הביקורת שטרם נחשפה

יהודה גולן
2018-08-29 01:00:00
2018-08-29 01:00:00

שתי תביעות משפטיות שמתנהלות בימים אלה נגד "טרם" (מצד עובדים של החברה) חושפות ליקויים שנמצאו בסניף מודיעין ולא פורסמו • למרות שהתבצעו ע"י משרד הבריאות • עיקרם: החברה מאפשרת לעובדים בלתי מוסמכים לבצע טיפולים בשלב המיון הראשוני • "טרם": "לצערנו בתקופה האחרונה משרד הבריאות מבקש לשנות את הנוהג הקיים. אנו פועלים להסדיר את הנושא"

תביעות משפטיות שמנהלים עובדי "טרם" נגד החברה חושפות דו"ח ביקורת פתע שהתקיימה בסניף במודיעין. הביקורת היתה אמנם לפני שנתיים אך "טרם" הצליחה לשמור עליה בסוד (באופן טבעי) – עד עתה.

את הביקורת קיימו אנשי משרד הבריאות בדיוק בסוף אוגוסט 2016. היא חשפה ליקויים בתיפקוד אנשי הצוות הרפואי במקום. חלק מהמימצאים הועברו לד"ר בועז לב הממונה על תלונות הציבור במשרד הבריאות וזה העביר למשטרה חומר בחשד בעבירה פלילית. עד לשעת סגירת הגליון לא ברור מה אירע בעקבות החשד לעבירה הפלילית.

מטרת הביקורת, עפ"י משרד הבריאות, היתה בדיקת ניהול התרופות בסניף, סמכויות והכשרת הצוות הסיעודי והרפואי. לפי הדו"ח, המוקד הרפואי מטפל בכשישים אלף פונים בשנה וכולם מקבלים, לפני הכל, מיון ראשוני ("טריאז'") על-ידי הצוות שמוגדר כ"סיעודי". כאן גם מתחילה הבעייה. מתוך הדו"ח: "במוקד מועסקים כ-24 אנשי 'צוות סיעודי' מתוכם 5-6 חובשים שעברו קורס במד"א, 3-4 אחיות והשאר הם פרמדיקים, סטודנטים לסיעוד וסטודנטים לרפואה. חלק מאנשי הצוות (לפחות 8) עברו הכשרה פנימית של 'טרם' שאינה מוכרת ע"י משרד הבריאות ונקראים ע"י טרם 'עוזרי רופא'. לאחר ההכשרה מועסקים 'עוזרי רופא טרם' באבחון, מתן הוראות רפואיות ושחרור תחת השגחת רופא אחר במשמרת".

 ע"פ מכתב שנשלח ממשרד הבריאות להנהלת טרם לא ניתן להשתמש בכינוי "עוזרי רופא" אלא רק למי שעבר קורס "עוזרי רופא" של משרד הבריאות לצורך עבודה בבתי חולים בתפקידים ומחלקות ספציפיות שהוגדרו בתקנות.

לפי הדו"ח, בפרוטוקולים הטיפוליים של טרם מודיעין יש חריגה מסמכויות הצוות הסיעודי: אחות, פרמדיק וסטודנט לרפואה יכולים כבר בטריאז' לתת למטופל טיפול תרופתי ללא בדיקת רופא והוראת רופא. למשל – זריקת וולטרן לשריר, מתן אקמול ונורופן בצורת עירוי לווריד, אינהלציות ונטולין ובריקלין, הפניות לבדיקות דם ובדיקות הדמייה מבלי שהמטופל נבדק ע"י רופא

הדו"ח ממשיך: "פרמדיקים וסטודנטים לרפואה מועסקים כ'אחות' במוקד. מבצעים פעולות שאינן מותרות ע"פ החוקים והתקנות. קיימים נהלים של טרם לגבי הסמכויות של בעלי תפקידים שאינם מוכרים במשרד הבריאות, בהם חובש, סטודנט לרפואה ופאראמדיק".

כותב הדו"ח, המגיסטר יעקב כץ, מסכם: "נמצאה חריגה בוטה מסמכויות ה'צוות הסיעודי' במוקד טרם מודיעין ונמצאו ליקויים משמעותיים בניהול הרוקחי בסניף".

מספר שבועות לפני אותו ביקור בדקו אנשי משרד הבריאות את הסניף בהיבט הרוקחי. כלומר – שמירת תרופות בתנאים נאותים. וכך נכתב בסיכום: "הופתענו לראות שהמקום שהיה מיועד למיהול ושמירת תרופות בוטל ע"י צוות המרפאה מבלי לדווח על כך למשרד הבריאות. "גרוע מכך – איחסון ומיהול תרופות הועבר למעבדה לביצוע בדיקת דם".

הממצאים החמורים חייבו בדיקה נוספת ואכן ב-31 לאוגוסט נערכה שוב ביקורת בטרם מודיעין וגם אז לא תוקנו מרבית הליקויים כפי שעולה מהדו"ח. להלן עיקרי הליקויים שצויינו ע"י המבקרים: "אין מקרר ייעודי לתרופות, בתרופות הנפתחות לשימוש במרפאה כגון סירופים לא צויין תאריך פתיחת התרופה ולא ברור מתי נפתח התכשיר והאם ניתן עדיין להשתמש בו, במעבדת הדמים נמצאת הכספת לסמים מסוכנים, מקום שהיא איננה צריכה להימצא בו, ונמצאה חריגה בבדיקת טמפרטורה שהגיעה עד ל-24 מעלות צלזיוס, במהלך חודש אוגוסט כשתרופות צריכות להימצא בטמפרטורת החדר, אך דבר לא נעשה כדי לבדוק האם תרופות שנחשפו לטמפרטורות גבוהות שנצפו ראויות לשימוש. שורת הסיכום היתה: "נוהל ושמירת התרופות לא עומד לדרישות החוק ודורש טיפול מיידי".

במקרה אחר הגישה אישה שטופלה בסניף תביעה בגין פגיעה בה, כשאיש צוות שעל פי הדו"ח איננו מוסמך לכך נתן לה זריקת וולטרן ברגלה וכתוצאה מכך – לטענתה – היא קיבלה שיתוק ברגל ונפגעה.

הודאה של טרם בקיומם של נוהלי הטיפול הרפואי ניתן לראות בתובענה ייצוגית שהגיש פראמדיק שעבד בטרם נגד החברה. הפראמדיק עבד בסניפי הרשת בירושלים ובבני ברק והתובענה הייצוגית אושרה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב ע"י השופטת אסנת רובוביץ ברכש – לפני שבוע. היא אמנם עוסקת בנושא שכר ותוספות שכר שלא קיבל (לטענתו) אותו עובד ועוד כמה עובדים במעמדו, שהעניקו את הפרוצדורות הנוספות למטופלים. אבל מסעיף 31 ו- 32 בתשובת טרם לתביעה עולה כי החברה אכן טרם מכשירה עובדים בהליך פנימי להעניק טיפול רפואי כפי שקובע דו"ח משרד הבריאות.

להלן חלק מתשובת טרם לתביעה הייצוגית: "טרם פועלת כל העת לייעל את הטיפול במטופלים במרפאותיה ולקצר את זמן ההמתנה, על מנת לתת שירות טוב יותר. במסגרת זו החל בשנת 2010 ניסוי אשר מטרתו העיקרית הייתה לקצר את זמן ההמתנה של המטופלים ובמהלכו מספר מצומצם של עובדי מחלקת הסיעוד קיבלו הדרכה והסמכה מיוחדת לבצע פרוצדורות מסוימות במטופל או לשלוח את המטופל לבצע פרוצדורה, כל זאת לפני שהתפנה רופא לבדוק את המטופל.

"לדוגמה – כאשר הגיע מטופל עם חבלה המצביעה על שבר ניתן היה לשלוח אותו לצילום רנטגן באופן מיידי ללא צורך להמתין לאישור של רופא לבצע פרוצדורה ולחסוך למטופל זמן. במרוצת הזמן התברר כי קיצור התהליך טוב ויעיל ומספר המורשים לבצע פרוצדורות עלה והגיע למעל  50%  מעובדי הסיעוד. במקביל הוסדר קורס בנושא והחשש של עובדים ליטול אחריות התחלפה ברבות הימים ברצון שלא להישאר מאחור וכיום העובדים הם המבקשים לקבל את ההסמכה. כהחלטה ניהולית, החליטה טרם על תוספת שכר מיוחדת למי שיבצע את ההסמכה ואת התפקיד בפועל כדי לעודד את ביצוע ההסמכה. בתחילת הדרך נקבע, כי העובדים המבצעים את הפרוצדורות בפועל יקבלו תוספת שכר מיוחדת של 1.5 שקלים לכל שעת עבודה, תוספת המותנית בביצוע פרוצדורות בפועל".

בתגובה לפנייתנו נמסר השבוע מחברת טרם:

"טרם פעל ופועל בסטנדרטים הגבוהים ביותר ועל פי חוק. כידוע צוות העזר בסניפי טרם ובסניף מודיעין בפרט, רובו ככולו הם פרמדיקים שעושים את עבודתם נאמנה ומקצועית שנים רבות למען תושבי מודיעין. עד היום כל הנ"ל נעשה בהסכמה מלאה ובעידוד של משרד הבריאות זה שני עשורים. לצערנו בתקופה האחרונה משרד הבריאות מבקש לשנות את הנוהג הקיים ואנו פועלים להסדיר את תחום הפרמדיקים במוקדי החירום.

בנוגע לתביעה לגבי הפגיעה העצבית לאחר זריקת וולטרן. הדבר מוכר אך נדיר, גם כאשר הזריקה מתבצעת כיאות. הטיפול בטרם היה כיאות ותחת סמכות מלאה כחוק וכנהוג. הדברים ייאמרו בצורה ברורה בבית המשפט".

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »