בני ערובה על המגרש

ערן קמינסקי

עשרות ילדים שביקשו לעזוב את עירוני מודיעין ולעבור לקבוצות אחרות גילו שהמועדון מסרב "לשחרר" אותם • המועדון חוסה תחת תקנות ההתאחדות לכדורגל שמאפשרות זאת חוקית, אך גם הורים וגם משפטן המלווה אותם טוענים: "זה אולי מתאים לבני 17, ודאי לא לילדים בני 12" • חוק הספורט שמאפשר זאת ביקש להגן על מועדונים פרטיים שהשקיעו בשחקנים והשביחו אותם. עירוני מודיעין, לעומת זאת, פועלת במסגרת עמותת "סחלבים" שמהגדרתה אין לה כוונות רווח

אחת מקבוצות הילדים של עירוני מודיעין (צילום ארכיון; למצולמים אין קשר לכתבה)

עונת המשחקים החדשה של ליגות הכדורגל בגילאי הילדים נפתחה לפני קרוב לחודש. גם שחקני קבוצת הילדים של בית"ר ירושלים עולים כמובן למגרש מדי שבוע, אבל לא כל השחקנים. מי שמוצא את עצמו כבר מספר שבועות צופה בחבריו מהספסל כשלא מתאפשר לו לשחק איתם הוא ד' בן ה-12 ממודיעין, אותו סירב בעקשנות מועדון הכדורגל עירוני מודיעין "לשחרר" לבית"ר ירושלים.

ד' לא לבד. סיטואציה כזו או בגרסה מעט אחרת חוו בחודשים האחרונים עשרות שחקני עירוני מודיעין לשעבר בקבוצות הילדים השונות. את התנהגות המועדון כלפיהם אפשר להגדיר כ"תמוהה" במקרה הטוב וכסוג של שבי במקרה היותר נאמן למציאות. קשה למצוא תיאור אחר למצב שבו מועדון מונע מעבר של ילדים לקבוצות אחרות, כאילו היה מדובר בליאו מסי, ערן זהבי או לברון ג'יימס. אמנם הכל חוסה תחת חוקי ותקנות ההתאחדות לכדורגל, אבל חשוב לזכור שמדובר בילדים. עבור עסקני הספורט למיניהם אולי מדובר בקלפי מיקוח, אבל עבור ההורים מדובר, בסופו של דבר, בחוג.

"הבן שלי מתוסכל מהמצב", מספר אביו של ד'. "זה ילד בן 12, הוא עצבני ויש לו התפרצויות זעם. הוא היחידי בבית"ר שלא יכול לשחק וזה קשה לשבת על הספסל בלי שהוא יכול להצטרף לכל החברים לקבוצה. הוא שיחק בעירוני מודיעין שלוש שנים ולקראת סיום השנה שעברה הוא נפצע. בעונה שעברה כל נושא מחלקת הנוער התפרק. היתה עזיבה מאוד גדולה של מנהל מחלקת הנוער ועוד מאמנים ואחר כך גם עזיבה המונית של שחקנים בקבוצות הילדים. כל העסק התפרק".

מה קרה כשרציתם לעבור לבית"ר ירושלים?

"אנחנו כמובן לא נרשמנו לעירוני מודיעין ולא התחלנו את העונה. הרבה ילדים מהמועדון נרשמו השנה לבית"ר ירושלים וכנראה שזה הפריע לעירוני, שם נעמדו על הרגליים האחוריות. את מי שהם הצליחו לעצור, עצרו. יש כאלה שהתחילו להתאמן בבית"ר וחזרו לעירוני מודיעין. הבן שלי מתאמן עם בית"ר אבל לא מורשה לשחק בגלל שעירוני מודיעין לא מסכימה לשחרר אותו. מדוע? בגלל שפספסנו ביום אחד את החלון בו יש אפשרות לעזוב גם בלי הסכמתם. בעירוני מודיעין כל פעם עונים לי אותה תשובה, שדוחים את בקשתי ומזמינים את הילד לשוב ולשחק בעירוני מודיעין. הם משחקים על זה שפספסנו את ההזדמנות לעבור ועכשיו צריך לחכות להזדמנות הבאה בדצמבר. עכשיו אני נעזר בעורך דין במגעים מולם ומקווה שזה ייפתר בקרוב".

"כשר, אבל מסריח"

כאמור, מה שעושה עירוני מודיעין אינו עבירה על שום חוק. להיפך – ניתן לומר שהמועדון מנצל לטובתו את תקנות התאחדות הכדורגל. אלו נועדו – מן הסתם – להליכי "שחרור" שחקנים בגילאים מבוגרים. יותר מזה: עירוני מודיעין לא המציאו את השיטה. במקרים רבים מתנים מועדוני ספורט "שחרור" ילדים בגילאים מעט מבוגרים יותר מאשר במקרה של עירוני מודיעין בקבלת פיצוי כספי.

גם המדינה התערבה בנושא וחוקקה את "חוק הספורט". זה נועד להסדיר את המצב הבעייתי בו מוחזקים ילדים צעירים כבני ערובה ומונעים מהם להתקדם כרצונם גם למועדונים אחרים. יש לציין כי החוק הגיוני בחלקו (וגם על כך הדעות חלוקות), המטרה היא לשמור גם על זכויותיהם של המועדונים הפרטיים שהשקיעו סכומים ניכרים בקידום השחקן הצעיר ומעוניינים להרוויח ממכירתו בעתיד. ניתן בהחלט לשאול אם דין שחקן בן 17 (שגילו מאפשר לו כבר "לגעת" במסגרות מקצועניות) צריך להיות כדינו של ילד בן 12. אבל כך או כך – עירוני מודיעין יוצאת רע מהסיפור, שכן לא מדובר כאן במועדון פרטי אלא בחלק מעמותה ציבורית ללא כוונות רווח – הלא היא עמותת "סחלבים" העירונית.

על פי החוק יכולים שחקנים בגילאים המדוברים לעזוב את המועדון גם ללא הסכמתו בשני חלונות בשנה: האחד במהלך הפגרה בחודש יולי והשני בפגרת החורף בינואר. מי שהחמיץ את חלון ההזדמנויות, כמו במקרה של ד' בן ה-12, מוצא את עצמו תלוי ברצונם הטוב של מנהלי המועדון אליו שייך "כרטיס השחקן" שלו. היבט בעייתי נוסף בכל ההתנהלות הזאת נוגע לכך שההורים למעשה אינם מודעים כלל לאותם נהלי "שחרור". לא סביר שהורה הרושם את בנו או בתו למועדון כדורגל עירוני בגיל כל כך צעיר יחשוב בכלל על האפשרות שיעמוד יום אחד בסיטואציה כזו, מה גם שמרבית מועדוני הספורט מציינים בטופס הרישום למועדון כי "שחרור מהמועדון ייעשה בהתאם לנהלי ההתאחדות", אולם לא מפרטים מעבר לכך.

"נטו נקמנות"

ד' הוא ממש לא הילד היחיד שמצא את עצמו בסיטואציה הבעייתית במהלך החודשים האחרונים, לדברי מספר גורמים מדובר על לא פחות משבעים שחקנים שביקשו לעזוב את המועדון מאז סיום העונה שעברה.

ע', אב לשחקן לשעבר נוסף באחת מקבוצות הילדים של עירוני מודיעין, מספר: "מה שכואב לי זה ההתנהלות של מועדון שגם הבן הגדול שלי שיחק בו. אתם מבינים שמדובר בשחקנים מאוד צעירים שרוצים להתפתח הלאה. היתה פה הנהלה אחרת בזמנו שגילתה הבנה ולא הערימה כאלו קשיים. האמת, עכשיו לא חשבנו לעבור, עד שהבנו שיש גל נטישה המוני של ילדים צעירים את עירוני מודיעין. הילד רצה ללכת עם החברים שלו למועדון אחר. לצערי, ירד לנו האסימון כמה ימים לאחר שנסגר אותו 'חלון הזדמנויות' לשחרור. הבן שלי התחיל להתאמן במועדון אחר, שם רצו אותו וביקשו מעירוני מודיעין שישחררו אותו. התשובה של עירוני מודיעין הייתה ה'ילד שחקן מוערך ונחוץ למועדון'. לא ויתרתי. הלכתי להתאחדות, שם אמרו לי ששום מועדון שמכבד את עצמו לא עושה דברים כאלה בגילאים כל כך צעירים. רק בגילאים יותר מבוגרים מתחילים לדבר על 'דמי השבחה' וכאלה דברים, אבל ממש לא בגילאי ילדים".

ע' השיג את ה"שחרור" לבנו רק לאחר שנמצא שחקן בבית"ר ירושלים שרצה לעבור לעירוני מודיעין ובוצעה "החלפה" בין המועדונים. "לא נתקלתי בהתנהלות כזאת שערורייתית בכל השנים שאני עם הילדים שלי בכדורגל", הוא אומר.

לא מעט הורים עימם דיברנו טוענים שמדובר ב"נקמנות מצד המועדון כלפי מנהל מחלקת הנוער לשעבר תומר כרמל" (שעזב בסיום העונה לתפקיד דומה בבית"ר ירושלים ובעקבותיו הלכו מאמנים ושחקנים רבים מהמועדון. ע.ק.). "בכל המגעים שלי מול עירוני מודיעין כל הזמן הם התעסקו בתומר ותומר, ולמה הוא לקח איתו את הילדים לבית"ר. רק אחרי יזע ודמעות וכשבית"ר הסכימה להעמיד להם שחקן אחר השגנו את השחרור".

אב נוסף שנתקל באותה התנהלות השנה הוא י', שמספר: "אנחנו הבנו שהמועדון לא הולך ולכיוונים טובים ועוד הרבה אנשים הבינו שבבית"ר יהיו לילדים תנאים הרבה יותר טובים. אני עשיתי טופס העברה מסודר בחלון ההזדמנויות בקיץ, כך שלנו לא הייתה את הבעייה שנוצרה להורים אחרים. רוב המועדונים, גם באמצע העונה, לא עושים בעיות כאלו לילדים בגיל כזה. במקרים מסויימים היו ילדים שלא הצליחו לעשות זאת בזמן, והשורה התחתונה היא שאתה מצפה ממועדון שלאורך שנים לא עשה מעולם בעיות כאלו, היית מצפה שהם יאפשרו גם לילדים כאלו לעזוב בלי בעייה. מה שקרה היה שונה. הם התחילו לעשות שרירים. צריך לזכור שזה מועדון עירוני, שרוב הילדים באים מהעיר ומשלמים סכומים לא פעוטים בכלל בכל שנה (בסביבות 3,500 שקל לשנה. ע"ק) ואתה לא מצפה שבגיל כזה יעשו בעיות לילדים. זה מקרה מאוד חריג שמראה על אטימות וסוג של נקמה בבן אדם מסויים. משחקים פה משחקים על חשבונם של ילדים. ברור לי שזה סוג של נקמה בתומר כרמל שלקח איתו הרבה שחקנים".

עורך הדין אורי זמברג, המייצג את אחד ההורים מול עירוני מודיעין ועמותת סחלבים העירונית המפעילה את המועדון, סבור כי עצם חוקיות התנהלות עירוני מודיעין מוטלת בספק. זאת משום שמדובר ב"רישום תלוי תשלום", מה שמעמיד בספק את הגדרתם של שחקנים צעירים כ"ספורטאים". ובנוסף – גם עניין הצגת כל המידע להורים, שלא ברור אם התקיים לפי לשון החוק.

"השאלה אם זה חוקי היא שאלה קשה", הוא אומר. "זה נכון שהחוק מאפשר לכאורה למועדון להגיד 'לא', אני אומר 'לכאורה' משום שלא כל כך ברור מה אומר החוק לגבי ילדים מתחת לגיל 15. הניסוח שם מעורפל, כמו תמיד בישראל. יש את עניין הרישום שתלוי במקרה של עירוני מודיעין בתשלום של הורי השחקנים, בשונה ממועדונים אחרים שמשקיעים כסף ומשלמים לשחקנים. עכשיו, אם זה תלוי עניין כספי, איזו זכות יש לעירוני מודיעין להחזיק ילדים שלא רוצים לשחק במועדון?".

גם אתה חושב שמדובר בהתנהלות תמוהה, בלשון המעטה, בהתחשב בכך שזה מועדון עירוני ובלי כוונות רווח?

"זה גם שאין להם כוונות רווח, גם המועדון משלשל לכיסו כסף מההורים, וגם לא מפעיל שיקול דעת כמו שמחוייבת עירייה. יש הבדל בין כשר לבין 'כשר אבל מסריח'. מה גם שאני עדיין לא בטוח שזה כשר. אולי זה כשר במקרה של קבוצה פרטית, אבל אם זו קבוצה עירונית של עירייה שכפופה לכללי המשפט המנהלי, שמחייבים אותה לנהוג בסבירות ומידתיות למרות מה שקובע איזה חוק, אז אני חושב שההתנהלות שלהם היא לא סבירה, לא מידתית ולא חוקית".

יו"ר המועדון: "תפנה לדובר"

פנינו השבוע אל יו"ר הקבוצה, חבר המועצה אלי סבח שקיבל את האחריות על המועדון לפני כשנה. הוא סירב להשיב לשאלותינו והפנה אותנו אל מערך הדוברות.

דובר עמותת "סחלבים", העביר את התגובה הבאה: "מועדון הכדורגל עירוני מודיעין פועל מאז ומתמיד בהתאם להוראות חוק הספורט ותקנוני ההתאחדות לכדורגל, לרבות בכל הנוגע להעברת שחקנים, ובכלל זה העברת שחקן קטין. ההוראות בנוגע להעברת שחקנים הובאו לידיעת ההורים בתהליך הרישום, במסגרתו הודגש כי מעבר בין קבוצות מתאפשר במסגרת חלונות מעבר שחקנים הקבועים בדין והוראות ההתאחדות. כל בקשה שהוגשה נבחנה באופן ענייני ומקצועי וההורים אף זומנו להשמיע את נימוקיהם בפני הוועדה. בקשות שהוגשו באיחור, שלא במועדים הקבועים, נענו בשלילה, למעט נסיבות אישיות חריגות. מועדון הכדורגל עירוני מודיעין רואה לנגד עיניו את טובת השחקנים והקבוצה ושואף לשמור על השחקנים שגדלו במועדון ולספק להם את התנאים הטובים ביותר, כדי שיוכלו להמשיך להתפתח ולייצג את עיר מגוריהם. עם זאת מאפשר המועדון העברה, לכל קבוצה שהיא, בהתאם לדין ואף הגדיל לעשות כאשר הפיץ לאחרונה תזכורת להורי השחקנים בנוגע לחלונות ההעברה הקרובים שיתאפשרו ללא תשלום".

2035-11-13 03:26:00
2035-11-13 03:26:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך