החיים הקשים של הגרושים שמנסים לשכור דירה במודיעין

ערן קמינסקי

התופעה אופיינית בעיקר לגרושות, שמנסות להמשיך להתגורר במודיעין אבל מקבלות מיותר ויותר בעלי בתים תשובה שלילית. הסיבה העיקרית: חשש מכושר העמידה שלהן בתשלומי השכירות. כדי לשכנע את בעלי הבתים נדרש רצון ברזל, ובעיקר תלושי משכורת סדירים שיניחו את דעתו. מהצד שני עומדים בעלי דירות שהשוכרים הפסיקו לשלם להם ואף הרסו את ביתם. צילום אילוסטרציה: אימג' בנק

מדי שנה מתגרשים במודיעין למעלה ממאה זוגות ורבים מהם מחפשים לאחר מכן לשכור דירה בעיר. שוק הדירות לשכירות במודיעין "רותח" כידוע, כאשר בשנים האחרונות נרשמו עליות מחירים משמעותיות, מה גם שבעיר יש חוסר בדירות קטנות בנות 2-3 חדרים, המתאימות יותר לגרושים וגרושות.

לסיטואציה הזו מתווספת בעיה נוספת בה נתקלות נשים גרושות בעיר, ככל הנראה אף יותר מגברים גרושים. למערכת העיתון הגיעו עדויות מפי מספר לא מבוטל של נשים המספרות כי בעלי דירות בעיר נמנעים מלהשכיר להן את דירותיהם בשל העובדה כי הן גרושות. שוחחנו השבוע עם כמה מהן וגם עם שניים ממתווכי הנדל"ן הוותיקים בעיר, שמסבירים את המניע לתופעה.

* * *

ע', גרושה תושבת העיר ואם לילדה, חיפשה בשבועות האחרונים דירה להשכרה עבורה בשכונת הציפורים החדשה (בה התמקדה בזכות הקרבה לכביש 431). "ראיתי בשבועיים האחרונים ארבע דירות ברחוב דוכיפת, באותו צד של הרחוב, ומכל ארבעת בעלי הדירות הבנתי שהם מעדיפים לא להשכיר את הדירות שלהם לגרושות".

זה נאמר מפורשות?

"כן, במילים האלו. אתמול כבר חטפתי את העצבים. באתי לראות עוד דירה באותו רחוב ובעל הבית ישר שאל אותי על מצבי המשפחתי. הפעם כבר ישר עניתי לו 'כן, אני גרושה עם ילדה. עכשיו תגיד שבגלל שאני בלי בעל אתה לא יכול להשכיר לי את הדירה?'. זה מדהים, אבל הוא ענה שזה נכון. הוא גם הוסיף שגם לגבר גרוש שהגיע אליו לראות את הדירה הוא לא הסכים להשכיר, כי הוא משלם מזונות ומצבו הכלכלי בטח לא יציב".

הבנת מהם מה בעצם הבעיה עם זה שאת גרושה?

"מכולם שמעתי שהם ירגישו בטוחים יותר להשכיר את הדירה למשפחה. שאולי ההכנסה שלי לא יציבה וכולי. אמרתי להם 'קחו, תראו את תלושי השכר שלי מעבודה קבועה, את המזונות שנכנסים כל חודש, קחו ערבויות בנקאיות'. כולם ענו שהם מעדיפים להשכיר למשפחה".

שמעת מעוד נשים בעיר על התופעה?

"במודיעין לא פרסמתי את העניין אז אני לא מכירה עוד נשים שזה קרה להן. כתבתי על זה בכמה קבוצות נשים בפייסבוק בהן אני חברה ושמעתי שם עוד סיפורים זהים. מסתבר שזאת תופעה שקיימת. אני לא מבינה את זה. אם אני גרושה אז אני מוכתמת? בגלל שאני גרושה אז אני פחות אחראית ואי אפשר לסמוך עלי? אם כבר אז זה בדיוק ההיפך. בגלל שאני גרושה וצריכה להסתדר לבד אז אני עוד יותר אחראית. זה כאילו שיש בי איזה מום מבחינתם. בפעם האחרונה ששמעתי את זה כבר לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. מה לעזאזל קורה פה?".

* * *

גם א', מורה באחד מתיכוני העיר המתגוררת במודיעין עם בתה המתבגרת, חיפשה לאחרונה דירה להשכרה ונתקלה בתופעה. "זה קרה לי כבר כמה וכמה פעמים. בסיבוב חיפוש הדירה הנוכחי קיבלתי המון תשובות שליליות מבעלי דירות ואין שום סיבה אחרת מלבד זה שאני גרושה. אני עובדת במשרה מלאה בעבודה קבועה ויציבה, אני אמא מסורה ומקבלת מזונות ובכל זאת זה קורה. בעלי הדירות לא אומרים מפורשות שזה בגלל שאני גרושה, הרי אסור להם".

איך הם מסבירים מדוע לא ישכירו לך את הדירה?

"ראיתי בחודשים האחרונים דירות בלי סוף. כל בעל בית שאל אותי בשיחת הטלפון הראשונית 'מי יגור בדירה?'. עניתי שאני ובתי נגור בה ואף אחד לא חזר אלי. גם כשניסיתי לשכנע אותם שלפחות ניפגש ויוכלו להתרשם ממני, זה לא עזר. היתה דירה אחת שראיתי וגרה בה אם חד הורית. היא הדריכה אותי להסביר לבעל הבית איפה אני עובדת וכמה מרוויחה ובכל זאת הוא השכיר את הדירה בסופו של דבר לזוג".

מצאת בסופו של דבר בעל בית שהשכיר לך דירה בעיר?

"מצאתי, אבל נאלצתי לקחת הלוואה כדי להעמיד לו ערבות על סך עשרים אלף שקל. זו ערבות שהוא יכול לגבות בכל רגע נתון. אני חושבת שבמקרה של זוגות בעלי הדירות לאו דווקא מבקשים ערבויות כאלה. אני מבינה את החשש שלהם. גם אני הייתי חושבת פעמיים אם להשכיר את הדירה שלי לגרושים".

גם ג', גרושה ומטפלת באמנות שחיפשה במהלך החורף האחרון דירה בעיר, נתקלה באותה תגובה מצד בעלי הדירות. "חיפשתי המון זמן וקיבלתי הרבה מאוד תשובות שליליות. לקח לי זמן עד שהבנתי שזה בגלל שאני גרושה והם חוששים שלא אוכל לעמוד בתשלומי שכר הדירה. אני מבינה את החשש שלהם, למרות שלא מסכימה איתם. הרי גם משפחה 'נורמטיבית' יכולה באותה מידה להיקלע לקשיים כלכליים ולחוסר יכולת לעמוד בשכר הדירה. ברוב המקרים לא אמרו לי מפורשות שזה בגלל שאני גרושה אלא המציאו כל מיני תירוצים מופרכים. היחיד שאמר לי את האמת הוא בעל הדירה ששכרתי בסופו של דבר, אחרי שהצלחתי לשכנע אותו שמצבי הכלכלי יציב".

* * *

גברים גרושים שסבלו אף הם מהתופעה לא הצלחנו למצוא. אולי בשל הסברה הרווחת כי רוב הגברים הגרושים עוזבים את העיר בשל עלויות הדיור והמחייה הגבוהות בה. ל', אם לשני ילדים קטנים וגרושה מזה כארבע שנים, מספרת: "אני לא יודעת כמה גברים גרושים נתקלו בזה, אבל כן יודעת שגם לגרוש שלי היה מאוד קשה למצוא פה דירה".

לך זה קרה?

"לי זה קרה כמה פעמים, בהחלט. ברוב המקרים לא אמרו לי למה הם לא רוצים להשכיר לי את הדירה, כך שיכולתי רק לנחש. היה מקרה אחד בו התעקשתי לקבל תשובה, בגלל שמאוד אהבתי את הדירה והיה לי חבל לוותר עליה. אז בעל הבית הסביר לי שהוא פשוט מפחד שיקרה משהו ולא אוכל לעמוד בתשלומים. הוא איש הגון כך שהיה לי קשה לכעוס עליו, אבל על התופעה הזאת בוודאי שאני כועסת. לא מספיק שיש לגרושים וגרושות כל כך הרבה קשיים, אז גם מוסיפים לנו את זה? גם אם יש בזה הגיון כלשהו, זה עדיין לא מוסרי. אני מעורה היטב בעיר ומכירה המון משפחות כאלו, בעיקר גרושות. חלק גדול מאוד מהן נמצאות על סף קריסה כלכלית. מודיעין עיר יקרה, מבחינת דיור וגם מחייה, ובסופו של דבר העזרה שאנחנו מקבלות, אם בכלל מקבלות, היא מזערית למדי".

ממי היית מצפה לקבל עזרה?

"אני יודעת שראש העירייה לא אחראי על שוק הדיור בעיר ולא יכול להעמיד עכשיו מאות דירות להשכרה במחירים מפוקחים. אבל אני כן בטוחה שאפשר לעשות משהו. אפשר ליזום כאן עוד הנחות לגרושים וגרושות, מעבר לאחוזי ההנחה הבודדים שאנחנו מקבלים בארנונה, שגם היא רק עולה ועולה כל הזמן. בטוח שיש משהו שניתן לעשות כדי לסייע לפלח אוכלוסייה ממש לא קטן בעיר".

* * *

מתווכי הנדל"ן בעיר מכירים את התופעה, גם כשהם טוענים שלא מדובר בתופעה נרחבת. ליזה טולדנו מסוכנות רימקס סיפרה השבוע: "נתקלתי בסיפורים כאלה, אבל צריך להבין שיכולות להיות הרבה סיבות לזה. יש בעלי דירות שלא רוצים משפחות עם ילדים, או גרושים או שיהיו להם בדירה בעלי חיים. אנחנו מראיינים את הלקוחות שלנו ויודעים מה הצרכים שלהם ואיך לגשר על הפער מול בעלי הדירות. מי שפונה ישירות לבעל דירה בלי התיווך שלנו, קשה לו מאוד לייצר את גישור הזה שאנחנו מספקים".

קרה לכם שבעל דירה לא הסכים להשכיר לגרושה באופן מוצהר?

"עוד לא קרה לנו מקרה שלקוחה שלנו לא הצליחה למצוא דירה בגלל שהיא גרושה. קיימים מקרים בהם בעל הבית חושש להשכיר לגרושות מתוך הפחד שלא יצליחו לעמוד בתשלומים, אבל אנחנו יודעים לגשר על החשש הזה".

גם זאב שומכר מ"שומכר נדל"ן" מספר בערך את אותם דברים: "אני לא מכיר את זה כתופעה, אבל אני יכול להבין את החשש. זה בדיוק כמו שיגיע אל בעל דירה זוג נשוי שרק אחד מבני הזוג עובד. יש לי עכשיו דירה שבעל הבית בורר גם בין זוגות נשואים. אני באופן אישי השכרתי בעבר את הדירה שלי דווקא לאישה חד הורית מפני שידעתי שהיא לא תמהר לעבור ותישאר בדירה לאורך זמן".

עד כמה נפוצים המקרים האלה?

"נתקלתי במקרים כאלה, בוודאי. אבל אני לא חושב שאפשר להגדיר את זה כתופעה נרחבת. בוודאי שאי אפשר להגיד שמהניע הוא נטו משהו נגד גרושות, אלא כאמור החשש הכלכלי. אגב, זה לא חשש מופרך. הגיוני מצד בעלי הדירות לרצות להשכיר את הנכס שלהם למשפחה שבה יש שתי משכורות והסיכון קטן יותר".


המצב ההפוך: שוכרים מהגהינום

בצד השני של המטבע נמצא את בעלי הדירות שעשו הכל לפי החוק, ומצאו את עצמם מסובכים מול שוכרים שהפסיקו לשלם, וגם הרסו את הדירה

במקביל למצוקת השוכרים במודיעין (בדגש על הגרושות והגרושים), יש גם מציאות הפוכה. מציאות שבה בעלי נכסים מושכרים מוצאים יום אחד את עצמם במלחמה שמכלה את כוחותיהם, זמנם ובעיקר את כספם בשל "שוכרים מהגהינום".

זה מה שקרה לאבי (שם בדוי), שיחד עם אחותו השכיר את דירתם הוריהם שהתפנתה לבני זוג בשנה שעברה. מדובר בדירת ארבעה חדרים בבניין במרכז העיר, אותה שכרו בני זוג שבינתיים התגרשו, ואז החלו הדברים להסתבך.

אבי, מה קרה לכם?

"את חוזה השכירות עשינו הכי סטנדטרטי וראינו לפנינו בני זוג רגילים, כמוך וכמוני. שום דבר שמעלה חשד. אבל את הם התגרשו, האישה נשארה בדירה, ובתחילת השנה פשוט הפסיקה לשלם את דמי השכירות. התחלנו לפעול בערוצים המשפטיים וזה לוקח זמן. עד שאתה מקבל צו פינוי, בדרך היא החליפה מנעול, ובסוף לא היתה ברירה ונכנסנו בכוח עם פורץ".

ומה גיליתם בדירה?

"התברר שהיא בכלל הכניסה מישהו אחר למקום, וזה היה אדם שהחזיק כלבים שהרסו את כל הדירה. בשיא הברוטליות".

תאר מה ראיתם.

"ארונות מטבח נהרסו, נגנב ארון יקר, הכלבים השחיתו אריחים ואת הצבע על הקירות. אחר כך הבנו שהכלבים הפריעו מאוד לשכנים שהתלוננו".

בכמה אתה מעריך את הנזק שנגרם לכם?

"עשרות אלפי שקלים היו חייבים לנו על השכירות שלו שולמה. תוסיף לזה את כל ההוצאות המשפטיות, ועכשיו עלויות השיפוץ אחריהם. זה מתקרב למאה אלף שקל, שיוצאים לי מהכיס והורסים לי את החיים, פשוטו כמשמעו. אבל זה בעיקר הפסדי הזמן ועוגמת הנפש. אתה ממש עוצר את החיים בגלל החולירות האלה".

לדעתך אפשר היה להימנע מהמצב הזה?

"אני ממש לא רואה איך. עשינו הכל נכון, לפי החוק. שאלנו את כל השאלות לפני החתימה. לקחנו תעודות זהות. אי אפשר לבדוק יותר לעומק מזה. ממש עצוב שזה המצב ואין הגנה למשכירים במצב כזה".

בחוזה היו גם ערבים. מדוע הם לא שילמו?

"כי זה לוקח זמן. עד שאקבל את הכסף מהערבים תצא לי הנשמה. וזה גם לא מכסה על כל הנזקים שנגרמו".

מתי לדעתך תקבל את הכסף חזרה?

"לא יודע. זה סיבך אותי כלכלית. מי שהורס דירה של מישהו אחר צריך לשבת מאחורי סורג ובריח".

2017-07-26 01:00:00
2017-07-26 01:00:00

כתבות נוספות

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

שנת שיא

רגע לאחר סיומה של שנת 2021 חושפים מתווכי הנדל"ן המקומיים את העסקאות הגדולות של השנה: וילה במכבים שנמכרה בקרוב ל-9 מיליון שקל, עסקת השיא לדירת 3 חדרים והדירה הכי יקרה במגדלי דמרי

המשך קריאה »

חותכים את התור

מתחם בדיקות נוסף החל לפעול בעיר, בחניית הספריה העירונית, ובעירייה מקווים כי יחד עם השקת מתחם הדרייב אין בפארק הטכנולוגי יצומצמו העומסים הכבדים שנרשמו בשבוע שעבר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך