הגיע אבק עד נפש

ערן קמינסקי

תושבי שכונת אבני חן החריפו את המאבק בעירייה לאחר שעשרות ילדים ומבוגרים החלו לסבול מבעיות בריאותיות ושוקלים פנייה לבית המשפט • העירייה: בקרוב ייפתחו דרכי גישה חדשות לשכונה, שיביאו לשיפור במצב

לאחר שחסמו בשבוע שעבר את הכניסה לאתר הבנייה של שכונת מורשת, העלו השבוע תושבי שכונת אבני חן הילוך במאבקם נגד העירייה על רקע מפגע האבק בשכונה. למעלה ממאה הורים וילדים, כמו גם יו"ר הנהגת ההורים העירונית אייל כהן, התייצבו ביום שני בבוקר בכניסה לבניין העירייה, נשאו שלטים ומחו נגד הטיפול הלקוי לטענתם במפגע הנמשך כבר ארבעה חודשים. הנהגות ההורים אף השביתו את הלימודים באותו בוקר לשעה כדי לאפשר לילדים להשתתף בהפגנה. הנהגות ההורים במוסדות החינוך בשכונה (עירוני ה', אבני חן, חוט השני וגני הילדים), כמו גם שאר תושבי אבני חן, טוענים כי שורת הפעולות שהבטיח לבצע סמנכ"ל העירייה בפגישה עימם לפני כשבועיים וחצי לא קויימו ברובן. עוד הם מספרים כי עשרות ילדים ותושבים באזור סובלים מבעיות בריאותיות כתוצאה מהחשיפה המרובה לאבק העולה מאתר הבנייה, כמו דלקות עיניים, קשיי נשימה, שיעולים ואלרגיות.

גל התלונות של תושבי אבני חן החל כבר בחודש מאי האחרון. בשלב מסויים, בעקבות פרסום בעיתון זה, הוצא צו הפסקת עבודות לאתר. חודשיים מאוחר יותר פירסמנו כאן שוב ידיעה נרחבת על המצב בשכונה, בה תיעדנו כיצד פועלת מגרסת סלעים במרחק של פחות מחמישים מטר מתיכון עירוני ה', ללא הקפדה על הנהלים הדורשים את הרטבת החומר הנגרס. בתגובה הבטיחה העירייה להגביר את אכיפת הנהלים ואף הייתה אמורה לדאוג בעצמה להרטבת אזור הכניסה לאתר הבנייה. ממספר בדיקות שערכנו במקום שבוע לאחר מכן נראה היה כי העירייה הסתפקה בהרטבת כביש הגישה לאתר בשעות הבוקר המוקדמות, דבר שלא הוביל לשיפור משמעותי במצב למרות שאותה מגרסת סלעים הוזזה ממקומה.

עם פתיחת שנת הלימודים, ובעקבות כך שלא נרשם שיפור במצב, איימו הנהגות ההורים בהשבתת הלימודים. מספר ימים לאחר מכן נפגשו נציגי התושבים עם סמנכ"ל העירייה גיא עידו, וקיבלו ממנו הבטחות לשורת פעולות נרחבת שמתכוונת העירייה לבצע כדי למזער את הפגיעה.

מדוברות העירייה נמסר באותו שבוע כי יבוצעו הצעדים הבאים: "בתחום האכיפה, מדי יום, פוקדים את השטח בשעות שונות, עובדי הפיקוח על הבנייה, איכות הסביבה והפיקוח העירוני אשר נותנים דו"חות על אי הרטבת כבישי הגישה ונסיעת משאיות ללא כיסוי. הגברת האכיפה גם הובילה לדרישה של העירייה מהיזמים לבצע עבודות לריבוד דרכי הגישה ולהרטיב גם את האתרים והצירים בתוך המתחמים. כמו כן, מבצעים היזמים בפיקוח החכ"ל, טיאוט יומיומי מוגבר בדרכי הגישה. בתחום הניקיון במוסדות החינוך, הוארכו שעות הניקיון בשטחי מוסדות החינוך ומתבצע ניקיון בחצרות בתי הספר, מדי יום. כמו כן העירייה תתקין על גבי הגדרות בדי יוטה שיסייע למניעת כניסת האבק למתחם בית הספר. בנוסף, בימים אלה מבצעת החכ"ל עבודות לדרכי יציאה נוספות מהשכונה. מדובר בשתי דרכים חדשות שמטרתן לצמצם תנועת כלי עבודה בסמוך לשכונת אבני חן דבר שיסייע, גם הוא, לצמצום ענני האבק".

במקביל, לאחר שבקשותיהם לערוך בדיקת ניטור רמת זיהום האוויר בשכונה עצמה נענתה בשלילה מצד העירייה, הם גייסו 8,000 שקל שתרמו 300 משפחות בשכונה כדי לממן בדיקה כזאת בעצמם. השבוע כבר הבטיחו בעירייה כי יבצעו בדיקה כזאת וכעת ההורים ממתינים לביצועה. במקביל הם שוקלים עתירה לבית המשפט.

עו"ד חפצי קופלה, יו"ר הנהגת ההורים באבני חן, אילו מהבטחות העירייה לא קוימו בינתיים?

"קודם כל לא קיבלנו לוח זמנים, סיכום פגישה שמפרט את הפעולות שאמורות להתבצע ולוח הזמנים לביצוען. בנוסף, לא בוצעה בדיקת ניטור כמו שביקשנו, לא תוגבר הניקיון בבית הספר מלבד פעם אחת, בחמישי בלילה לאחר שהודענו על השביתה, באו ושטפו את החצרות באבני חן ועירוני ה'. בחוט השני למיטב ידיעתי עדיין לא שטפו. לא בוצעו ניקיונות באופן שוטף בבתי הספר כמו שהבטיחו לנו. ביקשנו שיתגברו את עובדי הניקיון בתוך בתי הספר עצמם וזה לא קורה. עכשיו הם בכלל אומרים שזה לא באחריותם לנקות בתוך מבני בתי הספר. אני לא יודעת מי הם מצפים שינקה אבק בתוך הכיתות, כי הן מוצפות באבק. ביקשנו לפני שבועיים שיבצעו בדיקה וניקיונות של המזגנים ורק השבוע ביצעו בחלק מהמקומות. עוד ביקשנו שילבישו על כלי העבודה סינרים והם טוענים שהם לא יודעים על דבר כזה. מה שכן הבטיחו ובוצע זה שכל המשאיות יוצאות מכוסות מהאתר".

מה קורה עם מגרסת הסלעים?

"למיטב ידיעתנו היא ממשיכה לפעול במרחק של 150 מטר מבתי הספר. אני לא יודעת אם הם מרטיבים את החומר הנגרס".

בתוך השכונה עצמה יש שיפור במצב?

"לא, ממש לא. אני מקבלת עוד ועוד פניות מהורים על ילדים שסובלים מבעיות בריאותיות".

מה בעצם אתם שומעים מהעירייה בשבועיים האחרונים מאז הפגישה?

"אנחנו לא שומעים. הם לא בקשר ישיר אתנו בכלל. היינו בקשר עם סמנכ"ל העירייה שהפסיק לענות לנו. אני יודעת שאייל כהן מהנהגת ההורים נמצא בקשר עם דוברות העירייה ומעביר לנו מדי פעם מידע וזהו. אף אחד לא דיבר איתנו, לא לגבי השביתה ולא לגבי ההפגנה. אף אחד אפילו לא יצא אלינו במהלך ההפגנה".

ומה המחשבות הלאה?

"במידה ולא נראה שינוי משמעותי בגישה וביחס אנחנו כמובן נבצע בעצמנו את בדיקת הניטור. אם יהיה צורך גם נפנה לבית המשפט, שזה צעד ממנו ניסינו להימנע".

פנינו השבוע להילה בן אליעזר, מחזיקת תיק איכות הסביבה במועצת העירי, שקולה לא נשמע עד כה במהלך כל חודשי המשבר. הצגנו לבן אליעזר שתי שאלות:

  1. מדוע לא בוצעה כל אותה שורת פעולות שהובטחו בידי הסמנכ"ל כבר לפני ארבעה חודשים?
  2. האם נקודת הניטור עליה הסתמכת כשטענת לפני מספר שבועות שאין רמות זיהום אוויר חריגות בשכונה נמצאת בסמוך לגבעת שר והטווח האפקטיבי שלה מגיע עד לשכונת אבני חן?

בן אליעזר העבירה את התגובה הבאה:

"העיר מודיעין למודת אתרי בנייה ממועד היווסדה. בניית שכונת מורשת, כמו כל שכונה אחרת שנבנתה ונבנית בעיר, כרוכה לצערנו באופן בלתי נמנע בייצור של אבק. כבר עם תחילת העבודות ביצענו פעולות שונות שמטרתן לצמצם את האבק והזיהום שכרוכים באופן בלתי נמנע מבנייה של שכונה חדשה, וזאת ללא כל קשר לפניית התושבים. עם פניית התושבים הוספנו והידקנו במיוחד את הפיקוח העירוני על ביצוע הפעולות שמפחיתות את האבק, ובתוך כך מחולקים יותר דוחות למפרי החוק ואף הוצאו צווי הפסקת עבודה. בנוסף, ככל שעולה שההפרעה שנגרמת לתושבים גדולה משצפינו מראש, קיבלנו מספר החלטות נוספות כמו הרחקת אתרי הגריסה ואנו פועלים בימים אלה  להכשרת שת יציאות נוספות מהשכונה. פעולות אלו צפויות להפחית את ההפרעה לתושבים. הזמנו ניטור גם לשכונת אבני חן וזה אמור להתבצע בימים הקרובים".

תגובת העירייה

"עיריית מודיעין מכבים רעות פועלת במספר מישורים על מנת לטפל בהפחתת האבק באתר הבנייה בשכונת מורשת. מדובר בפעילות משולבת של כלל זרועות הביצוע של העירייה: הפיקוח העירוני, הפיקוח על הבנייה, החברה הכללית, אגף שפ"ע הכולל את היחידה לאיכות הסביבה ומחלקת התברואה והניקיון, אשר מבצעים פעולות בשטח מדי יום.

יחד עם זאת יש לזכור כי אנו נמצאים בשלב עבודות עפר להקמת שכונת מגורים גדולה אשר נבנות בה כ-4,000 יחידות דיור באזור הנמצא במרחק של כמאה מטרים אווירית משכונת אבני חן. מודיעין מכבים רעות נמצאת בהתפתחות ובבנייה מתמדת מיום הקמתה וגם בנייתה של שכונת אבני חן, לפני למעלה מעשור, השפיעה על תושבי מתחם השמשוני ועל תושבי השכונה עצמה.

אחד הצעדים המשמעותיים אותם מובילה העירייה באופן מואץ ביותר הוא נושא הסדרת דרכי הגישה לאתר הבנייה, אשר יפחיתו באופן ניכר את האבק מתנועת המשאיות בכך שיצאו מאזורים המרוחקים יותר משכונת אבני חן. כבר בימים אלה מוכשר כביש יציאה עבור המשאיות מהמתחם לכיוון 431. הצפי לתחילת שימוש הוא שבעה ימי עבודה, מותנה באישור בטיחות. דרך נוספת המוסדרת כעת היא בכניסה והיציאה ליהודה המכבי, בסמוך לגשר. גם כאן הצפי הוא לשבעה ימים, מותנה באישור המשטרה ומשרד התחבורה. עם השלמת דרכי הגישה החדשות תהיה צומת הכיכר ברחוב פז סגורה בשעות הבוקר ליציאת משאיות ממתחם הבנייה לכביש והפיקוח העירוני יוודא שכל כלי הרכב לא יצאו מצומת כיכר פז. דרך נוספת שמוסדרת היא היציאה לכביש 431 אשר העבודות להכשרתה גם הן החלו וצפויות להסתיים בעוד כ-7-8 חודשים.

בתחום האכיפה יש נוכחות של עובדי מחלקות הפיקוח העירוני והפיקוח על הבנייה, אשר פוקדים את השטח במשמרות. עיקר האכיפה הינה על ההקפדה של הרטבת כבישי הגישה ונסיעת משאיות ללא כיסוי בכניסה וביציאה מאתר הבנייה. הובהר כי יזמים שאינם עובדים על פי הנהלים, תופסק עבודתם לאלתר. כמו כן מבצעים היזמים בפיקוח החכ"ל טיאוט יומיומי מוגבר בדרכי הגישה וניקיון יומיומי ביהודה המכבי.

בתחום הניקיון במוסדות החינוך הוארכו שעות הניקיון בשטחי מוסדות החינוך ומתבצע ניקיון בחצרות בתי הספר מדי יום, שטיפה של אולמות הספורט פעמיים בשבוע וכעת גם כלל המזגנים בכיתות והגנים עוברים ניקיון. כמו כן, העירייה התקינה מסביב לגדרות בתי הספר והגנים בדי יוטה שיסייע למניעת כניסת האבק למתחם בית הספר. בנוסף, העירייה הזמינה חברה מקצועית על מנת לבצע ניטור לאיכות האוויר בבתי הספר. בדיקות אלה יעניקו תמונת מצב עדכנית וחשובה באשר לאבק על מנת להחליט באשר להמשך דרכי הפעולה".

2035-09-25 01:47:00
2035-09-25 01:47:00

כתבות נוספות

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך