הכי טוב בבית

יהודה גולן

עם משכורת מהגבוהות במשק, שליטה על אלפי עובדים וקריירה שרק הלכה ונסקה – סטלה הנדלר ממכבים מצאה את עצמה במעצר בית, שאמור להסתיים היום. כך הגיעה מנכ"ל בזק לפרק שכנראה תרצה למחוק מזכרונותיה. בתמונה למעלה: סטלה הנדלר. צילום: חורחה נובומניסקי

לאחר שנחקרה באזהרה לפני שבועיים ולאחר הסתעפות החקירה בפרשת בזק-יורוקום של שאול אלוביץ, נשלחה מנכ"ל בזק סטלה הנדלר ממכבים למעצר בית בן תשעה ימים, מעצר שאמור להסתיים השבוע.

הנדלר חשודה במעורבות בפרשת מכירת מניות חברת הלווין יס בין יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ ובין חברת בזק. במסמך שהעבירה הרשות לניירות ערך לבית המשפט בבקשת מעצרה של הנדלר היא מציינת כי "על פי החשד, במהלך התקופה הרלוונטית ניצלו יוכלמן (מזכירת חברת בזק – י.ג) והנדלר את מעמדן בוועדות ואת נגישותן לפרטי המו"מ תוך שהן מעבירות לאנשי יורוקום ובכלל זה שאול אלוביץ, אור אלוביץ ועמיקם שורר, הנמנים על הצד הנגדי לעסקה, פרטים ומסמכים חסויים אשר נדונו במסגרת הוועדות הבלתי תלויות".

ב- 21 ביוני השנה נחקרה הנדלר בידי אנשי רשות לניירות ערך בחשד למעורבות בפרשה שנודעה כפרשת בזק-יורוקום, שבמסגרתה נמכרו מניות חברת הכבלים יס ועברו מיד ליד כשבזק ויורוקום הם הקונה והמוכר. לידינו הגיעו הפרוטוקולים מדיון שנערך בבית משפט השלום בתל אביב בהקשר לחקירת הפרשה ובהם גם התייחסות מקיפה לחשדות נגד הנדלר וכן פירוט בקשת המעצר שהגישה המדינה לבית המשפט. מהפרוטוקולים עולה כי כערובה לשמירה על כללי מעצר הבית הפקידה הנדלר ערבות בגובה 700 אלף שקל, דרכונה הוחרם ל-180 יום ונאסר עליה כמובן לצאת את הארץ לתקופה זו וכן לקיים קשר עם גורמים בבזק ועם המעורבים בפרשה.

* * *

במרץ 2015 אישרה האסיפה הכללית של בזק את רכישת מלוא יתרת מניות חברת יס מידי חברת יורוקום די.בי.אס, חברה פרטית הנמצאת בבעלות שאול אלוביץ', כל זאת בתמורה מצטברת אשר עשויה להסתכם בלמעלה ממיליארד שקל (להלן: "עסקת יס"). באפריל 2017 אישרה האסיפה הכללית של חברת בזק עסקת רכישת מקטעי לויין מחברת חלל-תקשורת בע"מ בתמורה מצטברת של כ-920 מיליון שקל (להלן: "עסקת חלל").

קודם אישור העסקאות האמורות מינה דירקטוריון חברת בזק וועדות בלתי תלויות אשר הורכבו מדירקטורים חיצוניים ובלתי תלויים לצורך בחינת כדאיות העסקה וניהול המשא ומתן. בשל עניינו האישי של בעל השליטה בעסקאות אלה, ועל מנת לשמור על תקינות הליך בחינת העסקה, היו אמורים בעלי השליטה ומי מטעמם להימנע מכל מעורבות בפעילות הועדות אשר עסקו בגיבוש אסטרטגיות וטקטיקות ניהול המו"מ.

בהקשר זה טענו אנשי הרשות לניירות ערך כך: "כתוצאה מפעילותם האסורה של החשודים קיבלו יורקום באמצעות שאול אלוביץ, אור אלוביץ ועמיקם שורר אשר היו אמונים על המו"מ מול בזק, יתרון משמעותי בלתי הוגן על פני ציבור המשקיעים בחברת בזק ועל פני חברי הועדות הבלתי תלויות של חברת בזק במסגרת המשא ומתן שנוהל בקשר לעסקת יס ועסקת חלל, וזאת תוך קיומו של ניגוד עניינים חמור בין תפקידיהם השונים, תוך "זיהום" היורד לשורשן של העיסקאות עצמן ואגב ביצוען של עבירות פליליות חמורות".

* * *

פרשה נוספת שבה הנדלר מעורבת כחשודה היא קידום האינטרסים של בזק במשרד התקשורת, בתקופה בה שלמה פילבר היה מנכ"ל המשרד כמינוי של ראש הממשלה. ברשות לניירות ערך טענו כי "קיימים ממצאים רבים המחזקים את החשדות בנוגע למעורבותם של שאול אלוביץ', אור אלוביץ', עמיקם שורר, סטלה הנדלר ושלמה פילבר בביצוע העבירות המנויות לעיל. החשודים ומעורבים רבים נוספים נחקרו בקשר לחשדות לעיל, אך לנוכח מורכבות החקירה והיקפה, לא עלה בידי חוקרי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר של רשות ניירות ערך לסיימה. לצורך סיום החקירה יידרשו פעולות חקירה רבות נוספות, לרבות חקירות נוספות של החשודים ומעורבים נוספים בפרשות הנחקרות.

"בלב הפרשיות הנוספות עומד חשד לפיו החשודים יצרו מנגנונים שיטתיים אשר אפשרו להם לקבל מידע רגיש ומסווג אשר אסור היה שימצא ברשותם. המידע האמור הינו מידע מהותי, משמעותי, בעל ערך אסטרטגי וטקטי רב וכן בעל פוטנציאל כלכלי משמעותי. קבלת מידע זה התבצעה באמצעות מנגנון שיטתי מתוחכם במסגרתו השפיעו החשודים בזמן אמת על תהליכים עיסקיים ורגולטורים חסויים. מדובר בפעילות שיטתית, נמשכת הנפרסת על פני אירועים רבים ותקופות ארוכות

על פי החשד, במהלך התקופה הרלבנטית ועד היום מתקיימים בין החשודים יחסים מקצועיים ואישיים , כמו גם קיימות ראיות המבססות את החשד לביצוען של פעולות העולות כדי שיבוש מהלכי חקירה בין החשודים המרכזיים".


"הציבור צריך אותה בבזק"

פרקליטה של הנדלר, שניסה למנוע את מעצר הבית, טען בבית המשפט: "היא משוכנעת שהיא לא עברה שום עבירה"

בדיון בבקשת המעצר של הנדלר הסביר פרקליטה של הנדלר – עו"ד נתי שמחוני (ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן) כי לקוחתו משוכנעת שהיא חפה מכל פשע. "היא שיתפה פעולה עם החוקרים מאז ועד היום. היא פעלה במקצועיות וביושרה ולכן היא כופרת בכל החשדות המיוחסים לה בחקירה".

עו"ד שמחוני תמה מדוע לאחר החקירות שמהן שוחררה בידי הרשות לניירות ערך מצאה המדינה את ההזדמנות לבצע "קפיצת מדרגה" וביקשה לעצור את הנדלר. "אין שום צורך לבצע את קפיצת המדרגה", אמר. "מה השתנה מאז ה-21 ליוני (היום שבו נחקרה הנדלר לראשונה – י.ג) ועד היום, שמצדיק את הבאת הנושא לפתחו של בית המשפט? היא שוחררה ביחידה ולא הפרה את האמון שנתנו בה".

נציג הפרקליטות, עו"ד ערן שחם שוחט, השיב לו: "כאשר היא נחקרה לא היו בפני שתי הפרשות הנוספות שבהן היא נוטלת חלק מרכזי" (חלל ומשרד התקשורת – י.ג).

שמחוני ניסה למנוע את מעצרה של הנדלר בכך שטען כי תיפקודה של חברת בזק ייפגע מחסרונה: "העובדה שהחשודה היא מנהלת בזק ומר אלוביץ הוחלף בידי דוד גרנות ואני דיברתי איתו והוא אמר לי שהוא חייב את שירותיה (של הנדלר – י.ג) על מנת לנהל את בזק כי אין לה מספר שתיים. בזק תישאר ללא ניהול. זאת המשמעות של הבקשה. גרנות לא יכול לנהל את בזק, הציבור צריך את גב' הנדלר, היא אמורה להיות אחראית על הציבור,. הבקשה גורמת לבזק נזק אדיר ולכן הבקשה לא מידתית".

2017-07-20 01:00:00
2017-07-20 01:00:00

כתבות נוספות

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

בריא וצבעוני

השבוע במדור: מרק כתום חורפי עם טוויסט מרענן, וירקות פריכים בטעמים מפתיעים

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

שיטפון של מאומתים

מספר המאובחנים חיובי לקורונה זינק השבוע ועומד על 4,489, כשקרוב ל-1,300 מהם תלמידי מערכת החינוך • תושב אחד מאושפז במצב קשה ובעירייה חידשו את מתווה החירום לסיוע לקשישי העיר

המשך קריאה »

המכה החמישית

אמנם שר האוצר טען כי בתי העסק במודיעין מלאים עד אפס מקום, אולם בשטח תמונת המצב שונה לגמרי ובעלי העסקים בעיר מדווחים על ירידה של עד ל-80% בתנועת הלקוחות: "אנשים מפחדים להגיע. אנחנו משאירים את העובדים בבית וחיים מהחסכונות" • ויש גם מי שמרוויח מהמצב

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך