בן סעדון: "אפעל לביטול התיקון לחוק שמאפשר פתיחת מכולות וקיוסקים בשבת בשכונות"

יהודה גולן

לאחר שנטש בזעם את ישיבת מועצת העירייה ביום ראשון מבלי להצביע בסוגיית חוק המרכולים, אמר השבוע סגן ראש העירייה ל"מודיעין News": "כפייה דתית היא דבר שלילי וגם ההיפך. מה שהיה בישיבה זה קרקס פוליטי"

סוגיית פתיחת העסקים בשבת, חוק המרכולים והבג"צ נגד שר הפנים הפכה השבוע לפוליטית לחלוטין, כאשר חבר המועצה אילן בן סעדון התייצב באופן סופי לצד הקוראים לביטול חוק העזר העירוני המאפשר פתיחת מרכולים וקיוסקים בשכונות העיר בסופי שבוע. הדבר היה בישיבת המועצה המיוחדת שכינס ראש העיריה חיים ביבס כדי לקבל את תמיכת החברים בפנייה לבג"צ, שהגיעה לשיא כאשר בן סעדון נטש אותה בזעם ולא השתתף בהצבעה כלל.

בשבוע שעבר הודיע בן סעדון כי עמדתו "תובא בישיבת המועצה ביום ראשון". בישיבה עצמה עמדתו לגבי פתיחת עסקים בשבתות בשכונות העיר נותרו עמומה ומעורפלת.

על הפרק עמד תיקון (בשם ט'2) לחוק העזר העירוני, שהתקבל אשתקד ומאפשר לראש העירייה לאשר פתיחת חנויות מכולת וקיוסקים גם במרכזים המסחריים שבשכונות העיר (באשר חוק העזר עצמו מתייחס בעיקר למתחמי המסחר שמחוץ לעיר, בפארק הטכנולוגי ובמתחם עינב. י.ג.). למי שעדיין לא הבין במה מדובר ניתן כעת למקד את הדברים: במודיעין פועלים (במרכזים המסחריים השכונתיים) לפחות שישה בתי עסק המוגדרים כמכולת/קיוסק שפתוחים בשבת. זאת מתוקף התיקון לחוק שמאפשר לראש העירייה להעניק להם את האישור לכך. ביטול התיקון (כפי שמעוניין לעשות שר הפנים) יביא לסגירתם המיידית בסופי שבוע.

לאחר הדיון כתב בן סעדון בעמוד הפייסבוק שלו: "הערב זימנו לנו ראש העיר, יחד עם שותפו (במסווה של סיעה נפרדת) אלעד שמעונוביץ, מופע לולייני במליאת המועצה, שכול כולו נועד לפגוע בסטטוס-קוו בעיר, במרקם החיים המשותפים שבנינו בעמל רב. מכיוון שהתרגיל הפוליטי היה ידוע מראש, מסרתי את תמיכתי בהליכה לבג"צ בנושא פתיחת בתי עסק בשבתות ובמועדי ישראל על-מנת לשמור על עצמאות המנהיגות המקומית ונבחרי הציבור".

לאחר הצגת הדברים כך (כתמיכה בהליכה לבג"צ) כתב את מה שעשוי להיות מובן כהיפך מזה: "חשוב לי להדגיש כי הבעתי את התנגדותי הנחרצת לחוק העזר העירוני עקב מתן ההיתר לפתיחת מרכולים בלב השכונות בעיר. לא אתן ידי לפגיעה בוטה ברגשות הציבור ולכפייה מכל סוג. בתום דברי יצאתי יחד עם חברי מהישיבה כאקט מחאה לקרקס הפוליטי, שלא צלח".

בעמוד הפייסבוק של בן סעדון התפרסמו עשרות תגובות, רבות מהן לא ממש החמיאו לבן סעדון למרות שהיו גם כמה פוסטים שתמכו בו. כמו של אמיל גיגי שכתב: "כל הכבוד על האומץ שבך". איילת מור כתבה: "זה נקרא להחזיק את המקל בשתי הקצוות". רועי אברגל כתב: "הבחירות בפתח ומי שינסה לגרום לכפיה דתית בעיר ישלם בכסא שלו". גיא וובנר כתב בקצרה: "אותי איבדת". אסף ישי ציין בתגובתו: "אתה מדבר על קרקס פוליטי אבל נראה שמי שעושה את הלוליינות זה אתה". אריק רייזמן כתב: "מר בן סעדון, מודיעין היא עיר עם רוב חילוני ומי שמקרקס פה זה אתה שכנראה פוזל לקולות הדתיים".

הגירסה המלאה של בן סעדון

שלום לאילן בן סעדון. האם אתה חושש מ"בריחת קולות" של מצביעי מפלגת העבודה במודיעין המצפים כי נציגם המקומי יהיה מן המרכז ושמאלה, ובעיקר בעל אג'נדה חילונית?

"בבחירות המוניציפאליות בחרה לתמוך בי מפלגה אשר נושאת את הדגל הסוציאל-חברתי, אותו דגל שאני נושא לאורך שנים וממנו נגזרת עמדתי ופעילותי למען זכויות עובדים, הסיוע לשכבות מוחלשות, הפרויקטים למען נוער בסיכון ומיגור נגע הסמים והאלכוהול, קידום מתן הזדמנויות שוות בחינוך, הרחבת מעגלי התעסוקה, ליווי אוכלוסיות חדשות בעיר ועד לעניין פעילות בתי עסק בשבתות. עמדתי הסוציאלית-חברתית רואה את השבת כיום המוקדש למנוחה ולמשפחה, ויש לאפשר את חופש הבחירה לבעלי העסקים האם לפתוח או לא לפתוח את עסקיהם ביום זה, בדגש על מרכולים ואוסיף ואדגיש – מרכולים בלב שכונות העיר ולא באזורים מסחריים מוגדרים. עמדה זו זהה לעמדת מפלגת העבודה, כפי שהוצגה בעניין חוק המרכולים ולפיה יש להתנגד אליו מאחר ונכון וראוי להשאיר את ההחלטה האם לפתוח או לא לפתוח וכמה לפתוח בשבת בידי הקהילות המקומיות בכל עיר – ולא בידי שר הפנים והשלטון המרכזי. זאת מתוקף חשיבות עצמאותה של המנהיגות המקומית והיותה שליחת הציבור בכל עיר או יישוב. מכאן שלא האג'נדה החילונית או הדתית, האג'נדה השמאלנית או הימנית, היא לב העניין אלא הרגישות החברתית, שאותה אני נושא בעקביות ובמלוא הצניעות – באומץ ציבורי רב".

בהמשך לשאלה הקודמת – חלק מפעילי המפלגה וחברי הסניף מתבטאים בצורה כזו נגדך על רקע נושא העסקים בשבת. האם לסניף יש עמדה אחידה ורשמית בנושא?

"רוב רובם של חברי הסניף היו והינם מאוחדים בשני עקרונות מרכזיים בנושא העסקים בשבת: לשמור על הסטטוס-קוו בעיר ועל חופש הבחירה, מתוך הכרה בחשיבות המאחד והמשותף בין מגוון קהילות העיר".

בישיבת המועצה שהוקדשה לנושא הודעת שתפעל לביטול תיקון 2 ט', המאפשר למעשה פתיחת מכולות / קיוסקים בכל שכונות העיר. מה תשובתך לתושבי העיר שחשוב להם כי עסקים כאלה יהיו פתוחים בקרבתם בשבתות?

"האם יש לאפשר פתיחת עסקים בשבת בכל רחוב בעיר? מותר להתווכח על כך ואני מכבד את מי שחושב שכן, אבל גם מציע לכולם לכבד את מי שמבין כי פתיחה באזורי העסקים ובמרכז העיר ולא בתוך השכונות, מתוקף חופש הבחירה, זו בטח עמדה לגיטימית שמבקשת לאזן. אנחנו חייבים לשמור על זכויות הציבור החילוני ולא יקרה כלום גם אם נמצא את הדרך לכבד את זכויות הציבור המסורתי והדתי. כפייה דתית היא דבר שלילי וגם ההיפך. לכן, ככל שסוגיה רגישה זו מנוצלת באופן ציני בבחירות אלו לפופוליזם פוליטי, ראוי שכול המתמודדים יגלו אחריות ויזכרו כי חיינו המשותפים בעיר ימשיכו ויתקיימו אחרי הבחירות. יצרנו בעבודה קשה מרקם עדין של יחסים בעיר בין חילוניים לדתיים – ומחובתנו כנציגי ציבור לשמור עליו, היום ובעתיד".

2018-08-15 01:00:00
2018-08-15 01:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך