"האיחוד עם מודיעין עשה לנו רק טוב"

יהודה גולן
2018-07-09 01:00:00
2018-07-09 01:00:00

איתן מנור מרעות, בקרוב פנסיונר של "אל על", החליף את אייל הנדלר  בסיעת "מכבים רעות" והוא כבר מכין אותה לקראת הבחירות • האם הוא ירוץ מטעמה כמס' 1? ימים יגידו

ארבעה חודשים לפני הבחירות לרשות המקומית ומועצת העיר שינתה את פניה כשאיתן מנור, תושב רעות ונציג סיעת "מכבים רעות" נכנס במקומו של אייל הנדלר תושב מכבים שהחליט לפרוש מהחיים הפוליטיים. לא ברור אם מנור יוביל את הסיעה בבחירות הקרובות או שהחברות במועצת העיר תהיה מבחינתו אפיזודה חולפת , כי אפילו מלאי ישיבות המועצה שנותרו עד לבחירות שעומד על שתיים, הוא לא יוכל למלא בגלל עבודתו כטייס באל על ושהותו בחו"ל בימים לא מעטים.

איתן, למה היית צריך את זה עכשיו?

"אני מספר שתיים ברשימה והסכמתי להיכנס לתפקיד כדי להכין את עצמי ואת הסיעה לקראת מערכת הבחירות. אני לא יודע אם אני אהיה זה שיוביל את הסיעה או מישהו אחר אבל לפחות נגיע מוכנים לבחירות".

ספר לקוראים קצת על עצמך…

"נולדתי וגדלתי עד גיל שמונה בקיבוץ כרמיה עד שהורי עזבו לאשקלון. התגייסתי בשנת 1970 לקורס טיס ושירתתי כטייס מסוקים. עשיתי הסבה לקרב והטסתי במך שנים מטוסי סקייהוק עד לשחרורי בשנת 1994. השלב הבא היה אל על וכיום אני קברניט בכיר בחברה, בשלבי פרישה לפנסיה וממשיך להדריך באירופה ובישראל על הסימולטורים של החברה. נשוי לעופרית ואב לארבעה, בוגר אוניברסיטת תל אביב ובר אילן במקצועות היסטוריה גיאוגרפיה וכלכלה. בספטמבר 1993 הגענו לרעות".

זוכר חוויה מיוחדת מהתקופה כטייס?

"מלחמת יום כיפור אני טייס מסוק ויצא לי להילחם מול שישה מיגים מצרים. זה היה ממערב לתעלת סואץ. לקחתי אנשי מודיעין לגיחה לאחד מבסיסי טילים שנפגעו. הורדתי אותם כדי שיחפשו מסמכים בסוללה ומידע על הטילים, אבל אז הגיעו שישה מיגים מצרים מיד רצתי למסוק והמראתי כי הכי מסוכן זה על הקרקע. המכונאי המוטס שלי החל לירות במאג על המיגים, אני התחלתי לבצע תמרוני התחמקות שהתאמנו עליהם בנוהל תמרון נגד מיירט, המיגים עשו מעגל אינדיאני סביבנו וכל פעם מיג אחר צלל לעברנו וירה, המשכתי בתרגילו ההתחמקות והמכונאי המוטס משיב באש מקלעים עד שלפתע הם הסתלקו מהזירה. יתכן שהדלק אזל להם. אז ירדתי חזרה לקרקע לאסוף את אנשי המודיעין שנשארו בבסיס הטילים".

עם העיסוקים הרבים שלך וההיעדרות מהארץ אתה מרגיש שאתה יכול לעסוק בפוליטיקה המקומית?

"אני בשלבי פרישה מאל על ובתוך כמה חודשים אהיה פנסיונר ממש, לכן המחויבויות לעשייה הציבורית היא מחוייבות קיימת וחזקה. גם כשהייתי בתחילת הדרך כטיס באל על והגענו לרעות עסקתי בפעילות ציבורית. הייתי חבר בכל ועדי ההורים בבתי הספר שבו למדי ילד ויו"ר ועד ההורים ביישוב, כי ראיתי בחינוך את הנושא החשוב ביותר עבורנו. חברתי אז לספקטור שהיה ראש המועצה המקומית מכבים-רעות עוד לפני שהעיר מודיעין בכלל קמה".

מה היתה עמדתך כשמודיעין התאחדה בשנת 2003 עם מכבים ורעות?

"בהתחלה הייתי מאד נגד האיחוד. השתתפתי באופן קבוע בהפגנות שהיו נגד האיחוד. הייתי מאד פעיל נגד האיחוד כי פחדתי שהיישוב ייאבד את אופיו. תמיד רציתי לשמור על צביון הרובע כיישוב איכותי קטן וחששתי מהקרבה לעיר הגדולה".

והיום?

"היום אני מאד בעד האיחוד. בראייה לאחור אני מבין שהאיחוד רק עשה לנו טוב. החשש מלהיות בצלה של העיר הגדולה התברר כלא נכון, כי מכבים רעות הצליחה לשמור על הצביון שלה. אני חושב שהיום כולם מבינים שמכבים רעות מקבלת ממודיעין הרבה יותר ממה שהיא נותנת לעיר".

ולמרות זאת יש עדיין הרבה מתנגדים לאיחוד הזה…

"אני לא חושב שיש הרבה. אני חושב שרוב תושבי מכבים רעות היום הם בעד האיחוד. נכון שיש מיעוט צעקני שמתנגד אבל צריכים לחשוב בהגיון ולשאול איפה מכבים רעות תוכל לקבל יותר –  כיישוב עצמאי או כחלק מהעיר מודיעין? והתשובה ברורה. הרי גם במודיעין יש תושבים שמתנגדים לאיחוד וחושבים שהעיר משקיעה במכבים רעות יותר ממה שצריך".

עם איזו אג'נדה אתה בא למועצה ולבחירות הקרובות?

"עם מטרת על והיא לשמור על צביון הרובע כשכונה שקטה ואיכותית, עם האופי המיוחד שלנו כיישוב קהילתי שאמנם הוא חלק מעיר גדולה אבל עדיין יש לו את השוני בסגנון החיים, בסגנון הבנייה, באכפתיות בין התושבים"

אפרופו סגנון בנייה – ברעות מתנהל בימים אלה מאבק קשה נגד רוכשי בתים חדשים שהורסים את הבתים הפשוטים יחסית ומקימים תחתם וילות ענק.

"אני יודע שיש תופעה כזאת ואני לא אוהב את זה. אם אכנס למועצה אפעל לכך שינציחו ברובע מכבים רעות את הבנייה המקורית הקיימת. אפעל כדי שלא יוכלו להרוס בתי קיימים מהיסוד ולבנות במקומם אלא רק להרחיב בתים קיימים. זו תהיה טעות להפוך את רעות לפרוייקט של 'בנה ביתך'".

אתה אופטימי בעניין הזה?

"כן. כי אני יודע ששמירת הציביון המיוחד של מכבים רעות חשוב גם לראש העיר ביבס וכל עוד הוא ידבק בכך, נצליח בזה"

מה ההערכה שלך לגבי הבחירות הקרובות?

"נעשה ככל שניתן לחזק את כוחנו ואני חושב שאם נעבוד קשה נצליח להכניס שני נציגים למועצת העיר. בקרוב נקבל החלטה בסיעה האם נרוץ במקביל גם לוועד הרובע וגם למועצה ונאייש את התפקידים והמקומות ברשימה. אני לא בטוח אם אני אהיה ראשון ברשימה או לא, אבל תהיה לנו נציגות חזקה ללא ספק".

ואם אתה לא בטוח שתהיה ברשימה הבאה מה היה ההגיון להיכנס עכשיו לארבעה חודשים?

"ראשית כדי להחליף את אייל הנדלר, אבל בעיקר כדי ללמוד ולהכין את הקרקע לקראת הבחירות הבאות. אם אני אהיה ברשימה אז ברור שהתקופה הקרובה היא בית ספר טוב עבורי ואם לא אהיה ברשימה אז אעביר את החומר למועמד שלנו. כבר הייתי אצל מנכ"ל העירייה לישיבה שהוקדשה ללימוד הפעילות במועצה ומה לעשות. אני עכשיו מאיש ציבור לכל דבר".

כתבות נוספות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

כשמימון וצה"ל נפגשים במודיעין

השבוע בעיר: שירי מימון מגיעה לעיר עם להיטיה הגדולים ובליווי תזמורת צה"ל, לילה של כוכבים בגבעת רגב, חגיגת קיץ במע"ר והופעה של הגרובטרון

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

צפירת אמת

פרשת החיילות-סוהרות שהוקרבו בידי שירות בתי הסוהר כדי להשיג "שקט תעשייתי" היא מהחמורות שידעה המדינה

המשך קריאה »

דלתות מסתובבות

אחרי עונה טובה בקריית שמונה נדב נידם, שגדל בעירוני מודיעין, רצה לחזור למכבי תל אביב ואל המאמן שנתן לו צ'אנס ראשון בליגת העל. מבול ההחתמות הביא אותו בסופו של דבר בהשאלה אל הפועל ירושלים

המשך קריאה »

טובה לסביבה?

אישור תכנית המתאר החדשה קבע עובדות בשטח גם בנושא סוגיות סביבתיות רבות, ובקרב הפעילים הירוקים הדעות חלוקות

המשך קריאה »