הדג הכי גדול ברשת

אבירם שקד

אור סבטייה מרעות סיים את התואר הראשון בקולג' בלאס וגאס, מחלים מפריצת דיסק ומתכנן באדיקות את הדרך שתביא אותו לטוקיו 2020 • בינתיים הוא הפך לאושיית אינסטגרם עם 50 אלף עוקבים, שרוצים לדעת מה הוא לובש ומה עשה אתמול בבריכה

בגיל 16 עזב אור סבטייה את הבית כדי לשחות בוינגייט. בגיל 18 הוא עזב את ישראל כדי לשחות ב- UNLV לאס וגאס. מה ההורים שלו עשו לו שגרם לו לברוח, שוב ושוב, והכי רחוק שאפשר? כנראה שיכנעו אותו שזה בסדר. ואם יש משהו ללמוד בלאס וגאס (חוץ מכלכלה ומנהל עסקים) זה ש"הבית תמיד מנצח".

"הייתה תקופה עמוסה", הוא מספר. "לטוס לקולג בארה"ב כספורטאי וכסטודנט זה שונה לגמרי מסטודנט רגיל, בארץ או בארה"ב, שאין לו את האופי התחרותי בנוסף ללימודים. יש עומס מאד גדול, גם בלימודים וגם באימונים, תחרויות, על הראש יש לי מורים, יועצים, מאמנים, מאמני כושר, זה מכביד על כל המערכת, יש המון אנשים מסביבך. זאת דרך קשוחה אבל ברור שזאת חוויה שלא הייתי מוותר עליה. אחרי הכל הרבה אנשים היו רוצים לעבור את החוויה הזאת. אני מעריך כל רגע שהיה לי שם".

כמה זה 9,000 קילומטרים בשעות? עשרים מאיות שנייה. זה מה שהיה חסר לאור כדי לעלות על הטיסה לברזיל ולקחת חלק בחגיגת הספורט הגדולה בעולם. החלום ההוא נגוז ואת המשחקים האולימפיים הוא ראה בטלוויזיה. אבל הלו – משחקים אולימפיים יש גם בטוקיו 2020 ואור סבטייה עושה כל מה שצריך כדי להחלים מפריצת דיסק, לחזור לכושר ולחצות את האוקיינוס השקט. בשחייה או בטיסה עד יפן. 

התקדמת כשחיין?

"אני חושב שכן. התקדמתי באיזושהי צורה. בחשיבה, למשל. זה תרם לי בעיקר מנטליות. התבגרתי. מבחינת איך להסתדר לבד. הכל היה עלי: שכר דירה, ביטוחים, שפה אחרת, עולם אחר. מה שטיפה עצר אותי, לפחות מבחינת הישגים שציפיתי מעצמי להגיע אליהם כבר, זה העניין הזה ששם הכל זה אחרת. מתחרים על יארדים, בניגוד למטרים שפה בארץ, הזמנים אחרים. איגוד השחייה בארץ בכלל לא מקבל את הזמנים שלי מהתחרויות הגדולות שאני מתכונן אליהן שם. אם רציתי למשל לעשות קריטריון לאליפות עולם או אירופה, הייתי צריך לטוס באמצע הלימודים, באמצע המבחנים, למדינה אחרת בארה"ב, על חשבוני, לסגור מלון על חשבוני, נסיעות, הכל לבד, בלי קבוצה, ולהתחרות רק בשביל לנסות לעשות את הקריטריון. אני לא אומר שזה לא אפשרי, רק שזה יותר קשה. אבל הכל לטובה, אני מסתכל על התקופה הזאת כחוויה מאד גדולה. ההצלחה שלי תגיע ולחוויה הזאת עוד יהיה חלק משמעותי בהצלחה שתבוא. עכשיו זה הזמן שלי ואני מאמין שאני יכול לפרוח. סיימתי לימודים, סיימתי תואר ראשון, עכשיו אני יכול להתרכז במה שבאמת חשוב שזה השחייה והתחרויות. הן עכשיו יותר נגישות לי".

עזבת את הפועל ירושלים…

"הייתי בהפועל ירושלים שנתיים, כמשך החוזה שלי. הייתה לי אפשרות להאריך אותו. בגלל פריצת הדיסק שקלתי את זה שוב. הרופאים אמרו לי לנסות להיזהר עם נסיעות ארוכות. ישיבה באוטו לא הייתה טובה לי. החלטתי לחזור לרעות, קרוב לבית, לטפל בנושא של הגב. הנוחיות עם האימונים, הבריכה חמש דקות מהבית שלי. רעות, תמיד היה לי מקום בלב אליה, אני שוחה פה מגיל שש. אני מאד אוהב את הקבוצה הזאת, יש פה אנשים מדהימים, ההורים מאד דומיננטיים ומפרגנים, מאד תומכים, כמו ההורים שלי, שעושים בשביל שאני אצליח יום יום, מגיל מאד צעיר, כל דבר שאני צריך. ההורים פה באזור, זה מאד מאפיין אותם. אני אוהב את הקבוצה, את האזור, אני מרגיש בבית".

אתה מאמין שתשיג את הקריטריון האולימפי?

"הקריטריון לטוקיו הוא תהליך. ויש לי כמעט שנתיים וחצי עד למועד האחרון. בזמן הזה אני מתכנן לעשות אליפות עולם ואליפות אירופה. אני מאמין שאני יכול להגיע לטוקיו. אם לא הייתי מאמין בעצמי שאני אגיע לטוקיו לא הייתי ממשיך לשחות. חוסך לעצמי את האימונים האינטנסיביים. הייתי פשוט מתחיל את החיים, להיכנס לעסקים. יש לי הרבה הצעות עבודה נחמדות. אבל אני מאמין שאגיע לטוקיו ויותר מזה – שאני גם אעשה שם משהו שהוא יותר מרק להגיע. אני יודע שאתן מאתיים אחוז כדי שזה באמת יקרה".

שלושה וחצי חודשים לא שחית…

"הייתי שלושה וחצי חודשים פצוע. הייתה לי פריצת דיסק. זה יחסית חמור. עשיתי מנוחה, מכל ספורט, מוחלטת. כדי להחלים. כמה שזה יכול להישמע מוזר, אני חושב שדווקא המנוחה הזאת, היא שתעזור לי לעשות את קפיצת המדרגה. בפן המנטלי והפיזי, מתוך ההפסקה הזאת, אני מרגיש עכשיו הרבה יותר חזק. מגיל עשר לא הייתה לי מנוחה של יותר משלושה שבועות. ככל שמעמיסים על הגוף, הוא מתחזק, אבל הוא גם נחלש. יש שחיקה. הגוף הוא הכי מתחזק במנוחה. נחתי, עשיתי פיזיותרפיה, לעזור לאזור, לחזק את השרירים שלי ברגליים ובגב, וכרגע אני מרגיש מעולה. אני עדיין לא מאה אחוז, אבל זה יבוא. אני חוזר לאימונים בהדרגתיות. הרופאים אמרו שאני יכול לחזור למתכונת אימונים מלאה כבר בחודש הקרוב. הייתה לי בדיקה ממש בשבוע שעבר. ואלו חדשות מצוינות. עכשיו בחזרה שלי לאימונים, במים, אני מרגיש שהגוף שלי טיפה השתנה ואני מרגיש חזק מבעבר. אני מאמין שהמנוחה הכפויה הזאת עשתה לי שירות לא רע".

יש לך תוכנית עבודה?

"אני תמיד עובד עם תוכנית. אני חוזר בהדרגתיות לכושר, התחרויות שיהיו בתקופה הקרובה, אליפות הקיץ הקרובה, למשל, אם אני אשתתף, אני מתכנן לקחת חלק ממש בקטנה, לא משהו רציני, בגלל הגב. אבל את אליפות אירופה לבריכות קצרות בדצמבר אני לא שולל, וגם את אליפות ישראל לבריכות קצרות בדצמבר. לתחרויות שיהיו באירופה ובארה"ב בתקופה של בין ינואר לאפריל מאי אני מתכוון להגיע. זאת התקופה שאני מקווה לעשות קריטריון לאליפות העולם שתתקיים באוגוסט 2019. משם כבר אפשר לראות את טוקיו, והדרך האמיתית לשם תתחיל".

אז אור חוזר הביתה. אבל הוא ממש לא לבד. חמישים אלף עוקבים באינסטגרם (!!!), שלושת אלפים לייקים לתמונה של המזוודות שהוא ארז בעצמו. גם אם הוא לא ישיג את הקריטריון האולימפי, יהיו שם מספיק אמוג'ים, של לבבות וסמיילים נלהבים למיניהם, רק על תמונה שלו מנסה. ועוד בבגד ים, רחמנא ליצלן. אחרי הכל, כמה זמן לוקח ללחוץ על רגשון במקלדת? עשרים מאיות שנייה?

"הרבה חברות פנו אלי, גם דוגמנות, דברים כאלה. עשיתי קמפיינים בארה"ב, אז זה גם פירסם אותי. לא יודע איך, זה מתגלגל. היום הסושיאל מדיה זה מאד חזק. פונים אלי, רוצים לשלם לי על פוסטים, על תמונות עם מוצר. האינסטגרם נהיה עסק לכל דבר. אי אפשר לדעת מה יהיה עם זה. אני לא מייחס לזה כרגע חשיבות כל כך גדולה, אני לא כל היום על האינסטגרם, אבל אני כן משקיע כמה שאני יכול. בינתיים הולך לא רע, אז אני אמשיך עם זה. אני מתכנן לפתוח חברת בגדי ים, יש לי שותף בארצות הברית וכרגע אנחנו עובדים על זה. אולי אפילו בקרוב זה יקרה".

2018-06-24 01:00:00
2018-06-24 01:00:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך