"ביבי בהיסטריה"

יהודה גולן

באחד השבועות הכי טעונים מבחינה פוליטית התכנסה במודיעין התנועה לאיכות השלטון והקשיבה ליאיר לפיד, אבי גבאי, משה יעלון, ציפי לבני בצלאל סמוטריץ וכמובן חיים ביבס • את ההצגה גנב שר האוצר משה כחלון, שנאלץ להתעמת עם הקהל ביום שבו קיבל בשורה בעייתית מבג"צ

עו"ד אליעד שרגא, יו"ר ומייסד התנועה לאיכות השלטון ותושב מכבים, לא יכול היה להתפלל לעיתוי טוב יותר: יממה לפני הפריימריז בליכוד ושבוע לפני הפריימריז בעבודה, עמוק בתוך מערכת הבחירות לכנסת, הכנס  השנתי של התנועה שמחלקת את "אות אבירי איכות השלטון" התקיים בהיכל התרבות במודיעין והבטיח להיות חבית נפץ פוליטית, כשכמעט כל המפלגות שלחו לכאן את ראשיהן כדי לחתום על ה"אמנה לאיכות השלטון" ("כמעט" כי הליכוד נעדר).

החתימה היתה אקט שולי ואפילו שר האוצר משה כחלון קצת התחכם כשאמר: "אני לא צריך לחתום על אמנה כי כבר הוכחתי את עצמי". הוא סירב לחתימה פומבית ומצולמת אבל כל ראשי המפלגות שהגיעו לא רק חתמו, אלא גם ניצלו את הבמה לנאומים שהיו במובן הברור ביותר תעמולת בחירות, למרות שהיו התייחסויות פה ושם גם לאיכות השלטונית ולטוהר הממשל.

בכנס השתתפו גם השופט העליון לשעבר יצחק זמיר, מבקר המדינה השופט לשעבר יוסף שפירא ומשה לדור – פרקליט המדינה לשעבר.

ראשון הדוברים היה אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, שאמר: "המרכיב האמיתי בתהליך המלחמה בשחיתות הוא התרבות השלטונית וזה מתחיל מראש המערכת שהוא ראש הממשלה. ראיתי איך ראש הממשלה מעקם פקידים ומכריח אותם לפעול בניגוד לחשיבתם ונגד מה שהם מאמינים בו. ראיתי את הלחץ שהופעל עליהם עד שחלקם פשוט עזב והתפטר. חלקם נכנעו, חלקם התקרנפו. אחת היתה אמיצה להתנגד והיא יו"ר רשות החשמל שפשוט פוטרה על רקע התנגדותה".

משה יעלון מרעות, מספר 2 כעת ב"חוסן לישראל", דיבר אחריו: "כרמטכ"ל אמרתי שמה שמטריד אותי זו לא הפצצה האיראנית אלא השחיתות וזה בא דווקא מנקודת מבט של רמטכ"ל שהתחכך בפוליטיקה. העובדה היא שזה ראש ממשלה שלישי ברציפות שנמצא בחקירות משטרה אחד מהם גם ישב בכלא וזה אומר דרשני. אנו נתונים למתקפה נגד האיזונים והבלמים בדמוקרטיה. רואים מתקפה על בית המשפט העליון עד כדי הסתה נגד בית המשפט העליון ועל דרכי מינוי שופטים. לתוך המתקפה הזאת נכנסים שיקולים שנובעים מכך שיש מי שנמצא בחקירות ומי שחשוד והוא רוצה לקעקע את שלטון החוק באמצעות נרטיבים משוללי יסוד, כדי לשרוד פוליטית וכמובן גם במתקפה נגד התקשורת, תוך נסיון להשתלט על אמצעי תקשורת. היום הביטוי 'שמאלני' הפך לביטוי שלילי. הופכים את הרמטכ"ל לשק איגרוף, ראינו התקפה על ראש השב"כ וגם נגד המפכ"ל כי הם לא הינהנו בראשם לכל דבר".

הדוברת הבאה היתה ציפי לבני, שביקשה לחדד מסר: "אנחנו לא רוצים להפיל את נתניהו אלא רק להחליף אותו. אנחנו לא דורשים להכניס את נתניהו לכלא לפני שימוע אלא להחליף את ראש הממשלה המושחת כי כל יום שהוא בשלטון הורס את הדמוקרטיה".

אחרי לבני עלה בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי, שדיבר על "אנשי הימין שמרימים את הראש אחרי שנים שלא נתנו להם להתבטא". אחריו עלתה חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס מגשר, שהבטיחה "להכפיל ולשלש את כוחה בכנסת הבאה ולהקדיש את כל כולה למאבק בשחיתות".

הדובר הבא היה שר האוצר משה כחלון, שזכה לתשואות כשעלה לבמה. אבל הוא הוא נגרר להתנצחות מיותרת עם קולות מהקהל ובכמה דקות הצליח "לעשות שכונה" כשמהקהל תקפו אותו על מתווה הגז ועל המס לטבק לסיגריות. כחלון נראה לחוץ משהו משום שבאותו בוקר ממש קבע בג"צ כי המס על טבק לגלגול סיגריות יוכפל וישתווה למחיר סיגריות רגילות. נראה שלכחלון קשה לאבד את ציבור המעשנים והוא אמר "זה בג"צ לא אני". כאשר צעקו לו מהקהל "תטפל בגז!" השיב: "אני הייתי הפחדן הכי קטן בכנסת. עמדתי מול הטייקונים ומול חברות הגז ומול הבנקים ומול מי שאתם רוצים". קריאות הביניים מהקהל נמשכו: "ומה עם השוטרים?" וכחלון איבד את שלוותו: "השוטרים קיבלו מה שהם צריכים! בית המשפט קבע. אתה רוצה שאלך נגד בית המשפט? תגיד לי ואלך נגדו. פוליטית משלמים על זה מחיר ואני רואה את זה בסקרים, אבל אין מה לעשות. אני אומר לכם שאם הייתי יוצא נגד בית המשפט העליון הייתי הרבה יותר גבוה בסקרים, זה בדוק. יכול להיות שלא תאהבו לשמוע את זה, אבל כשכולם מגיעים לרגע האמת ולסכן את הקריירה הפוליטית שלהם עבור עקרונות – הם לא שם. לכן אני רואה את עצמי משוחרר מלחתום על אמנות. אין לי שום כוונה לחתום על כלום אלא להמשיך בדרכי. לאנשי התנועה לאיכות השלטון אומר לסיום: עם ישראל חייב לכם הרבה'".

הדובר האחרון היה יאיר לפיד. עצם הכרזת כניסתו גררה תשואות גדולות עוד לפני שנכנס לאולם. לפיד לא ביזבז זמן: "הבחירות האלה לא יכולות להיות על  החקירות של נתניהו. זה מה שהוא רוצה כמובן. הוא מרגיש שהטבעת סוגרת עליו. הוא ניסה להפחיד את המשטרה ואת הפרקליטות והוא מנסה להפחיד את התקשורת בהתקפה ישירה על חופש הביטוי. הוא ניסה להפחיד אותי ועכשיו הוא מנסה להפחיד את היועץ המשפטי לממשלה בטענה כי זה קרס מלחץ ציבורי. על מי הוא מנסה לעבוד? מנדלבליט קרס ממאתיים מפגינים עם מגפון בביתו שבפתח תקווה? נתניהו פתח לעצמו ערוץ טלוויזיה, הח"כים הנאמנים שלו, כולם על הראש של מנדלבליט. אם הוא ינצח הוא מאמין שיהיה לו מנדט לסגור את החקירות ולהעביר חוק צרפתי וחוק חסינות. הוא רוצה את השלטון כי לשלטון יש כוח להציל אותו, כי אחרת הוא יגמור בכלא. נתניהו בהיסטריה כי הוא יודע שאם הבחירות יהיו על כל דבר אחר הוא יפסיד. על חדרי המיון ועל יוקר המחיה הוא יפסיד!"

חיים ביבס, כראש העיר המארחת וכיו"ר מרכז השלטון המקומי, בחר לדבר על "ראשי רשויות שסורחים וחייבים ללכת הביתה". הוא דיבר גם על כאלה שאולי לא עוברים על החוק אבל גם לא עושים הרבה בתפקידם: "תושבי מדינת ישראל לא טיפשים. הציבור בעידן הרשתות והסמארטפונים יודע את האמת, מי עושה ומי לא עושה. הזמן שבו היה ניתן להסתיר דברים מעיני הציבור נגמר".

2035-02-06 01:51:00
2035-02-06 01:51:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך