחלנו בטיפול קונבנציונאלי. הצלחנו לייצב אותה, היא כבר לא בוכה בלילות והיא יכולה ללכת ועכשיו בעזרת הטיפול המשלים אנחנו מעוניינים לשפר אף יותר את איכות חייה ולמזער פגיעה באיבריה בעקבות שימוש לאורך זמן בתרופות כימיות".

הטיפול העיקרי שאורנה ככל הנראה תטפל באומה היא באמצעות מוצרי "ניקן". במפגש שאנחנו השתתפנו היא החלה לטפל באומה באמצעות מגנטים המשולבים בטכנולוגיית אינפרה אדום המשמשים להפחתת הכאב. "בעזרת המגנטים האלו טיפלתי גם בסוסי מרוץ שסבלו מבעיות שלדיות, הם לא הצליחו כמעט להזיז את הצוואר ובתום הטיפול גמישותם השתפרה משמעותית".

לא מוותרים על מטופלים

זוהי רק דוגמא אחת בה אילן החליט לא לוותר ולעשות כל מה שביכולתו כדי להשאיר את בעל החיים בחיים ולתת לו הזדמנות לחיים הכי נוחים וטובים שיכולים להיות. אשתו עינת סיפרה בתום הריאיון כי אילן לוקח את המקרים הביתה ולפעמים מתעורר באמצע הלילה עם הפתרון לבעיה של אחד המטופלים: "הוא לא מוותר אף פעם על מטופל אלא אם כן הוא משוכנע במאת האחוזים שאין פתרון אחר אלא להרדים אותו".

אחד המקרים הבולטים שנחרתו בזיכרונה היה של כלבה בת 16 שהתפתח אצלה גידול סרטני והייתה זקוקה לניתוח. בגלל גילה המבוגר לא היה ברור אם היא תשרוד את הניתוח וגם אם כן האם תצליח להתאושש לאחריו. הכלבה סבלה מאד והבעלים שלא רצו לראות אותה סובלת ולהעביר אותה ניתוח בגיל זקנה ביקשו מאילן להרדים אותה. "לפעמים יש רופאים שהאצבע שלהם על ההדק קלה יחסית כמו במקרה כזה", אמרה עינת.

הבעלים נפרדו מהכלבה בלב כבד ויצאו מהמרפאה בידיעה שבקרוב היא תומת. אילן נשאר עם הכלבה בחדר והייתה לו תחושה שיש לה סיכוי לעבור את הניתוח בהצלחה ולהחלים, הוא ניתח אותה בו במקום והשאיר אותה שבוע במרפאה לפיקוח אחר החלמתה. בתום השבוע הוא הבין שהכלבה יכולה להחלים וביקש ליידע את המשפחה. הוא לא היה בטוח כיצד לעשות זאת, איך לבשר להם שהכלבה שחשבו שהיא מתה בעצם בחיים, מה גם שהאב היה קשור מאד לכלבה וחולה לב.

הם יצרו קשר עם בנם של בני הזוג והוא סיפר להם בעדינות כי כלבתם בחיים ובדרך להחלמה מלאה. האב הגיע לקחת את הכלבה בעיניים דומעות ולא האמין למראה עיניו. הניתוח היה לפני שנה והכלבה חיה, בריאה ושמחה. "וזה אילן, מבחינתו תפקידו לרפא ולעזור לבעל החיים ולא לקחת חיים, זה תפקידו של אלוהים הוא אומר. כמובן שהוא לא ייתן לחיה לסבול לשווא".

טיפול במחלוקת?

אורנה, איך נעשה האבחון שלך?

"אני מתחילה לאבחן כמו בכל מרפאה אחרת ויש ב'מחמדי' את כל הכלים והטכנולוגיה לבצע את הבדיקות הנחוצות ועל פי תוצאות הבדיקה בשילוב ההיסטוריה הרפואית והאישית של בעל החיים אני יודעת מה הטיפול המתאים עבורו. כלי אבחוני נוסף שאני משתמשת בו הוא 'קינסיולוגיה יישומית'. המוח שולט על הכוח הפיזי שלנו דרך העצבים אם אדם רגיש למשהו זה מוריד מכוחו. אני בודקת כוח שריר של האדם שבאותו זמן מחזיק בבעל החיים ועל פי זה מגלה למה הוא רגיש או איזה טיפול מתאים לו, אני יכולה לעשות זאת גם בשיטה אחרת מול החיה בעצמי".

מקרים חריגים שהצלחת לטפל בהם באמצעות רפואה משלימה בלבד?

"הגיעה אלי כלבת פקינז שחלתה בתולעת הפארק – תולעת טפילית העלולה לגרום לפגיעה חמורה ואף למוות אצל כלבים. התולעת נעצרה בעמוד השדרה שלה והיא לא יכלה ללכת. בעליה נשאו אותה אלי על ידיהם. באמצעות דיקור, הומוטיקסוקולוגיה ומחולל יונים שליליים היא החלימה באופן מלא וכבר בתום הטיפול הצליחה ללכת. מקרה נוסף חמור היה של כלב שמתוך חרדה, כששמע רעמים, ובעליו לא היו בביתם, קפץ מהקומה השלישית. לאחר שהצליחו להחיות אותו הוא הגיע אלי עם חוליות שבורות, עצבים שנקרעו ולא היה מסוגל ללכת. לאחר שבועיים הוא החלים. הצלחתי לרפא תוכי שהיה חולה בכלמידיה ובעל חיים שסובל מאפילפסיה".

יש טיפולים מונעים?

"ישנם תוספי מזון. לדוגמא ישנם חתולים שסובלים מבעיות חניכיים לעיתים עד שהם מפסיקים לאכול, תוספי המזון פותרים את הבעיה. ישנם תוספים שפותרים לצמיתות אלרגיה לפרעושים, מה שברפואה המערבית מסתיים בדרך כלל בסטרואידים".

"רפואה אלטרנטיבית" הוא תחום שנוי במחלוקת. מקובל במדע שמה שעובד ועבר הוכחה, כבר לא נקרא "אלטרנטיבי"…

ד"ר שבכר: "אחת הסיבות להפיכת הרפואה המזרחית לאלטרנטיבית במדינות העולם המערבי היא גם בגלל תפיסה תרבותית. בסין לדוגמא רופא המטפל באקופונקטורה נחשב רופא לכל דבר ומשתייך לרפואה הקונבנציונאלית אצלם. כמו כן קופות החולים בארץ שמייצגות את הרפואה הקונבנציונאלית וקובעות את הטון בתחום הבריאות מאמצים את הרפואה המשלימה לחיקם ולמעשה בכך נותנים למטפלים ייפוי כוח ומעבירים מסר שהרפואה 'האלטרנטיבית' שכבר לא משתמשים כמעט בשם הזה היא חלק משירותי הבריאות שהם מציעים. האבחון וההפניה למטפלים בדיקור סיני, עיסוי, שיאצו, ארומתרפיה ועוד נעשית על ידי רופא המשתייך לדיסציפלינה המערבית".  

מה לגבי הוכחות מדעיות וכניסה כדיסציפלינה מדעית?

אורנה: "נעשו מחקרים מדעיים רק שהם בקנה מידה קטן יותר מאשר מחקרים ברפואה המערבית. בשנים האחרונות מתפרסמים יותר ויותר מחקרים ברחבי העולם וזה רק עניין של זמן עד שזה יקבל גושפנקא כרפואה לכל דבר ולא אלטרנטיבה. הניסויים הקליניים עדיין בעוכרנו, אבל נעשו כאלו בעיקר בדיקור סיני על סוסים וזה ממשיך להתפתח".

(צילום איילת לוין)

2014-04-06 01:00:00
2014-04-06 01:00:00

כתבות נוספות

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

לאכול ולרקוד

בשדרה המרכזית במע"ר נפתח השבוע עסק חדש, המשלב בין מסעדה אסייתית, סושי ואווירת דאנס בר תל אביבי

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »

לדבר את הקושי

מאחורי הסטטיסטיקה של שיעור הגירושים שממשיך לעלות עומדים הילדים, שקולם לעיתים רבות לא נשמע • בעיריית מודיעין החליטו לעשות מעשה והקימו קבוצה לילדים להורים גרושים, שמספרים על ההתמודדות והחיים שאחרי: "בהתחלה זה הרגיש כאילו העולם חרב עלי"

המשך קריאה »

"ביבס מזלזל בנו"

בצעד יוצא דופן יצאו הגננות ממודיעין להפגנה סוערת מול בניין העירייה וטענו כי ביבס מזלזל בהן, זאת לאחר שראש העירייה הפעיל את גני הילדים בעיר בימי ההשבתה באמצעות הסייעות, עליהן איימה סמנכ"לית משאבי האנוש בעירייה כי במידה ולא יופיעו לעבודה יינקטו נגדן צעדים משמעתיים • הגננות אף זכו לגיבוי ממנהל בית הספר הדמוקרטי, שכינה את המהלך "לא ראוי מוסרית", בעוד שיו"ר הנהגת ההורים העירונית מסביר כי הצעד השנוי במחלוקת נועד לעזור להורים

המשך קריאה »