היום שבו יקרסו מגדלי דמרי

יהודה גולן

באחר צהרים קריר במיוחד התכנסו מתנדבי יחידת החילוץ העירונית לתרגיל שהציב להם פיקוד העורף • בתפקיד ההרוגים היו בובות-דמה • בתפקיד הפצועים – תלמידי התיכונים

(צילום: דובר צה"ל)

היה קר ביום שני אחר הצהריים כשהחל התרגיל שבו דימו מתנדבי מודיעין אסון אחר אסון. התרגיל התמקד הפעם ב"מרכז משפחות" עם דגש על העברת מידע ושאיבת מידע מתושבי העיר המתגוררים בסמוך לאזור האסון. למשל ליד הבית שנפגע מטיל או קרס בשל רעידת אדמה.

התסריט היה נפילת טיל ופגיעה ישירה בבנייני דמרי – שגרמה לקריסת הבניין על יושביו. הרבה אחרי השעה היעודה נשמעה הקריאה ברמקול "תחילת תרגיל! תחילת תרגיל!". שני צוותי חילוץ של מתנדבים תושבי העיר מיהרו לעבר הציוד, כשעל אתר ההריסות כבר היו תחובות בובות-דמה כתומות על תקן הרוגים. עשרות תלמידים שהשתתפו בתרגיל דימו פצועים. אלה שכבו או ישבו על גלי ההריסות כשהם צועקים קריאות כאב בניסיון להקשות על המחלצים. כך צופים שיהיה במציאות כשהפאניקה וחוסר הסדר ישררו בכל אתר הריסות.

בחמש וחצי הגיע חיים ביבס לראות איך העסק מתפקד. הוא ניגש לאתר ההריסות כדי לשוחח עם ה"פצועים" והמחלצים, שבינתיים ניסרו קורות בטון, הרימו בעזרת אמצעים הידראוליים לוחות בטון שמעכו "פצועים והרוגים", פינו גלי אבנים ועפר כדי להגיע ל"פצועים" כשמסביב רעש והמולה של כלים מכניים שעבדו וטירטרו לצד גנרטורים שהאירו את השטח והרחפן שהמשיך לזמזם מלמעלה כמו יתוש טורדני.

"דנה בואי נשב כאן", אמרה תלמידה אחת מקרב הפצועות המדומות לחברתה, "אני עייפה אין לי כח וקר לי" ענתה חברתה. השתיים התיישבו על גל ההריסות עד שאישה, אזרחית בווסט צהוב כנראה ממתנדבות העיר ניגשה אליהן "טיפלו בכן"? "לא" ענו השתיים ביחד. "אז תיגשו לרישום הנפגעים", כך המבוגרת.

הרוח התגברה, המחלצים המשיכו בעבודה וביבס סיים את הסיור והפליג לדרכו. ורק שמוליק כהן, קב"ט העירייה ויעקב אלמוג נותרו לראות איך עובדי העירייה מתפעלים את "מרכז המשפחות". אל"מ (במיל.) איתן אברהם, מפקד יחידת הקישור לעיריית מודיעין ותושב מודיעין אומר: "אין לנו אשליות שבמקרה של מלחמה או רעידת אדמה, הראשונים שיחלצו נפגעים הם האזרחים, ראינו את זה בכל המלחמות האחרונות כשהעורף הפך לחזית. כאן במודיעין הכשרנו יחידת מתנדבים שמונה כמעט 300 איש שלמדו איך לחלץ ואנחנו מאמנים אותה בקביעות. לכן אני מאמין שהעיר ערוכה ומוכנה גם לתרחישים הגרועים ביותר והתושבים במודיעין צריכים לדעת שיש כאן כוח שאפשר לסמוך עליו".

2018-01-24 00:00:00
2018-01-24 00:00:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך