אופניים חשמליים – חשיבות התאורה לרכיבה בטוחה

תוכן פרסומי
2037-01-03 01:44:00
2037-01-03 01:44:00

אופניים חשמליים בד"כ אינם מגיעים עם אורות איתות, ודגמים מעטים בלבד נמכרים עם אורות בלימה. כדאי מאד להשקיע סכום לא גדול בהתקנה עצמית של מערכת כאמור

(צילום: יח"צ הרוכב החשמלי)

אופניים חשמליים הם כלי תחבורה פופולרי ונגיש. עלות רכישתם איננה גבוהה ותחזוקתם נחשבת פשוטה וקלה. כשאנחנו מדברים על אופניים חשמליים 2021, המחירים נעים סביב 2,500-9,000 שקלים. ללא ספק תקציב שכמעט כל אחד יכול לעמוד בו. במיוחד אם לוקחים בחשבון את החיסכון בעלויות אחרות כמו מוניות, תחבורה ציבורית וכמובן כתחליף לרכב או קטנוע-אופנוע.

בכתבה הקצרה הבאה ניגע בנושא חשוב ביותר לבטיחות אופניים חשמליים והוא – התאורה. מדוע? משום שלפי החוק בישראל, רוכבי אופניים חשמליים חייבים לרכוב אך ורק על שבילי אופניים מוסדרים, ובהעדר שביל אופניים, עליהם לרכוב בכביש. מכיוון שלצד הרוב המכריע של הדרכים אין שביל אופניים סלול, הכביש הוא כמעט ברירת מחדל.

בסוף שנת 2018 המדינה הוכתה בהלם כאשר שני נערים צעירים נפגעו בתאונת אופניים חשמליים בשדרות רוקח בתל אביב. אחד מהם נהרג והשני נפצע, ואילו הפוגע – כדורגלן מקצועי – הורשע בבית המשפט בהפקרתם.

רבים אינם יודעים כי בהכרעת הדין הנהג לא הורשע בגלל גרימת התאונה אלא בעבירת ההפקרה. הסיבה לכך הייתה כי "לא הייתה ניתן למנוע את התאונה". ככל הנראה האופניים החשמליים סטו מנתיבם בפתאומיות, ועיון בסרטון מעלה גם שהנערים רכבו בלילה חשוך ללא תאורה.

אופניים חשמליים, בודקים את התאורה תמיד

אופניים חשמליים, כמו רכב, מגיעים עם תאורה כפולה – פנס קדמי לבן מקדימה, ופנס אחורי אדום מאחורה. ישנם דגמים בהם התאורה מופעלת מהצג הדיגיטלי, ואחרים אשר דורשים להפעיל ידנית את הפנסים.

כך או כך, שימו לב כי רוב הפנסים על גבי אופניים חשמליים מקבלים את האנרגיה שלהם מסוללות פשוטות. סוללות שיכולות להיגמר במהירות ולעתים אפילו תוך פחות מחודש או חודשיים של שימוש (תלוי כמובן בהיקף הרכיבה היומי/השבועי שלכם).

היות שרכיבה על אופניים חשמליים ללא תאורה היא סכנת נפשות, חשוב שלא להקל בזה ראש. יש להחזיק בכל רגע נתון מספר סוללות "ספייר" שכן אפילו כמה מאות מטרים ללא תאורה בכביש חשוך יכולה להסתיים באסון.

תאורה מתוחכמת – אורות בלימה ואיתות

השלב הבא הוא תאורה "מתוחכמת". תאורה שלא נועדה רק להאיר את הנוכחות בכביש, אלא כזו שגם מסמנת לנהגים והמשתמשים האחרים בדרך מה בדיוק קורה איתכם. מדובר גם על אורות בלימה שנדלקים אוטומטית כאשר אתם לוחצים על הברקסים, וגם אורות איתות שמאפשרים לסמן על כוונתכם לסטות מנתיב או לפנות.

אופניים חשמליים בד"כ אינם מגיעים עם אורות איתות, ודגמים מעטים בלבד נמכרים עם אורות בלימה. כדאי מאד להשקיע סכום לא גדול בהתקנה עצמית של מערכת כאמור. רוב המערכות הללו מתלבשות על הכידון ופועלות באופן אלחוטי. ההתקנה שלהן פשוטה אך הערך שלהן רב. אפשר לומר אפילו "מציל חיים".

אופציה מדליקה (תרתי משמע) נוספת היא רכישת קסדה עם אורות איתות ובלימה. ישנן מספר קסדות כאלה בשוק והמחירים שלהן נעים סביב 500-700 שקלים. אם תרצו יש גם הנחה לגולשי הרוכב החשמלי (לחצו כאן על הלינק לרכישת קסדת אופניים עם אורות).

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »