"ארבעה-חמישה מנדטים זה ריאלי בשבילנו"

יהודה גולן

אבי אלבז – הלוחם הנצחי בכל מה שנראה כמו כפייה דתית – משנס מותניים לקראת ה-30 באוקטובר ולא מאבד אנרגיה גם בגיל 67 ואחרי שלוש מערכות בחירות • הוא לגמרי משוכנע שאם "מודיעין חופשית" לא תעמדו על המשמר, פלישה חרדית לעיר היא רק שאלה של זמן • וגם מתחשבן עם ביבס: "הוא לא נותן תקציבים לאף חבר מועצה חוץ מלחברי סיעתו"

אבי אלבז כבר יצא לפנסיה. אבל רק מעבודתו בחברת השילוח הבינלאומית UPS ולא מהעשייה הפוליטית המקומית. זו, הפוליטיקה רק הולכת ומעצימה עם השנים, וגם ממרומי גיל 67 {בעוד חודשיים), אלבז לא נח לרגע  ומתגאה מאד בעובדה שהוא לא לוקח הלוואות מהבנק למימון מערכת בחירות ראוותנית ולא חובר לשום מפלגה כדי למכור את עקרונותיו תמורת תקציב.

ואתה מאמין שככה תצליח בכלל לגייס מצביעים? בלי כסף גדול?

כן. אפשר לעשות את זה, למרות שלא הצלחתי לגייס מיליון שקלים כמו שביבס עשה ואני לא מחובר לשום מפלגה שמממנת אותי".

מה תקציב הבחירות שלך?

"אני נוקט בזהירות פיננסית ולכן הסיעה לא לוקחת הלוואות וכל תקציב הבחירות שלי מגיע מתרומות של חברי 'מודיעין חופשית' וזה מסתכם הפעם בערך בשישים אלף שקלים, אולי שבעים. רק לשם השוואה, לפני חמש שנים בבחירות הקודמות גייסנו 25 אלף שקלים, כלומר אפשר להפגין נוכחות גם בכסף קטן".

ועם סכום כזה אתה רוצה לתת פייט לביבס?

"אם היה לי כסף כמו לביבס ולבן סעדון הייתי לוקח הלוואה של מאתיים אלף שקל ומתמודד לא רק למועצת העיר אלא גם לתפקיד ראש העיר. לא שאני רוצה להיות ראש עיריית מודיעין, אבל כאקט מחאה על כך שאין כאן אף מתמודד מול ביבס, הייתי רץ מולו, כי אני חושב שזה לא תקין מבחינה ציבורית. אבל כאמור אין לי תקציב לזה".

מה זו האמירה "אין לי כסף"? מי מפריע לך לגייס? הרי מודיעין משופעת בחילונים מבוססים כלכלית, שרוצים עיר חילונית ותוססת, אז למה שלא יכניסו יד לכיס ויתרמו?

"כי הציבור החילוני, למרות שהוא חכם וכולם אומרים לי 'אנחנו עומדים מאחוריך' – כשזה מגיע לכסף, נגמר הסיפור. הבנתי עם השנים שמצפים ממני להיות בפרונט, בחזית, נלחם על עקרונות. אבל הציבור הגדול, הרחב והחילוני, עומד מאחורי מביט ותומך, בדממה".

ואתה מקבל את זה?

"מעולם לא באתי לחברי 'מודיעין חופשית' ואמרתי להם תתרמו לנו כסף כי אנחנו צריכים לצאת לקמפיין כזה או אחר. אני חושב שעניין התרומה לסיעה פוליטית צריך להיות בהתנדבות מוחלטת בלי שום דרבון. חוץ מזה הציבור החילוני במודיעין הוא ציבור עסוק. אין להם זמן להיות מעורבים בעניינים של האם צריך להקים מתנ"ס בשכונה או בית לגימלאים".

לעומת המגזר הדתי. כשהם צריכים להקים בית כנסת מייד כולם מתגייסים ומכניסים יד לכיס…

"נכון. אצל הדתיים והחרדים יש התגייסות מלאה לצרכי הקהילה שלהם. הרבנים נותנים הוראה וזה מתבצע. בזה הם יותר טובים מאיתנו אין ספק".

מה היעד שלך לבחירות הקרובות?

"אנחנו מכוונים לארבעה חמישה מנדטים".

אתה צוחק עלי?

"אל תצחק אבל כן, אני רואה את זה כריאלי לגמרי".

ואני חשבתי לשאול אותך אם אתה מאמין בכלל שתעבור את אחוז החסימה.

"הגזמת".

בעיר יש 70 אחוז חילונים והצלחת להכניס מנדט אחד למועצה. ברוך בוחניק למשל מייצג כאן את החרדים שהם קומץ ועוד קומץ דתיים וגם הוא הצליח להכניס מנדט אחד למועצה. אז משהו לא מסתדר לי בעניין ההצלחה שלך.

"זה ממש לא ככה. כי החילונים מצביעים להרבה סיעות אבל התומכים שלנו הולכים ומתרבים, התמיכה בנו מתרחבת כל יום ולכן אני אופטימי".

זו תמיכה שמבוססת על כאלה שעומדים מאחוריך אבל לא מוכנים להכניס יד לארנק…

"כבר הסברתי לך מה קרה".

כשרצית להוציא אוטובוס שבת ממודיעין לתל אביב וביקשת כסף מהחילונים אף אחד לא נתן לך ושום אוטובוס לא יצא לדרכו. זה לא נקראת הצלחה.

"בוא אראה לך מה כן עשיתי".

אשמח. בוא נראה.

בנקודת הזמן הזו שולף אלבז ערימת דפים עם טבלאות והוא מעלעל בהם ומקריא: "הנה כתבתי מכתב לביבס בנושא היכל התרבות, הנה כתבתי מכתב בנושא ליסינג של כלי הרכב, הנה מכתב בנושא הפרוייקט הניסיוני של בזק…"

יש הטוענים כי מכתבים והצעות לסדר הם לא ממש עשייה. האם הצלחת להביא לביצוע את מה שכתבת במכתבים?

"יש כאן בעייה כי מצד אחד אין לי גישה למידע שנמצא בעירייה ואתה יודע שברוב המקרים שאני פונה לעירייה או לגורמים עירוניים ומבקש על פי סמכותי כחבר מועצה, מידע, או שלא נותנים לי, או שנותנים לי מידע חלקי או מידע לא נכון. ככה קשה לעבוד".

תן לי דוגמה.

"למשל פרוייקט 'עיר חכמה' בפארק ענבה. בזק נכנסו ופיזרו בפארק חיישנים ומכשירים, ואחרי שהניסוי הסתיים הציוד נשאר בפארק".

וזה לא בסדר בגלל ש…?

"כי העירייה ממשיכה להשתמש בציוד ולדעתי יש הסכם נוסף עם בזק לגבי המשך תיפעול פרוייקט עיר חכמה ויש לי תחושה שזה עולה כסף לעירייה".

שאלת אותם?

"כן. בחודש יוני שאלתי ולא קיבלתי תשובה עד היום. אני לא יודע למעשה מה קורה בנושא פרוייקט 'עיר חכמה' ולא נותנים לי את המידע שאני זכאי לקבל על פי חוק. או למשל מכרז הליסינג של רכבי העירייה. ביקשתי רשימה של כל רכבי הליסינג של העירייה. קיבלתי רשימה חלקית. היו חסרים שלושים או יותר רכבים. התחלתי להילחם שיתנו לי את כל הרשימה".

למה?

"כי רציתי לעשות השוואה בין כמה חברות ליסינג. ולבסוף נתנו לי את הנתונים באיחור רב ובדקתי".

ומה גילית?

"גיליתי שאפשר היה להשיג את הרכבים בכחצי מיליון שקלים פחות בעיסקת הליסינג, לעומת העיסקה שעליה חתמה העירייה, שנעשתה דרך החברה למשק וכלכלה של מרכז השלטון המקומי. ביבס כידוע לך הוא יו"ר מרכז השלטון המקומי והוא בשני הכובעים שזה אגב ניגוד עניינים. לכן כנראה כל עיסקה עוברת דרכם. אבל אם זה מייקר את העיסקה כי הם לוקחים לעצמם עמלה, אז מדוע לא ללכת למכרז ישירות מול הספקים?"

אם כבר אנחנו מדברים על ביבס, הוא תוקף אותך בכל ישיבת מועצה ואפילו מעליב אותך. אתה חש מושפל מהיחס שלו?

"לא. אני כבר יודע לקרוא את ביבס לעומק. ביבס הוא פוליטיקאי ומשתמש בשיטה שעל פיה ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. לכן הוא תוקף אותי. יש לו עודף כוח וההתקפות עלי הן חלק מההצגות שלו בישיבות המועצה. לכן אני לא מתרגש ממנו".

אולי הוא פוחד ממך ולכן תוקף אותך?

"יכול להיות. תראה הייתי בקואליציה שלו כמה שנים וזה לא עבד".

מדוע לדעתך זה לא עבד?

"הרגשתי בקואליציה איתו שאני חבר מועצה אבל עם ידיים קשורות מאחורי הגב. לא יכולתי למעשה לעשות שום דבר ממשי".

תסביר.

"ביבס מנע ממני לקבל כל תקציב שביקשתי עבור הפעילות שלי כשהחזקתי את תיק הגמלאים, או בכל תחום אחר. אם אלה הסעות בשבתות לחופי הים, או פעילות תרבותית למגזר החילוני. לאט לאט הבנתי שביבס נותן תקציבים רק לחברי הסיעה שלו. אפילו לחברי קואליציה מסיעות אחרות הוא לא נותן כלום. ככה אי אפשר לעבוד".

בראיון איתך אני שומע ממך את השם ביבס הרבה יותר מאשר את השם אלבז. מדוע?

"כי לביבס יש עודף כוח ואני לא הייתי מוכן להמשיך לשבת בקואליציה עם ביבס במחיר של בגידה במצפון שלי. לכן עזבתי את הקואליציה כי אני דואג לציבור שלי וחייב להיות נאמן לערכים החילוניים".

אבל באיזה מחיר? עברת לאופוזיציה. ביבס ניטרל אותך מכל תיק שהחזקת ולא השגת כלום לבוחריך…

"ואני מאד מקווה שהשנה נצליח יותר בבחירות. אני שומע את הקולות מהשטח ולכן יש לי הערכה לגבי ארבעה חמישה מנדטים".

הישג כזה יהיה כמובן יוצא דופן. האם זה אומר שתיכנס לקואליציה עירונית? ואם כן מה תדרוש?

"נדרוש את תיקי החינוך התרבות, שירותי הדת ותפקידים עירוניים נוספים כמו יו"ר החברה הכלכלית ויו"ר היכל התרבות. אבל מעבר לכל אדרוש חופש הצבעה כדי שלא ארגיש כבול".

אגב היכל התרבות, כבר שלוש שנים מאז המנכ"לית דינה פלד עזבה לסינמטק תל אביב ולא מונה מנכ"ל חדש. מה דעתך על כך?

"זו טעות קשה. שאלתי בעירייה למה לא ממנים מנכ"ל שלוש שנים ואתה יודע מה התשובה שקיבלתי?"

מהי?

"שככה חוסכים כסף על משכורת מנכ"ל. אתה מבין את האבסורד? אז אמרתי לביבס אם ככה תפטר גם את מנכ"ל העירייה ואת מנכ"ל החברה הכלכלית ותחסוך הרבה יותר".

 

ליבת האידיאולוגיה שלך היא הדתיים מול החילוניים. זה מספיק?

"בהחלט. אני חושב שהתפקיד שלנו כמודיעין חופשית היא לשמור על מודיעין כעיר חופשית ולא לתת כאן לניסיון להכניס התחרדות לעיר".

אולי זו פוביה? הרי אין באמת התחרדות של העיר…

"יש ועוד איך. יש כאן כל הזמן נסיונות להחרדה של העיר ואתה יכול לראות את התוצאות בעודף הגדול של בתי כנסת ובהקצאת הקרקעות השערורייתית לצורך הקמת בתי כנסת נוספים. יש מצבים כמו ברחוב נחל זוהר שיש ארבעה בתי כנסת סמוכים זה ליד זה בקטע רחוב קצר. למה? למה צריך את זה? למה צריך לבזבז את קרקעות העיר על עוד בתי כנסת?

ומה אתה מציע?

"הצעתי שבכל שכונה יהיו שני בתי כנסת, ספרדי ואשכנזי. ושכל העמותות, והפלגים והזרמים וכל מי שרוצה יתפלל באחד משני בתי הכנסת על פי נטייתו. כמו שיש שני רבנים, ספרדי ואשכנזי. לכן אני רואה את היעד המרכזי של מודיעין חופשית בכך שנוודא שנמשיך להיות עיר חופשית ופתוחה".

למה הכוונה שאתה אומר "יש כאן כל הזמן כוונות להחרדת העיר"?

"זה אומר שלפני שנים ברוך בוחניק רצה להקים כאן קרייה חרדית והצלחנו לטרפד את זה עוד בתקופת ספקטור. זה ממשיך בהקצאות הקרקעות וזה היה בבית הספר 'למען אחי' שברוך בוחניק רצה ולבסוף בית הספר הועבר לאזור שילת. אנחנו גם רואים את ההמולה של מאות משפחות חרדיות בפארק ענבה בחגים. כל הצעדים הללו יביאו לכך שיהיה מצב שיגיעו לכאן חרדים במצוות אדמו"ר מאיפשהו כמו שקרה בערד, שהם קיבלו הוראה 'לכו תשתלטו על העיר' והם עברו בהמוניהם. המטרה שלי היא למנוע את זה".

אולי זה הקיצוניות השנייה, של מי שנולד למשפחה דתית, כאילו לעשות דווקא?

"לא. אני מכבד את הדת, גדלתי במשפחה דתית אם כי אחי ואחיותיי כולם חילונים. אבי בן ה-92 דתי, ואני מכבד את הדת אבל לא רוצה שישתלטו לי על החיים".

כשביבס רוצה להקניט אותך הוא מזכיר לך שיש לך כסא בבית הכנסת במכבים שאותו קנית בכסף…

"כן אבל אבי קנה, לא אני. לפני שנים אבי בא לבית הכנסת במכבים ואמר לי 'למה אין לך כסא'? אמרתי לו שזה לא מעניין אותי אז אבי קנה את הכסא ושם את הלוחית עם שמי שם ומאז יש שם כיסא עם הלוחית 'אבי אלבז'. לא הייתי בבית הכנסת אולי עשר שנים ואמרתי לגבאי שהוא יכול למכור את הכסא לכל מי שהוא רוצה. אני לא רוצה כסף וכלום וככה זה נשאר עם השם שלי".

אתה מרגיש קצת כמו דון קישוט?

"לא. אבל אני מרגיש כשליח של ציבור שמישהו חייב לעשות את העבודה בחזית המאבק לשמירה על צביון העיר מודיעין. כי בסופו של דבר אנחנו עיר חופשית. למרות שאומרים לי שאני 'אנטי דתי' – אני לא".

2018-09-17 01:00:00
2018-09-17 01:00:00

כתבות נוספות

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

לאכול ולרקוד

בשדרה המרכזית במע"ר נפתח השבוע עסק חדש, המשלב בין מסעדה אסייתית, סושי ואווירת דאנס בר תל אביבי

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »

לדבר את הקושי

מאחורי הסטטיסטיקה של שיעור הגירושים שממשיך לעלות עומדים הילדים, שקולם לעיתים רבות לא נשמע • בעיריית מודיעין החליטו לעשות מעשה והקימו קבוצה לילדים להורים גרושים, שמספרים על ההתמודדות והחיים שאחרי: "בהתחלה זה הרגיש כאילו העולם חרב עלי"

המשך קריאה »

"ביבס מזלזל בנו"

בצעד יוצא דופן יצאו הגננות ממודיעין להפגנה סוערת מול בניין העירייה וטענו כי ביבס מזלזל בהן, זאת לאחר שראש העירייה הפעיל את גני הילדים בעיר בימי ההשבתה באמצעות הסייעות, עליהן איימה סמנכ"לית משאבי האנוש בעירייה כי במידה ולא יופיעו לעבודה יינקטו נגדן צעדים משמעתיים • הגננות אף זכו לגיבוי ממנהל בית הספר הדמוקרטי, שכינה את המהלך "לא ראוי מוסרית", בעוד שיו"ר הנהגת ההורים העירונית מסביר כי הצעד השנוי במחלוקת נועד לעזור להורים

המשך קריאה »