"היה כאן מבצע הנדסי מורכב מאד"

יהודה גולן

הכניסה הראשית למודיעין, הלא היא כביש 431, מתחילה לקבל צורה לאחר שנים של ציפיות • גולת הכותרת היא הגשר המרהיב המחבר את שכונות הציפורים ונופים, שיקבל את פני הבאים לעיר בנוסח "גשר המיתרים" שבירושלים • גם מחלף הענק שיחבר את נופים למרכז עינב כבר נכנס לישורת האחרונה

כך ייראה הגשר התלוי שכבר מוגדר כ"מונומנט אדריכלי" ושתיכנן אריה גונן (הדמייה: "רוקח-אשכנזי אדריכלים")

האזור הכי מעניין היום במודיעין הוא כביש 431 בחלק העירוני שלו. אחרי שנים שבהן היה מקטע הכביש הזה (ממחלף ענבה על כביש 1 ועד שדרות החשמונאים/יצחק רבין) בלתי מטופל והיווה כניסה בלתי מכובד לעיר העתיד – המצב משתנה במהירות. שלושה מוקדים יש לשינוי הזה: עבודות הגינון על איי התנועה הענקים בקטע הסמוך לעיר (ועל כך בכתבה נפרדת בשבוע הבא), סיום המחלף שיחבר את שכונת נופים למרכז עינב, והיהלום שבכתר – הגשר שמחבר את נופים וציפורים ותכליתו העיקרית היא להיות ציון דרך אדריכלי בולט, ברמה שטרם נראתה כאן ובהשראת "גשר המיתרים" שבירושלים.

הגשר היפה

"בעירייה הבהירו לנו שהגשר הזה הוא בעצם הכניסה לעיר ולכן מבחינתנו זה לא היה רק עוד גשר אלא מונומנט של ממש", מסביר ברק רוקח ממשרד האדריכלים "רוקח-אשכנזי", שקיבלו על עצמם את תיכנון והקמת הגשר היפהפה. את הגשר עצמו תיכנן האדריכל אריה גונן – מחשובי האדריכלים ומתכנני הערים בישראל.

המבצע המורכב של הצבת קשתות הענק הסתיים בשבוע שעבר. לבקשתנו סיפר ברק רוקח על הקשיים ועל החזון בתהליך הקמת הגשר שנחשב לייחודי מאד בנוף הכללי כאן: "זה לא גשר סטנדרטי והיינו צריכים להתגבר על מספר בעיות תיכנוניות לא פשוטות. אריה גונן הצליח להתגבר על הרבה נתונים שהקשו על התיכנון כמו למשל שהגשר עובר מעל כביש שמרחיבים אותו בימים אלה. לכן הוא עובר גם באלכסון למי ששם לב. בעייה נוספת היא שבצדי הגשר אין מספיק שטח שעליו ניתן לייצב אותו. ובכלל, לגשר יש מפתח רחב מאד בלי עמודים של 75 מטרים, כאשר בדרך כלל בגשרים כאלה מציבים עמוד בכל עשרים מטרים".

ואיך התגברתם על המפתח הרחב הזה?

"בעזרת הקשתות. הפיתרון הוא לייצב את הגשר ואת הקונסטרוקציה שלו על-ידי שימוש בקשתות שהן חזקות הרבה יותר מקורות. זהו העיקרון של הקשת הרומאית שהיא חזקה מאד. פה האדריכל תיכנן מספר חלופות ולבסוף נבחרה החלופה שאתה רואה עומדת היום".

הקשתות האלה מחזיקות למעשה את כל הגשר?

"כן. מהקשת עצמה יש כבלים שיורדים למטה אל מפלס הגשר והם שמחזיקים את הגשר כולו. כך יכולנו להתגבר על המפתח הרחב של הכביש והשבילים שלצדו שלא איפשרו הצבת עמודים קרובים יותר. כך הגשר גם קיבל עיצוב יפה ומרשים לאחר שהובהר לנו שמדובר במונומנט עירוני שמקבל את פני הבאים לעיר מכביש 431".

זהו אותו עיקרון של הגשרים התלויים הענקיים שאנחנו מכירים כמו גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו למשל?

"בדיוק אותו עיקרון, רק שכאן הקשתות נפתחות החוצה ונראות דומות לכנפיים של ציפור בזווית מעוף הציפור. הגשר יוצא משכונת הציפורים ונכנס לשכונת נופים אז הדימוי מתאים".

נכון לעכשיו הגשר לא רק תלוי…

"הגשר עכשיו עומד עדיין על תמיכות זמניות שלו כי עוד לא סיימו את העבודות מסביב כולל הרחבת הכביש אבל הוא יציב לגמרי".

מתי אפשר יהיה להתחיל לנסוע עליו?

"להערכתי בעוד שלושה חודשים הוא יהיה כבר שמיש לתנועה אבל בסופו של דבר זה תלוי בעירייה ובקצב העבודות שמסביב. אם זה יימשך גם חצי שנה מהיום אז זה עדיין בתוך מסגרת הזמן הנכונה".

הגשר הרחב

העבודות להקמת המחלף החדש שיחבר בין שכונת נופים דרך יציאתו המזרחית של מרכז עינב לכביש 431 ממשיכות להתקדם. במסגרת העבודות תבוצע הנפת קורות מעל מסילת הרכבת ובשל כך ייחסם כביש 431 מכיוון ת"א/ראשל"צ לכיוון מודיעין (ממערב למזרח) בשבוע הבא – בימים ראשון עד חמישי 2.12-6.12. הכביש ייחסם בכל יום החל מהשעה 20:00 בערב עד לשעה 6:00 בבוקר למחרת. עבודות הלילה נועדו על מנת לצמצם, ככל הניתן, את שיבושי התנועה ועומסיה. הדרכים החלופיות המוצעות בימי חסימות הכביש הן משדרות בן גוריון (לשעבר כביש 4 העירוני) לכיוון הפארק הטכנולוגי. כמו כן, מוצעת דרך חלופית מכביש 1 דרך מחלף לטרון לשדרות החשמונאים.

שכונת נופים אשר צפויה להתחיל להתאכלס בהדרגה כבר מאמצע שנת 2019, ממוקמת מצפון לכביש 431 ועל כן, העבודות להקמת המחלף חשובות לצורך הנגשת השכונה לכביש המרכזי.

שני גשרים נוספים שנמצאים בימים אלה בישורת האחרונה של העבודות הם הגשרים המחברים בין שכונת נופים לשכונת מורשת, בשני כבישים פנימיים חדשים – 180 ו-200 – שיחברו בין שתי השכונות.

2018-11-28 00:00:00
2018-11-28 00:00:00

כתבות נוספות

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המספר הנוסף

שחק בן שבת, הסקורר של עירוני מודיעין, חתם על חוזה לעונה נוספת, איתמר אינהורן רשם ניצחון בתחרות הרכיבה בפולין, ונערות ב' דרום של עוצמה מודיעין פספסו עליית ליגה בשל הפסד בודד

המשך קריאה »

חוגגים עם הבירה

מודיעין תציין את יום ירושלים בשלל אירועים: יונתן רזיאל ונתן גושן במופע משותף, רבקה זוהר עם הלהיטים מפעם ומופע דגלנות של בנות האולפנה

המשך קריאה »

שדד את ההיסטוריה

תושב מודיעין נעצר בחשד לסחר בלתי חוקי בעתיקות, ובחיפוש בביתו נמצאו 1,800 פריטים היסטוריים, חלקם נדירים • על פי החשד, החשוד רכש את הפריטים מסוחרי עתיקות מהשטחים ומכר אותם ללקוחות בחו"ל

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך