החל מאוקטובר: פח כתום בכל בניין

ערן קמינסקי
2037-06-01 00:59:00
2037-06-01 00:59:00

בשבוע הבא תקיים עיריית מודיעין לראשונה את ועידת האקלים האזורית, שתתפרש על פני שבוע גדוש באירועים • רגע לפני חושפת הילה בן אליעזר כי העירייה תשדרג את הפרדת הפסולת בעיר, ותציב פאנלים סולאריים על כל מבנה ציבור שייבנה בשכונות החדשות

(צילום: תאגיד המיחזור תמיר)

לראשונה במודיעין תתקיים בשבוע הבא "ועידת האקלים האזורית", בשיתוף פעולה בין העירייה ומחזיקת התיק הילה בן אליעזר, לחברה להגנת הטבע וארגוני הסביבה בעיר.

במקביל ל-15 ועידות אזוריות נוספות בישראל, יתפרש האירוע על פני שבוע שלם של אירועים, הרצאות ודיונים, במטרה לערב בנושא את הציבור בעיר ולרתום את הרשויות המקומיות לפעולה בתחומן. בוועידה יעסקו המשתתפים בנושאים כמו אנרגיה מתחדשת, שינוי הרגלי צריכה, הפחתת זיהום אוויר, חינוך סביבתי ועוד.

אירוע השיא יתקיים ביום שלישי הבא, שבו יתקיימו הרצאות TED בנושאים הסביבתיים הבוערים, ולאחריהן יתחלקו המשתתפים לקבוצות חשיבה בנושאים שונים. בסופו של הכנס יוגשו המלצות לעירייה לקידום מדיניות שתוכל להפחית את הפגיעה הסביבתית. עוד במהלך השבוע יתקיים בחמישי כנס הסברה בנושא עידוד התקנת פאנלים סולאריים על גגות מבני מגורים, סדנאות גינון בר קיימא ועוד.

מחזיקת תיק איכות הסביבה במועצת העירייה, הילה בן אליעזר, סיפרה השבוע למודיעין NEWS: "העיר שלנו היא עיר חדשה וצעירה, וככזו עלינו להיות פורצי דרך ולהוביל את השינוי. לא טריוויאלי בחברה צרכנית והישגית כמו שלנו להסכים להאט מעט מהשעיטה קדימה ולקחת אחריות על התוצאות של המעשים שלנו, גם אם אלה ייראו רק בעוד זמן ארוך. בימים אלה, אנחנו מכינים תכנית ארוכת טווח שבה נפעל בכלל המישורים לשמירה על הסביבה. בחינוך, בהפרדת הפסולת, בהעלאת המודעות הקהילתית, בהגדלת הצל ברחובות העיר, בהפחתת השימוש בכלי רכב פרטיים, בהפחתת הזיהום ועוד. אני מאמינה שרק שיתוף פעולה בין תושבי העיר, הקהילה, הארגונים השונים והעירייה, יובילו לשינוי משמעותי". 

על אילו תחומים העירייה שמה דגש כעת?

"קודם כל, אנחנו מאוד משקיעים בחינוך הסביבתי בכל שכבות הגיל, ומטמיעים עוד ועוד תכניות כדי שהילדים שלנו יחזרו הביתה ויעודדו את ההורים להפריד פסולת, למחזר וכולי. בחודשים האחרונים הוצאנו את כל כיתות ו' בעיר ליחידת לימודים שלמה בנושאי איכות הסביבה. עכשיו אנחנו מקדמים את תחום האנרגיה המתחדשת, ועושים כל מה שאפשר כדי להנגיש מידע ולהפחית חסמים בירוקרטיים בדרך להצבת פאנלים סולאריים על גגות מבנים, כאשר בבניה העתידית על כל גג של מבנה ציבור יוצבו פאנלים. בנוסף, עכשיו אנחנו מכניסים את הפחים הכתומים לעיר, שמיועדים להפרדת אריזות. אחוז עצום מהזבל שלנו הוא אריזות שניתן למחזר, ובכל בניין בעיר יהיה פח כתום. זה אמור להתבצע בחודשים הקרובים, כאשר באוקטובר נעשה שבוע התנעה שיכלול אירועים לקהילה ושיעורים בבתי הספר".

מה עוד על הפרק?

"אנחנו מתכוונים גם לבדוק את האפשרות לאסור על שימוש בכלי פלסטיק בפארקים שלנו בעיר, במטרה להפחית את השימוש בכלים חד פעמיים".

מה לגבי מצב זיהום האוויר בעיר? נלמדו הלקחים מפרשת אבני חן לפני כשנתיים?

"תמיד בניה גורמת לזיהום אוויר, כשברור שאפשר לשפר. לא נקבל זיהום כעובדה. אנחנו דואגים כל הזמן לשלוח פקחים כדי לאכוף את הנהלים שנועדו לצמצום זיהום האוויר. אני מקווה שהבניה בשכונה הבאה לא תהיה בצמוד לשכונה קיימת ולבתי ספר, ואז זה פחות יורגש. גם בשיא המשבר באני חן, ניטור שהזמנו הראה שרמת הזיהום היא בטווח המותר".

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »