בין ייאוש לאופטימיות

גיא פישקין

עשרות אלפי עסקים קטנים כבר נסגרו בישראל מאז פרוץ המשבר, אולם במודיעין התמונה מעט אופטימית יותר: עד כה נסגרו בעיר חמישה עסקים ונפתחו שלושה עשר חדשים • שוחחנו השבוע עם בעלת חנות חומרי היצירה ששורדת רק הודות לגב הכלכלי מהבית, בעלי רשת התמרוקים שלא היסס לפתוח סניף חדש ורשת מתחמי קיר הטיפוס שתפתח בקרוב את שעריה במע"ר

המע"ר הנטוש (צילום: מודיעין NEWSׂׂׂׂׂ)

משבר הקורונה שפרץ לחיינו לפני כשמונה חודשים העמיד ומעמיד עשרות אלפי בתי עסק במדינה בסכנת סגירה. התמונות והקולות כבר נשמעו וידועים לכולם, כשבמודיעין כבר יצאו לפועל מספר ניסיונות לפעול לטובת העסקים הקטנים בעיר, אבל את המצוקה אי אפשר להכחיש.

על פי דוח של חברת דן אנד ברדסטריט מחודש אוקטובר, אחד מכל חמישה בתי עסק בישראל נמצא בסיכון גבוה, כאשר על פי התחזיות מגמת הכיווץ במשק תמשך גם לתוך 2021 ועשרות אלפי עסקים קטנים ובינוניים לא ישרדו.

באופן מעט מפתיע, התמונה במודיעין קשה הרבה פחות מזו המצטיירת עד כה בשאר המדינה. לפחות בינתיים. שחר מי און, מחזיק תיק העסקים הקטנים במועצת העירייה, מספר כי עד כה נסגרו במודיעין חמישה בתי עסק (טעוני רישוי) ואילו 13 חדשים נפתחו. בין העסקים שנסגרו היו האלכסנדר בירגארדן המצליח בפארק הטכנולוגי, לחם ארז ברעות, מייק בורגר במודיעין סנטר וכרמי'ז, המסעדה הוותיקה בעיר שסגרה את שעריה לאחר 14 שנות פעילות.

מי און מספר: "העסקים בעיר הם עוגן משמעותי ביותר ומהווים מרכיב משמעותי בהכנסות העירייה. בעלי העסקים והעצמאיים הם קבוצה שעוברת משבר אדיר. מתחילת המשבר סברתי כי עלינו לעשות הכל כדי להושיט להם יד לעזרה. במודיעין חמישה עסקים נסגרו כליל, וגם אלה ששרדו עד עתה מתקשים. אנחנו בעירייה עשינו כל מה שיכולנו לסייע: הוענקו פטורים והנחות בארנונה לעסקים בהתאם להחלטות הממשלה, לאחרונה יצאנו בקמפיין מיוחד לחיזוק העסקים וקראנו לתושבי העיר לערוך את קניותיהם מעסקים בעיר, וקיבלנו החלטה כי תינתן עדיפות לאמנים וספקים תושבי העיר שייקחו חלק בכלל האירועים העירוניים. בנוסף, קיימנו כנס מקצועי מקוון בשיתוף מעו"ף, בו נטלו חלק כ-150 בעלי עסקים ועצמאיים, שמטרתו לתת מידע וכלים מקצועיים להתמודדות עם המשבר. אני שמח שהכנס נחל הצלחה. אמשיך ליזום מפגשים נוספים כאלו שיסייעו לעסקים בהתמודדות עם הקורונה. העירייה עומדת ותעמוד לרשות העסקים בכל עת, ותושיט יד לעזרה בשעת משבר זו".

שוחחנו השבוע עם מספר בעלי עסקים בעיר, כאלו המתקשים להתמודד עם הסגר השני ואחרים שלא היססו לפתוח עסקים חדשים בעיר גם בשעת משבר.

מלחמה קיומית

אחת החנויות המוכרות במרכז מרל"ז הוותיק היא ''אבן נייר ומספריים'', חנות חומרי היצירה הפועלת מזה כ-23 שנים. מלבד חומרי יצירה נמכרים בחנות גם משחקים וצעצועים ואף חומרי ניקיון עבור גני הילדים בעיר.

פרוץ המשבר ושני הסגרים שהוטלו על המשק העמידו את בעלת החנות, שושי ינאי, בפני שוקת שבורה. בפוסט שפרסמה באחת הקבוצות המודיעיניות בפייסבוק, כתב ינאי כך: ''הזוי. מרכז מסחרי שלם פתוח ורק החנות שלי סגורה כבר כמעט חודשיים. האם רק אצלי בחנות יכולים להידבק בקורונה? רוצים לגמור אותי?''.

השבוע שיתפה ינאי את מודיעין NEWS בקשיי ההתמודדות עם הסגר השני והחשש מהעתיד: "ידעתי תמיד שאם יש בעיה, עליי להתמודד ולהמציא את עצמי מחדש אם צריך. אבל הקורונה פשוט טרפה את כל הקלפים…''.

מה קרה?

''הסגר הראשון תפס אותי לא מוכנה. רכשתי בדיוק סחורה עבור גני הילדים בעיר בשווי של יותר מ-100 אלף שקל, ופשוט נתקעתי איתה. לאחר שעיכלתי את המצב הצלחתי למזער נזקים על ידי פרסום חלק מהמוצרים שלי בפייסבוק. התושבים כאן פרגנו בהמוניהם וריגשו אותי עד דמעות. עשיתי עבורם משלוחים, גם עבור הזמנות בעשרות שקלים בודדים. בצורה הזו הצלחתי להחזיק את הראש מעל המים''.

ואז הגיע הסגר השני.

''זה היה הקש ששבר את גב הגמל. האבסורד הוא שבמתחם בו אני עובדת כל החנויות, פרט אליי ועוד שני עסקים, כולם ללא יוצא מן הכלל פתוחים. לא רק שאנשים כבר לא מסוגלים להזמין כמו בסגר הראשון, וחושבים פעמיים לפני כל הוצאה, גם לא מאפשרים לי להתפרנס בכבוד. המצב כיום הוא שאני עדיין לא יודעת על איזו קטגוריה אני נופלת. האם אני נחשבת חנות רחוב או חנות בתוך מרכז מסחרי. זה מצב מתסכל בצורה בלתי רגילה. פניתי למחלקת רישוי עסקים בעירייה, אבל לצערי ידיהם כבולות. סיפרתי להם שבמשך שלוש שנים אני מוכרת חומרי ניקוי והיגיינה לגנים, ואין סיבה שלא אוכל לפתוח רק לשם המטרה הספציפית הזו. אני בסך הכל רוצה להתפרנס מבלי לעבור על ההנחיות. מה כבר ביקשתי?''.

את מאמינה שתצליחי לשרוד את התקופה?

''ברמה האישית כן. לשמחתי יש לי גב כלכלי ומשפחה תומכת, אבל מבחינה בריאותית ונפשית אני כבר לא יודעת כלום. התחושה היא שאנחנו שקופים, שאף אחד לא רואה אותנו בעירייה. ראש העיר שלנו צריך להבין שהעסקים כאן קורסים, אין לנו יותר חמצן. חייבים לפעול למעננו, ועכשיו''.

מועדון הטיפוס שלא חושש מהקורונה

מנגד, על רקע המשבר הכלכלי, יש גם אופטימיסטים חסרי תקנה שמזהים גם בתקופה זו הזדמנות. אחד מהם הוא יובל המבורג, בעלי חברת ''פרפורמנס רוק'' המפעילה מתחמי קירות טיפוס ברחבי הארץ.

יובל הינו חובב טיפוס מושבע, אשר החליט לפני כ-14 שנים להפוך את הפלז'ר לביזנס והקים את קיר הטיפוס הראשון בישראל בסגנון ''בולדרינג'' (קירות בגובה של עד 5 מטר, ללא צורך באבטחה וחבלים). לאורך השנים התמקצע יובל בתחום, פתח סניף נוסף בבאר-שבע ואף הספיק לנהל קיר טיפוס גם בארה''ב. ההחלטה להתרחב למודיעין התבשלה במוחו מזה מספר שנים, אך קרמה עור וגידים בתחילת השנה, ממש לפני הקורונה.

''היינו אמורים לפתוח בתחילת 2020, אבל הקורונה שינתה לכולנו את התכניות'', הוא מספר. "מודיעין היא עיר מדהימה שרצינו להגיע אליה במשך הרבה שנים, עיר עם קהילה יוצאת דופן שרואה בספורט דרך חיים. המגיפה אילצה אותנו לעצור ולחשב מסלול מחדש, אך באותה נשימה לא הורידה מהתשוקה שלנו להעניק לתושבי מודיעין מועדון טיפוס בסטנדרטים הגבוהים ביותר".

הסניף החדש, שבהקמתו הושקעו כ-2 מיליון שקל, עתיד להיפתח בשבועות הקרובים במע''ר ולספק חוויה ספורטיבית ואתגרית לכל המשפחה. ''המוטו שלנו הוא "בקיר כולם שווים". יהיו לנו כאן מטפסים חרדים מבית שמש ועד מטפסים מהקהילה הלהט''בית. מעבר לכך, מדובר במתחם ספורטיבי איכותי שיכלול גם סטודיו עם חוגים (פילאטיס ויוגה), מתחם אימונים משולב עם מתקנים (מתח, מקבילים ומשקולות), ומתחם משחקים לילדים עם מחילות ומגלשות מאתגרות''.

לשאלה כיצד נערכים לפתיחת עסק חדש תחת מגבלות הקורונה, מסביר המבורג: ''נייצר קפסולות של מתאמנים עם חלונות זמן מוגדרים של טיפוס ושהייה במתחם, נשים דגש על הרשמה מקוונת דרך אפליקציה, לצד כל העזרים הנוספים כמו עמדות חיטוי ידיים, הצהרות בריאות ועוד. העיקר שתושבי מודיעין והסביבה לא יחששו להגיע. אנחנו מודעים לצורך של התושבים כאן, שישבו כל כך הרבה זמן בבית, לצאת ולהתאוורר עם פעילות שוברת שגרה לגוף ולנפש''.

מתרחבים למרות המשבר

עסק נוסף שהוכיח איתנות מרשימה נוכח התקופה היא רשת ''שאול תמרוקים'', רשת פארם ירושלמית ותיקה שנוסדה ב-1938, שפתחה סניף חדש באזור התעשייה שילת.

שאול בטיש-הלוי, מבעלי הרשת, מספר על האתגר בפתיחת הסניף על רקע ימי הקורונה המתעתעים: ''אנחנו כבר הרבה שנים בעסקים, אבל תקופת הקורונה היא ללא ספק אחד הדברים הכי מאתגרים איתם נאלצנו להתמודד מאז ומעולם. מזל שהתאפשר לנו להישאר פתוחים, אבל מצד שני כשכולם נמצאים בסגר והרבה פחות אנשים מסתובבים בחוץ, מן הסתם זה פוגע גם בחנויות שיכלו להישאר פתוחות כמונו. אין ספק שמדובר בזמנים אחרים בהם הביקושים הרבה פחות גבוהים מהרגיל. אנשים חושבים פעמים האם להוציא את הכסף שלהם וזה משפיע על הכיס של כולם''.

איך אתה רואה אתכם עוברים את החודשים הקרובים?

''היינו שמחים שהעירייה תירתם ותתמוך הרבה יותר בעסקים הקטנים. לצערנו זה לא המצב, אבל אנחנו לא מתלוננים ונחושים לשרוד את התקופה על אף המורכבות הגדולה. אחת התובנות שהגענו אליהן היא שיש לחזק משמעותית את מערך המשלוחים, ובעתיד גם לפתוח אתר שיאפשר מכירה מקוונת. כולנו תקווה שהמצב ההזוי הזה ייגמר בהקדם, ושנוכל לחזור לשגרת עסקים רגילה''.

2036-11-05 02:08:00
2036-11-05 02:08:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך