בווליום גבוה

עדן משה לוין

בזמן שבני 15 טיפוסיים עסוקים בעיקר בסמרטפון שלהם, עידן מוזס מתיכון מו"ר חוגג את הוצאת אלבום הראפ הראשון שלו, שאחד משיריו כבר כיכב בפסקול הסדרה המצליחה "הטבח"

(צילום: מודיעין NEWS)

הוא רק בן 15 וכבר נחשב לאחד השמות החמים בתעשיית המוזיקה, כשלפני שבועיים חגג את הוצאת אלבומו הראשון, אותו הפיק בעצמו.

תכירו את עידן מוזס, תלמיד כיתה י' בתיכון מו"ר, שאחד משיריו הגיע לפסקול סדרת הלהיט "הטבח" ששודרה לאחרונה בפריים טיים הטלוויזיוני. "מאז ומתמיד אהבתי ושמעתי מוזיקה, אך לא בצורה יוצאת דופן", סיפר השבוע מוזס למודיעין NEWS. "מגיל צעיר אבא שלי, שגם הוא חובב מוזיקה, השמיע לי ראפרים גדולים ומצליחים, כמו  B.G ואחרים, אבל לא נתפסתי על זה באופן מיוחד". 

אל עולם הראפ, אחרי ההכנה מבית אבא, הגיע מוזס באופן יותר מעמיק בחטיבת הביניים. "יצא לי לנגן על גיטרה קצת בכתה ה' ובחופש, ובמעבר מכתה ז' ל-ח' חבר שלי, 'עידודי', התחיל לעשות פריסטייל. הוא לקח כל מיני ביטים חינמיים שיש ביוטיוב והתחיל "לזרוק" מילים. פשוט שרים מה שעולה לך לראש, ואני עשיתי לו קולות שניים. אחר כך הגיעה אלינו לבית ספר תנועת "נוער תרבות". היה שם בחור שקוראים לו אלדר מלכי, שפתח לראשונה קבוצת ראפ. שמעתי שיש מישהו שעושה פריסטייל בחדר מורים והייתי חייב לראות. הצטרפנו לקבוצה שלו והוא התחיל לספר לנו הרבה יותר על ראפ ואמני ראפ וכל הדברים מסביב. הוא העלה לנו את הביטחון, הסביר לנו איך להיות ראפרים ולימד אותנו כל מיני שיטות".

מאז ההכרות עם הבחור שעושה ראפ בחדר המורים, נשאב מוזס אל הענף. "התחלתי לעשות פריסטייל בעצמי, והתחלתי לכתוב על כל מיני ביטים וטקסטים פשוטים כאלו ביוטיוב. תמיד רציתי לעשות אלבום, מפני שמדובר ביצירה מלאה ושלמה לעומת סינגל שהוא קטן וחד פעמי. זה מראה שיש לי גם אחיזה בעולם המוזיקה ומקנה הרבה כבוד ורצינות כלפיך".

איך מפיקים אלבום אישי?

"בשביל להפיק את האלבום היו לי שתי אפשרויות. הראשונה, ללכת למפיק מקצועי ולשלם לו המון כסף, או להפיק בעצמי. בחרתי באפשרות השנייה. הסיבה לכך היא מפני שאמרתי שאם אפיק לעצמי אדע בדיוק מה אני רוצה שיהיה, וכמובן שאוכל להתנסות באופן אישי ולא לסמוך רק על מפיק שיעשה זאת".

איך מתחילים בכלל פרויקט כזה?

"נרשמתי לקורס הפקה של מכללת B.P.M בתל אביב, שבעה ימים במהלך חופשת הפסח. לימדו אותנו תוכנה שנקראת F.L studio, תוכנה שמפיקים מפורסמים רבים בכל רחבי העולם יוצרים דרכה מוזיקה. יצאתי משם והתחלתי להכין ביטים ולא היה פשוט, יש דברים רבים שצריך לדעת. להכין ביט זה די קל, אבל ביט טוב זו כבר עבודה קשה. לוקח זמן באמת לשלוט בצלילים ולא להוציא אותם בלי הבחנה".  

שנה לאחר הקורס מוזס החל להעלות את שיריו ליוטיוב, יחד עם חברו עידו (עידודי). "יצא לנו משהו מזעזע, סתם לקחנו ביטים חינמיים מיוטיוב והלבשנו על המוזיקה", הוא מתוודה. לאחר מכן הוציא מוזס עוד שלושה שירים, ששניים מהם הפיק בעצמו ואחד מהם אף הפך לצלצול בבית ספרו.

"כל פעם הכנתי חמישה-שישה שירים, חצי אלבום, וגנזתי את זה. אמרתי שזה לא מספיק טוב. על כל סינגל אני יכול לעבוד בין שבוע לחודש, ואלבום לוקח מינימום שנה. אי אפשר פחות מזה. בשביל שהאלבום שאני מוציא יהיה טוב אני צריך לשמוע אותו הרבה פעמים, להיות בטוח בו ולדעת שזה זה ".

על מה אתה שר?

"אני מדבר שם על דברים שקרו לי ומחשבות שלי, ואלבום הזה הוא מאה אחוזים אני. אני אדם מאד אופטימי ומסתכל קדימה והאלבום הזה משקף אותי. גם כשהצגתי את הצד בו אני פחות שמח, הבנתי שזה זמני ואמרתי שיהיה טוב. זו גישה שאני לוקח איתי לחיים".

איך השיר שלך התגלגל עד לפסקול של "הטבח"?

"בקיץ האחרון הגעתי לאמן שאני מאד אוהב – עטר מיינר – שפתח קורס אינטנסיבי מצומצם מאד למתקדמים. הוא לימד אותנו הכל מהכל ולא חסך בשום פרט. במהלך הקורס הוא שמע כמה שירים שלי ועזר לי לקדם אותם. הוא הפך אותי מאחד שמפיק ביטים כתחביב, למשהו רציני יותר ומלא יותר. קיבלתי ממנו המון השראה. אחרח הקורס מיינר יצר את המוזיקה לסדרה "הטבח". הוא התקשר אלי ואמר לי: 'עידן, יש שיר שלך שמאד אהבתי והצלחתי להכניס אותו לסדרה'. מסתבר שהוא השמיע את השיר למפיקי הסדרה והם התלהבו מאד. אני רגיל בדרך כלל לעבוד קשה על דברים, ולא שהם נופלים עלי משום מקום. ממש התרגשתי, זו הייתה קפיצת מדרגה משמעותית בעבורי. גם ההורים התייחסו אחרת פתאום. הפקת הסדרה שילמו לי יפה מאד, יותר ממה שחשבתי".

בונה על הסדרה הבאה?

"אני שולח הודעות להמון אנשים בתעשייה, ואני מקווה שעוד סדרה או מישהו ישמע את החומרים שלי ויתלהב מהם. לפעמים זה קצת קשה, כי לא תופסים ברצינות נער בן 15, אבל אני לא מוותר. עכשיו כשיש לי אלבום אז כבר היחס שונה ולוקחים אותי בכבוד הראוי, בלי קשר לגילי".

עפ כל הכבוד להתפתחויות המרגשות, מוזס הוא עדיין בן 15 טיפוסי שהולך לבית הספר ומצטיין בלימודים, במקביל לתחביב השני שלו – הסקייטבורד. "בבית יש סדר יחסית, אני לא יכול לעבוד על זה כל הלילה כי אני עושה הרבה רעש. ההורים התייחסו לזה כמו שאני התייחסתי. בהתחלה בתור תחביב נחמד, ולאחר מכן הבינו שמדובר במשהו רציני יותר. אני משקיע המון זמן במוזיקה וגם נוסע על סקייטבורד. אחרי סשן ארוך אני יוצא לרכב קצת ומנקה את  הראש. הזמן שלי עמוס מאד, אבל אני מצליח לעמוד ביעדים שאני מציב לעצמי בלימודים ובמוזיקה".

מפרגנים לך בבית הספר?

"החברים בכתה תמיד פרגנו. אני אדם חברותי יחסית, מדבר עם כולם ויש לי תמיד מה לומר. אני חושב שזה גם מתבטא במוזיקה שלי".

אתה רואה את העתיד שלך בעולם המוזיקה?

"לא חושב שאפסיק לעשות מוזיקה בעשר-חמש עשרה השנים הבאות. אני מאד אוהב את זה, כך אני מתחבר לעצמי, לעולם ולאלוקים. לא חושב שזה יהיה המקצוע שלי, אבל כן שאעבוד במשהו מסוים ולאחר שעות העבודה אחזור לזה. אמנם זה גוזל ממני זמן רב, אבל אני נהנה מכל רגע".

2037-04-29 03:29:00
2037-04-29 03:29:00

כתבות נוספות

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

לאכול ולרקוד

בשדרה המרכזית במע"ר נפתח השבוע עסק חדש, המשלב בין מסעדה אסייתית, סושי ואווירת דאנס בר תל אביבי

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »

לדבר את הקושי

מאחורי הסטטיסטיקה של שיעור הגירושים שממשיך לעלות עומדים הילדים, שקולם לעיתים רבות לא נשמע • בעיריית מודיעין החליטו לעשות מעשה והקימו קבוצה לילדים להורים גרושים, שמספרים על ההתמודדות והחיים שאחרי: "בהתחלה זה הרגיש כאילו העולם חרב עלי"

המשך קריאה »

"ביבס מזלזל בנו"

בצעד יוצא דופן יצאו הגננות ממודיעין להפגנה סוערת מול בניין העירייה וטענו כי ביבס מזלזל בהן, זאת לאחר שראש העירייה הפעיל את גני הילדים בעיר בימי ההשבתה באמצעות הסייעות, עליהן איימה סמנכ"לית משאבי האנוש בעירייה כי במידה ולא יופיעו לעבודה יינקטו נגדן צעדים משמעתיים • הגננות אף זכו לגיבוי ממנהל בית הספר הדמוקרטי, שכינה את המהלך "לא ראוי מוסרית", בעוד שיו"ר הנהגת ההורים העירונית מסביר כי הצעד השנוי במחלוקת נועד לעזור להורים

המשך קריאה »