"הבריון הכיתתי בישראל כיום הוא הימין"

ערן קמינסקי
2018-12-10 00:00:00
2018-12-10 00:00:00

סאני ארזי משילת, מפעיל דף הפייסבוק הפופולרי "שישים ואחת" והמעצב הראשי שלו, מסביר את האסטרטגיה של ארגון השמאל אליו הוא משתייך • ומאמין שאם רק יציפו את הציבור בעוד ועוד עובדות – הוא כבר יישתכנע

בישראל של 2018 לא נותרו הרבה "שמאלנים" מוצהרים. יהיו מי שיגידו כי זו עוד "התבכיינות" של השמאל הישראלי, זה שאיבד את דרכו לשלטון ומביט כעת בעיניים כלות בראש הממשלה והקואליציה שלו שורדים קדנציה נוספת ונמצאים בדרכם לנצח גם בבחירות הבאות. כך או כך – מעמדו של השמאל הישראלי מעולם לא היה רעוע יותר, ובוודאי לא פופולארי כשם שהיה בתקופות קודמות.

מי שמכיר את התופעה מקרוב, בין אם משיחות טלפון מאיימות בעקבות כתבה ב"הארץ" או סתם תהיות שעולות בארוחת שישי המשפחתית אם הוא "מקבל כסף בשביל לבגוד במדינה", הוא עידו (סאני) ארזי ממושב שילת הצמוד למודיעין.

ארזי בן ה-37 הוא המעצב הגרפי וממובילי פרוייקט "שישים ואחת" – עמוד פייסבוק מוכר מבית "מכון מולד" ("המרכז להתחדשות הדמוקרטיה") אחריו עוקבים קרוב למאה אלף גולשים. העמוד מגיב על אירועי היום ומעשי ודברי גורמים בימין כשהאסטרטגיה שלו קבועה: איסוף עובדות יבשות והצגתן לקהל.

כך למשל, בעזרת עיצוב גרפי פשוט אך ממזרי (בצירוף פוסט מנומק והפניות למקורות), "נכנסו" בשבוע שעבר ארזי וחבריו ל"שישים ואחת" בראש הממשלה לאחר שזה יצא בהצהרות נגד תופעת האלימות נגד נשים. ב"שישים ואחת" מיהרו להעלות פוסט בו ציטטו את אמרותיו האחרונות של נתניהו והצליבו אותן מול העובדות הפשוטות – שראש הממשלה אמר את אותם דברים בדיוק לפני כשלוש שנים בסיור דומה, ושרק השבוע הוא עצמו הצביע נגד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא. עוד הוסיפו את העובדה כי התוכנית הממשלתית של נתניהו נגד התופעה, עליה הכריז בגאווה כבר לפני שנה וחצי, עדיין לא יצאה לפועל לאחר ש-250 מיליון השקלים המובטחים לא הועברו.

ארזי החל את דרכו הפוליטית כאן במודיעין, כאשר בגיל 14 הצטרף להפגנה הפוליטית הראשונה שלו, זו שבסיומה נרצח ראש הממשלה דאז יצחק רבין. "התחלתי בנוער עבודה ברעות", הוא מספר, "פשוט כי ליאת הלרמן היתה מאוד יפה ורציתי לחלק איתה סטיקרים. אם היא תושבת מודיעין ותקרא את זה אגיד לה 'כיפק היי'".

מה שקרה באותה ערב קבע את השקפת עולמך המאוד שמאלית?

"כן, פתאום אמרתי 'וואו, רוצחים פה אנשים'. אנשים פה מתים מפוליטיקה וזה נהיה אמיתי. עצם זה שהימין עד היום לא לוקח אחריות ומספר איזה סיפור שיגאל עמיר חי בוואקום מוחלט והחליט לבדו לרצוח את רבין. צפיתי השבוע בשידורים מערב הרצח ובאולפן. שעה אחרי הידיעה שרבין נורה כבר היה באולפן בני בגין והמגיש שאל אותו אם הם ישנו כעת את הרטוריקה. מבחינתו הרי זה היה אובייס באותו רגע שהימין אחראי. בגין השיב שהוא מציע לו לשמור על קור רוח ושזה לא הזמן לשאלות כאלו. הוא גם הוסיף שגם בעתיד זה לא יהיה הזמן. שעתיים אחרי זה לימור לבנת באולפן אומרת 'מי שיעז להגיד שהימין אשם…'. הימין מ-95' ועד היום בעצם יצר משוואה שאסור להזכיר את האחריות שלו להסתה".

למה לדעתך עצרת הזיכרון לרבין צריכה להיות פוליטית?

"מישהו מעלה על דעתו שעצרת לציון פינוי גוש קטיף תהיה לא פוליטית? הימין לא אומר את זה. יש פה קו נורא ברור. הימין אומר שלא נותנים לו מקום להתאבל אז איפה העצרת שלכם? הליכוד לא עשה אירוע זיכרון אחד במהלך כל השנים. רצח רבין זו נקודת שבר דרמטית בין הימין לשמאל".

זה מרגיש שהגענו לנקודת שיא באותו שבר. לא הגיע הזמן שהשמאל ירפה קצת מהעניין הזה?

"למה מכל הימים בשנה ומכל האירועים שאפשר סביבם להתאחד, אנחנו אומרים שהאירוע הזה בו קצה ימני אחד רצח ראש ממשלה – דווקא זה יסמן אחדות? איפה הימין שירים את העצרת? הבריון הכיתתי בישראל כיום הוא הימין והשמאל הוא ילד הכאפות. הבריונים זה רגב ונתניהו וסמוטריץ'. הכוח אצלם. נתניהו קורא לנו 'נוהרים לקלפי', 'שכחו להיות יהודים' וכולי".

זו לא תפיסה קצת קורבנית מצד השמאל?

"בפוליטיקה יש צד מנצח שמחזיק בשלטון ובתקציבים והשמאל שמנותק מעמדות הכוח. למה בעצם נדרש מהילד החלש בכיתה שיבוא למלך הכיתה ויגיד לו 'בבקשה, בוא נתאחד?' למה שהחזק לא יבוא ויאמר שהוא רוצה להנמיך את גובה הלהבות? אפשר לעשות ניסוי – אני מוכן לשים חולצה של הבית היהודי ולהסתובב איתה איפה שתרצה בארץ. ממרכז תל אביב ועד לערים ערביות. אתה מוכן לשים חולצה של מרצ וללכת לחברון או למשחק של בית"ר? עם זיהוי כימני תקבל הערה עוקצנית או קללה, אבל אם תגיע עם חולצה של שלום עכשיו ירביצו לך. יש הבדל עצום בין הימין לשמאל. אין פה שסע, יש ימין בריוני אלים. שוב, לא כל הימין כמובן. יש קצה אלים כי הנהגת הימין לא מתווכחת עם השמאל, היא עושה לו דה לגיטימציה. אתה שומע שהשמאל אשם בבגידה".

ואתם ב"שישים ואחת", שמצהירים שמטרתכם היא לחשוף את כל מה שהימין מנסה להסתיר, לא מסמנים כך את המחנה כולו?

"ממש לא. תעבור לאורכו ורוחבו של הפרויקט שקיים כבר שש שנים והעלנו קרוב ל-750 פוסטים שהם מיקרו תחקירים. לא תראה בשום מקום האשמה בבגידה או קריאה לאלימות. כל הביקורת תהיה מוכוונת לפוליטיקאים. גם כשאנחנו חוזרים על טענותינו למכינת עלי, הסיפור הוא שהממשלה מממנת את זה. אני ואתה משלמים את העשרה מיליון האלה. אתם רוצים להחזיק בדעות החשוכות שלכם? תחזיקו בהן בבית ובלי שקל מהמדינה. האנשים החשוכים, אני אפילו לא אומר שהם בוגדים במשהו. תחשוב על 'קמפיין השתולים' שאומר ששמאלנים הם שתולים. 'בזמן שאתם נלחמים בטרור הם נלחמים בנו', אלו הסיסמאות שלהם. אין פה שני מחנות שאוהבים את המדינה ועושים מה שיכולים כדי להביא אותה לעתיד יותר טוב, כל מחנה לפי תפיסתו. הם אומרים שאנחנו בוגדים".

יכול להיות שהשמאל לא הפנים שרוב הציבור הישראלי לא חולק איתו את אותם ערכים?

"השמאל לא הפנים את זה בכלל, אבל אני יכול לספר לך בצורה דרמטית וברורה שבכל הסקרים התמונה היא ברורה. תשאל אנשים אם הם רוצים תחב"צ בשבת, מרכולים בשבת, נישואים אזרחיים. ברוב הציבור, אפילו בקרב מצביעי הבית היהודי, יש רוב להפרדת הדת והמדינה. ובקשר לסוגיה מה עושים עם הערבים – הישראלים אולי אומרים ש'אין פרטנר' אבל בתפיסתם הערכית אדמות השומרון זה משהו שאפשר לפנות במקרה של שלום. שתי מדינות לשני עמים זה משהו שהמיינסטרים הישראלי מאמין בו".

אבל ברור שהציבור הפך ליותר ויותר ימני.

"זה לא נכון…"

מספיק להסתכל על תוצאות הבחירות…

"אני רואה את תוצאות הבחירות, אבל הן לא מתעסקות בפוליטיקה. הימין נבחר בזכות הסתה".

את כל המנדטים של נתניהו אתה מייחס להסתה?

"כן. אני יכול להראות לך מקבוצות מיקוד אנשים שחודש לפני הבחירות גזרו את כרטיס  הליכוד שלהם בהפגנות בדימונה ואמרו 'זרקו אותנו לרחוב, אבל לא ניתן לשמאל למכור לנו את המדינה'. מה שנתניהו אמר זה בעצם 'אם לא תצביעו לי – תמותו כי השמאל יביא את דעאש לירושלים'. זו אמירה שאתם משתפי פעולה עם האויב".

אתה בעצם מייחס כך אינטליגנציה לא מרשימה במיוחד לחלק נרחב מהציבור…

"שלא תהיה לך טעות – ציבור הוא לא דבר מאוד מורכב ורואה גוונים ופרטי פרטים. כל ציבור בגדול נע לפי המידע שמביאים לו ומה שהכי בולט בעין. למשל, קוקה קולה זה לא באמת 'טעם החיים'. אם אתה באמת חוקר את העניין אתה מגלה שקוקה קולה זה רעל. אם היינו פועלים רק לפני אינטליגנציה לא היינו מעשנים. מניפולציות על הציבור קורות כל הזמן ובכל העולם. מהפוליטיקה ועד לפרסום".

אבל יש גבול כוח של מניפולציות ועובדה שהציבור הולך אחרי הימין פעם אחרי פעם.

"זה נכון, גם בגלל שהשמאל לא מציע לו אלטרנטיבה ראויה בכלל. מפלגה שחפצה בשלטון לא בוחרת בהרצוג להוביל אותה. הרצוג היה פשרה. גם עכשיו – אתה יודע מה העמדה של גבאי בנושא גיוס חרדים? לא. כל האסטרטגיה שלו אומרת 'מינימום עמדות', כי הציבור לא מתעניין בזה. מה שמעניין את הפוליטיקאים והתקשורת זו רכילות. מה כחלון אמר ואיך מישהו אחר הגיב".

אל מול אותה תקשורת המתעניינת רק ברכילות (על פי ארזי) ובצל האווירה בשיח הציבורי שנוטה להתלהמות אוטומטית מכל צדדי המפה הפוליטית והאשמות בלתי פוסקות בהפצת "פייק ניוז", עומד הפרוייקט של ארזי וחבריו למכון מולד (שמימון פעילותו יש לומר מגיע משלל ארגונים וממשלות בחו"ל), וטוען להבאת העובדות נטו. אם תרצו, מעין "קונטרה" שמטרתה הפצת האמת. ארזי: "הקמנו את 'שישים ואחת' גם כדי להכניס בדיקת עובדות לעניין, כשבעיתונות כבר לא נותר כלום מהתפקיד הזה שפעם היה בכל כלי תקשורת. רצינו להביא את העובדות לקדמת הבמה. להגיד 'תשמעו, יש פה עובדות ונתונים בסיפור הפוליטי שלנו שמתעלמים מהן'. כמו למשל שאומרים 'יצאנו מעזה וקיבלנו טילים' ושוכחים שהטילים התחילו עוד לפני ההתנתקות. אני רוצה שהציבור הישראלי יידע את האמת, לא רק את הספינים".

אולי אתם משכנעים את המשוכנעים? אתה חושב שאתם יוצרים שינוי?

"כן, אני חושב שזה עושה שינוי. כמו למשל עם קמפיין ההדתה במערכת החינוך של מכון מולד, שהיום כבר אנשים מודעים ומדברים על זה".

כמי שאמונים על העובדות נטו, כמה נפילות וטעויות יש גם לכם?

"מעט מאוד. אני חושב שלא יותר מכמה פעמים בודדות במשך כל השנים שהפרויקט קיים. ואם טעינו אז הסרנו את הפוסט ותיקנו".

אז איך ייגמר כל המאבק הישראלי הזה, אתה אופטימי?

"אפשר להגיד שאני אופטימי, כן. למרות שלפעמים יש גם דברים שמדכדכים אותי באופן עמוק".

כתבות נוספות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »