"ברגע האמת חיים לא חשב שאלך על כל הקופה ואפרוש מסיעתו"

יהודה גולן

אלעד שמעונוביץ מדבר על ההחלטה המשותפת שלו ושל ביבס להקים מפלגת צעירים • על היחסים עם ראש העירייה שהשתנו • על התנגדותו למינוי אילן בן סעדון לסגן בשכר • וגם על הטעויות שלדעתו ביבס עשה במערכת הבחירות

שלום לחבר המועצה אלעד שמעונוביץ. אחרי הבחירות מותר כבר לגלות מה באמת גרם להחלטה לפרוש מהסיעה של חיים ביבס?

"בחודשים האחרונים של הקדנציה הבנתי שאין לי איך להתפתח מתוך הסיעה של ביבס. גם ברמה האישית, גם ברמה המקצועית ובנושאים והתחומים שאני רוצה להוביל במועצת העיר".

מדוע?

"הערכתי כבר אז שהיכולת להגדיל את הכוח של הרשימה תהיה מאוד מוגבלת מהסיבה הפשוטה שביבס הוא מועמד יחיד לראשות העיר וזה יפגע בכמות המנדטים. אנשים אוהבים לפצל את הקולות ולחלק את הכוח. מתוך הרשימה של חיים היכולת להוציא את הצעירים להצביע ולעורר את הבאז שהצלחנו לעורר היה מוגבל מאוד ובסוף התוצאות של הבחירות מוכיחות את זה".

מי יזם את הפרישה שלך, הוא או אתה?

"אני אפתיע אותך ואספר שהרעיון של הקמת רשימת צעירים וריצה נפרדת היה רעיון של חיים כבר בבחירות הקודמות ב-2013. כבר אז הייתה התלבטות ביננו האם נכון להקים רשימת צעירים שתדאג לפלח האוכלוסיה הזה".

ומדוע זה לא קרה אז, בבחירות הקודמות?

"כי בסוף אני החלטתי שאני עדיין לא מספיק מוכן ובשל להריץ רשימה באופן עצמאי. לעומת זאת, בבחירות הפעם ההתלבטויות היו משותפות מהרגע הראשון לי ולחיים, ועלו בהרבה שיחות ביננו. אבל בסופו של דבר הפעם זה בא יותר ממני וקיבל את ברכת הדרך ממנו".

האם דרשת מביבס להיות סגן בשכר?

"יש לי הרבה שעות ביבס כמו שאין להרבה אנשים ואני מכיר אותו לא רע. אני יכול לומר בביטחון מלא שאף פעם הוא לא נתן התחייבות או הבטחה לאף בן אדם ולאף תפקיד לפני מערכת בחירות. גם לא בבחירות 2008 שהוא היה בקרב צמוד מול אמנון מרחב ומועמדים אחרים לא הפסיקו לחלק הבטחות. גם במערכת הבחירות הקודמת, כשהתמודדתי למועצה, לא קיבלתי שום הבטחה למקום ברשימה או לתיקים ספציפיים".

והפעם מה קרה?

"בשלב מוקדם הבנתי שהרשימה לבחירות האחרונות הולכת להישאר פחות או יותר אותו הדבר, ורוב החברים ממשיכים באותם מקומות. לכן ידעתי בבירור שיכולת ההתקדמות שלי מבפנים כדי לקדם את הנושאים שחשובים לי תהיה מוגבלת, וכדי להתקדם אני חייב לעשות צעד משמעותי". 

הרשימה של ביבס נחלשה וקיבלה רק ארבעה מנדטים. מה השתבש?

"קשה להגיד על ראש עיר שקיבל תשעים אחוז תמיכה שהוא נחלש, גם אם מאזן המנדטים מראה אחרת. ראינו מהפכים בחיפה, קרב לא פשוט בתל אביב, וכאן ראש העיר נהנה מפופולריות ותמיכה רחבה מקיר לקיר. מה שפגע בו זו קודם כל העובדה שהיה מועמד יחיד לראשות העיר. אנשים הרגישו שבגלל הוודאות שהוא ראש עיר חזק ופופולרי הם יכולים, או אפילו צריכים, לתת את הקול שלהם למישהו אחר. במידה מסוימת זה חבל. חיים ביבס ישמור על מודיעין כעיר פתוחה וחופשית הרבה יותר מאבי אלבז וחבריו. אין לי ספק בכלל".

ואיפה בכל זאת נעשו טעויות קריטיות?

"הטעות הראשונה והבולטת ביותר נעשתה ברובע מכבים רעות. העובדה שבפעם הראשונה לא רצה רשימה עצמאית במכבים ורעות שיחקה לידיים של אלבז שהוא תושב מכבים. בתוצאות רואים בבירור שאת המנדט השלישי הוא קיבל משם".

אולי בצדק?

"אני לא יודע. אבל תזכור שלפני כשנה וחצי הייתה מחאת בית חב"ד ברעות שעוררה סערה גדולה ביישוב שגם ככה הוא בעל אופי חילוני יותר ולא היה מי שייתן מענה לכך. רשימה עצמאית במכבים ורעות הייתה מקבלת מנדט למועצה כפי שהיה עד היום, נכנסת לקואליציה ומשאירה את אלבז בחוץ עם שניים. הטעות השנייה היא הסכם העודפים שביבס חתם עם הבית היהודי. ההתחזקות של מודיעין חופשית הורגשה לאורך הקמפיין וההסכם הזה שיחק לידיים שלהם, במקום שהיה חותם הסכם עודפים איתי". 

בוא ניגע קצת בפן האישי. היחסים שלך עם חיים ביבס השתנו בעקבות פרישתך מסיעתו?

"אין ספק שזה השפיע על מהות היחסים ביננו, כי זו פעם ראשונה שאנחנו לא עובדים ביחד וברור שזה שינה את היחסים".

באיזה מובן?

"לפני שקיבלתי את ההחלטה הוא אמר לי שבצעד הזה אני הופך להיות כמו כולם, ושבמו"מ הקואליציוני אני אקבל יחס שווה כמו כולם וזה יהיה תלוי בתוצאה בקלפיות. לי זה היה ברור והייתי מוכן לקחת את הצעד הזה, כי אי אפשר ליהנות רק מהשלכות חיוביות של המהלך ולא מהשלכות שליליות במקרה ויהיו כאלה".

איך ראית את הצבתה של לטם גל במקומך ברשימה, כהתרסה של חיים נגדך?

"אני חושב שהמהלך הזה היה בעיקר מיותר. לטם היא מנהלת מוכשרת ובולדוזרית שיודעת להוביל תהליכים ויש לה הרבה מאוד הישגים ובמה להתגאות, אבל היא לא מתאימה להיות חברת מועצה ואמרתי לה את זה. לא כל מנהל מוכשר מתאים להיות נבחר ציבור, ולא כל חבר מועצה או נבחר ציבור מתאים להיות מנכ"ל. היא קיבלה החלטה מאוד אמיצה לוותר על מקומה ולפנות אותו עבור שמעון גואטה, וזה מהלך נכון גם עבורו וגם עבורה. לדעתי, ברגע האמת חיים לא חשב שאני אלך על כל הקופה ואעשה את הצעד הזה. אולי אפילו קצת הופתע מהתעוזה. הוא הציע ללטם את המקום שלי ברשימה יום אחרי שסיכמנו על הפיצול, כשריענון הרשימה שלו והצורך להביא קולות חדשים היה צריך לבוא ממקום אחר לגמרי".

מה המסקנה המרכזית שלך מהמהלך?

"שבסוף חיים ביבס מסתכל על שולחן המועצה ויודע מי באמת איתו ועל מי הוא יכול לסמוך ועל מי לא. בשורה התחתונה זה לא השתנה ביחסים בינינו, גם במערכת הבחירות הזו כשלא הייתי קרוב אליו".

מה דעתך על מינוי אילן בן סעדון לתפקיד סגן ראש עירייה בשכר?

"אדם שמבקר ומלכלך על ראש העיר במשך קמפיין שלם לא יכול להיות אחר כך סגן שלו וחלק מהקואליציה שלו".

אתה אומר דברים קשים…

"בפאנל המועמדים שהתקיים לפני הבחירות אילן אמר דבר מדהים. הוא אמר שראש העיר לא איפשר הכנסת מוניות שירות לעיר, כתרגיל או קומבינה שהוא רקח ביחד עם שר התחבורה ישראל כץ. הוא גם אמר שביבס מנע הקמה של תחנות אוטובוס מקורות כדי שלא יהיו לבן סעדון הישגים לקראת הבחירות. אתה מבין כמה זה חמור? שסגן ראש עיר טוען שראש העיר פוגע בעיר שלו ובתושבים בגלל שיקולים פוליטיים?"

אבל דברים כאלה מתרחשים בקמפיין בחירות, לא?

"זה לא צריך להיות. ואני בכלל לא מדבר על זה שחלק מהפעילים של בן סעדון אמרו לתומכים שלהם לשים פתקים ירוקים בקלפי (פתק ירוק היה פתק נגד הצבעה לביבס כראש עירייה, י.ג). הרי כל הקמפיין אילן טען שראש העיר לא נתן לו לעבוד בתחום התחבורה ולא הוא אשם בבעיות שנוצרו. והנה הוא מקבל את התיק שוב. התחבורה הציבורית בעיר היה נושא משמעותי וכואב שהרבה מאוד אנשים מייחלים בו לשינוי דרמטי אחרי הבחירות, וזה בא לידי ביטוי גם בתוצאות. לדעתי זה לא יקרה, בגלל השארת התיק אצל בן סעדון".

אולי ביבס היה צריך להכניס את אבי אלבז לתוך הקואליציה?

"אני לא חושב שזה היה הפיתרון הנכון, ובטח לא היה מחזיק מעמד לאורך זמן. לא מול אבי אלבז עצמו ולא עם אדם כמו גלעד ביהרי. לאורך הקמפיין שאלו אותי מה ההבדל ביני לבין אלבז, כי גם אנחנו ב'דור הבא' מציגים השקפה צעירה וחילונית פלורליסטית. התשובה הייתה פשוטה: אנחנו אומרים מה נעשה ולא מה לא יהיה. אנחנו לא אנטי דתיים, אנחנו פרו חילוניים. אלבז לא הציג בקמפיין אפילו הישג אחד עבור הציבור החילוני בעיר. גם לא פיתרון ישים לנושאים ותחומים שחשובים לתושבים. אנחנו באנו עם פיתרון של הכנסת מוניות שירות בעיר שיכול לעבוד גם בשבת. אלבז, חוץ מלצעוק שצריך תחבורה ציבורית בשבת, לא הציג שום פיתרון חוקי או תקציבי. עם אדם כזה קשה מאוד לבנות שותפות קואליציונית אמיתית ולייצר שיתוף פעולה אמיתי ולכן טוב שהוא נשאר באופוזיציה".

בסופו של דבר הופתעת מתוצאות הבחירות? חשבת בכלל שתקבל שני מנדטים? 

  "תוך כדי הקמפיין, בחוגי הבית, עבודת השטח והמפגשים עם הצעירים בפאבים, הבנו שיש התעוררות גדולה ויש כאן הזדמנות להישג ושינוי גדול. הרגשנו את זה בשטח וגם נתוני התומכים שאספנו הראו מגמה דומה. הלכנו והתחזקנו לאורך הדרך. צעירים הצטרפו והבטיחו לצאת להצביע והמומנטום הלך ונבנה. לכן לא ממש הופתענו. עבדנו מאוד קשה. האמנתי שאנחנו מקבלים שלושה מנדטים והאכזבה הכי גדולה שלי בקמפיין זה שרן שגב, מספר שלוש ברשימה, לא נכנס. ידעתי שנביא מעל 4,000 קולות והערכתי שלפי שיעור הצבעה של חמישים אחוז זה יהיה שווה לנו שלושה מנדטים. כמות הקולות הזו הספיקה לבן סעדון בפעם הקודמת לארבעה מנדטים. אחוזי ההצבעה הגבוהים הפתיעו את כולם ללא ספק".

השאלה האחרונה והמתבקשת – האם תתמודד לראשות העיר בבחירות הבאות?

"קראתי את כל הראיונות של המועמדים לפני הבחירות בעיתון שלך, וראינו את התוצאות של כל המועמדים שהצהירו שהם יהיו ראש העיר הבא ויחליפו את ביבס. הבטחתי לעצמי שאני לא אהיה אחד מהם. צריך תמיד לשמור על צניעות ורגליים על הקרקע. בטח בתקופת בחירות, ועוד יותר אחרי הישג יפה כמו שהבאנו".

כלומר העסק פתוח?

" זה כרגע מה שאני יכול לנפק".

תגובת אילן בן סעדון

"איני רואה צורך להגיב לאלעד. אנחנו ממשיכים להוביל את מהפכת התחבורה הציבורית בעיר, מהפכה שהחלה עם פתיחת מרכז התחבורה, הגדלת הקווים העירוניים והבינעירוניים, סלילת עשרות ק"מ של שבילי אופניים וכן בשלב הבא, פרויקט שאני מוביל וכבר מבשיל – הכנסת מוניות השירות לעיר.

איני מתעסק בפוליטיקה הקטנה אלא בקידומה ובפיתוחה של העיר. לא בדיבורים אלא במעשים בשטח. אני מאחל לכלל חברי המועצה קדנציה מוצלחת ומלאה בשיתופי פעולה".

2018-11-28 00:00:00
2018-11-28 00:00:00

כתבות נוספות

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

המשך קריאה »

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך