האתגר הגדול של ה-1 בספטמבר

ערן קמינסקי
2036-08-10 01:07:00
2036-08-10 01:07:00

ראש מנהל החינוך הציגה את מתווה החזרה ללימודים, שיתנהלו במרבית השכבות בשילוב בין למידה בבית הספר ולמידה מרחוק, כאשר כעת ינסו בעירייה להתמודד עם הצורך לגייס עוזרי חינוך בהתראה קצרה

(צילום ארכיון: 

ראש מנהל החינוך, בתיה שוכן, הציגה בישיבת המועצה ברביעי שעבר את סיכום השנה במערכת החינוך העירונית, בנוסף להיערכות העירייה לקראת השיבה ללימודים בעוד כשלושה שבועות.

אמנם נכון להיום דבר עדיין לא סופי, וככל הנראה שינויים רבים עוד יבוצעו במתווה משרד החינוך לחזרה ללימודים, אבל במנהל החינוך בעיריית מודיעין החלו כבר להתארגן לקראת האתגרים הרבים של הלימודים בעידן הקורונה.

על פי שוכן הלימודים בגני הילדים יתנהלו כסדרם, כאשר בגני החובה המשתייכים לחטיבות הצעירות בבתי הספר ישנה אפשרות כי לא ילמדו בימי שישי. גם כיתות א'-ב' לא יפוצלו והלימודים יימשכו במתכונת הרגילה, אולם יסתפקו השנה בחמישה ימי לימוד בלבד.

תלמידי כיתות ג' יחולקו לקפסולות בנות לא יותר מ-18 תלמידים, וילמדו חמישה ימים בשבוע בשעות 08:00-12:45. כך יתנהלו הלימודים גם בשכבות ד', כאשר ייתכן כי בחלק מבתי הספר כן ילמדו בשישי במקום באחד מימות השבוע.

בשכבות ה'-ו' תהיה מתכונת הלימודים שונה, כאשר גם כאן הלמידה בבתי הספר עצמם תהיה בקפסולות של עד ל-18 תלמידים. לדברי שוכן מתווה משרד החינוך מחייב כרגע שני ימי לימודים בבתי הספר עצמם, אולם בעירייה נערכים גם למספר רב יותר, כאשר ימי הלימוד ושעות הלימודים ייקבעו בהתאם למאפייניו ויכולותיו של כל בית ספר. נכון לרגע זה הכוונה היא ששכבות ז'-י"ב ילמדו בבתי הספר רק יומיים ושאר הימים בלמידה מרחוק. במערכת החינוך המיוחד הלימודים יתנהלו כסדרם, ותכנית מותאמת תיבנה עבור נוער בסיכון.

במסגרת ההיערכות הלא שגרתית הוסיפה שוכן כי העירייה תמשיך לספק ציוד ללמידה מרחוק לילדים ממשפחות הזקוקות לסיוע בנושא, בנוסף להקצאת תקציב עבור פעילויות העשרה חווייתיות ולציוד היגיינה לכל בית ספר. גם חיים ביבס התייחס לנושא ואמר כי "לא יהיה ילד שלא יוכל ללמוד מהבית בגלל חוסר בציוד. אנחנו עושים שיתוף פעולה של הרשויות המקומיות עם החשב הכללי, כדי לתקצב את העניין".

בשל חלוקת הכיתות לקפסולות נוצר כעת צורך במספר רב יותר של מורים, כאשר בעירייה כבר הנחו את מנהלי בתי הספר להתחיל באיתור עוזרי חינוך פוטנציאליים. על פי שוכן טרם התקבלה החלטה האם להסתייע בסטודנטים לחינוך או להקצות תוספת שעות תקן לבתי הספר, כאשר גיוס עוזרי חינוך במספרים גדולים מהווה כיום "אתגר אמיתי", כדבריה. בתגובה להערה של חבר המועצה ברוך בוחניק, שסיפר כי נציגי חברת מיקרוסופט פנו והציעו סיוע בהכשרת מורים למתכונת הלמידה מרחוק, ענתה שוכן כי "הנושא בטיפול".

המספרים לא משקרים

עוד במצגת פירטה שוכן את הנתונים הרשמיים, מהם עולה כי נמשכת הירידה האיטית במספר התלמידים בעיר, ובמיוחד מגמת הקיטון בשכבות הצעירות.

את שנת הלימודים תשפ"א יפתחו בעיר 27,302 תלמידים, זאת לעומת 27,431 בשנה שעברה. בגני הילדים בעיר ילמדו השנה 3,804 תלמידים, זאת לעומת 3,905 בשנה שעברה. בבתי הספר היסודיים ילמדו 11,125 תלמידים (11,474 בשנה שעברה) ובעל יסודי ילמדו 12,373 תלמידים, זאת לעומת 11,992 בשנת הלימודים תש"פ.

אחד הנתונים המעניינים ביותר במצגת של שוכן היה זה המתייחס לבעיה הדמוגרפית המטרידה את עיריית מודיעין בשנים האחרונות. אם בשנת 2005 היה שיעור תלמידי הגנים מבין כלל תלמידי העיר 22.6%, הרי שהשנה הוא יעמוד על 13.9% בלבד, נתון שכידוע מעמיד בסכנת סגירה או איחוד שבעה בתי ספר יסודיים בעיר. לאחר סיום דבריה של שוכן התייחס לנושא מויש לוי, סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, שאמר כי "סגרנו לא מעט גני ילדים בשנים האחרונות". ראש העירייה, חיים ביבס, ענה לדבריו של לוי ואמר כי "ההחלטה שלא לאחד בתי ספר הייתה נכונה. אם הצלחנו להחזיק את מעוז המכבים, בית ספר בשכונה הכי מבוגרת בעיר, למעלה מעשור אז אפשר להחזיק גם את האחרים". חילופי דברים מרומזים אלו מגיעים כזכור על רקע החלטת ביבס להשהות את תכניות מנהל החינוך להתחיל להיערך לאפשרות כי ייאלצו לסגור בתי ספר יסודיים או לאחדם בשל הבעיה הדמוגרפית, כפי שפרסמנו כאן לפני כשנה. עוד מתברר כי שיעור תלמידי העל יסודי בעיר גדל בשנים אלו מ-34.3 אחוז ל-45.3%.

בסך הכל ייפתחו השנה 152 כיתות גן (39 מתוכן בחינוך המיוחד), 31 בתי ספר יסודיים ו-13 על יסודי. בראשון לספטמבר ייחנך בית הספר היסודי החדש בשכונת נופים – בית הספר חופים, בו נבנו 18 כיתות, בנוסף לשמונה גני ילדים חדשים בשכונה המתאכלסת בימים אלו. עוד השנה ייפתח מבנה האומנויות החדש בתיכון עירוני א'.

כמו כן נמצאים כעת בתהליכי בינוי/אישור: הרחבת תיכון מו"ר, הרחבת אבני החושן בשש כיתות נוספות, בניית בית הספר הממ"ד "נוף הרים" בשכונת נופים שיכלול 24 כיתות+4 כיתות גן ויהיה מוכן בספטמבר 2021, בניית בית הספר העל יסודי "נופים" בשכונה שנמצא בתהליכי אישור, ואישור הקמת מוסדות החינוך בשכונת מורשת ההולכת ונבנית. בשכונה החדשה יוקמו 35 כיתות גן, 2 בתי ספר יסודיים ממלכתיים שיכללו 18 ו-24 כיתות לימוד, בית ספר יסודי ממ"ד עם 24 כיתות, על יסודי "חדשני" שבו ייבנו 42 כיתות ושני בתי ספר על יסודיים ממלכתיים-דתיים עם 24 כיתות כל אחד.

כתבות נוספות

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »