הגלאקטיקוס של עירוני מודיעין

אבירם שקד

אפשר להתווכח אם מדובר על מהלך אמיץ או על בזבוז כספי ציבור, אבל במועדון הכדורגל העירוני שינו כיוון והחתימו לא פחות מ-12 שחקנים חדשים, בהם שלומי ארבייטמן שכיכב בליגת העל, והחתימו כסמכות המקצועית העליונה את אלי כהן "השריף"

מימין לשמאל: ניסים כהן, אלי סבאח, אלי כהן ופיני עייש (צילום: סחלבים)

אלי כהן נחת בעירוני מודיעין ועכשיו זה הזמן לגלות באיזה מין שריף מדובר – שריף משליט סדר או שריף ילד הפלא הדרוזי. אפשר רק להניח מה גרם לאיש כדורגל במעמדו להרחיק עד ליגה ב' דרום ב' הנידחת. נגיד שהוא רצה להיות חלק מפרויקט משמעותי שימלא בו את הריק, נניח. איך פיני עייש קיבל את זה? בתמונות הוא מחייך, אבל קשה לראות מישהו שיברך על קיצוצים בסמכויותיו. המאמן שזכה לכינוי "המעוטר ביותר בליגות הנמוכות" החליף את דורון ממן, שהחליף את אהוד כחילה, שהחליף את דני רודיטי, כדי לגלות שהביאו מעליו מנג'ר. אז בעירוני מודיעין הדליקו זיקוקים, עכשיו נשאר לקוות שהבית לא יישרף. 

הרזומה של עייש בהחלט משכנע: תשעה תארים, בהם שבע אליפויות ושני גביעים. הוא העלה את מרמורק, נס ציונה ומכבי יבנה לארצית, את קריית עקרון ועירוני אשדוד לליגה ב', ואת אדומים אשדוד הוא לקח מליגה ג' לאליפות ליגה א', כשהוא מוסיף לה שני גביעים. יותר טוב מזה, כאן, אצלנו? ובכן, מסתבר שכן. השריף מרמת עמידר אימן בקבוצות הכי בכירות של הכדורגל הישראלי: הפועל ומכבי תל אביב, מכבי חיפה, בית"ר ירושלים והפועל באר שבע. הוא זכה באליפות והניף את גביע המדינה.

אפשר להכריז שאת המטרה הראשונה ההחתמה הזאת השיגה – אייטם ב"וואן". אין להקל ראש בהישג הזה. עירוני מודיעין מייצרת באז. מדובר בשיפור משמעותי לעומת השנה האחרונה, שאז לא ייצרה אפילו מצב לגול. אמנם דורון ממן שילם את המחיר כדי שניסים כהן, האח של השריף, יקבל את תפקיד המנהל המקצועי של מחלקת הנוער, וזה לא יפה. באמת לא יפה. ממן אימן את הבוגרים שנתיים, חזר כדי לשמש מנהל מחלקת הנוער, ותוך שהוא משקם את הנזקים שהותיר קודמו בתפקיד הוא נקרא אל דגל הקבוצה הבוגרת עם התפטרותו של כחילה. אחרי חודש, כשכבר הוכרז כמינוי קבוע, הוא הוחלף על ידי עייש וחזר לתפקידו הקודם. כלומר, עכשיו אנו למדים, לחודשים ספורים בלבד.

אבל כשיש הזדמנות להביא מישהו דוגמת אלי כהן, אולי אין ברירה אלא לקפוץ עליה. אנשים אורבים חיים שלמים להזדמנות כזאת, פה היא נפלה כמו פלוני שנתקל ברגל של שולחן. לעזאזל עם האתיקה, אפילו ב"ואר" לא יצליחו לקבוע אם נעברה עבירה. 

כמובן, זה סיכון עצום. יש בעיקר מה להפסיד. אבל בעירוני מודיעין הלכו על זה, והלכו על זה עד הסוף. חד, יומרני, ראוותני, קיצוני, מושגים שלא ידענו שקיימים בלקסיקון. לא רק של עירוני מודיעין, אלא של מודיעין בכלל. קל יהיה לצקצק, לנבור בסכומי הכסף שנשפכו, קל מדי. אפשר לדבר על ניהול חכם כבסיס לעליית ליגה, אבל בכל ליגה, בכל מקום, בסוף, הכסף מדבר. ניהול חכם זה סבבה, אבל רוצים צלחת? שואו מי דה מאני. אלי סבח לא מצמץ וזה הכל עליו. הכל או כלום. כי פרויקט גלאקטיקוס כמו שקם במודיעין, לא היה מאז ריאל של פיגו וזידאן.

רחמים צ'קול זה שחקן ליגת על בדימוס, ועל שלומי ארבייטמן לא צריך להכביר מילים. לפאזל הזה הוסיפו תשעה שחקנים שעשו משהו בליגות הנמוכות, ואת שחק בן שבת יוצא מחלקת הנוער של המועדון שרעה בשדות זרים. האם דווקא עכשיו יימצא לו מקום? מדובר בשאלות למתקדמים. העיקר שיש את עלה התאנה המקומי. ככה עושים את זה נכון, מתוך המדריך המקוצר לבניית קבוצה תוך קיץ אחד.

ועל כל החגיגה הזאת אמון יהיה פיני עייש. בימים כתיקונם, מאמן בעירוני מודיעין צריך להביט תדיר מעבר לכתף, אבל הפעם עומד שם שריף, לא פחות, ורף הציפיות באמת כמעט בלתי אפשרי. על אחת כמה וכמה אם האימונים יעברו לזום. חובה לקחת בחשבון שהקורונה עדיין כאן, שום דבר לא בטוח. העונה הזאת עוד עלולה להיזכר לדיראון בתור העונה שבה היינו יכולים לעלות ליגה.

תמונת הסגל:

שבוע לאחר שהחתימה את אלי כהן עירוני מודיעין שוב עלתה לכותרות הארציות, כשהצליחה לסכם עם שלומי ארבייטמן, אחד הסקוררים הגדולים של הכדורגל הישראלי בעשור האחרון. עשר הופעות בנבחרת ישראל, 28 שערים בעונה אחת, אמנם לפני עשר שנים, אבל זאת מכבי חיפה, ליגת העל. בכל מה שקשור לליגות הנמוכות, הוא ניסה את כפר קאסם ואשדוד, ולא רווה נחת. למודיעין הוא מגיע אחרי כמעט שנה מחוץ למגרשים, הוא בן 35 ואי אפשר להתכחש לעובדה שיש לפניו סימן שאלה שמקפיד להישאר קרוב כמו צל. אבל זה שלומי פאקינג ארבייטמן. אוהדים יקנו בשבילו כרטיסים, או לכל הפחות גרעינים שחורים. אפילו אבטיח. ניסים כהן, לא האח של השריף, השחקן שהיה מקשית מעל השוער מהחצי בגיל 45, עשה בליגה ב' כבשלו. ראיתי בעיניים שלי, מתוך המגרש. מארבייטמן אנחנו צריכים רק שנתיים טובות, לא יותר.

אבל ארבייטמן הוא רק הדובדבן שבקצפת. עוד לפניו החתימה עירוני מודיעין למעלה מעשרה שחקנים חדשים. הרכב שלם שלא החליף עדיין דאבל פס. קיבוץ גלויות והבן האובד. כדי לחבר את כולם תוך עמידה בלוחות הזמנים, חובה יהיה להשתמש בדבק חמש שניות. התקווה היא שהם ילמדו לשתף פעולה תוך כדי תנועה, ועדיף שזאת תהיה התנועה הראשונה בחימום שלפני המשחק הראשון. ציבור הכדורגל לא ידוע בסבלנותו. נסו לשכנע אותו רגע להביא את הכדור כדי לנפח, שנייה, רק שנייה, אין סיכוי. אין לו סבלנות, הוא ישחק עם כדור מפונצ'ר ולא יחכה למישהו עד שינפח את הכדור. הוא ישחק עם כדור שהפך זה מכבר לפיתה, ועדיין הוא לא יעצור רגע כדי לתת למישהו שינפח. זמן לא שווה כסף, בכדורגל הוא שווה הרבה יותר.

ימים ספורים לפני שהציגה לראווה את ארבייטמן, עירוני מודיעין כבר יכולה הייתה להתגאות ברכש מרשים במיוחד – רחמים צ'קול, המגן השמאלי ששיחק בליגת העל במ.ס אשדוד ובמכבי תל אביב, סיכם בקבוצה. בשלוש השנים האחרונות שיחק צ'קול באדומים אשדוד מליגה א', כשבעונה וחצי האחרונות הוא כבש במדיה, מעמדת המגן, לא פחות מתשעה שערים. מגן עולה? מצוין, שיעלה את עירוני מודיעין.

בשורה התחתונה, פיני עייש החל לעבוד לפני חודשים ארוכים, קצת לפני שבאה עלינו הקורונה. והוא עבד. לשחק לא נתנו, להתאמן לא נתנו, אז הוא הכין את הקרקע ליום שבו ייפתחו השערים והרים טלפונים לאנשים שחשב שיעמדו באתגר. בין השחקנים החדשים שהגיעו לעירוני מודיעין אפשר למנות את עידן חג'ג', בן 29, שחקן חלק קדמי שבחמש השנים האחרונות הספיק לעלות ליגה ארבע פעמים, אם לא להיפך; ליאור עדיקה כבש עשרה שערים במדי עירוני מודיעין בעונה שבה הייתה רחוקה נקודה אחת בלבד מעלייה (2015), וניסה את מזלו בליגה א' בבית"ר נורדיה. עכשיו תהיה לו הזדמנות למחוק את אותה נקודה כל כך חסרה; בין הקורות עתיד להתייצב טל אנגלשטיין, שסייע לעירוני אשדוד לעלות לליגה א' ורשם במדיה 17 הופעות אשתקד; להגנה יתפקדו שגיא כהן, שעלה ושיחק עם עירוני אשדוד בליגה א', וטל קרוצ'י שכבר בעונתו הראשונה בבוגרים טעם 28 הופעות בליגה הלאומית במדי בני לוד. בשנתיים האחרונות הוא שיחק בליגה א' במדי שמשון כפר קאסם; הקשר האחורי הטרי עמירן ביטון, הוא שחקן של מאמן. הוא שיחק תחת עייש באדומים אשדוד וסייע לה לעלות לליגה א', וכשעייש הלך לקריית מלאכי, הוא לקח אותו איתו. גם לעירוני מודיעין; לעומתו, שחק בן שבת גדל במודיעין ובעונתו הראשונה בבוגרים אף כבש בספרות כפולות. אז איך הוא הגיע לבני יצ'אלאל בליגה ג' כדי לכבוש בה 25 שערים? העיקר שהנה הוא חזר. ככל הנראה כדי לחמם את הספסל, אבל בעונה כזאת כל האמצעים כשרים; ומגיעה ברכת הדרך גם לשחקן ההתקפה גדיף וורקאט, ששיחק אשתקד בקרית מלאכי ובשדרות.

בסך הכל צירפה הקבוצה שניים עשר שחקנים חדשים. תריסר שחקנים שלא שיחקו במדיה בעונה שעברה. אז אפשר לטעון ששחק בן שבת כבר מכיר את הרוב ושעדיקה יתחיל להיזכר בדברים, אבל בשורה התחתונה, חמישים אחוז מהסגל ישר מהפצפצים. לכו תסבירו להם איך מגיעים לפארק הטכנולוגי, או לאן יש לצאת בשישי. מתכון לצרות. פיני עייש אולי עבד קשה בפגרה, אבל עכשיו זה הולך להיות אפילו קשה יותר. וכמובן, אלי כהן פוקח עין מלמעלה. השריף. מתישהו, איכשהו, הוא יצטרך להצדיק את התלוש. עד היום, למרות שדשו בנושא עד זרא, תשעים ותשעה אחוזים מהאנשים לא יורדים לסוף משמעות ההבדל בין מאמן למנג'ר. רובם ימלמלו בחצי פה שמנג'ר זה מאמן, כנראה באיטלקית. אם להיות הוגנים, זה באמת לא פשוט לצייר את הקו במקום שבו מסתיימות סמכויותיו של המאמן ומתחילות אלו של המנג'ר. רק חסר שיבוא בטעות גם ג'נרל מנג'ר ונהפוך לחברת הייטק. השילוב הזה בין התפקידים, הכמעט חופפים, נפיץ. בהרבה מקרים, העניין הזה לא עבר חלק בגרון. של מי מהניצים. נחיה ונראה. אם צריך להמר, זאת הולכת להיות ההצגה הכי טובה בעיר, חגיגה אדירה או כישלון קולוסאלי. שלומי ארבייטמן, השריף, עירוני מודיעין. אם אנחנו לא יכולים לחכות עד שתתחיל העונה, כנראה שעירוני מודיעין כבר הצליחה. 

תגובות:

יו"ר עירוני מודיעין, חבר המועצה אלי סבח: "הסיכום עם השריף, שהוא עתיר זכויות בכדורגל הישראלי, נועד לקדם את המועדון יחד עם אנשי מקצוע נהדרים כאחיו, ניסים כהן, שישמש כמנהל מקצועי, מאמן הבוגרים פיני עייש והאחראי על הכושר הגופני, דרור שמשון".

מאמן קבוצת הבוגרים, פיני עייש: "השלמנו כמעט את כל הסגל. ארבייטמן אישיות ושחקן מוכח שמהווה תוספת כוח משמעותית. הוא מודל לצעירים".

שלומי ארבייטמן: "אני שמח להצטרף למודיעין. היו לי הרבה הצעות בלאומית ובליגות א', אבל אמרתי שאם לא ליגת העל אז ההעדפה היא למודיעין. נבנה במודיעין דבר חדש ויפה ואני שמח להצטרף לקבוצה של פיני עייש, ואני מודה ליושב הראש של המועדון, אלי סבח".

2036-07-07 02:35:00
2036-07-07 02:35:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך