גישור במקום מאבק

על רקע העלייה המתמדת בשיעור המתגרשים בישראל, עורכת הדין והמגשרת גילה עיני ממודיעין מסבירה מדוע חשוב כל כך לבצע את התהליך בגישור ולא בבית המשפט, ואיך היא מצליחה להוריד את מפלס החיכוך באופן שיאפשר יחסים תקינים בין הזוג המתגרש גם לאחר הגט

על פי הנתונים הרשמיים קיימת עלייה עקבית של מעל -5% מידי שנה של זוגות שמתגרשים. עם נתונים כאלה, אין זה פלא שרבים תוהים איך עוברים גירושין בשלום, ואיך צולחים את טלטלת הפרידה עם "מינימום נזקים ברכוש ובנפש". אמנם התשובה לכך מורכבת ומשתנה ממקרה למקרה, אך דבר אחד ברור כמעט לכל העוסקים בתחום: גירושין בהסכמה בהליך גישור נהנים מיתרונות רבים לעומת מאבקי גירושין בבית המשפט.

עורכת הדין גילה עיני ממודיעין, המתמחה בדיני משפחה, גישור וגירושין, מסבירה: "גירושין בהסכמה בהליך גישור הם הדרך הטובה ביותר לסיים את חיי הנישואים, והדברים נאמרים ביתר זאת בגירושין עם ילדים. מחקרים אשר בדקו את הנושא עמדו לא אחת על ההשלכות שיש להליכי גירושין על הילדים המשותפים. אגב, השלכות אלו אינן נוגעות רק להיבטים פסיכולוגיים וחברתיים, אלא גם משפיעים על רווחתם הכלכלית של הילדים ועל הקשר שלהם עם הוריהם ביום שלאחר מתן הגט. היבט חשוב נוסף שיש להתייחס אליו מבחינת הילדים הוא אופי הקשר שנותר בין ההורים לאחר הפרידה. מאבקים משפטיים עקובים מפסקי דין והחלטות ביניים עלולים להביא את ההורים ל"קו הסיום" כאשר הם מותשים, מאוכזבים ובעיקר כעוסים. מכאן, הדרך לנתק בין ההורים או לתקשורת לקויה הוא קצר. מיותר לציין כי יש לכך גם השפעה ישירה על הילדים (ובמיוחד על ילדים קטינים). לעומת זאת, גירושין בהסכמה יכולים בהחלט לאפשר להורים לנהל לאחר הפרידה מערכת יחסים סבירה. הליכי גירושין בהסכמה יכולים לשים את הילדים במרכז מבחינת סוגיות קריטיות לגביהם, כגון משמורת, הסדרי ראיה, מזונות ועוד".

אילו עוד יתרונות יש להליך?

"גם בפן הכלכלי גירושין בהסכמה בהליך גישור "זולים" יותר בכ-25%-50% מהליכי גירושין בבית המשפט. גירושין פוגעים כמעט באופן מיידי בחוסן הכלכלי של הצדדים (או למצער, של אחד מהם). כאשר הפערים בין הבעל והאישה משמעותיים מבחינת נכסים והשתכרות הדברים נאמרים ביתר שאת. במקרים אלה מאבקים משפטיים עלולים לגרום לתוצאות שאינן מתאימות לצדדים ביום שאחרי. הוסיפו לכך את העלות הגבוהה של ההליך המשפטי, היקר משמעותית מהליך של גירושין בהסכמה, והרי לפניכם מתכון בטוח למצוקה פיננסית".

איך זה קורה?

"בהליך הגישור שני הצדדים פורטים את מלוא זכויותיהם ונכסיהם ומחלקים את "העוגה" בצורה הטובה ביותר. חשוב להדגיש כי גם כאשר הגירושין מתבצעים אל מול מגשר, וגם כאשר הצדדים מיוצגים על ידי עורכי דין ועורכים הסכם גירושין, טווח הפעולה מבחינת חלוקת הרכוש הוא רחב. הצדדים אינם חייבים להיצמד להוראותיו הדווקניות של חוק יחסי ממון, ויכולים למשל לקבל החלטות אשר יקלו על חייהם לאחר הפרידה.

מה צריכים לדעת לזוגות שעומדים לפני התהליך?

"ההחלטה להתגרש איננה החלטה קלה ותמיד היא מלווה בתחושות מעורבות. גירושין בהסכמה הם נתיב פעולה אשר מאפשר לבני הזוג לבצע את המהלך בצורה הטובה, המהירה, האפקטיבית והצודקת ביותר. התהליך נעשה בהסכמה ובאמצעות שיחות משותפות ללא הטחת האשמות הדדיות, על ידי עורכי דין מול שופט או דיין. כמו כן, מדובר בהליך עם שקיפות רבה, אשר אמינות ורצון טוב עומדים בבסיסו. בניגוד להליכי גירושין בבית המשפט, גירושין בהסכמה אינם מאופיינים במאבק יצרי, אלא בתפיסה בוגרת המקפידה לראות גם את היום שאחרי הגט. גירושין בהסכמה בהליך גישור הם ללא ספק נתיב פעולה נכון וטוב, המציע שורה של יתרונות יחסיים ומוחלטים לעומת גירושין בבית משפט. בדומה לכל מחלוקת משפחתית, ככל שהדברים מסתיימים בהסכמה בין הצדדים, כך הסיכוי שהמחלוקת לא תעלה בעתיד גדול יותר. כאשר מדובר על גירושין, ובפרט על גירושין עם ילדים משותפים, הדברים נאמרים ביתר שאת".

מה ייחודי בשירות שאת מעניקה?

"השאיפה לפתור את הסכסוך המשפחתי בהסכמה היא תפיסת העולם שמנחה אותי, ובפרט כאשר מדובר בגירושין עם ילדים. אני מאמינה שעליי להיות תמיד זמינה ללקוחות, ובעיקר להקשיב להם. מצד אחד, תמיד אנסה להוביל הסכסוך לכמה שפחות עימותים משפטיים, ומצד שני אדע מתי כבר אין ברירה ויש להפשיל שרוולים, לעמוד לימין הלקוח בכל הערכאות והטריבונלים ולעשות את כל שנדרש לעשות. לטעמי, רצוי מאוד לפנות למגשר שהוא עורך דין לענייני משפחה, אשר ניהל בהצלחה גישורים בתחום המשפחה ומכיר היטב את החוק והפסיקה הרלוונטיים והעדכניים. מלבד הידע המשפטי והניסיון המקצועי, חשוב מאוד כי למגשר יהיו מיומנויות וכישורי מנהיגות והובלה, לצד אדיבות וסובלנות, כך שיוכל להתמודד עם הכעסים והמתחים בין הצדדים ולייצר אווירה טובה ובטוחה אשר תאפשר לצדדים להתבטא בחופשיות. תפקיד המגשר למקד את השיח ולהגדיר בצורה מדויקת את המחלוקות הקיימות בין הצדדים לסכסוך. חשוב לציין כי על מנת שהליך הגישור יצלח הצדדים צריכים להגיע נכונים להידברות ופשרה".

 עורכת הדין והמגשרת גילה עיני היא בעלת תואר שני ומשרד עו"ד המתמחה בדיני משפחה וגישור בדיני משפחה. במשרדה ניתן דגש על מתן מענה אישי ומקצוענות ברמה גבוהה במיוחד, בדגש על חשיבה עסקית, תכנון אסטרטגי וטקטי וניהול מו"מ מורכב, ויכולת ייחודית בהתנהלות בינאישית. "משרדי נותן מענה לכלל הסוגיות בדיני המשפחה, לרבות: ייצוג בבית המשפט ובבית הדין הרבני, גישור להסכם גירושין, גירושין בשיתוף פעולה, הסכמי ממון, הליכי גירושין, משמורת, משמורת משותפת, מזונות ילדים, מזונות אישה, ידועה בציבור, אפוטרופסות, אבהות, חלוקת רכוש, איזון משאבים, פירוק שיתוף, צוואות וירושות. כמו  כן, משרדי עובד בשיתוף פעולה עם מומחים המשלימים את מעטפת הייצוג בתחום המעמד האישי על כל רבדיו".

 איך התחלת את דרכך המקצועית?

"הגעתי לעולם המשפט לאחר עשייה ניהולית בתפקידים בכירים בחברות היי-טק, תפקידים שדרשו התנהלות בינאישית, חשיבה עסקית, תכנון אסטרטגי וטקטי וניהול מו"מ מורכב ברמה גבוהה במיוחד. החלום לעסוק בעריכת דין תמיד פעם בקרבי, בפרט לאור תחושת צדק עמוקה שמלווה אותי מצעירותי. בעקבות סכסוך משפחתי כאוב של חברה יקרה וקרובה, נחשפתי לעולם המורכב של הפרידה והגירושין. שיחות על משפט ועל צדק גרמו לי לקחת את הצעד. השלמתי שני תארים נוספים במשפטים ויצאתי לדרך עצמאית. בחרתי בדיני משפחה משום שזה ענף ייחודי, שהוא לא רק מקצועי אלא נוגע בחיים של אנשים ודורש אמפטיה, הכלה, תכנון מהלכים, יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסא ובעיקר יכולת גישור והבנה. מדובר בדיני נפשות של ממש, שכן תפקודו של עורך דין בתחום הזה עשוי להיות ההבדל שבין משפחה מפורקת ומסוכסכת למשפחה שממשיכה לחיות בהבנה ושיתוף פעולה".

 יש איזה רגע מכונן שזכור לך במיוחד?

"עולמו של עו"ד לדיני משפחה עמוס ברגעים אישיים ומרגשים. תיק אחד שזכור לי יותר מכל היה מקרה בו ליוויתי אם לשני ילדים, בהליך גירושין שהתחיל כסכסוך מורכב עם כל הפוטנציאל להפוך לחבית נפץ. לשמחתי, הצלחתי להנמיך את הלהבות תוך שאני מדריכה את הלקוחה ובן זוגה למצוא פתרונות בהסכמות. כשהבת הגדולה של השניים שלחה לי מכתב תודה לאחר חגיגת הבת-מצווה, וסיפרה בתמימותה ובחוכמתה על האופן שבו המשפחה מתפקדת, לא הייתה מאושרת ממני".

דף הפייסבוק של עורכת הדין גילה עיני.

צילום: פרטי

כתבות נוספות

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך