"המטרה: לחזור למכבי תל אביב"

אבירם שקד

נדב נידם, שגדל בעירוני במודיעין, התפרסם כבר בגיל 13 הודות להגינות יוצאת דופן בכדורגל הישראלי, אבל השנה הוא מקווה לעלות לכותרות עם עונה מוצלחת בקריית שמונה בליגת העל

(צילום: פייסבוק עירוני איתורן קריית שמונה)

נדב נידם ערך היכרות קצרצרה עם התהילה כבר בגיל 13. כשחקן ילדים ב' של עירוני מודיעין, הוא החליק ברחבה וזכה בפנדל. רבים היו מגניבים חיוך לספסל ורצים לבעוט, אבל נידם הלך לשופט ואמר לו את האמת. השופט ביטל את הפנדל, קריית אונו ניצחה, נידם חזר הביתה ממרר בבכי. אבל האקט הספורטיבי ההוא עורר גלים שהתנפצו בתקשורת הלאומית. הכל נפעמו מהיושרה של נער הבר מצווה. הוא זכה לכתבות בערוץ הספורט וב-YNET, הושווה לברק בדש, שבדיוק באותו השבוע כבש עם היד, והועלה על נס כדוגמה ומופת של הגינות בספורט. הוא ובני משפחתו הוזמנו על ידי ההתאחדות לכדורגל לחצי גמר גביע המדינה, וחיים ביבס פגש בו בלשכתו והעניק לו תעודת הוקרה. הוא אפילו זכה באות השחקן ההוגן מטעם ארגון החלוץ, העוסק בחינוך דרך ספורט. אות, סימן קריאה.

שבע שנים לאחר מכן הנער ממודיעין שוב בכותרות. הפעם כבוגר. הפעם לא בזכות מעשה חד פעמי. להיפך, בזכות העקביות. שישה משחקים ערכה קריית שמונה במסגרת הליגה, ובכולם הוא זכה ללבוש את חולצת ההרכב. הסטטיסטיקה שלו עומדת על 0 שערים, 0 בישולים ושני צהובים, אבל בגיל 20 בלבד הוא מוביל את ליגת העל בחילוצי כדור בחצי המגרש של היריבה, 13 במספר. ועם 11 כידרורים מוצלחים הוא שני בליגה בקטגוריה מבין הקשרים האחוריים.

"זאת סטטיסטיקה מחמיאה.  עמיר נוסבאום, המאמן, מכיר אותי טוב. הוא שם איתי דגש על הפן ההגנתי. אלו דברים שאני עובד עליהם ואני שמח שזה בא לידי ביטוי. לשחק בליגת העל זה מאד מרגש. עברתי דרך, חוויתי, התפתחתי והשתפרתי. אני מרגיש בשל, מוכן, מרוצה מאיך שאני משחק, אבל תמיד יש לאן לשאוף. תמיד אפשר לרצות עוד".

מה אתה רוצה עוד?

"המטרה שלי, חד משמעית, היא לחזור למכבי תל אביב בדלת הראשית. להגיע לאירופה, לליגה בכירה. זה החלום. בכדורגל אי אפשר לדעת, הכל יכול לקרות. עונה אחת טובה והדלתות נפתחות. וגם לשחק בנבחרת ישראל הבוגרת".

מתי נעפיל לטורניר גדול?

"ההפסד לסקוטלנד היה מבאס. לקבל גול בדקה התשעים זה תמיד מאכזב, אבל אני לא חושב שגם תיקו היה מנחם מישהו. כדי להעפיל היינו צריכים לנצח. ראו שהנבחרת עשתה הכל ובאו מוכנים. כרגע אנחנו עוד לא שם, אבל הבנתי מהשחקנים שהם כן מרוצים מהדרך".

בתום אותה עונה שבה הפך לידוען נידם עזב את עירוני מודיעין. הצעות לא חסרו לו, אבל הוא שמח בחלקו. עד שהגיעה ההצעה ממכבי תל אביב. קשה להגיד לא למכבי תל אביב. בגיל 14 הוא הצטרף לקבוצת נערים ג' בקריית שלום, והתקדם עד לנוער. בדרך הוא עבר במרבית הנבחרות הלאומיות, כולל 29 הופעות שבהן רשם שני שערים, כולל ההעפלה לאליפות אירופה באנגליה עם נבחרת ישראל נערים א'. אחרי שהספיק לערוך בכורה בצהוב הנחשק, תחת איביץ', הוא נדד לבית"ר ת"א כדי לצבור דקות משחק. עמיר נוסבאום נתן לו את המפתחות בקבוצת הבת מהלאומית, שרשמה עונה מוצלחת למדי והפתיעה את הכדורגל הישראלי עם הכרטיס לחצי גמר גביע המדינה. הילד בן ה- 13, שהוזמן עם משפחתו לחצי גמר הגביע, חיכה בקושי שבע שנים כדי לסגור מעגל. בזכות ההצלחה של הקבוצה קיבל המאמן את המפתחות לקריית שמונה מאיזי שירצקי, ככל הנראה הבעלים הכי צבעוני בליגת העל. מכאן הדרך של נידם לקרייה הייתה קצרה מהנטען בגוגל מפות.

"שנה ראשונה, נוער מכבי, איביץ' נדלק עליי, אהב איך שאני משחק. נתן לי הופעה והחתים אותי על חוזה מקצועני לחמש שנים. ואז התחילה הקורונה והיינו חודשיים בבית. התאמנתי חזק, לבד. קרה מה שקרה עם אצילי ומיכה, והקפיצו אותי לבוגרים. הושאלתי לבית"ר תל אביב, הייתה לנו עונה מאד טובה, היינו חזק למעלה, הגענו לחצי גמר הגביע. כשנגמרה תקופת ההשאלה ידעתי שעדיין לא נכון לי להישאר במכבי. חיכיתי להצעות בליגת העל, אבל קבוצות לא מתלהבות להשביח שחקנים בשביל אחרות. בסוף הגיעה ההצעה מקריית שמונה, ואחר כך גם מנוף הגליל".

התלבטת?

"התקשרתי לעמיר, דיברתי איתו. אני עובד עם אנשי מקצוע, הייתה לי השגרה שלי וקריית שמונה רחוקה, פחדתי שהמסגרת שלי תתערער. עמיר אמר לי שלא הכל סביבי. הוא אמר שהוא מתכנן לי תפקיד מרכזי בקבוצה, שזה יהיה צעד נכון עבורי. בלי לחץ של ציפיות, בלי לחץ של קהל. השתכנעתי שזה המקום הכי טוב בשבילי להתפתח בו. עמיר הוא מאמן שהיה שחקן, אינטליגנט, יודע כדורגל. יש לו משקל גדול בעובדה שאני בקריית שמונה".

בינתיים אתם עם חמש נקודות מ-18.

"המטרה הראשונה, של חצי ליגה אני חושב, היא להישאר. הליגה מאד שוויונית. הסגל שלנו עבר שינוי די גדול ולוקח זמן. סימנו אותנו כמועמדים לירידה, אבל המאמן אומר שלא אכפת לו לבוא אנדרדוג כל העונה. יש לנו כמה ישראלים בכירים. אין לנו שמות מפוצצים, הזרים שלנו לא מוכרים, אבל יש לנו קבוצה טובה. אני מאמין בקבוצה הזאת ובצוות שלנו. פשוט נצטרך לאסוף נקודות".

לנדב נידם הייתה הזדמנות לסגור מעגל נוסף, מרהיב אף יותר. נוף הגליל, דקה 81, 0:0. הוא חולף על פני שחקן אחד, נכנס לרחבה ונופל. ספיר ברמן שורקת. אבל רגע, אולי הוא החליק? השופטת הצביעה על הנקודה והסתכלה עליו. הוא החזיר לה מבט יציב. אם נידם מילא פיו מים, לא צריך VAR. הוא היה אומר לבד. יש לו אות, סימן קריאה. חבשי תירגם את הפנדל לשער ניצחון, היחיד של קריית שמונה עד כה. אז נידם אולי לא כבש או בישל, אבל הוא סידר לקרייה שלוש נקודות מתוך חמש. וזאת רק דוגמה אחת לבעייתיות של מספרים. אבל יותר מזה, של מעגלים. בינתיים הקריירה שלו מתקדמת דווקא בקו ישר, עקבי, אולי אפילו מעריכי. שש שעות בבסיס מדי יום מספקות לו השראה לציוצים כעוסים ("6 שעות ביום? זה אבסורד. העיקר שמתלוננים על הספורטאי הישראלי"). חובה להודות, מדינה שמגייסת שלושים ספורטאים פעילים בשנתון בשם הפרינציפ, לא באמת רוצה להגיע לטורניר גדול. הציבור הישראלי לא יאהב את זה, אבל נידם אומר רק אמת. יש לו אות, סימן קריאה.

מה עם הנבחרת הצעירה, אלון חזן מתעלם ממך?

"לא זימנו אותי, זה מאכזב. כן ציפיתי לקבל זימון, אבל יש מאמן והוא מחליט. הכל בסדר גמור, אני מביט קדימה. הייתי ברוב הנבחרות הצעירות. אני יודע שאלון (חזן) דיבר עליי עם עמיר (נוסבאום). כן מסתכלים עליי ועוקבים אחרי. אני יודע שאם אמשיך ביכולת הזאת בסוף זה יקרה".

הפכת מחלוץ לקשר אחורי.

"אף פעם לא הייתי חלוץ קלאסי, יותר קשר התקפי, מאחורי החלוץ. כן, עשיתי שינוי מאז ילדים ב'. במכבי הייתי קשר, יש לי דריבל טוב, היכולות ההתקפיות שלי לא נפגמו. עכשיו אני עובד על האספקטים ההגנתיים. אני יכול לשחק בכל התפקידים בקישור. מבונה משחק, דרך שחקן רחבה לרחבה ועד קשר אחורי כמו בוסקטס".

רחוק יותר מאור הזרקורים.

"שחקן קדמי צריך להביא מספרים, גולים, בישולים. קשה לי עם המספרים, אני לא מביא מספרים. בשנה שעברה בבית"ר תל אביב כבשתי שניים ובישלתי אחד. זה לא מספיק. אני יודע מה אני מסוגל, ואני יודע שאני יכול. לא 15 גולים בעונה, אבל שלושה-ארבעה וכמה בישולים. כרגע זה לא קורה ואני צריך למצוא עוד דרכים לתרום. בגלל זה אני עובד קשה כדי להביא מספרים בפרמטרים נוספים, ואני שמח שיש תוצאות".

על מי אתה מסתכל ואומר "כזה אני רוצה להיות"?

"לא יודע כמו מי אני רוצה להיות. באמת אין לי אחד כזה. אני אוהב להסתכל על שחקנים בתפקיד שלי, אבל אין איזה שחקן שאני אומר "ככה אני רוצה לשחק". אני רוצה פשוט להיות הגרסה הכי טובה של עצמי".

2037-10-21 03:09:00
2037-10-21 03:09:00

כתבות נוספות

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

מוניות השירות יגיעו לעיר?

משרד התחבורה מקדם תכנית שתאפשר לרשויות כמו מודיעין להפעיל את השירות באמצעות מפעילים שייבחרו במכרז, כאשר השירות צפוי לפעול גם בשבתות • אור גרינפלד: "אין ספק שהפיתרון הנכון הוא להעביר את הסמכויות לידי הרשויות המקומיות"

המשך קריאה »

הדרך לגימלים קלה יותר

לאחר שנים של תלונות מצד חיילי מודיעין על השירות הלקוי לו הם זוכים בסניף ביקורופא המקומי, מסתמן כי עידן חדש בפתח: הסניף יוגדל, שעות הפעילות יורחבו ותתאפשר הזמנת תור מראש

המשך קריאה »

מלונות R

רוצים למצוא מלון איכותי לחופשה הבאה שלכם? אתר של מלונות R יעזור לכם למצוא את המלון המתאים ביותר

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך